zaphira
09.11.09,18:06
Dobrý deň, chcem sa poradiť, čo v prípade, keď faktúra nie je vystavená v zákonom danej lehote, t.j. 15 dní od uskutočnenia zdaniteľného plnenia. Znamená to, že faktúra je vtedy neplatná? Môže byť na základe neskoro vystavenej faktúry zrušený zmluvný vzťah?
Ďakujem za rýýýchlu odpoveď. SÚRNE!!!
Zoltán Kovács
09.11.09,17:12
Dobrý deň, chcem sa poradiť, čo v prípade, keď faktúra nie je vystavená v zákonom danej lehote, t.j. 15 dní od uskutočnenia zdaniteľného plnenia. Znamená to, že faktúra je vtedy neplatná? Môže byť na základe neskoro vystavenej faktúry zrušený zmluvný vzťah?
Ďakujem za rýýýchlu odpoveď. SÚRNE!!!

Z pohľadu dodávateľa: Je problém, neskoré odvedenie DPH (ak je platiteľom, čo zrejme je, nakoľko sa bavíme o dátumu dodania). Je potrebné dodatočné prizanie.
Z pohľadu odberateľa: Jemu je to jedno. DPH si uplatní v tom období kedy má doklad.
K platnosti zmluvy: Táto skutočnosť by mala byť uvedené v zmluve, či je to dôvod na odstúpenie od zmluvy.
zaphira
09.11.09,17:14
Ďakujem za reakciu, ale musim poznamenať, že teraz tu vôbec nejde o účtovné hľadisko a DPH. Zaujíma ma, či je platná takáto faktúra, ktorá je vystavená neskôr ako za 15 dní.
Resp. mi poraďte zákon, kde sa to dočítam, presla som celý zákon o účtovníctve, ale nič som od tiaľ nezistila. Dakujem
Zoltán Kovács
09.11.09,17:15
Ďakujem za reakciu, ale musim poznamenať, že teraz tu vôbec nejde o účtovné hľadisko a DPH. Zaujíma ma, či je platná takáto faktúra, ktorá je vystavená neskôr ako za 15 dní.
Resp. mi poraďte zákon, kde sa to dočítam, presla som celý zákon o účtovníctve, ale nič som od tiaľ nezistila. Dakujem

A prečo by nebola platná? Ak k dodaniu došlo, a vystavenie faktúry má opodstatnenie, tak je platná.
zaphira
09.11.09,17:18
Ďakujem.