jurkemik9
09.11.09,12:09
Dobrý Deň, vedel by mi niekto poradiť aký vplyv má počasie na rozostavanú stavbu v zime? (obvodové murivo ukončené vencami)
V projekte nieje navrhnutá horná deka,na vence už pojde krov a strecha.
Prípadne ako stavbu ochraniť pred počasím aby mi to v buducnosti nepadlo na hlavu ;)

Díky
TomasHC
09.11.09,12:12
Ahoj, upresni najskor ci sa jedna o porobeton alebo palenu tehlu (alebo nieco ine).
jurkemik9
09.11.09,12:36
jedná sa o tehlu konkretne porotherm. D.
TomasHC
09.11.09,13:09
Myslim ze sa stavbe nestane nic. Ak by si mal hoci aj strechu a nemal okna, tak ci tak vymrzne, oprsi, nafuka do nej sneh.

Ak mas vo venci nepozinkovane zavitove tyce, tak tie akurat s niecim zakry ;)
jurkemik9
09.11.09,13:11
diky za radu. Len este jedna otazka,obavy mam akurat z toho ked bude napriklad tehla nasiaknuta vodou a zacne mrznut ci mi to nejako neposkodi mury.
chandler
09.11.09,13:17
diky za radu. Len este jedna otazka,obavy mam akurat z toho ked bude napriklad tehla nasiaknuta vodou a zacne mrznut ci mi to nejako neposkodi mury.

poskodi ale minimalne, to sa prejavuje na stavbach tak po 10 rokoch a viac
220870
09.11.09,15:09
Už som videl po jednej zime rozmrznutý Wierberger.Jednalo sa o spodný rad tvárnic.Stala sa taká vec ,že stavba domu bola zaviata snehovými závejmi .Z toho boli mokré tvárnice ktoré následkom tuhých mrazov rozmrzli.
pivko
09.11.09,16:19
Dnes som zabetonoval 2 rady DT. Beton sa lial 10cm pod horny okraj tvárnice aby sa to potom keď sa bude robiť platňa poriadne previazalo. Platňu však budem asi robiť až na jar nakoľko do konca novembra má pršať a takú mokrú zeminu sa neda zhutniť a v decembri už nebudem riskovať. Mám nejakou celtou na zimu poprekrývať tie základy / upozorňujem že niesu DT zaliate až po vrch/nebude problém ak do nich naprši a začne mrznuť?
220870
09.11.09,16:42
Dnes som zabetonoval 2 rady DT. Beton sa lial 10cm pod horny okraj tvárnice aby sa to potom keď sa bude robiť platňa poriadne previazalo. Platňu však budem asi robiť až na jar nakoľko do konca novembra má pršať a takú mokrú zeminu sa neda zhutniť a v decembri už nebudem riskovať. Mám nejakou celtou na zimu poprekrývať tie základy / upozorňujem že niesu DT zaliate až po vrch/nebude problém ak do nich naprši a začne mrznuť?
Ak do nich naprší a zamrzne ,tak bude určite problém.Môže vám tie DT-čka potrhať.
pivko
09.11.09,17:36
Ak do nich naprší a zamrzne ,tak bude určite problém.Môže vám tie DT-čka potrhať.
No ale to nieje uzavretá nádoba , však tá voda keď bude mrznúť má sa kde rozťahovať smerom hore. Alebo sa mýlim rozťahuje sa pri zamŕzaní rovnako každým smerom:confused:Aj polievku keď dám do plastovej nádoby do mrazničky a je jej veľa tak neroztrhne nádobu ale vytlačí vrchnák:mee:
220870
09.11.09,18:12
DT-čko -nieje plechový hrniec.DT je tvrdý nepoddajný nepružný materiál.Voda ho môže roztiahnúť stačí o pol milimetra , a bude pri poklepaní dunieť.Mráz pri DT -čkach zvykne oddeliť vonkajšie obvodové steny DT-čka od jeho zálievky.Nieje to žiadna katastrofická chyba , dá sa to popriliepať stavebnými lepidlami, ale je to zbytočná chyba.
TomasHC
09.11.09,18:49
Ja som to zazimoval v presne takom istom stave ako popisujes (link nemozem pridat) ...a cuduj sa svete, DTcka to prezili bez najmensej ujmy. Niet nad osobnu skusenost ;)
jurkemik9
09.11.09,19:11
A čo sa tej stavbe ked rozmrzla stalo? Pri tych DT tvarniciach by som az taky problem nevidel,maximalne by asi vytrhlo tych desat centi bocnej steny a nakoniec aj tak sa to bude zalievat betonom a z boku sa to asi predpokladam zadebni po obvode. Neviem co to spravi s betonom ktory sa napije vody a potom to zamrzne take napite?
220870
09.11.09,19:33
Betónu samotnému sa nestane nič.
pivko
10.11.09,07:01
Ja som to zazimoval v presne takom istom stave ako popisujes (link nemozem pridat) ...a cuduj sa svete, DTcka to prezili bez najmensej ujmy. Niet nad osobnu skusenost ;)
Prikryl si ich ,alebo nie? lebo z tvojej odpovede to nieje jasné.
TomasHC
10.11.09,10:55
Prikryl si ich ,alebo nie? lebo z tvojej odpovede to nieje jasné.

Nie nezakryl. Skoda ze nemozem este pridat link ani poslat postu :mad: Vnutro zakladov som vyplnal strkom az na jar. Posledne DT som betonoval tusim koncom novembra.
pivko
10.11.09,12:51
Nie nezakryl. Skoda ze nemozem este pridat link ani poslat postu :mad: Vnutro zakladov som vyplnal strkom az na jar. Posledne DT som betonoval tusim koncom novembra.
Ak dobre rozumiem tak ty si ich mal cez zimu len porozkladané a nezabetónované. Tak že keď pršalo tak ti voda nezostávala v DT nakoľko škarou medzi základom a tvárnicou odtiekla.Len že ja mám DT zabetónované do výšky 10cm pod horný okraj:mee:
jurkemik9
10.11.09,13:39
tak to len prekry nejakymi doskami (prípadne nato foliu)nech ti do toho nenaprsi ak ti ovsem netrci zelezo z nich,to by sa tazsie zakryvalo a podla mna ti to bude bohato stacit a nic sa tomu nestane.
TomasHC
10.11.09,15:58
Ak dobre rozumiem tak ty si ich mal cez zimu len porozkladané a nezabetónované. Tak že keď pršalo tak ti voda nezostávala v DT nakoľko škarou medzi základom a tvárnicou odtiekla.Len že ja mám DT zabetónované do výšky 10cm pod horný okraj:mee:

Zle som sa vyjadril - mal som ich tiez zabetonovane cca 5cm od vrchu a nic sa im nestalo ;)