janaGT
09.11.09,16:58
ahoj, narazila som na problém:
dcéra je chorá, najskôr si odmerala teplotu digitálnym teplomer,om, nameralo jej 37,7 a hneď sme merali ortuťovým a výsledok bol 38,2.
Takže ako to vlastne je s tými teplomermi, ktorému máme veriť?
ivka70
09.11.09,16:12
Ja sa priznam, ze mna zrusenie ortutovych teplomerov velmi zarmutilo, lebo s meranim teplaty digitalnym teplomerom som vzdy mala problemy. Stalo sa, ze mi nenameral ziadnu teplotu.

Ja doverujem rozhodne ortutovemu.
Blankake
09.11.09,16:14
My máme tiež problém s novým digitálnym teplomerom, zdá sa mi, že ukazuje nižšiu teplotu. V lekárni mi povedali, že ak to nie je rýchlobežka, tak merať treba asi 5 min. My sme ho doteraz vždy vybrali, keď zapípal... ale on vtedy vraj len začína merať.
betka631
09.11.09,16:18
Ja osobne viac verím ortuťovému teplomeru a aj ho používam.
ivka70
09.11.09,16:22
My máme tiež problém s novým digitálnym teplomerom, zdá sa mi, že ukazuje nižšiu teplotu. V lekárni mi povedali, že ak to nie je rýchlobežka, tak merať treba asi 5 min. My sme ho doteraz vždy vybrali, keď zapípal... ale on vtedy vraj len začína merať.

My tiez, lebo to tak ma napisane v navode.
Ale aj po merani do 5 minut /som sa docitala na internete, ze sa ma dlhsie ako do 1. pipnutia/ su vysledky nepresne. rozhodne odlisne od ortutovych.

Snad tie moderne - do ucha su presnejsie, neviem.
Blankake
09.11.09,16:40
My tiez, lebo to tak ma napisane v navode.
Ale aj po merani do 5 minut /som sa docitala na internete, ze sa ma dlhsie ako do 1. piputia/ su vysledky nepresne. rozhodne odlisne od ortutovych.

Snad tie moderne - do ucha su presnejsie, neviem.
No EÚ zase pre nás vymyslela niečo "užitočné"...:(
pasuliatko
09.11.09,17:59
podľa toho kde si merala tú teplotu a určite by som verila ortuťovému teplomeru ako digitálnemu na baterky..tie nikdy neukazujú správne!
Kazu
09.11.09,19:07
My tiez, lebo to tak ma napisane v navode.
Ale aj po merani do 5 minut /som sa docitala na internete, ze sa ma dlhsie ako do 1. pipnutia/ su vysledky nepresne. rozhodne odlisne od ortutovych.

Snad tie moderne - do ucha su presnejsie, neviem.

Do ucha? :D Taký treba do ....
Chobot
10.11.09,08:27
ahoj, narazila som na problém:
dcéra je chorá, najskôr si odmerala teplotu digitálnym teplomer,om, nameralo jej 37,7 a hneď sme merali ortuťovým a výsledok bol 38,2.
Takže ako to vlastne je s tými teplomermi, ktorému máme veriť?

Môžeš veriť aj obom. Treba si uvedomiť, že medzi 37,7 a 38,2 je rozdiel len pol teplotného stupňa, čo je malá odchýlka. Medi tými meraniami sa mohla teplota pokožky na mieste merania aj zvýšiť o ten pol stupeň, takže mohli merať správne oba.

Ak by aj niektorý mal odchýlku napr. 0,2 st. C, tak potom rozdiel teploty kože medzi dvomi meraniami bol 0,3 st. C.

Ak chceš zistiť, či tie teplomery merajú rovnako, daj si do pohára teplú vodu (niečo medzi 36 - 40 st. C) a odmeraj v strede oboma teplomermi naraz. To bude objektívne zistenie rozdielu.

Nezatracoval by som takto á priori tie digitálne.

A nakoniec - oba teplomery ti dali rovnakú informáciu - osoba je chorá, lebo má zvýšenú teplotu. To, či má niekto 37,7 alebo 38,2 je už jedno, tak či tak nasadíš Paralen a horúci čaj.
Blankake
10.11.09,08:54
Môžeš veriť aj obom. Treba si uvedomiť, že medzi 37,7 a 38,2 je rozdiel len pol teplotného stupňa, čo je malá odchýlka. Medi tými meraniami sa mohla teplota pokožky na mieste merania aj zvýšiť o ten pol stupeň, takže mohli merať správne oba.

Ak by aj niektorý mal odchýlku napr. 0,2 st. C, tak potom rozdiel teploty kože medzi dvomi meraniami bol 0,3 st. C.

Ak chceš zistiť, či tie teplomery merajú rovnako, daj si do pohára teplú vodu (niečo medzi 36 - 40 st. C) a odmeraj v strede oboma teplomermi naraz. To bude objektívne zistenie rozdielu. To je super nápad :)

Nezatracoval by som takto á priori tie digitálne.

A nakoniec - oba teplomery ti dali rovnakú informáciu - osoba je chorá, lebo má zvýšenú teplotu. To, či má niekto 37,7 alebo 38,2 je už jedno, tak či tak nasadíš Paralen a horúci čaj.
Teplota do 38 °C u detí by sa nemala zbytočne znižovať antipyretikami, takže preto je dôležité vedieť pomerne presnú teplotu. ;)
janaGT
10.11.09,09:00
A nakoniec - oba teplomery ti dali rovnakú informáciu - osoba je chorá, lebo má zvýšenú teplotu. To, či má niekto 37,7 alebo 38,2 je už jedno, tak či tak nasadíš Paralen a horúci čaj.

to je síce pekné, že viem, že je chorá, ale dcéra má problémy so srdiečkom, takže musím sledovať či má teplotu cez 38 alebo nie ...
Chobot
10.11.09,09:28
to je síce pekné, že viem, že je chorá, ale dcéra má problémy so srdiečkom, takže musím sledovať či má teplotu cez 38 alebo nie ...

Aj keby si merala 3 merania za sebou tým istým teplomerom dostaneš 3 rôzne údaje. Tiež keď meriavame dcére teplotu tak sa z toho nevieme vysomáriť.
Chobot
18.11.09,09:13
Tak mi to nedalo a urobil som pár pokusných meraní, ako sú teplomery presné. Meral som súčasne s ortuťovým, digitálnym a infračerveným ustálenú teplotu vody. Tu sú namerané hodnoty:

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=46467&d=1258541681
janaGT
18.11.09,09:16
Tak mi to nedalo a urobil som pár pokusných meraní, ako sú teplomery presné. Meral som súčasne s ortuťovým, digitálnym a infračerveným ustálenú teplotu vody. Tu sú namerané hodnoty:
nemáš tam také veľké rozdiely medzi ortuťovým a digitálnym, neviem, ja som mala tie rozdiely o dosť väčšie - pri meraní teploty u dcéry.
Chobot
18.11.09,09:21
nemáš tam také veľké rozdiely medzi ortuťovým a digitálnym, neviem, ja som mala tie rozdiely o dosť väčšie - pri meraní teploty u dcéry.

Z testu aspoň viem, že digitálny (asi) meria o niečo viac, keďže hodnoty ortuťového a IR sú veľmi podobné. Podľa toho sa aj prispôsobím, odpočítam cca 0,3 st.C.
janaGT
18.11.09,09:23
Z testu aspoň viem, že digitálny (asi) meria o niečo viac, keďže hodnoty ortuťového a IR sú veľmi podobné. Podľa toho sa aj prispôsobím, odpočítam cca 0,3 st.C.
možno aj viac, u nás to bolo až 0,5 st.
misomiso
18.11.09,09:40
Tak mi to nedalo a urobil som pár pokusných meraní, ako sú teplomery presné. Meral som súčasne s ortuťovým, digitálnym a infračerveným ustálenú teplotu vody. Tu sú namerané hodnoty:

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=46459&d=1258539184

Neviem ako vam, ale mne sa ziadne hodnoty v Chobotovom prispevku nezobrazuju, prispevok konci: Tu sú namerané hodnoty:
Chobot
18.11.09,09:55
Neviem ako vam, ale mne sa ziadne hodnoty v Chobotovom prispevku nezobrazuju, prispevok konci: Tu sú namerané hodnoty:

Už by to malo byť OK... bol tam zlý odkaz na obrázok.
janaGT
18.11.09,10:14
mne sa príloha zobrazila hneď z prvého príspevku ...
Denisa
18.11.09,10:27
Nám ortuťový meria o 0,3 viac ako digitálny, a podľa pocitu, skôr verím ortuťovému.
janaGT
18.11.09,10:30
ja som sa pýtala lekárky a tá mi povedala, že jednoznačne ortuťový teplomer meria správne.
Ovena1
18.11.09,11:08
Mňa tiež sklamal digitálny teplomer. V návode som sa dočítala, že presné meranie dosiahnem iba meraním v konečníku, inak bude mearanie nepresné.
A to som si myslela, že to bude konfortnejšie!
elaurie
18.11.09,11:15
Mňa tiež sklamal digitálny teplomer. V návode som sa dočítala, že presné meranie dosiahnem iba meraním v konečníku, inak bude mearanie nepresné.
A to som si myslela, že to bude konfortnejšie!

Podľa mňa ani to meranie v konečníku nezaručuje u digitálneho teplomeru presné meranie... Mňa tiež digitálny teplomer veľmi sklamal. Inak nemá niekto skúsenosti s teplomerom do ucha pre malé deti?
magnum
19.11.09,06:28
inak EU az tak nevadi ta ortut skor tie ortutove nebolo treba kalibrovat a boli presne... elektronicke hocico (pri tlakomeroch je ten isty problem... ortutove boli presne aj po rokoch) treba kalibrovat a tak ma EU lepsi prehlad a este da aj zarobit dakomu...

hlavne ze miesto starych ziaroviek presadili prave take s ortutou... tam im to zjavne nevadi...
zuska
02.03.10,07:18
Na ortuťový nedám dupustiť. Veď ako je možné, že vážne chorému človeku zdravotníci v nemocnici namerajú teplotu digitálnym bezkontakným teplomerom normálnu, resp. len mierne zvýšenú teplotu a tri dni je podľa nich pacient v poriadku, maximálne je zvýšená teplota 37,2°C. Pritom počas tých troch dní mal v skutočnosti horúčky 39°C a viac. Zdravotníci každý deň boli spokojný a maximálne sa každý deň čudovali, čo za nepresný teplomer to máme, že meria také vysoké teploty. Na obrovské naliehanie príbuznej doniesli zdravotníci svoj "starý" ortuťový teplomer a neveriacky každý deň krutili hlavami, ako je to možné. Samozrejme, každý deň, keď tam nebola pacientova príbuzná, merali tým svojim pohodlným "digitálnym". A záver zdravotníkov by bol pomaly v štýle: "pacient bol zdravý, ale z neznámych príčin zomrel". Ale to nie je čierny humor.... . Naštastie, vďakou pacientovej rodiny po troch dňoch neodbytného urgovania pacientovej teploty a dožadovania sa jej zníženia v nemocničnom zariadení konečne nastali kroky spejúce k liečbe. A zároveň konečne po troch dňoch padlo rozhodnutie, že dotyčnému pacientovi majú merať teplotu klasickým ortuťovým teplomerom. Ale čo ostatní pacienti v nemocnici, ktorým merajú digitálnymi bezkontaktnými teplomermi? Asi podľa nameranej teploty s digitálnym teplomerom sú zdravotníci spokojný.
Myslím si, že také rozdiely v teplotách sú veľmi rizikové hlavne v nemocniciach a pri veľmi vážne chorých ľuďoch. Preto verím len starým dobrým ortuťovým teplomerom. Mám dojem, že v nemocniciach by tieto nepresnosti nemali byť.
elaurie
02.03.10,09:20
Aj teraz sa predávajú klasické teplomery, len už nie sú plnené ortuťou, ale princíp je ten istý. Inak mne sa nedávno stalo niečo podobné. Pred odchodom k lekárke som si namerala svojim klasickým teplomerom (novým) teplotu 37,3. Lekárka mi odmerala teplotu digitálnym teplomerom a vyšlo jej, že mám 36,5 (takúto teplotu nemávam ani keď som zdravá, to by som musela byť podchladená). Po príchode domov som merala ešte raz, môj teplomer ukazoval 37,1... Horšie je, že neviem, ako mám merať teplotu svojmu takmer 2 ročnému synovi, keďže klasickým teplomerom to trvá 10 minút, čo on nevydrží. Preto by som sa ešte raz chcela spýtať, aké máte skúsenosti s presnosťou/nepresnosťou teplomera do ucha pre deti.
Bionda
02.03.10,09:34
ja mám omcron :D a keď meriam teplotu mladšej , tak vždy zásadne v oboch uškách, nakoľko stačí, že na tom ušku leží a má ho prehriate a teplota nie je objektívna . A musím zároveň aj uviesť, že nikdy sa mi nestalo, že by bola teplota v oboch uškách rovnaká! zväčša tá nižšia je správna. Našťastie mám ešte aj ortuťové , takže si to zvyknem prekontrolovať .
58vlasta
03.03.10,17:23
Ja si meriam digitálnym pod jazykom, pri koreni jazyka a ukáže mi myslím si dobre. http://www.zdravie.sk/sz/content/676-38108/cas-na-zmenu-digitalne-teplomery-ako-bezpecna-nahrada-ortutovych.html
ludmilla
04.03.10,08:46
Všetkých asi sklamem, teplomer v domácnosti vôbec nevyužívam, odhadujem, keď som teplotu kedysi konfrontovala s odhadom neboli tie odchýlky veľmi veľké. V práci používame Braun ThermoScan Pro 4000, meria veľmi dobre, ale má príliš zlú cenu pohybuje sa okolo 250 eur, čiže je skôr určený pre nemocnice a ambulancie.
silvapoko
19.04.14,21:00
Tak táto téma, čo tak čítam, sa stále živo preberá. Ja som sa už tiež rozlúčila s ortuťovým teplomerom. A skamarátila som sa s infračerveným teplomerom Thermoval Duoscan. Chce to cvik a v ušku sa nedá merať malým bábatkám, lebo majú malé uško pre nástavec, ale na čele je to raz dva. Najlepšie je si to natrénovať mimo choroby a zistiť tak bežnú telesnú teplotu každého člena rodiny a potom pri chorobe je to už raz dva. Pre mňa osobne výborný pomocník. A super je video návod na ich stránke www.thermoval.sk. Treba natrénovať a vychytať chybky. :)
michaela1478
31.10.15,12:16
Tu je moj pribeh...Prave som sa vratila z nemocnice kde som bola 3 dni no z ich infra teplomerom ktory ani len neprilozia poriadne do ucha nenameraly nikdy teplotu...som zdrava ako ryba hoci uz od 15 augusta trpym zvysenymi teplotami niekedy aj horuckami mojim ortutovym nejdem nikdy pod 37...prekonala som za mesiac a pol zapal oblickovej panvy ...ten bacil je podla vysledkov uz prec...no je tu este jedna bakteria ktora moze byt pricinov zvysenej teploty a jednoducho bolest klbov svalov, problem sa koncentrovat, niekedy bolest hlavy a potenie sa v noci...nato ale v nemocnici neprisly...vysledky mi oznamila moja privatna lekarka ktoru si uz platim z vlastneho vrecka lebo som uz na pokraji zufalstva...nasla mi aj pliesen na jazyku a hrdle kde sa ziaden doktor nepozrel.Mam nasadene uz 3 Antibiotika...hlavne ma vytocily s tou teplotou...dnes som ale doktorke v nemocnici povedala svoje...pri takychto infekciach potrebuje clovek presne meranie teploty aby sa vedelo ze ta infekcia alebo bakteria tu je a treba hladat vselijakymi vysetreniami kde a co.....na mojom ortutovom bolo 37,2 a na ich 36,6....osetrovatel si premeral mal 35...chudak podchladeny.Mne je to jedno aka teplota je lebo jednoducho nevladzem a primar a moja lekarka mi veria aj bez teploty...len co ostatny pacienti...maju teplotu a oni ich poslu domov alebo nic nerobia....Pracujem tiez v zdravotnictve ale stale som si dala cas nato poriadne zmerat teplotu pacientovy no teraz viem ze ked mal pacient 38,5 digitalnym mal v skutocnosti 39.
michaela1478
31.10.15,12:21
Prepac ...nerozumiem ako po roku a pol? Co tym myslys?