VajdovaAndrea
09.11.09,13:32
Ahojte....som tu nova a hoci som pred rokmi studovala uctovnictvo, teraz je uz uplne ine ako vidim... Potrebovala by som par rad, bola by som rada, ak by ste mi pomohli. Manzel si od novembra zalozil zivnost ako maliar... a ja mu chcem robit uctovnictvo...par veci, rad, by som potrebovala....Ake doklady, co vsetko potrebujem? Mam penazny dennik,knihu doslej,odoslanej faktury, knihu pohladavok a zavazkov a pod. To staci,alebo treba aj nieco ine???
Zaroven by som sa rada spytala ak je manzel zivnostnik maliar... moze si nieco odpisovat,napr. benzin atd??? kupa naradia???
vdaka zatim....pa
Lianka
09.11.09,12:36
Lenka1979
09.11.09,12:40
Ahojte....som tu nova a hoci som pred rokmi studovala uctovnictvo, teraz je uz uplne ine ako vidim... Potrebovala by som par rad, bola by som rada, ak by ste mi pomohli. Manzel si od novembra zalozil zivnost ako maliar... a ja mu chcem robit uctovnictvo...par veci, rad, by som potrebovala....Ake doklady, co vsetko potrebujem? Mam penazny dennik,knihu doslej,odoslanej faktury, knihu pohladavok a zavazkov a pod. To staci,alebo treba aj nieco ine???
Zaroven by som sa rada spytala ak je manzel zivnostnik maliar... moze si nieco odpisovat,napr. benzin atd??? kupa naradia???
vdaka zatim....pa

Ak robíš účtovníctvo ručne a manžel nie je platcom DPH, zatiaľ postačujú tie účtovné knihy ktoré si napísala.
Čo sa týka auta, trochu viac info by bolo potrebné...:rolleyes:, či je vlastné MV, či je zaradené do obch.majetku alebo nie je... Je tu aj veľa tém na porade ohľadom tejto problematiky, skús vyhľadávať.
Kúpu náradia samozrejme môže dať do výdavkov ovplyv.základ dane.
Na účtovné predpisy Ťa navigovala Lianka vyššie...
Veľa šťastia, keby niečo, napíš.
VajdovaAndrea
09.11.09,13:10
Ak robíš účtovníctvo ručne a manžel nie je platcom DPH, zatiaľ postačujú tie účtovné knihy ktoré si napísala.
Čo sa týka auta, trochu viac info by bolo potrebné...:rolleyes:, či je vlastné MV, či je zaradené do obch.majetku alebo nie je... Je tu aj veľa tém na porade ohľadom tejto problematiky, skús vyhľadávať.
Kúpu náradia samozrejme môže dať do výdavkov ovplyv.základ dane.
Na účtovné predpisy Ťa navigovala Lianka vyššie...
Veľa šťastia, keby niečo, napíš.
vopred vam dakujem....co sa tyka MV je jeho vlastne...ale zatial nie je zaradene do majetku obch. Co vsetko moze dat ako maliar do vydavkov na ovplyvnenie zakladu dane???dkaujem
Lenka1979
09.11.09,13:17
vopred vam dakujem....co sa tyka MV je jeho vlastne...ale zatial nie je zaradene do majetku obch. Co vsetko moze dat ako maliar do vydavkov na ovplyvnenie zakladu dane???dkaujem

Ak je MV jeho vlastné-čiže v TP je zapísaný ako vlastník vozidla a nie je zaradené do OM, môže si dať základnú náhradu za prejdené km + náhradu za spotrebované PHM.
Do VOZD si môže dať všetko, čo súvisí s jeho podnikateľskou činnosťou... napr. všetky nákupy náradia, materiálu, výdavky za telefon,... a iné.
VajdovaAndrea
09.11.09,20:02
vdaka za radu.... VOZD je asi vydavky ovplyvnujuce ZD? aspon myslim. A ked si tieto vydavky uplatnim, kolko mozem??? potom mozem na danovom priznani odratat nanho aj nezdanitelnu polozku??? Co sa tyka toho benzinu, to som nepochopila...mozem mu to dat do vydavkov ovplyvnujucich ZD? do akej vysky??? mozem realne pisat? co znamena zakladna nahrada za prejdene km a nahrada za spotrebovane PHM??? ako to uctujem??? dakujem.
babi2
09.11.09,21:44
vdaka za radu.... VOZD je asi vydavky ovplyvnujuce ZD? aspon myslim.správne A ked si tieto vydavky uplatnim, kolko mozem???koľko si obhájiš pri daňovej kontrole potom mozem na danovom priznani odratat nanho aj nezdanitelnu polozku???áno Co sa tyka toho benzinu, to som nepochopila...mozem mu to dat do vydavkov ovplyvnujucich ZD? do akej vysky???urobíš preukázateľné jazdy mozem realne pisat?nie co znamena zakladna nahrada za prejdene km a nahrada za spotrebovane PHM??? prikladám vzorec podľa ktorého si vypočítaš základnú náhradu, podľa preukázatelných km ako to uctujem??? dakujem.

Tu je link, ktorý by Ti mohol pomôcť
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-37922090-firemne-auto-vam-moze-usetrit-naklady

Vzorec na výpočet náhrady
Ako si vypočítať výšku dennej náhrady?

A - Spotreba vozidla na 100 km uvedená v technickom preukaze
B - Aktuálna cena pohonnej látky v deň pracovnej cesty za 1 liter
C - Počet prejdených kilometrov
D - Paušálna náhrada 0,183 eura za kilometer
VZOREC = ( A x B x 0,01 ) + D

Náhrady za používanie súkromného motorového vozidla
- sumy platia od 1. januára (Opatrenie ministerstva práce číslo 632/2008 Z. z.)
- 0,050 eura pre jednostopové motorové vozidlo na 1 km jazdy
- 0,183 eura pre osobné cestné motorové vozidlá na 1 km jazdy
veronikasad
09.11.09,21:57
vdaka za radu.... VOZD je asi vydavky ovplyvnujuce ZD? aspon myslim. A ked si tieto vydavky uplatnim, kolko mozem??? potom mozem na danovom priznani odratat nanho aj nezdanitelnu polozku??? Co sa tyka toho benzinu, to som nepochopila...mozem mu to dat do vydavkov ovplyvnujucich ZD? do akej vysky??? mozem realne pisat? co znamena zakladna nahrada za prejdene km a nahrada za spotrebovane PHM??? ako to uctujem??? dakujem.
Nebude pre neho výhodnejšie uplatnenie paušálnych výdavkov? Dostal aj dotáciu z Úradu práce ?
Aký predpokladá ročný príjem ?
VajdovaAndrea
10.11.09,11:54
vdaka za vzorec, vela mi pomohol...ale uz sama neviem, v com sa vyznam a v com nie...teraz tak mam nahlasit auto na DU ak ho nemam v obch.majetku??? musim zan platit dan a cestnu dan, ak si chcem uplatnit nahrady za PHM????

Zaroven co su to vlastne pausalne vydavky??? nie,nema dotaciu od UP. a rocny prijem neviem aky bude...preco???
Lianka
10.11.09,11:56
veronikasad
10.11.09,12:32
vdaka za vzorec, vela mi pomohol...ale uz sama neviem, v com sa vyznam a v com nie...teraz tak mam nahlasit auto na DU ak ho nemam v obch.majetku??? musim zan platit dan a cestnu dan, ak si chcem uplatnit nahrady za PHM????

Zaroven co su to vlastne pausalne vydavky??? nie,nema dotaciu od UP. a rocny prijem neviem aky bude...preco???

Pri paušálnych výdavkoch nevedieš účtovníctvo - sleduješ len príjmy.
Výdavky sú 40 alebo 60 % (podľa druhu živnosti) z dosiahnutých príjmov=uhradené faktúry + zaplatené odvody.
Pri službách sú niekedy výhodnejšie, nemáš starosti s účtovníctvom, evidenciou jázd ani platením dane z motorových vozidiel.
Závisí od výšky príjmu a skutočných výdavkov - treba to prepočítať, čo je výhodnejšie.
dadasv
10.11.09,15:24
Myslím si podľa toho, čo mávajú živnostníci ako váš manžel - maliari, že je pre neho výhodnejšie a hlavne jednoduchšie uplatnovať si paušálne výdavky. Iste ako maliar nie je a ani asi nebude plátca DPH. V každom prípade v tomto roku, keďže má živnosť iba od novembra by som mu robila výdavky paušálne. Vediete evidenciu o príjmoch, ktorá sa dá viesť v obyčajnom zošite a o odvodoch do fondov /sociálne a zdravotné poistenie/. Záväzky a pohľadávky sa evidujú iba pre prípad, že by sa v nasledujúcom roku prešlo na jednoduché účtovníctvo. A hlavne nemusíte mať strach z daňovej kontroly. Spracovanie daňového priznania je taktiež jednoduché.
iridium
13.11.09,10:09
Vzorec na výpočet náhrady
Ako si vypočítať výšku dennej náhrady?

A - Spotreba vozidla na 100 km uvedená v technickom preukaze
B - Aktuálna cena pohonnej látky v deň pracovnej cesty za 1 liter
C - Počet prejdených kilometrov
D - Paušálna náhrada 0,183 eura za kilometer
VZOREC = ( A x B x 0,01 ) + D

Náhrady za používanie súkromného motorového vozidla
- sumy platia od 1. januára (Opatrenie ministerstva práce číslo 632/2008 Z. z.)
- 0,050 eura pre jednostopové motorové vozidlo na 1 km jazdy
- 0,183 eura pre osobné cestné motorové vozidlá na 1 km jazdy



podľa hnonline.sk/c1-37922080 by ten vzorec mal byt asi takto:

(A*B*C)+(C*D)

nemyslite ? alebo sa mýlim?
Lianka
13.11.09,10:21
Ano, mas pravdu, vypadlo jej tam pocet km - C.

Vzorec:
(spotreba v TP / 100 x cena phm x pocet km) + (pocet km x pausalna nahrada)

A / 100 x B x C + C x D
alebo
A x B x C x 0,01 + C x D
hanelie
13.11.09,10:21
A x B :100=koeficient - K

(K + D) x C
Zita5
13.11.09,10:34
Tu je link, ktorý by Ti mohol pomôcť
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-37922090-firemne-auto-vam-moze-usetrit-naklady

Vzorec na výpočet náhrady
Ako si vypočítať výšku dennej náhrady?

A - Spotreba vozidla na 100 km uvedená v technickom preukaze
B - Aktuálna cena pohonnej látky v deň pracovnej cesty za 1 liter
C - Počet prejdených kilometrov
D - Paušálna náhrada 0,183 eura za kilometer
VZOREC = ( A x B x 0,01 ) + D

Náhrady za používanie súkromného motorového vozidla
- sumy platia od 1. januára (Opatrenie ministerstva práce číslo 632/2008 Z. z.)
- 0,050 eura pre jednostopové motorové vozidlo na 1 km jazdy
- 0,183 eura pre osobné cestné motorové vozidlá na 1 km jazdy

Ja priložím ešte nasledovné , poslúži ako pomôcka :
babi2
13.11.09,19:32
podľa hnonline.sk/c1-37922080 by ten vzorec mal byt asi takto:

(A*B*C)+(C*D)

nemyslite ? alebo sa mýlim?
Vzorec na výpočet náhrady
Ako si vypočítať výšku dennej náhrady?

A - Spotreba vozidla na 100 km uvedená v technickom preukaze
B - Aktuálna cena pohonnej látky v deň pracovnej cesty za 1 liter
C - Počet prejdených kilometrov
D - Paušálna náhrada 0,183 eura za kilometer
VZOREC = ( A x B x 0,01 ) + D = toto je náhrada za 1 km, keď to vynásobíš počtom odjazdených km, dostaneš výšku náhrady
jozka56
13.11.09,19:48
Takže denná náhrada= Ax0,01xBxC + 0,183xC
jozka56
13.11.09,20:00
Vzorec na výpočet náhrady
Ako si vypočítať výšku dennej náhrady?

A - Spotreba vozidla na 100 km uvedená v technickom preukaze
B - Aktuálna cena pohonnej látky v deň pracovnej cesty za 1 liter
C - Počet prejdených kilometrov
D - Paušálna náhrada 0,183 eura za kilometer
VZOREC = ( A x B x 0,01 ) + D = toto je náhrada za 1 km, keď to vynásobíš počtom odjazdených km, dostaneš výšku náhrady
Dopĺňam Tvoj vzorec na výpočet náhrady podľa počtu prejdených km za deň
Ax0,01xBxC+CxD alebo /Ax0,01xB+D/xC
babi2
13.11.09,22:41
Dopĺňam Tvoj vzorec na výpočet náhrady podľa počtu prejdených km za deň
Ax0,01xBxC+CxD alebo /Ax0,01xB+D/xC
Ďakujem za doplnenie, mne sa páči ten druhý, lebo je jednoduchší:)