manageere
09.11.09,16:51
dobrý deň,

pracujem v jednej spoločnosti, ktorá mi za isté obdobie dala výplatnú pásku. V zmluve uzatvorenej medzi mnou a danou spoločnosťou sa moja mzda skladá zo základu a prémií do 30%. No na výplatnej páske bolo uvedené nasledovné: položka osobné ohodnotenie v sume 117 eur a položka prémie v hodnote -6,2% čo je -30 eur (mínusová položka). Chcem vás touto cestou poprosiť o radu, respektíve o vysvetlenie, či je možné, aby mi zamestnávateľ dal mínusové prémie, pričom v zmluve mám uvedené do 30%.

ďakujem.
mzdarka renca
09.11.09,16:23
Zdôvodnil ti zamestnávateľ, prečo máš prémie vo výške - 6,2%?

Určite máte stanovené ako, na akom základe vám budú prémie vyplácané. Je možné, že v minulom mesiaci ti zamestnávateľ priznal vyššie %, na aký si mala nárok, tým pádom by boli prémie neoprávnene vyplatené.

Bolo by vhodné, ak by si doplnila informácie, lebo dôvodov môže byť viac, prečo sa tak stalo.
manageere
09.11.09,16:48
Pytala som sa zamestnavatela na dovod minusovych premii pricom jeho odpoved znela, ze pokial mam nejake otazky, mam ich podat pisomne a osobne mi nic nepovie. V minulom období mi neboli dané žiadne prémie navyše. V každej výplatnej páske z minulých období obsahovala nasledovné: položka osobné ohodnotenie bola vždy v kladných číslach a položka prémie bola prázdna. Na to som zamestnávateľa veľakrát upozornila a taktiež som upozornila aj našu mzdovú účtovníčku, no bez akýchkoľvek zmien alebo odozvy z ich strany. Bolo mi tiež od nich povedané, že je jedno do akej položky to dávajú.
Zoltán Kovács
09.11.09,16:54
Pytala som sa zamestnavatela na dovod minusovych premii pricom jeho odpoved znela, ze pokial mam nejake otazky, mam ich podat pisomne a osobne mi nic nepovie. V minulom období mi neboli dané žiadne prémie navyše. V každej výplatnej páske z minulých období obsahovala nasledovné: položka osobné ohodnotenie bola vždy v kladných číslach a položka prémie bola prázdna. Na to som zamestnávateľa veľakrát upozornila a taktiež som upozornila aj našu mzdovú účtovníčku, no bez akýchkoľvek zmien alebo odozvy z ich strany. Bolo mi tiež od nich povedané, že je jedno do akej položky to dávajú.

A nejde náhodou len o nešťastné zadávanie údajov. Mám na mysli to, že osobné ohodnotenie ti trebárs krátili z nejakého dôvodu. Ale v programe to osobné ohodnotenie je nastavené ako konštanta, a zníženie môžu zadať len takto cez mínusové prémie?
manageere
09.11.09,17:10
Nie, prémie mi neboli krátené zo žiadneho dôvodu mne dostupného. Skôr mám pocit, že ma chú prepustiť a dotiahnuť na moje miesto jednu svoju známu.
hanelie
09.11.09,17:34
ak si žiada zľ písomnú žiadosť o vysvetlenie tak ju podaj - ak bude dôvod na podnet pre inšpektorát aspoň budeš mať v ruke dôkaz - pretože dávať mínusové prémie nemá opodstatnenie v ZP
Chobot
10.11.09,07:50
ak si žiada zľ písomnú žiadosť o vysvetlenie tak ju podaj - ak bude dôvod na podnet pre inšpektorát aspoň budeš mať v ruke dôkaz - pretože dávať mínusové prémie nemá opodstatnenie v ZP

Jediná možnosť, čo mi napadá, že ako môže vzniknúť mínusová prémia by bol prípad, kedy v jednom mesiaci by dali omylom vyššiu prémiu, než zamestnancovi patrí a v ďalšom mesiaci by to mínusovou položkou opravili.

Napr, za sept. by mal nárok na prémie 34%, ale omylom by mu vyplatili 40%, tak v nasledujúcom mesiaci by ako opravu dali -6%.

Ale to by musel nadriadený zdôvodniť.

Daj si písomnú žiadosť.
mzdarka renca
10.11.09,08:07
Chobot.

Z uvedenej skutočnosti to vyzerá, že nemáš pravdu.

Presne ma napadlo, to čo Chobota a aj som to vyššie napísala, ak nevidím výplatné pásky som skeptik, píšem z vlastnej skúsenosti, lebo niekedy zamestnanci (netvrdím, že je to tento prípad), si nevedia prečítať VP a potom majú pocit, že majú niečoho málo a niečoho veľa.....

Ich mzdárka by mala so zadávateľkou otázky komunikovať a vysvetľovať ako a prečo je niečo tak, ako je. Veď predsa musí vedieť, čo nahráva. Kde viazne komunikácia, tam vznikajú zbytočné nedorozumenia.:)
manageere
10.11.09,08:15
mzdárku som poprosila o vysvetlenie, na co mi odpovedala vyhýbavo aby som sa spýtala svojho zamestnavatela a ze ona sa ho 2x spytala ci su tie podklady od neho v poriadku, na co on povedal ze ano. A taktie i on mi sam pri osobnom pohovore povedal, ze jej to dal za ulohu aby tam dala spominany minus.
Gabi03
10.11.09,08:20
No a nedalo by sa to chápať ako neoprávnená zrážka? Predsa do výplaty patria iba plusové položky a orpávnené mínusové. O mínusových prémiach počujem prvý krát. A myslím, že to ani neexistuje. Takže na tvojom mieste by som písomne podala žiadosť o doplatok tejto čiastky (na nulové prémie), prípadne iné vysvetlenie. Ak by sa nič nedialo, obrátila by som sa na inšpektorát práce.
rozeta
10.11.09,08:22
a nemyslel to ako 30% - 6% čo malo byť 24% a mzdárka ho zle pochopila?
manageere
10.11.09,08:35
mozes mi prosím aj uviest cislo kde sa nachadza v ZP toto kvazi porusenie?
dakujem
Gabi03
10.11.09,08:45
mozes mi prosím aj uviest cislo kde sa nachadza v ZP toto kvazi porusenie?
dakujem

Ak máš na mysli tie zrážky, tak je to § 131 ZP.
manageere
10.11.09,09:12
Ďakujem veľmi pekne všetkým.