majopajo
09.11.09,18:12
Dobrý den,
chcem si založiť jednoosobovú sro. Zároveň budem konateľ. Je výhodné sa v nej aj zamestnať? Kvoli odvodom, ale aj nákladom. Ako možem čerpať peniaze skor ako po roku zo zisku? Dakujem, Majo
mysimis
09.11.09,17:45
Nemusíš sa vôbec zamestnať v s.r.o.. Môžeš v nej pracovať na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa a budeš si platiť len do ZP a daň.
majopajo
10.11.09,08:24
a možem si davať do nakladov cesťaky, stravné, mobil a tak?
siza
12.11.09,14:16
ano
comodo
12.11.09,14:52
dovolim sa tu prilepit so svojou podotazkou - a to takato osoba nemusi platit odvody do soc. poistovne ? Co odpracovane roky na dochodok ? Nepocitaju sa ?
Lianka
12.11.09,17:16
dovolim sa tu prilepit so svojou podotazkou - a to takato osoba nemusi platit odvody do soc. poistovne ? Co odpracovane roky na dochodok ? Nepocitaju sa ?

Pokial nie je v pracovnom pomere, nemusi, nevyplyva mu povinnost platit SP. Samozrejme nepocitaju sa mu za ten cas odpracovane roky, neprispieva si na dochodok, nebude mu vyplytena PN, ak by slo o zenu, tak ani MD a pod.
Lianka
12.11.09,17:19
a možem si davať do nakladov cesťaky, stravné, mobil a tak?


ano

Moze, len prave nedavno ma jedna Poradacka upozornila, ze cestovne nahrady u FO bez prijmu zo zavislej cinnosti u tejto firmy je zdanitelnym prijmom FO, vid. § 5,

(5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani

a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, 15) vrátane vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené týmito predpismi, 15)
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-a.html#9
mysimis
12.11.09,17:20
dovolim sa tu prilepit so svojou podotazkou - a to takato osoba nemusi platit odvody do soc. poistovne ? Co odpracovane roky na dochodok ? Nepocitaju sa ?

Ak konateľ pracuje na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa, z tejto odmeny sa neplatia odvody do SP, ale len do ZP a daň. Samozrejme, že keď sa odvody neplatia, roky do dôchodku sa nezapočítavajú. Je tu možnosť dobrovoľne si platiť odvody na fond nezamestnanosti, starobné, invalidné i nemocenské poistenie.
majopajo
18.11.09,17:09
Nie je potom najlepšie byť aj konatelom aj zamestnancom s minimalnou mzdou?
mysimis
18.11.09,17:18
Stačí byť konateľom na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa a mať pracovný pomer napr. na 1 hod. denne.
KEJKA
18.11.09,17:35
Moze, len prave nedavno ma jedna Poradacka upozornila, ze cestovne nahrady u FO bez prijmu zo zavislej cinnosti u tejto firmy je zdanitelnym prijmom FO, vid. § 5,

(5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani

a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, 15) vrátane vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené týmito predpismi, 15)
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-a.html#9

Zákon o cest. náhradách:
(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.
pričom
§2
(6) Zamestnanec podľa tohto zákona je osoba podľa § 1 ods. 1 a 2.

podľa môjho názoru je to cestovná náhrada oslobodená od dane FO.Cestovné náhrady sú poskytované s VYKONOM závislej činnosti (nie je podmienkou príjem, ale VÝKON
a zákon o dani z príjmov definuje
(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
a) príjmy zo súčasného .......................
b) príjmy za prácu likvidátorov, ................... spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným a komanditistov komanditných spoločností, a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce pre družstvo alebo pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby,

============================
teda aj konateľ aj spoločík bez príjmu môže vykonávať závislú činnosť.
pivko
18.11.09,18:05
Nemusíš sa vôbec zamestnať v s.r.o.. Môžeš v nej pracovať na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa a budeš si platiť len do ZP a daň.
Mohol by tu niekto priložiť vzor tej zmluvy, nakoľko som si dal výpoveď:mee:
JankaO
18.11.09,18:11
Mohol by tu niekto priložiť vzor tej zmluvy, nakoľko som si dal výpoveď:mee:
Napr:http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=664
Lianka
18.11.09,20:14
...podľa môjho názoru je to cestovná náhrada oslobodená od dane FO. Cestovné náhrady sú poskytované s VYKONOM závislej činnosti (nie je podmienkou príjem, ale VÝKON
a zákon o dani z príjmov definuje
(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
a) príjmy zo súčasného .......................
b) príjmy za prácu likvidátorov, ................... spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným a komanditistov komanditných spoločností, a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce pre družstvo alebo pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby,

============================
teda aj konateľ aj spoločík bez príjmu môže vykonávať závislú činnosť.

Kejka, dakujem za tvoj nazor. Zacalo mi to vrtat v hlave po precitani tohto prispevku: http://www.porada.sk/1193242-post29.html. Co si o tom myslis?
Dada
25.11.09,05:02
Stačí byť konateľom na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa a mať pracovný pomer napr. na 1 hod. denne.

Máme konateľa a na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa mu je vyplácaná odmena, má podpísané vyhlásenie. Teraz chce mať v danej s.r.o. aj pracovný pomer aspoň s minimálnou mzdou, aby mal odvody aj do sociálky. Chcem sa opýtať, či je to možné, ak áno, do ZP ho prihlásim znova? A čo odpočítateľná položka, aj v riadnom prac. pomere mu ju uplatním, či len pri odmene z konateľskej funkcie?? Ďakujem.
VERONIKA6
25.11.09,05:28
Máme konateľa a na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa mu je vyplácaná odmena, má podpísané vyhlásenie. Teraz chce mať v danej s.r.o. aj pracovný pomer aspoň s minimálnou mzdou, aby mal odvody aj do sociálky. Chcem sa opýtať, či je to možné, ak áno, do ZP ho prihlásim znova? A čo odpočítateľná položka, aj v riadnom prac. pomere mu ju uplatním, či len pri odmene z konateľskej funkcie?? Ďakujem.
Konateľ môže byť zamestnaný na pracovnú zmluvu, odvody sa mu počítajú ako ostatným pracovníkom, odpočítateľnú položku mu budeš uplatňovať. Pokiaľ ho máš v zdravotnej poisťovni už prihláseného, nič znova neprihlasuješ.
Dada
25.11.09,05:30
Konateľ môže byť zamestnaný na pracovnú zmluvu, odvody sa mu počítajú ako ostatným pracovníkom, odpočítateľnú položku mu budeš uplatňovať. Pokiaľ ho máš v zdravotnej poisťovni už prihláseného, nič znova neprihlasuješ.

Fajn, ale mi výjdu 2 výplatné pásky, jedna na konateľa a jedna na zamestnanca. Nevadí, že na výkaze do zdravotky bude figurovať v dvoch riadkoch?
VERONIKA6
25.11.09,05:35
Fajn, ale mi výjdu 2 výplatné pásky, jedna na konateľa a jedna na zamestnanca. Nevadí, že na výkaze do zdravotky bude figurovať v dvoch riadkoch?
Odmenu konateľa mu budeš vyplácať zvlášť? Veď predsa mu ju môžeš vyplácať aj ako zamestnancovi. Tiež mám konateľov a majú aj pracovnú zmluvu a odmenu konateľa som im vyplácala na jednej výplatnej páske. Ešte Ťa upozorním, že na pracovnej zmluve musia mať uvedenú funkciu, napr. ja mám jedného konateľa s pracovnou zmluvou výkonný riaditeľ a druhého ekonomický riaditeľ.
Dada
25.11.09,05:39
Len keď tú konateľskú odmenu mu nahodím, tak mi potom z nej vyráta aj sociálne poistenie. A tam má byť len zdravotné, tak preto.
VERONIKA6
25.11.09,05:41
Len keď tú konateľskú odmenu mu nahodím, tak mi potom z nej vyráta aj sociálne poistenie. A tam má byť len zdravotné, tak preto.
Keď si odmenu konateľa správne nahodíš, tak ni z nej bude robiť odvod iba do zdravotnej poisť. Aký máš program na mzdy?
Dada
25.11.09,05:42
Keď si odmenu konateľa správne nahodíš, tak ni z nej bude robiť odvod iba do zdravotnej poisť. Aký máš program na mzdy?

Mám POHODU.
VERONIKA6
25.11.09,05:47
Mám POHODU. Dada radím Ti zavolať správcu svojho programu a oni Ti poradia ako to správne nahrať. No nezabudni tomu konateľovi na pracovnú zmluvu uviesť nejakú funkciu, tak ako píšem v predchádzajúcom príspevku.
Dada
25.11.09,05:48
Dada radím Ti zavolať správcu svojho programu a oni Ti poradia ako to správne nahrať. No nezabudni tomu konateľovi na pracovnú zmluvu uviesť nejakú funkciu, tak ako píšem v predchádzajúcom príspevku.

Ďakujem, to je jasné, že mu uvedieme nejakú funkciu. ;)
marcelaStanakova
22.03.10,12:49
Konateľ spoločnosti PO + zamestnanec vo vlastnej firme+zamestnanec na dohodu o pracovnej činnostiv iných firmách +daňový bonus na dieťa aké daňové priznanie podať ?
JarkaL
22.03.10,13:01
DP A
ivetkavrb
27.03.10,12:51
a nemôžem mu spraviť ročné zúčtovanie dane??? Ďakujem.
ivetkavrb
27.03.10,12:51
má príjem len ako zamestnanec.
ivetkavrb
27.03.10,13:34
Prosím, súrne, chcem mu uzavrieť DP. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
pohodička
27.03.10,14:30
Ak má príjem len ako zamestnanec z pracovného pomeru môžeš ako ostatným zamestnancom.
desina
28.03.10,13:49
SZČO je zároveň spoločníkom a konateľom s.r.o. ako je to s jeho odvodmi do ZP a SP, prípadne daň. Ako SZČO si platí aj ZP aj SP. Treba nahlásiť zmenu na zdr. poisťovni a SP?
mysimis
28.03.10,13:50
SZČO je zároveň spoločníkom a konateľom s.r.o. ako je to s jeho odvodmi do ZP a SP, prípadne daň. Ako SZČO si platí aj ZP aj SP. Treba nahlásiť zmenu na zdr. poisťovni a SP?

Ako konateľ poberá aj odmenu z s.r.o.?
desina
28.03.10,14:05
Nie, nepoberá odmenu.
liba2
28.03.10,14:14
SZČO je zároveň spoločníkom a konateľom s.r.o. ako je to s jeho odvodmi do ZP a SP, prípadne daň. Ako SZČO si platí aj ZP aj SP. Treba nahlásiť zmenu na zdr. poisťovni a SP?Ak konateľ bude mať príjem na základe Pracovnej zmluvy, postupuje sa tak isto ako pri hociktorom inom zamestnancovi.
Príjem z konateľskej odmeny je tiež zo závislej činnosti, avšak neplatí sa do SP.
Na konci roka daň zúčtuje cez DP FO typ B spolu s príjmami ako SZČO,
a ZP zúčtuje cez RZZP.
desina
28.03.10,14:23
To znamená, že ak by poberal konateľskú odmenu nemusí terzy meniť odvody do ZP a začať platiť daň. Stači až na konci roku pri podávaní DP a RZZP. A treba aj hlásiť zmenu v ZP, prípadne DÚ?
mysimis
28.03.10,14:56
Ak niekto poberá odmenu konateľa, je potrebné ho prihlásiť do ZP a odvádzať 4% +10% z uvedenej odmeny, ako aj odovzdávať výkazy. Ešte je potrebné aj odvádzať daň zo závislej činnosť ak nepodpíše vyhlásenie.
liba2
29.03.10,03:28
To znamená, že ak by poberal konateľskú odmenu nemusí teraz meniť odvody do ZP a začať platiť daň. Stači až na konci roku pri podávaní DP a RZZP. A treba aj hlásiť zmenu v ZP, prípadne DÚ?
Odvod do ZP možno urobiť iba z príjmu, to znamená: v tom mesiaci, v ktorom sa odmena zúčtuje do nákladov, ho s.r.o. prihlási do ZP a hneď ho odhlási; nezabudni, že aj sro musí byť do ZP registrovaná.
Rovnako daň možno zraziť iba z príjmu, teda s.r.o. musí byť na DÚ registrovaná ako platiteľ dane z príjmu zo závislej činnosti. Konateľ si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku, a to podpísaním vyhlásenia, že si túto čiastku neuplatňuje u iného platiteľa dane (t.j. v inej firme).
desina
29.03.10,10:02
Ďakujem veľmi pekne.:)
kimart
12.04.10,07:38
Mám dotaz, konateľ nemusí odvádzať pravidelne odvody do ZP, ale len v tom mesiaci kedy mal odmenu? Môže to byť len raz ročne?
liba2
12.04.10,08:19
Mám dotaz, konateľ nemusí odvádzať pravidelne odvody do ZP, ale len v tom mesiaci kedy mal odmenu? Môže to byť len raz ročne?
Odpoveď je o 2 príspevky vyššie nad tvojou otázkou :)
kimart
12.04.10,09:21
Už mi to došlo - ďakujem
JanaKop
13.04.10,06:56
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať, či konateľ, ktorý v s.r.o. nevykonáva žiadnu činnosť a nedostáva žiadne odmeny, teda je iba konateľom na papieri, a tým pádom ani žiadnu zmluvu o výkone funkcie, ale popri tom je na materskej a tiež je SZČO má nejaké povinnosti týkajúce sa výkonu funkcie konateľa. Teda či musí podávať Daň. priznanie a platiť na ZP a SP alebo niečo iné.
acco
20.04.10,11:51
A môže byť konateľ konateľom bez pracovnej zmluvy a bez odmeny za výkon funkcie konateľa?
Lebo ja mám taký prípad, že bol zamestnaný na plný úväzok v s.r.o. ako obchodný riaditeľ (ako jediný zamestnanec) a zároveň bol konateľom. Počas krízy sa spoločnosť dostala do problémov, tak mu spoločník znížil pracovný úväzok na polovičný a nakoniec ho prepustil z pracovného pomeru. Ale konateľom zostal (bez príjmu), aby zabezpečil prevod spoločnosti na iného spoločníka, nakoľko pôvodný spoločník bol zahraničný. Nový spoločník po prevode podielov ho zamestnal na čiastočný pracovný úväzok ako riaditeľa a zostal aj konateľom. Je to takto v poriadku? Konateľom bez príjmu bol 5 mesiacov.
1a4ter
22.04.10,20:48
Zdravím Vás, zaujala ma táto debata. Ja som sa dopočul, že už sa s tým nedá takto vybabrať. Som živnostníkom a chcel som prejsť na s.r.o kvôli tomu aby som neplatil odvody, no jeden účtovník povedal že už sa s to nedá obísť. Tak kde je pravda? A poznámka: ak to funguje, tak je ozaj lepšie si radšej dávať do druhého, alebo tretieho piliera ako platiť tomuto otrasnému štátu, ktorý od nás len hrabe a hrabe a okráda nás :(