monikaM
31.08.05,09:20
Vazeni,

mozete mi poradit, v akej sume je spravne zaradit do majetku napr. auto, ktore bolo na financny leasing, jeho odkupna hodnota podla zmluvy, ale aj podla poslednej fa je 1000,- sk bez DPH. Samozrejme leasing je stareho data - r. 2003.

dakujem
Beátka01
31.08.05,11:22
Keďže sa jedná ešte o "staré" pravidlo o účtovaní leasingu, môžeš si zvoliť túto možnosť:

auto zaradíš v pôvodnej OC a preberieš aj oprávky. Tým bude vlastne ZC auta 1.000,- Sk.

Pá.
Alllena
31.08.05,11:23
Vazeni,

mozete mi poradit, v akej sume je spravne zaradit do majetku napr. auto, ktore bolo na financny leasing, jeho odkupna hodnota podla zmluvy, ale aj podla poslednej fa je 1000,- sk bez DPH. Samozrejme leasing je stareho data - r. 2003.

dakujem
nerozumiem otázke:

mala by si mať Fa (kúpnu cenu) od leasingovej spoločnosti ,musiš rozlišovať či je automobil osobný,alebo úžitkový.Ak je osobný tak nemáš nárok na vrátenie DPH a účtuješ na 501/321 toto platí pre r.2005 neviem prečo riešiš r.2003
KEJKA
31.08.05,16:28
áno, platí kúpna cena a ak je 1000 Sk, je to hlboko pod 30000 Sk. Ak ho zaradíš ako dlhodobý, musíš tých 1000 Sk odpisovať, čo je smiešne, nie? nechaj to na 501 a v rámci RUZ do poznámok uvedieš, že máš auto po ukončení LZ v hodnote .... daj si podla
vlastnej úvahy nejakú trhovú hodnotu.
shelter
18.09.05,19:07
ja uctujem ukoncenie leasingu tak, ako ti poradila Beatka01. Zaradim v OC + opravky tak,ze mi ostane ako ZC ta 1 000,-, ktoru doodpisujem. Je to mozno smiesne, ale podla mna prehladnejsie...
KEJKA
18.09.05,19:21
ja uctujem ukoncenie leasingu tak, ako ti poradila Beatka01. Zaradim v OC + opravky tak,ze mi ostane ako ZC ta 1 000,-, ktoru doodpisujem. Je to mozno smiesne, ale podla mna prehladnejsie...nie je to smiešne, po určitej stránke aj prehľadnejšie, ale od 1.1.2003 platia nové Postupy účtovania, a toto účtovanie je v rozpore s nimi. Ukončený LZ z roku 2003 a skôr patrí do poznámok ale nie do účtovných kníh - trieda 0.
Paula
18.09.05,19:43
Ja mám prípad, kedy sa riadne skončil lízing v r.2004 (všetko bolo splatené), nebola žiadna fa na záver, ani na začiatku líz.zmluvy nebola uvedená zostatková kúpna cena. Auto bolo odovzdané majiteľovi a hotovo. :) Za mnoho rokov som sa ešte s podobným prípadom nestretla.
KEJKA
18.09.05,20:56
Ja mám prípad, kedy sa riadne skončil lízing v r.2004 (všetko bolo splatené), nebola žiadna fa na záver, ani na začiatku líz.zmluvy nebola uvedená zostatková kúpna cena. Auto bolo odovzdané majiteľovi a hotovo. :) Za mnoho rokov som sa ešte s podobným prípadom nestretla.ale tak to malo byť v zmluve uvedené - zostatková cena je nula.
V takom prípade platí, že sa zaradí v reprodukčnej cene a v takomto prípade môže byť účtovný zápis 022/082. Predtým 023/083.
riki
22.09.05,12:45
Dobrý deň, prosím Vás o radu ohľadom skončenia leasingovej zmluvy nakoľko to robím prvý krát. Vopred ďakujem za každú odpoveď.

-je to zmluva z roku 2002 na osobné vozidlo
-leasing skončil 15.08.2005
-došlá f. na zostatkovú cenu 96,70 s dph
Aký bude účtovný zápis pri tejto DF, ak chcem auto naďalej používať, pokiaľ ho nepredám?
Kde a v akej cene zaradiť auto?
-vozidlo sa predalo 06.09.2005
-mám pokladničný doklad na sumu z predaja
Na aký účet zaúčtovať tento príjem do pokladne?

Dík a prajem pekný deň.
KEJKA
22.09.05,13:19
obstaranie za cenu 96,70 s DPH 501 / 321
predaj 311 / 641
do poznámok k RUZ daj predaj auta po ukončení LZ na zdokladovanie že nemáš na 541 ZC, prípadne uvedieš cenu podľa znaleckého posudku. Nie je to zas až tak nutné, ale na rozšírenie informácií o firme sa to odporúča. Pozor na cenu obvyklú ak sa predalo osobe blízke - spriaznenej.

do pokladne 211 / 311

alebo priamo v pokladnici daj 211 / 641 a pripni k tomu zmluvu.
riki
22.09.05,14:36
Dík za odpoveď, spýtam sa pod RUZ sa rozumie ročná účtovná závierka?? A v pokladni ak budem účtovať na účet 641 musím auto zaradiť do dlhodobého majetku. Dostala som radu, že auto mám zaradiť do krátkodobého majetku so zostatkovou cenou aj s dph a jednorázovo odpísať. Tak aký majetok zvoliť? Bude toto auto zaradené v dlhodobom alebo krátkodobom majetku?
Milan Benka
22.09.05,16:34
Odpísať jednorazovo do nákladov.
KEJKA
22.09.05,17:03
Dík za odpoveď, spýtam sa pod RUZ sa rozumie ročná účtovná závierka?? A v pokladni ak budem účtovať na účet 641 musím auto zaradiť do dlhodobého majetku. Dostala som radu, že auto mám zaradiť do krátkodobého majetku so zostatkovou cenou aj s dph a jednorázovo odpísať. Tak aký majetok zvoliť? Bude toto auto zaradené v dlhodobom alebo krátkodobom majetku?ked som písala že zaúčtuješ na 501 - to neznamená odpisovanie. Nezaraduješ. Jednoducho zaúčtuješ 501 / 321 a to je celé.
ak účtuješ 211/641 nemusí byť nevyhnutne 541. Preto som odporučila dať to do poznámok. Samozrejme ked vidím v účtovníctve 641 sumu, tak hladám čo je na 541 a chcem vysvetlenie. Ale ak je tam nula nemusí to byť chyba. Moze to byt preto ze predavas predmet po ukoncení LZ - tvoj prípad alebo aj preto, ze majetok má uz nulovu zost. cenu. - to nie je tvoj prípad.

RUZ sa rozumie ročná účtovná závierka?? áno
DušanČ
23.09.05,19:50
Keďže ani jedna odpoveď ohľadne účtovania ukončenia leasingu po starom, v danom prípade motorového vozidla (MV), sa mi nezdala úplná, uvádzam nasledovné : odkupná cena MV sa v zmluve riešila dohodou medzi nájomcom a leasingovou spoločnosťou. Bolo to preto, lebo výška tejto ceny ovplyvňovala pri úrokovm prepočte výšku leasingovej splátky. Odkupná cena sa ani nemusela dohodnúť žiadna. V každom prípade táto odkupná cena nie je cena, ktorou by sa malo MV zaraďovať do účtovníctva, lebo je to akási posledná splátka leasingu. Zvykla sa účtovať 501/321, aj keď vecne z metodického hľadiska, keď to beriem ako poslednú splátku, by som pripustil aj 518/321.
Okrem toho treba zaúčtovať do dlhodobého majetku 022/082 zaradenie MV, ako plne odpísané, a to v cene, za ktorú bolo zakúpené leasingovou spoločnosťou. Teda nie v hociakej cene, ani nie v reprodukčnej cene, ako odznelo v príspevkoch. A úplne nesprávne je to zaradenie napr. za 1 000,- Sk podľa záverečnej fa za odkup MV.
KEJKA
23.09.05,20:03
Okrem toho treba zaúčtovať do dlhodobého majetku 022/082 zaradenie MV, ako plne odpísané, a to v cene, za ktorú bolo zakúpené leasingovou spoločnosťou. Teda nie v hociakej cene, ani nie v reprodukčnej cene, ako odznelo v príspevkoch. A úplne nesprávne je to zaradenie napr. za 1 000,- Sk podľa záverečnej fa za odkup MV.súhlasím s poslednou vetou, ale nie s povinnosťou zaraďovať 022/082. Predmet LZ riadne kúpený za 1000 nemá v odpisovanom majetku miesto. Teraz už je to inak, hovoríme o starom leasingu spred roka 2004.
Majetok z LZ sa uvádza iba v poznámkach k RUZ, lebo jeho trhová cena je výrazne vyššia od obstarávacej ceny (1000,- Sk).
DušanČ
25.09.05,19:42
Lida, napriek tomu, že nesúhlasíš s povinnosťou zaradiť predmet leasingu (PL) 022/082, ja svoj názor nemôžem zmeniť, lebo pri starom leasingu, po jeho skončení dochádzalo predsa k zmene vlastníctva PL. Počas trvania leasingu sa PL viedol na posúvahových účtoch. Aby som mal v účtovníctve verný obraz o majetku, po jeho nadobudnutí do vlastníctva som ho povinný zaradiť ako plne odpísaný v reálnej obstarávacej cene, teda v cene, za ktorú ho nakúpila leasingová spoločnosť (samozreme nei za 1000 Sk). Pracoval som 6 rokov v leasingovej spoločnosti a boli sme aj leasingovým nájomcom a
s auditormi som nemal nikdy žiadne problémy.
KEJKA
25.09.05,20:26
v tomto prípade patríš do 2. skupiny. Tieto dva názory - to bol večný "boj" - v dobrom. V podstate sa tolerovali oba spôspby. Ja patrím k tej skupine, ktorá presadzovala to prvé, prezentované mnou.