Ejo
09.11.09,13:39
Dobrý deň. Účtujem výpis z bankového účtu. Ak sú na ňom vklady ale nie všetky išli cez priebežné položky / t.j. výber z pokladne na bu/ stačí ak vklad zaúčtujem ako vklad podnikateľa /PNZD/?
Ak má výber z bankomatu / použil na osobnú spotrebu/ - zaúčtovať iba ako osobnú spotrebu a v pokladni nič neúčtujem?
Ďakujem
Katka2
09.11.09,12:48
Ja osobne to robím takto, ako píšeš.
Katka2
09.11.09,12:52
A ak účtuješ v JÚ ešte by som doplnila stanovisko DR SR uvedené v jednej odbornej publikácii: Osobný vklad podnikateľa je potrebné účtovať ako príjem neovplyvňujúci ZD a je potrebné tento vklad evidovať v pomocnej evidencii ako záväzok.
Ejo
09.11.09,13:22
Áno osobný vklad je príjem neovplyv. ZD, ale prečo by to malo byť aj v závazkoch? Závazok voči sebe? V zákone to predsa nie je, že sa aj osobné vklady evidujú v zavazkoch.....
Katka2
09.11.09,13:37
K tomuto toľko: napriek tomu, že tvrdenie z ÚDR SR nemá oporu v žiadnom zo zákonov, musí sa rešpektovať, nakoľko to nepriamo vyplýva zo zákona o účtovníctve - verný a pravdivý obraz o finančnej situácií účtovnej jednotky.
Ejo
09.11.09,13:49
je toto vyjadrenie oficiálne na stránke daňového riaditeľstva?
Katka2
09.11.09,13:54
skús popozerať, ak nie, tak napíš dopyt na DR SR a budeš to mať čierne na bielom. :D
ego.mc
09.11.09,18:02
K tomuto toľko: napriek tomu, že tvrdenie z ÚDR SR nemá oporu v žiadnom zo zákonov, musí sa rešpektovať, nakoľko to nepriamo vyplýva zo zákona o účtovníctve - verný a pravdivý obraz o finančnej situácií účtovnej jednotky.
??
kjara
10.11.09,08:45
Čo všetko evidujeme v pomocnej knihe ako záväzok ?
Ďakujem.
ego.mc
11.11.09,11:03
Prijaté faktúry, prijaté preddavky, úvery a pôžičky, záväzky voči DÚ, sociálnej a zdravotnej poisťovni...
Mária.K.
11.11.09,13:59
K tomuto toľko: napriek tomu, že tvrdenie z ÚDR SR nemá oporu v žiadnom zo zákonov, musí sa rešpektovať, nakoľko to nepriamo vyplýva zo zákona o účtovníctve - verný a pravdivý obraz o finančnej situácií účtovnej jednotky.
S týmto názorom sa nikdy nestotožním. Keď si fyzická osoba vybaví oprávnenie na podnikanie, nevznikne nový právny subjekt a medzi tým istým právnym subjektom nemôže vzniknúť záväzkový vzťah. A ak tento vzťah nemôže vzniknúť, nemôžem o ňom ani účtovať, lebo by som účtovala o záväzku (právnom stave), ktorý nevznikol. Na dosiahnutie pravdivého obrazu finančnej situácie účtovnej jednotky by sa aj vklad auta u fyzickej osoby do majetku musel evidovať ako záväzok voči samému sebe, rovnako vklad nehnuteľnosti do majetku ako záväzok voči samému sebe,... atď. a takýto postup skutočne nemá oporu v žiadnych právnych predpisoch. Myslím si, že objektívna finančná situácia sa z pohľadu účtovníctva nevykazuje u fyzickej osoby ani pri účtovaní dane z príjmu (vykazuje sa za fyzickú osobu ako takú), kde základ dane z príjmu sa určí ako súčet čiastkových základov dane a odpočíta sa nezdaniteľná časť základu dane zase za fyzickú osobu ako takú. V účtovníctve neexistujú žiadne kritériá a pravidlá, ako daň, ktorá sa nevzťahuje k podnikateľskej činnosti z účtovníctva vylúčiť. O fyzickej osobe existuje jeden jediný pravdivý finančný obraz - a to finančná situácia fyzickej osoby ako takej.
dadasv
11.11.09,14:12
A ak účtuješ v JÚ ešte by som doplnila stanovisko DR SR uvedené v jednej odbornej publikácii: Osobný vklad podnikateľa je potrebné účtovať ako príjem neovplyvňujúci ZD a je potrebné tento vklad evidovať v pomocnej evidencii ako záväzok.
V ktorej odbornej publikácii?????? :confused:A kedy a ako ten záväzok potom uhradím (zlikvidujem?) Evidovať záväzok sám voči sebe? Ako odberateľ aj dodávateľ ja?:confused: Výber na osobnú potrebu podľa teba budem evidovať ako pohľadávku?:eek:
tuta
11.11.09,14:24
Ja som si tu z porady pred časom stiahla toto. Nepamätám si kto to tu pricapil, preto prosím nech sa na mňa dotyčný nehnevá ;)

Tiež mi je to proti srsti účtovať záväzok sama voči sebe.


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu uvádza nasledovné:

Osobný vklad je potrebné účtovať ako príjem neovplyvňujúci základ dane Tento vklad je potrebné evidovať v pomocnej evidencii ako záväzok.

Váš dopyt:

Dobrý deň. Podnikateľ, FO účtujúca v JU vloží do podnikania peňažné prostriedky / napr. na nákup tovaru.../ Vklad je účtovaný ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Je potrebné "vklad" evidovať ako záväzok? Ďakujem za odpoveď
ekopo
11.11.09,14:38
O tomto sa viedla v dávnych dobách jedna debata na Porade.
situácia:
-začínajúci podnikateľ si zaobstará tovar (napr. 10.000€), ak ho chce zaplatiť, musí vložiť do podnikania peniaze. Tovar zaplatí, do konca roka nepredá, musí ho vykázať v inventúre.
O vklade účtuje samozrejme ako PNZD. Nič nevykáže v záväzkoch. Výkaz o MaZ je nasledovný:
vykáže zásoby v hodnote 10.000€ a následne rozdiel majetku a záväzkov tiež 10.000€. Zrazu a z ničoho.
Je to správne? Podľa mňa nie. Preto evidujem takýto vklad ako určitý záväzok. Pri výbere peňazí sa tento záväzok znižuje. Ak si podnikateľ vyberá peniaze a už žiadne peniaze nemá vložené v podnikaní o tomto sa v JU už ako pohľadávke neúčtuje, pretože si vyberá vlastne zdanené peniaze (alebo by mali byť danené). Je to dané spôsobom účtovania v JU.
Pravdaže dopad na vyčíslenie základu dane to nemá nikdy žiadny dopad v JU.

Ešte na záver: § 2 ods. 2)zákona o účtovníctve hovorí:
Predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o
a) stave a pohybe majetku,
b) stave a pohybe záväzkov,
c) rozdiele majetku a záväzkov,


p.s. pre tuta , to bol asi môj dopyt, a nachádzal sa aj v tej obsiahlej diskusii


...a nech si z toho každý vyberie čo sa mu hodí...
Zita5
11.11.09,14:49
O tomto sa viedla v dávnych dobách jedna debata na Porade.
situácia:
-začínajúci podnikateľ si zaobstará tovar (napr. 10.000€), ak ho chce zaplatiť, musí vložiť do podnikania peniaze. Tovar zaplatí, do konca roka nepredá, musí ho vykázať v inventúre.
O vklade účtuje samozrejme ako PNZD. Nič nevykáže v záväzkoch. Výkaz o MaZ je nasledovný:
vykáže zásoby v hodnote 10.000€ a následne rozdiel majetku a záväzkov tiež 10.000€. Zrazu a z ničoho.
Je to správne? Podľa mňa nie. Preto evidujem takýto vklad ako určitý záväzok. Pri výbere peňazí sa tento záväzok znižuje. Ak si podnikateľ vyberá peniaze a už žiadne peniaze nemá vložené v podnikaní o tomto sa v JU už ako pohľadávke neúčtuje, pretože si vyberá vlastne zdanené peniaze (alebo by mali byť danené). Je to dané spôsobom účtovania v JU.
Pravdaže dopad na vyčíslenie základu dane to nemá nikdy žiadny dopad v JU.

Ešte na záver: § 2 ods. 2)zákona o účtovníctve hovorí:
Predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o
a) stave a pohybe majetku,
b) stave a pohybe záväzkov,
c) rozdiele majetku a záväzkov,


p.s. pre tuta , to bol asi môj dopyt, a nachádzal sa aj v tej obsiahlej diskusii


...a nech si z toho každý vyberie čo sa mu hodí...

Vyberám z toho len vyznačené , skutočne súhlasím s ekopom , že nech si každý vyberie z toho čo sa mu hodí . Ja mám tiež vyjadrenie DRSR a možno som ho aj uverejnila na Poradu , že sa má účtovať cez záväzky .

Nakoľko táto téma sa často opakuje a názory sú 50:50, tak skutočne doporučujem , aby si zvolil každý svoj spôsob účtovania .

Ak by som mala problém pri DK , tak určite by som sa objahovala tým, že som zaslala dotaz na daný problém a takto a takto mi bolo odpovedané .

Takže môj názor je , že skutočne sa už v tejto problematike vkladu a výberu SZČO nie je o čom baviť .Ja by som to považovala príspevkom ekopa za uzatvorenú tému resp. uzatvorenie jedného nášho problému .
Manual
11.11.09,20:46
O tomto sa viedla v dávnych dobách jedna debata na Porade.
situácia:
-začínajúci podnikateľ si zaobstará tovar (napr. 10.000€), ak ho chce zaplatiť, musí vložiť do podnikania peniaze. Tovar zaplatí, do konca roka nepredá, musí ho vykázať v inventúre.
O vklade účtuje samozrejme ako PNZD. Nič nevykáže v záväzkoch. Výkaz o MaZ je nasledovný:
vykáže zásoby v hodnote 10.000€ a následne rozdiel majetku a záväzkov tiež 10.000€. Zrazu a z ničoho.
Je to správne? Podľa mňa nie. Preto evidujem takýto vklad ako určitý záväzok. Pri výbere peňazí sa tento záväzok znižuje. Ak si podnikateľ vyberá peniaze a už žiadne peniaze nemá vložené v podnikaní o tomto sa v JU už ako pohľadávke neúčtuje, pretože si vyberá vlastne zdanené peniaze (alebo by mali byť danené). Je to dané spôsobom účtovania v JU.
Pravdaže dopad na vyčíslenie základu dane to nemá nikdy žiadny dopad v JU.

Ešte na záver: § 2 ods. 2)zákona o účtovníctve hovorí:
Predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o
a) stave a pohybe majetku,
b) stave a pohybe záväzkov,
c) rozdiele majetku a záväzkov,


p.s. pre tuta , to bol asi môj dopyt, a nachádzal sa aj v tej obsiahlej diskusii


...a nech si z toho každý vyberie čo sa mu hodí...
ekopo, osobne tiež neúčtujem vklad SZČO cez záväzky. To čo som zamodril v tvojom príspevku ma priviedlo na myšlienku, tak ako píšeš vyberá si vlastné zdanené peniaze, predsa ako SZČO tiež tam vložil už zdanené peniaze, buď ich mal niekde odložené preženiem to napr. 10 rokov, požičal si ich od rodičov atď. Tak tiež to môže byť tiež tak, že vkladá zdanené, vyberá zdanené. Alebo mohol by tam vložiť aj nezdanené ... ? Neviem si to vysvetliť, ako by to preukazoval ? :).
Ale tiež nech si spraví každý ako uzná za vhodné.
PS: to je niečo podobné ako keď sa p. Klausa pýtali že či vie o špinavých peniazoch v ekonomike. On im povedal, že keď sa na bankovku pozrie, tak žiadnu špinu na nej nevidí.
ekopo
12.11.09,08:08
myslím, že skôr si mal "vymodriť" túto časť:

......-začínajúci podnikateľ si zaobstará tovar (napr. 10.000€), ak ho chce zaplatiť, musí vložiť do podnikania peniaze. Tovar zaplatí, do konca roka nepredá, musí ho vykázať v inventúre.
O vklade účtuje samozrejme ako PNZD. Nič nevykáže v záväzkoch. Výkaz o MaZ je nasledovný:
vykáže zásoby v hodnote 10.000€ a následne rozdiel majetku a záväzkov tiež 10.000€. Zrazu a z ničoho.
Je to správne? . ...

tu účtovná závierka poskytuje "verný a pravdivý" obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.........
kjara
12.11.09,10:22
Vďaka ego.mc.
Manual
12.11.09,11:50
... mohol :). Ono v JU je to tak, to dobre vieš, že občan a SZČO je tá istá osoba a paradoxne by si mal sám sebe požičať a zaviazať sa, že sám sebe si to vráti. DRSR dalo pokyn, či vyjadrenie na otázku a asi by sa mal rešpektovať, ale následne by sa mali trošku prekopať Postupy JU, pretože dosť vecí začína byť v JU pritiahnutých za vlasy.
ego.mc
12.11.09,12:19
Otázka môže znieť aj tak: Je pre nás záväzný zákon alebo vyjadrenie DR?
(Aspoň ja neviem, že by DR bol normotvorný úrad...)
Totiž, ak by si mohol sám sebe požičať peniaze, nevidím dôvod, prečo by sám sebe nemohol prenajať auto, nehnuteľnosť, stroje, prípadne (a to už naozaj preháňam), zamestnať sa.
Manual
12.11.09,12:35
Otázka môže znieť aj tak: Je pre nás záväzný zákon alebo vyjadrenie DR?
(Aspoň ja neviem, že by DR bol normotvorný úrad...)
Totiž, ak by si mohol sám sebe požičať peniaze, nevidím dôvod, prečo by sám sebe nemohol prenajať auto, nehnuteľnosť, stroje, prípadne (a to už naozaj preháňam), zamestnať sa.
Veď práve a o tom to všetko je...
dadasv
13.11.09,16:05
myslím, že skôr si mal "vymodriť" túto časť:

......-začínajúci podnikateľ si zaobstará tovar (napr. 10.000€), ak ho chce zaplatiť, musí vložiť do podnikania peniaze. Tovar zaplatí, do konca roka nepredá, musí ho vykázať v inventúre.
O vklade účtuje samozrejme ako PNZD. Nič nevykáže v záväzkoch. Výkaz o MaZ je nasledovný:
vykáže zásoby v hodnote 10.000€ a následne rozdiel majetku a záväzkov tiež 10.000€. Zrazu a z ničoho.
Je to správne? . ...

tu účtovná závierka poskytuje "verný a pravdivý" obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.........
...... podnikateľ, ktorý podniká má na konci roka vysoký stav hotovosti a vyberie si na osobnú potrebu 10000,- €. Zaúčtuje ako VNZD a samozrejme nič v pohľadávkach.
Výkaz o MaZ bude nasledovný: Vykáže stav na pokladi nižší o 10000,-€ a teda aj rozdiel v majetku a záväzkokch tiež o 10000, € nižší. Tiež z ničoho, ako v tvojom príklade. To je správne?
tu účtovná závierka tiež poskytuje "verný a pravdivý" obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva a o finančnej situácii účtovnej jednotky.