Janinka
09.11.09,23:29
Dobry den,

stala sa mi taka vec, vediem podvojne uctovnictvo od minuleho roka a az dnes som si vsimla ze uz v roku 2007 sme mali obrat nad 10 mil.Sk a ja stale odvadzam DPH stvrtrocne. Teraz neviem co robit. V prvom rade by ma zaujimalo ci mozem za obrat povazovat vsetko to co uvadzam na riadku danoveho priznania. Dalej ci uz rok 2009 nechat tak alebo uz za oktober podat mesacne a oznamit zmenu sposobu platby danovemu uradu, alebo staci az ked rok 2010 budem uz platit mesacne.
No a co s rokom 2008 a celym tymto? Budem musiet robit spatne danove priznania po mesiacoch? A neviete aka sankcia nam z toho vyplyva?
Dakujem
Janinka
09.11.09,22:47
chcela som dopisat ze na riadku 07 DP
Zoltán Kovács
09.11.09,23:28
chcela som dopisat ze na riadku 07 DP

Riadok 07 na daňovom priznaní DPH sa nezapočítava do obratu na zistenie zdaňovacieho obdobie. Nie sú to tvoje výkony, plnenia.
a_je_to
10.11.09,09:19
Dobry den,

stala sa mi taka vec, vediem podvojne uctovnictvo od minuleho roka a az dnes som si vsimla ze uz v roku 2007 sme mali obrat nad 10 mil.Sk a ja stale odvadzam DPH stvrtrocne. Teraz neviem co robit. V prvom rade by ma zaujimalo ci mozem za obrat povazovat vsetko to co uvadzam na riadku danoveho priznania. Dalej ci uz rok 2009 nechat tak alebo uz za oktober podat mesacne a oznamit zmenu sposobu platby danovemu uradu, alebo staci az ked rok 2010 budem uz platit mesacne.
No a co s rokom 2008 a celym tymto? Budem musiet robit spatne danove priznania po mesiacoch? A neviete aka sankcia nam z toho vyplyva?
Dakujem
Predovšetkým zachovaj kľud a všetko riadne preskúmaj. Za aktuálny obrat pre určenie povinnosti mesačného platcu považuj všetko, čo bolo /resp. čo malo byť/ za kalendárny rok 2007, potom aj 2008 priznané na riadkoch 01 a 03 priznania DPH, nič iné. Ak to za rok vyšlo viac, ako 10,0 mil. Sk, tak Ti pominulo právo uplatňovať štvrťročné obdobie pre nasledujúci kalendárny rok a nastúpila mesačná zdaňovacia povinnosť.
Ak Ti vznikla mesačná povinnosť a Ty si pokračovala v štvrťročnej, máš správny delikt v zmysle § 35, ods. 4 zákona o správe daní. Nepodávala si mesačné priznania v zákonom určenej lehote a okrem toho platby za mesačnú povinnosť mali meškanie 1-2 mesiace. Ak na to správca dane príde, najprv Ťa vyzve na podanie riadnych mesačných priznaní po lehote. Potom určí jednu pokutu za správny delikt. Netrúfam si odhadnúť koľko a čoho do nej napočíta a či k nej pridá aj sankčný úrok podľa § 35 a, ale môže toho byť "dosť"
Čo máš teraz robiť ? Hlavne sa z toho "neposkladaj"......Máš dve možnosti. Prvá je podľa zákona....oznámiť po svojom overení stavu nález, ....najprv svojmu zamestnávateľovi.... .potom podať riadne mesačné priznania po lehote a čakať čo bude ďalej. Môžeš tým ušetriť nárast potenciálnej pokuty za zostávajúce mesiace roka 2009, ale určite okamžite spustíš lavínu konania o správnom delikte. Lebo tam správca dane dostane podnet a musí konať podľa zákona a ihneď, možno pôjde na polovičné sadzby.
Druhá možnosť - pragmatická je ....dělat jakoby nic...pretŕpnuť.....a za 01/2010 podať mesačné priznanie, ak za rok 2009 bude obrat nad 331939,19 Eur. Skrátka pokus ....ustáť delikt, tak pred zamestnávateľom, ako aj pred správcom dane....zachovať si zamestnanie a imidž....ako najdlhšie sa len dá. Nie je beznádejné, že sa na delikt nikdy nepríde a prirodzene zostarne. Napokon, divím sa, že správca dane sa ešte neozval, všetky informácie má, ako na podnose. Niekedy správca dane o delikte aj vie....a napriek tomu nekoná ....a nikdy sám ani nezačne.
Možno po tomto ešte viac nebudeš vedieť, čo máš robiť. Stopercentnej rady niet.... Nechcem Ťa navádzať na niečo nestatočné a nezodpovedné, ale ja by som sa po vlastnom tichom preskúmaní stavu rozhodol určite pre druhú alternatívu. Veď štát dostal svoje, bola iba porušená termínová zákonná povinnosť a boli aj nejaké fázové posuny v termíne platieb DPH.
betka
10.11.09,09:42
Správcovi dane v software ukazuje obrat.
Myslím si, že by mu to okamžite vyhodilo, a upozornilo na to.
Rozalka, robila tabulku obratov pre DPH. skúste si to vyhladať .
Ako jej vyhadzuje prekročenie, tak vyhadzuje i správcovi.
Zoberte DP DPH od roku 2007 nahodte do tabulky a budete mať aspoň čisté svedomie.
Je to záležitosť max. 1 hod., pokial nrbudete doklady hladať v archívoch.
Janinka
10.11.09,09:45
...dakujem, aj ja som rozmyslala nad oboma sposobmi, ale asi zvolim ten prvy pristup, len teraz neviem, ci to treba pisomne oznamit ze menim sposob platby alebo len proste odviest DPH mesacne.
A neviete kolko je ta pokuta?
Janinka
10.11.09,10:31
mam do obratu ratat vsetko co je na riadku 03? ale ved to vazne vidi aj danovy urad, tak preco sa uz neozvali?
a_je_to
10.11.09,10:45
...dakujem, aj ja som rozmyslala nad oboma sposobmi, ale asi zvolim ten prvy pristup, len teraz neviem, ci to treba pisomne oznamit ze menim sposob platby alebo len proste odviest DPH mesacne.
A neviete kolko je ta pokuta?
Ak si to už preskúmala a rozhodla si sa pre prvú alternatívu. tak.... Najprv by som urobil riadne mesačné priznania za mesiace 1-12/2008 a 1-9/2009, spolu 21 priznaní. K nim by som priložil sprievodný list, že....Na základe vlastného dodatočného zistenia, že pre roky 2008-2009 nám vznikla mesačná zdaňovacia povinnosť na DPH, podávame riadne mesačné priznania po termíne....Nič iné nemusíš oznamovať, iba čakať....a pokračovať v mesačných priznaniach. Prípadne choď s konceptami týchto materiálov najprv za svojím správcom dane osobne a opýtaj sa čo robiť....Ja mám v komunikácii so správcami dane prevažne dobré skúsenosti. Mnohokrát ich dokážem ukecať a dovolia mi opraviť priznanie za klienta, alebo mi dajú podklady aj bez jeho splnomocnenia, alebo mi povedia, čo by inak nemali.
Pokuta ? Klikni na Zákon o správe daní a poplatkov v prvom článku Porady, nájdi § 35 Správne delikty a § 35 b Sankčný úrok, potom prepočítaj.....Za jednotlivý prípad podania riadneho priznania po termíne pre právnickú osobu je ....od 2000 Sk...krát počet priznaní. Neviem fakt, ako to počítajú v kombinácii s faktom, že na delikt prišiel sám platiteľ, že daň bola v celom objeme priznaná, ale v nesprávnych termínoch...aj to že platby mali posun 1-2 mesiace. Viem iba, že to kombinujú do jednej pokuty, aby to zodpovedalo významu deliktu a stratám štátneho rozpočtu a že sa držia nižších sadzieb. Ale, aj tak to býva ....dosť.
Zo svojej praxe poznám iba prípad, že kamionista živnostník dostal infarkt v Rumunsku v r. 1997. Keďže ležal na "áre" nemohol podať 2 mesačné daňové priznania, dokonca - na svoj nadmerný odpočet. Dostal pokutu 2 x 10 tis. Sk - vtedy boli také sadzby. Po vydokladovaní svojho stavu a po žiadaní na MF SR mu vrátili asi po 9 mesiacoch konania jeho peniaze s konštatovaním, že ....skutočne nemohol priznanie v termíne podať.
Janinka
10.11.09,18:14
No bola som dnes na DU a tam mi poradili podat dodatocne priznanie za marec, jun, september, december s tym ze vynat predosle mesiace a za ostatne podat riadne DP a ze pokuta by mala byt 2000Sk za kazde riadne priznanie cize 14 mesiacov. Ze pokutu za oznamovaciu povinnost mozu a nemusia dat, ze prihliadaju na to o aku firmu ide, ci je problemova alebo nie. Aspon dufam ze to je konecne, lebo ma inak asi porazi.
Anulka
10.11.09,19:29
No bola som dnes na DU a tam mi poradili podat dodatocne priznanie za marec, jun, september, december s tym ze vynat predosle mesiace a za ostatne podat riadne DP a ze pokuta by mala byt 2000Sk za kazde riadne priznanie cize 14 mesiacov. Ze pokutu za oznamovaciu povinnost mozu a nemusia dat, ze prihliadaju na to o aku firmu ide, ci je problemova alebo nie. Aspon dufam ze to je konecne, lebo ma inak asi porazi.
Podľa môjho názoru ešte Ťa čakajú ďalšie sankcie, a to sankčný úrok podľa § 35b zákona o správe daní - podľa výšky daňovej povinnosti uvedenej v mesačných daňových priznaniach do dňa zaplatenia DPH (vyplývajúcej z predtým podaných štvrťročných daňových priznaní), nakoľko napríklad daňovú povinnosť, ktorú uvedieš v priznaní za január ste zaplatili nie do 25.2. ale až do 25.4. Tento úrok si môžeš vypočítať na internetovej stránke www.drsr.sk. A menej pravdepodobná (ale nie vylúčiteľná) je aj pokuta podľa § 35 ods.3, ktorá sa vzťahuje k podaným dodatočným priznaniam, ak by vyšla vyššia daňová povinnosť v dodatočnom priznaní alebo nižší nadmerný odpočet.