danulka15
09.11.09,16:59
Ahojte všetci, potrebovala by som vedieť či každý kto pracuje v obchode s potravinami potrebuje mať zdravotný preukaz, aj ked si ide vykonávať len prax zo školy na 2 týždne...?


A ešte jedna vec mám vlastné potraviny na dedine, chcela by som si zamestnať niekoho brigádne len tak na 4 hodiny.. potrebujem ho zaevidovať na poisťovni a platiť za neho odvody? ak áno tak poprosím kde všade ho mám zaevidovať a koľko sa sa bude platiť.

veľmi pekne dakujem za všetky odpovede
ondrejvla
09.11.09,19:47
Ahojte všetci, potrebovala by som vedieť či každý kto pracuje v obchode s potravinami potrebuje mať zdravotný preukaz, aj ked si ide vykonávať len prax zo školy na 2 týždne...?


A ešte jedna vec mám vlastné potraviny na dedine, chcela by som si zamestnať niekoho brigádne len tak na 4 hodiny.. potrebujem ho zaevidovať na poisťovni a platiť za neho odvody? ak áno tak poprosím kde všade ho mám zaevidovať a koľko sa sa bude platiť.

veľmi pekne dakujem za všetky odpovede

Zdravotný preukaz musí mať každý, kto pracuje v predajni s potravinami, prípadne pri ich výrobe.
Ak zamestnáš na 4 hod.denne brigádnika na dohodu o pracovnej činnosti, platíš odvody len na Úrazové a Garančné poistenie na SP, brigádnika prihlásiš na registračnom liste na SP, ak si nie zaregistrovaná, čiže nemala si doteraz zamestnanca, musíš sa zaregistrovať aj ako zamestnávateľ a zároveň nezabudni sa prihlásiť na DÚ na daň zo závislej činnosti.
danulka15
10.11.09,18:22
dakujem a mozes mi upresniť čo to je ta závislá činnosť a na čo to je?
lenkak
10.11.09,19:05
v skratke: závislá činnosť - nahlásenie na DU, aby si mohla zamestnať a tak mať zamestnancov, napr. tých brigádnikov.
ondrejvla
10.11.09,20:17
v skratke: závislá činnosť - nahlásenie na DU, aby si mohla zamestnať a tak mať zamestnancov, napr. tých brigádnikov.

Súhlasím a doplním, závislá činnosť je príjem zo mzdy, resp.zamestnania.
Ale aj tak si myslím, že toto by si mala zveriť do rúk odborníkovi, vieš, ani ja som si ešte šaty nešila...:rolleyes:
danulka15
11.11.09,10:15
čiže ak tomu dobre rozumiem, na dú budem platiť príjem zo mzdy zamestnanca? aj ked je to len brigádnik?

a este jedna vec ma zaujíma ak to bude len brigádnik cez letné prázdniny alebo ktorý ešte študuje aj za toho musím platiť odvody?

dakujem
Lianka
11.11.09,17:44
čiže ak tomu dobre rozumiem, na dú budem platiť príjem zo mzdy zamestnanca? aj ked je to len brigádnik?

Ano. Mzda kazdeho zamestnanca sa zdanuje, aj brigadnika.


a este jedna vec ma zaujíma ak to bude len brigádnik cez letné prázdniny alebo ktorý ešte študuje aj za toho musím platiť odvody?

dakujem

Ano, z dohody bez ohladu, na to, ci je student, alebo ine, odvadza zamestnavatel 1,05% z hrubej mzdy zamestnanca.

Aj brigadnik sa povazuje za zamestnanca.
danulka15
12.11.09,16:16
dakujeeem pekne :)
veronikasad
13.11.09,08:49
čiže ak tomu dobre rozumiem, na dú budem platiť príjem zo mzdy zamestnanca? aj ked je to len brigádnik?

a este jedna vec ma zaujíma ak to bude len brigádnik cez letné prázdniny alebo ktorý ešte študuje aj za toho musím platiť odvody?

dakujem
Ak brigádnik nemá podpísané Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov u iného zamestnávatela, môže ho podpísať u teba a má nárok na odpočet mesačnej nezd. časť základu dane. Aj keď daň nebudeš odvádzať, štvrťročne musíš na DU posielať prehlad o zrazených a odvedených preddavkoch.