Ferik69
09.11.09,22:49
Dobrý deň chcel by som sa poradiť ohľadom stavby domu.Stavať dom či nestavať?
Mam len 23 rokov s priateľkov už spolu bývame 3 roky v bratovom byte, ktorý už dlhšiu dobu žije v zahraničí.Vzhľadom na to, že priateľka pochádza z dediny a aj ja som zhruba 20 rokov pravidelne víkendoval na rodinnej chalupke nás to nesmierne ťahá stráviť zbytok života na dedine,samozrejme vo vysnívanom rodinnom domčeku.Vždy sa však rozhodujeme medzi kúpou bytu či stavbe domu.Ak by sme sa však rozhodli pre stavbu tak vzhľadom na dnešné finačné možnosti či pracovnú neistotu by sme určite zvolili svojpomocnú realizáciu svojho sna.A to je ten največší problém čo sa mňa týka vzhľadom na to, že nemám žiadne skúsenosti v oblasti stavebníctva.Mám obavy či by som dokázal s rozumom laika náš sen zrealizovať.Nemyslím tým povybavovať všetky potrebné povolenia či pozohnávať robotníkov.Ale sám sa podielať na samotnej stavbe, nákupom materiálu či ustrážením možného rozpočtu atd...Samozrejme máme obaja rodičov,ktorý nemajú male skúsenosti,ale najvecsiu zodpovednost a celú ťarchu na seba nesieme my.Kúpov bytu by sme sa väčšiny problémov vyhli,ale tiež vieme že nás sen by sme uz pravdepodobne nezrealizovali.Nepredstavujem si to samozrejme všetko len tak ružovo čo sa stavania domu týka len som zvedavý na iné názory, skúsenosti, rady...Vopred dakujem za vaše príspevky.
Zoltán Kovács
09.11.09,22:31
Dá sa to zvládnuť určite. Sám som takto postavil dom. Viac sa dočítaš v mojom blogu tu na porade:


http://www.porada.sk/blog.php?u=2461
dolfort
10.11.09,06:48
Súhlasím so Zoltánom. Aj môj prípad. My s manželkou sme sa pustili do rekonštrukcie starého domu s nulovými znalosťami čohokoľvek. Všetko sa dá naučiť a naštudovať pokiaľ máš dosť času, neponáhľaš sa, dobre si všetko naplánuješ a máš samozrejme veľa peňazí. Niekde tu odznelo niečo v zmysle - zrátaj si koľko ťa to bude stáť, ako dlho to bude trvať - vynásob dvoma a si niekde na reálnych číslach.
Začať môžeš aj hneď, napr. sa môžeš začať obzerať po vhodnom pozemku.
alltracboy
10.11.09,06:56
podla mna je to rozhodne otazka penazi..pozemok 1-2 miliony podla lokality, skromny dom 2-3 miliony. Byt mas relativne byvanie bez starosti, o zahradu sa treba starat. Pokial rad kosis a mas peniaze, chod do domu.
ciners
10.11.09,06:59
Byt byva casto aj drahsi ako domcek robeny svojpomocne. A v podstate,ak nemate velke naroky, prizemny domcek sa da postavit pomerne bez problemov. Co sa tyka prace, nemas ziadneho kamarat so stavebnym vzdelanim? Murar (s vyucnym listom, nie samozvany fero z dediny), absolvent strednej stavebnej alebo stavebny inzinier, pokukaj medzi znamymi,ci sa taky nenajde. dalej nejake dobre rady najdes aj tu :)
chandler
10.11.09,11:18
budes potrebovat projektanta a stavebny dozor. to nie su velke polozky a odbornost vystavby mas zabezpecenu.
na zhananie materialu, strazenie rozpoctu a dohadovanie cien je ti stavebne vzdelanie zbytocne, na to treba obchodneho ducha :)
ciners
10.11.09,12:01
budes potrebovat projektanta a stavebny dozor. to nie su velke polozky a odbornost vystavby mas zabezpecenu.
na zhananie materialu, strazenie rozpoctu a dohadovanie cien je ti stavebne vzdelanie zbytocne, na to treba obchodneho ducha :)

On asi myslel to, ze ked bude makat svojpomocne, napriklad robit armaturu venca, aby mu mal kto poradit, ako sa to robi. Jedna vec je obrazok na projekte a druha poznat finty,ako to zrucne spravit a nenarobit sa pritom ako otrok :)
mendo933
10.11.09,12:35
veru tak... a hlavne po veceroch studovat, studovat.... aspon rok dopredu pred projektom. Pritom sa oblukom vyhybat komercnym casopisom.Na stavbe sa da vela usetrit ,tak isto aj prerobit. Ak mas pozemok je dom lacnejsi ako byt - novostavba
ciners
10.11.09,15:34
Pritom sa oblukom vyhybat komercnym casopisom.
Mendo,ak sa neurazis, toto rad zvyraznim :)
Ferik69
10.11.09,15:52
Pán Zoltán včera ešte pred tým ako som zverejnil svoj článok som si prečítal Vaše príspevky a musím Vám povedať, že práve tie ma navnadili na myšlienku svojpomocnej stavby domu.
Veľmi nás zaujal projekt z Prodomu a to konkrétne projekt KLASSIK 156.Nevie niekto aspoň približne ked cena domu na klúč je 2 800 000 (93 238€) koľko sa dá približne ušetriť pri svojpomocnej práci?O tie starosti čosa bývania v dome týka(kosenie trávi atd...) pre mna by to bola skôr radosť a nadšenie ako starosť.Tak tým študovaním to budem brať vážne viete poradiť aj nejakú literatúru:?
Všetkým vám velmi pekne dakujem za príspevky...
ciners
10.11.09,16:07
Do 40percent by sa malo dat usetrit na praci. Plus by ste mohli skusit v stavebninach vyjednavat zlavy. Davaju zlavy,ked u nich beriete material na vacsinu domu, da sa stym vybabrat aj tak, ze si zozeniete fiktivnu lacnu ponuku od znameho v stavebninach a v inych stavebninach s tym zacnete mavat,ci vam ponuknu nieco lepsie.
Literaturu: Ak chcete zateplovacky tak Chmurny-tepelna ochrana budov, na NED je dobra Vsetko o nizkoenergetickom dome, take jednoduchsie su knihy Stavba rodinneho domu-skuste najst na nete vydavatelstvo Jaga, nechcem robit reklamu,ale na slovensku asi ine vydavatelstvo na stavebnu literaturu nie je. Potom este snad by sa hodila kniha Stavebne materialy (tiez vydala Jaga).
http://www.artbooks.sk/(jwkkpo21nft3ry45maboxe55)/knihkupectvo/index.aspx?PageType=1&Kod=5625&Kateg=82
http://www.najnakup.sk/Porovnaj_knihy-stavebnictvo_Technologia-pozemnych-stavieb--hruba-stavba-Ivan-Juricek_229569.html
ta posledna je normalne aj ucebnica, mozno sa oplati ju precitat
petmar
10.11.09,18:35
Bývaním v dome budeš zdravší a budeš dlhšie žiť, ale aj dlhšie splácať hypotéku
AndrejG
10.11.09,19:58
Nechcem vas strasit, ale pokial budete stavat svojpomocne, nebudu problem poznatky, to sa da velmi rychlo nastudovat, skor to da zabrat vztahu. Penazenke tak ci tak...takze aby ste nemali dom pred dokoncenim a vztah rozpadnuty...osobne by som si najprv asi vyriesil toto, kym by som isiel s niekym stavat dom. Minimalne to papierovo osetrit, aj ked to znie hrozne, ale stavba je velky stres a preveri cloveka z kazdej stranky.
AndrejG
10.11.09,20:00
Bývaním v dome budeš zdravší a budeš dlhšie žiť, ale aj dlhšie splácať hypotéku

Netvrdil by som ze zdravie suvisi s bytom alebo domom...skor so zivotnym stylom a ten moze mat clovek rovnako zdravy v meste ako na dedine.
buchač
10.11.09,20:07
podla mna je to rozhodne otazka penazi..pozemok 1-2 miliony podla lokality, skromny dom 2-3 miliony. Byt mas relativne byvanie bez starosti, o zahradu sa treba starat. Pokial rad kosis a mas peniaze, chod do domu.

Veľmi by ma zaujímali bližšie špecifikácie jednotlivých výrazov ....prosím doplniť ..;)

Lokalita -

Výmera -

Skromnosť / veľkosť , počet izieb ... / -

Ďaľšie -
fedo78
11.11.09,06:37
Ja keď som začal stavať, tiež som bol úplne neskúsený a o stavbe som nemal ani potuchu. Veľmi mi však pomohlo, že som chodil pomáhať na stavbu kamarátovi a postupne som okukal čo sa ako robí. Pýtal som sa, bolo mi vysvetlené. Pred začiatkom stavania by som neveril, čo všetko si dokážem spraviť sám. Ak ti teda nechýba zručnosť a bude Ťa to baviť, veľa ušetríš.
alltracboy
11.11.09,07:06
Veľmi by ma zaujímali bližšie špecifikácie jednotlivých výrazov ....prosím doplniť ..;)

Lokalita -

Výmera -

Skromnosť / veľkosť , počet izieb ... / -

Ďaľšie -
samozrejme najlacnejsi pozemok v okoli BA a skromny dom asi taky ako stavam ja.. alfa 105. s tym sa snad da so svojpomocou zmestit do dvoch milionov pri skromnom zariadeni.
dolfort
11.11.09,07:19
Mne hrozne pomohlo že sa mi podarilo po dobrých linkách zohnať architekta, niekoľkých projektantov, chlapov čo stavby priamo realizujú a taktiež pár obchodníkov. A samozrejme zopár kamošov čo už majú svoje stavby za sebou - z týchto názorov sa dá vždy poskladať niečo rozumné. Sú to takí moji radiči, ktorým môžem vždy zavolať keď mám problém. No a ešte porada.sk samozrejme.
Ak človek nájde skúseného kamaráta v stavebninách, chlapa čo má prehľad v materiáloch a technológiách, tak je to tiež veľký prínos - môže dať často veľmi zaujímavé podnety ako veci robiť či nerobiť. A samozrejme výrazné zľavy na matroš.
cundra
11.11.09,08:15
No ja som za rodinný dom, a s tým bezstarostným bytom by som to až tak nevidel. Nezabúdaj že väčšina developerov stavia byty na kšeft a tomu odpovedá aj kvalita prevedenia a materiálov, vlastnosti bytu.
A čo sa týka pozemku tak si daj poriadne záležať na jeho výbere. Na zlom pozemku sa nikdy nedá postaviť dobrý dom. Pozemok má veľa kritérii: veľkosť, slnečnosť, inžinierske siete, prístup, dosah dôležitých vecí, okolitá zástavba, veľkosť okolitej premávky, tichosť lokality, studňa atď. Poprípade sa poraď pri výbere s nejakými známymi ktorým nechýba zdravý sedliacky rozum.
Ďalej ti odporúčam voliť čo najmenej členitý dom s logicky usporiadanými miestosťami, vstupmi atď bez zbytočných hluchých zákutí a chodieb. Ja by som volil jednopodlažný dom.
A je toho ešte veľa. Každopádne v duchu hesla ťažko na cvičisku ľahko na bojisku pred stavbou si všetko poriadne premysli a dopredu sa rozhodni vo všetkých otázkach tvojho budúceho domu. ( typ kúrenia, zdroj tepla, izolácie, okná, dvere, rozvody vody kanalizácie prípadne VZT) Improvizácie a zmeny v rozostavenej stavbe bývajú drahé a nie vždy sa dajú urobiť tak ako by mali. Venuj veľa času príprave a získaniu informácií. Uvidíš oplatí sa ti to.
Gabi03
11.11.09,08:25
A je toho ešte veľa. Každopádne v duchu hesla ťažko na cvičisku ľahko na bojisku pred stavbou si všetko poriadne premysli a dopredu sa rozhodni vo všetkých otázkach tvojho budúceho domu. ( typ kúrenia, zdroj tepla, izolácie, okná, dvere, rozvody vody kanalizácie prípadne VZT) Improvizácie a zmeny v rozostavenej stavbe bývajú drahé a nie vždy sa dajú urobiť tak ako by mali. Venuj veľa času príprave a získaniu informácií. Uvidíš oplatí sa ti to.

Všetko ale naozaj všetko treba premyslieť, pretože potom môžeš robiť iba kompromisy.

Napr. ja za chodu sa rozhodujem, či murovanú kúpeľňu alebo so skrinkami. Prkotina, ale keby to už mám priprojekte premyslené, nebola by som obmedzovaná určitými vecami, ktorými som teraz. :rolleyes:;)
ciners
11.11.09,08:43
Všetko ale naozaj všetko treba premyslieť, pretože potom môžeš robiť iba kompromisy.

Napr. ja za chodu sa rozhodujem, či murovanú kúpeľňu alebo so skrinkami. Prkotina, ale keby to už mám priprojekte premyslené, nebola by som obmedzovaná určitými vecami, ktorými som teraz. :rolleyes:;)

zenska povaha je taka, ze vzdy bude spekulovat za chodu, asi to tak ma byt :)
buchač
11.11.09,21:45
samozrejme najlacnejsi pozemok v okoli BA a skromny dom asi taky ako stavam ja.. alfa 105. s tym sa snad da so svojpomocou zmestit do dvoch milionov pri skromnom zariadeni.

Tak to potom som na tom oveĺa lepšie ....:---

Ni melko som položil za pekný pozemok so solídnym domčekom ...

Trochu roboty , samozrejme na ňom je :rolleyes:, žiť sa dá okamžite , no na chalupu mi stačí , na tento účel som kupoval ...3 x izba , kuchyňa , sociálne , IS komplet ...
A ten kraj , nádherná príroda ....neďaleko KE ...;)

A odpoveď na danú otázku témy ?

Osobne by som kupoval , nakoľko moje rodinné zázemie je čo do počtu pracovníkov tak poslabšie ...
Brat , hm , ten tiež radšej si zaplatí majstrov ..
Švagor ...bože uchovaj , ten ja ako vytočený pravý závit do ľava a potom pustený cez odvaľovaciu frézu ....
Tak čo s takou pomocou ?
Kúpil by som , veď som aj , pokoj svätý mám s každým a nemusím nikomu vraciať robotu nazad ...
alltracboy
12.11.09,06:20
no neviem ci si na tom ovela lespie..domy na vychode sa dali kupit pred 4-6 rokmi aj za 300tis s velkym pozemkom. Radsej dam o dva miliony viac a budem pri BA v novostavbe, kde ten pozemok bude len stupat na cene.
ciners
12.11.09,09:31
no neviem ci si na tom ovela lespie..domy na vychode sa dali kupit pred 4-6 rokmi aj za 300tis s velkym pozemkom. Radsej dam o dva miliony viac a budem pri BA v novostavbe, kde ten pozemok bude len stupat na cene.

Na to stupanie ceny zabudni, casy, ked sa bublinka nafukovala su prec. Slovaci to este nechapu, zlate casy ryzovania na nehnutelnostiach sa uz nevratia. Kriza nemeni len nase penazenky, ale aj sposob zmyslania, ludia budu opatrnejsi, nebudu ochotni platit celozivotny zarobok za byt v tom "hnoji" menom BA. Ide cas, ked budeme musiet setrit, zili sme dlhodobo na dlh a ten treba splatit. Poznam asi dvoch developerov,co uz pochopili, ze ceny treba dat vyrazne dole a dari sa im, ti co cakaju,ze ceny sa vratia, ti stoja a cakaju.....:D
buchač
12.11.09,10:00
no neviem ci si na tom ovela lespie..domy na vychode sa dali kupit pred 4-6 rokmi aj za 300tis s velkym pozemkom.
Radsej dam o dva miliony viac a budem pri BA v novostavbe, kde ten pozemok bude len stupat na cene.

Domy na VÝCHODE za takúto cenu boli od Trebišova , Čierna n/Tisou , Sobrance , Medzilaborce ....ďalej na východ ....ale ďakujem , ja neprosím , tam sa už aj lastovičky obracajú a letia nazad ...;):rolleyes::cool:

Toto si asi myslel - cena na východe ..., dobrý vtip :D:D:D...síce , tiež fakt , kde končí Blava , tam začína východ Slovenska , ktorý končí niekde za Trnavou , ďalej je to už ďaleký východ ....

Ale neuvedomuješ si , že to sú ceny domov , ktoré sú postavené z materiálu vaľok , bez IS .....
Ver mi dosť dlho som hľadal , až som našiel ...ceny išli dole následkom krízy ;)

Ale ja som uvádzal cenu ....
A ten kraj , nádherná príroda ....neďaleko KE ...

To sú inak Košice :rolleyes::rolleyes::rolleyes: a ak pozrieš internet ponuku v tejto lokalite , tak prídeš do obrazu ...;);)
Nech sa páči malá vzorka ....
http://www.topreality.sk/index.php?cat=&form=1&type=203®ion=700&obec=&q=&cena_od=&cena_do=&vymera_od=&vymera_do=&n_search=search&page=estate

A dať X miliónov za panelák v Blave ....zbohom rodina ...

Občas pozerám na JOJ s brčkavým reláciu " Nové bývanie " ???
Až mi je na :eek::eek::eek: , čoho sú ochotní a schopní poniektorí pýtať . A to odpočítavam províziu realitiek ...
alltracboy
12.11.09,10:58
nehovorim o byte v BA ale o rodinnom dome pri BA a to je dost rozdiel. Nemyslim, ze ked postavim novy dom, tak klesne na cene. Ludia musia byvat, byty boli predrazene, to mas pravdu. Smeruje to k tomu, ze v panelakoch budu byvat len ludia co nemaju peniaze. Dom s pozemkom pri BA na cene nestrati, toho sa nebojim.

Ohladne tych lacnych domov.. pred rokmi.. tak pred 7, som mal 250tis.. tak som si len tak hladal reality na predaj v avize.. a bolo tam toho dost za tu cenu.. v malebnych lokalitach, najlepsi bol taky ranc, s hospadarskymi budovami, bohuzial pri ciganskej osade :D, ale bol tam aj dom v dedine.. tusim v tesarskych mlynanoch.. tam kde je arboretum.. nevravim, ze mal vsetky siete a ze bol super.. ale za tu cenu dobry.
AndrejG
12.11.09,11:29
Na to stupanie ceny zabudni, casy, ked sa bublinka nafukovala su prec. Slovaci to este nechapu, zlate casy ryzovania na nehnutelnostiach sa uz nevratia. Kriza nemeni len nase penazenky, ale aj sposob zmyslania, ludia budu opatrnejsi, nebudu ochotni platit celozivotny zarobok za byt v tom "hnoji" menom BA. Ide cas, ked budeme musiet setrit, zili sme dlhodobo na dlh a ten treba splatit. Poznam asi dvoch developerov,co uz pochopili, ze ceny treba dat vyrazne dole a dari sa im, ti co cakaju,ze ceny sa vratia, ti stoja a cakaju.....:D

Ceny budu dalej stupat, o to sa neboj, len sa to na chvilu spomalilo. A neviem preco je BA hnoj, ja by som inde byvat nechcel a to som precestoval cely svet.
ciners
12.11.09,11:52
Ja som tiez z BA,ale pozeram sa na toto mesto realne. Lutujem starych bratislavcanov, co im nasi "developeri" z mesta spravili.
Pochybujem,ze budu ceny stupat, stane sa to iste, co sa stalo..tadial sa asi ludstvo nepohne. Ked sa raz nieco neda,tak sa to neda. Tlacili sa lacne peniaze,poziciavali, zili sme na dlh a kam dalej? Bude FED tlacit peniaze naveky,papieriky bez hodnoty?
alltracboy
12.11.09,11:57
ked budu niekde rapidne klesat ceny nehnutelnosti tak urcite nie v a pri hlavnom meste, kde su pracovne prilezitosti a centrum diania.
ciners
12.11.09,12:03
asi zato mame v BA stovky nepredanych predrazenych bytov, nejako sa zabudlo na strednu vrstvu, hlavne,ze mame luxus,ktory sa nepredava. jasne, ze budu ceny v BA vyssie ako v Luniku :D
ale styl,ze jedna z troch vezi zarobila na vsetky 3, pochybujem, ze toto prezije. A zase sa z tej BA nepo..., postavi sa R1 do BB, dalej do KE a investori pojdu aj dalej ako do BA.
buchač
12.11.09,12:13
Ceny budu dalej stupat, o to sa neboj, len sa to na chvilu spomalilo. A neviem preco je BA hnoj, ja by som inde byvat nechcel a to som precestoval cely svet.

No vidíš , Ty si precestoval celý svet ...
Ja mám zasa pobehané Slovensko ....celé ....bol som v takých zákutiach , že až oči sa blyšťali a srdiečko plesalo ....
Nehovorím síce , že Blava je hnoj ...aj inak by som sa vedel " vyjadriť " ;):rolleyes:, no každé to , či ono má svoje pre alebo proti ...
Čiže z pohľadu celoslováka by som ale fakt do Blavy nejak neišiel ....bývať ...viem si predstaviť aj inú lokalitu , no a samozrejme nemuseli by to byť ani KE ..


ciners Lutujem starych bratislavcanov, co im nasi "developeri" z mesta spravili.
Aj v KE sa domrvilo / doj....../ poväčšine všetko dobré v rámci tých všeliakých " re........ácií...."............

No mne stačilo z toho sveta , čo som videl ...som rád , kde som bol , no bolo toho zasa veľmi málo , to musím uznať ...
No na " staré kolená " som si urobil výlet - splnil si jedno prianie - bol som na ostrovoch ....krátko síce , ale bol ....;)
Keď pozerám " Vraždy v Midsomeru " , respektíve podobné , tak tam , v takýchto lokalitách by som si dal povedať ....;)
alltracboy
12.11.09,12:37
A zase sa z tej BA nepo..., postavi sa R1 do BB, dalej do KE a investori pojdu aj dalej ako do BA.
Asi by som ti mal pripomenut, ze si na slovensku a nie v amerike.. tu nasnezi v momente sa niekto buchne a D1 stoji az do trnavy, co moze dochadzanie pekne znechutit, mne staci ked ma pricestovat na vzdialenost 17 mk od BA a uz mi tecu nervy, a to som este na dobrej strane.. z dunajskej luznej to musi byt ovela horsie. Kiez by nova prestavana dialnica a dalsie pomohli.. ale oni namiesto toho aby hlavne tahy rozsirili, tak na vypadovke na senec robia chodnik. To nieje take lahke povedat spravime dialnice a investror pojde inde.. lebo Bratislava bola vzdy obchodna krizovatka a to sa nezmeni, tym padom sa budu firmy tlacit stale do BA. Je skoda, ze bol tento stavebny boom, a nevyriesili sa najprv cesty a parkoviska. Kazdy len stava domy,a byty na kazdom cm2 mesta.

PS: keby som vyhral loto tak tiez idem niekde na zapadakov zit pekne do prirody.. aspon na cas.
buchač
12.11.09,12:46
Asi by som ti mal pripomenut, ze si na slovensku a nie v amerike.. tu nasnezi v momente sa niekto buchne a D1 stoji az do trnavy, co moze dochadzanie pekne znechutit,

mimotemy , možno ...:rolleyes:;)

Veď nie nadarmo sa hovorí :

Viete , kde sú najmenší ľudia na Slovensku ?

No predsa v Bratislave !!!!!!

Nasneží tri centimetre snehu a v tej chvíli je snehová kalamita ....

A večer všetky televízne štáby ostošesť nariekajú vo všetkých spravodajkých reláciách , čo , kde a ako .....blá

.....no poserte sa slovač ostatná , u nás máme AŽ 3 cm snehu a vy , ostatné kraje , hm , čo je nás po vás , veď vy máte LEN 1/2 metra ...;):---:D
alltracboy
12.11.09,13:11
mimotemy no to by som az tak nezovseobecnoval, lebo ked ja vidim ake kixi robia vseliake mimo BA znacky tak sa ani nedivim, ze su havarky. Samozrejme ze ani balavci niesu svaty, ale pokial je niekto zvyknuty jazdit niekde svojim stylom na okreskach a potom pride do mesta tak je problem. Podobne som sa citil ja v parizi.. ako sedlak v meste. A tie havarky na dialniciach robia zrejme ludia co idu do BA :D Lebo je to prevazne v pondelok rano. Proste ludia jazdia ako prasce..ale to patri inde.
AndrejG
12.11.09,18:00
No vidíš , Ty si precestoval celý svet ...
Ja mám zasa pobehané Slovensko ....celé ....bol som v takých zákutiach , že až oči sa blyšťali a srdiečko plesalo ....
Nehovorím síce , že Blava je hnoj ...aj inak by som sa vedel " vyjadriť " ;):rolleyes:, no každé to , či ono má svoje pre alebo proti ...
Čiže z pohľadu celoslováka by som ale fakt do Blavy nejak neišiel ....bývať ...viem si predstaviť aj inú lokalitu , no a samozrejme nemuseli by to byť ani KE ..

Ved ja nehovorim, ze BA je najkrajsie miesto na Slovensku...ale z krasy sa nenajem...na bezny pracovny zivot a celkovo pohodlnny zivot je najlepsia, je mala, vsetko je blizko, vsetko otvorene dlho do noci, alebo non-stop. Samozrejme clovek nemoze este chciet mat vyhlad na Lomnicky stit, nieco za nieco. :)
dolfort
13.11.09,12:40
Skúsme sa venovať téme...

Mne napr. pri paneláku prekáža, že "Podiel priestoru na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu a spoluvlastnický podiel k pozemku" môže byť napr. 313/10000 - ale sakra ktorých 313/10000 častí pozemku a spoločných priestorov je mojich?
Podiel 1/1 na rodinnom dome sa mi predsa len páči viac aj tomu lepšie rozumiem...
Aankaa
13.11.09,13:08
Jednoznačne som za domček. Takéto bývanie má viac plusov ako mínusov. Trošku viac treba naštudovať, porozmýšľať, osloviť vhodných ľudí - malé firmy s dobrými referenciami a hor sa do toho.
jar88
13.11.09,13:56
No vidíš , Ty si precestoval celý svet ...

No na " staré kolená " som si urobil výlet - splnil si jedno prianie - bol som na ostrovoch ....krátko síce , ale bol ....;)
Keď pozerám " Vraždy v Midsomeru " , respektíve podobné , tak tam , v takýchto lokalitách by som si dal povedať ....;)

Keď pozerám " Vraždy v Midsomeru " , respektíve podobné , tak tam , v takýchto lokalitách by som si dal povedať ....


Buchač: skús poradiť kde hľadať, podeliť sa s pohľadom na vec. (vopred ďakujem)

Mám tú istú predstavu o rodinnom bývaní. Neviem kde je možné takéto príjemné zákutia na internete nájsť, ale ty máš tuším prehľad. Poraď nejaké linky, pekné zábery Anglickej krajiny so zakomponovanými kamennými usadlosťami, zámočky, múriky, bránky a podobne.
shrek69
16.11.09,00:32
Takže čo keby sme sa vrátili k téme a chlapcovi poradili či stavať alebo nie?
:cool:
Ferik základné rozhodnutie aj tak bude na Tebe a Tvojej partnerke. Čokoľvek Ti tu napíšeme, nemusí byť pre Vás zaujímavé....Otázka stavať či nestavať je dosť zavádzajúca...Máš pozemok, šikovné ruky a kamarátov? Tak kľudne stavaj, rečí a roboty sa neboj. Vieš si kúpiť lacný byt? Kúp si ho! Je to dilema, ktorú Ti nikto nerozlúskne...Z vlastnej skúsenosti môžem poradiť aby ste mysleli aj na také drobnosti ako je dochádzanie do zamestnania, škôlka, škola a pod.....
V dnešnej dobe zohnať stavebný materiál nie je problém, radi Ti dajú zľavu na všetko, hlavne musíš vedieť čo potrebuješ....
Keď staviaš svoje, cez ruky Ti prejde každá tehla, kváder...vieš čo si kde a ako uložil...Bol som na návšteve v niekoľko nechutno milónovom byte a počas vychádzky na balkóne som domácim zasilikónoval parapetnú dosku, lebo majstri asi nemali na to čas.... Takže chlapče, kľudne sa pýtaj ,je tu dosť Poraďákov, čo už niečo postavili....Prepáčte, týmto som nemyslel seba...
Ale keby náhodou si mal nejakú otázku bez hanby píš....Heslo dňa: už nikdy poschodový dom...Prečo? Lebo raz budeš starý...:)
Mila123
25.05.17,12:42
Toto isté som teraz riešila aj ja, no napokon ma ohúril byt v Zlatom krídle, čiže kupujem byt. Bolo to dlhé rozhodovanie, nechcem robit detom iba sofera, na kruzky a vsade sa jednoducho dostaneme mestskou a žiadna robota naviac.
odpovedala si na skoro 8 ročný príspevok......