mastie
10.11.09,05:41
Sme styria surodenci, najmladsi brat ostal byvat v rodicovskom dome, ktory nebol predmetom dedicskeho konania, podrobnosti neviem uviest, len ze je postaveny namiesto stareho. Teda nedoslo ani k vysporiadaniu medzi surodencami. Chcela by som vediet, ci z tohto dovodu ako aj predovsetkym moralneho, znamena dozivotna povinnost opatrovat matku, ktora s nim byva. Nakolko je to na lazoch museli sme doteraz vzdy na gazdovstve pomahat my dve sestry. Starsi brat byva o cosi dalej, ten len prisiel na navstevu 2x rocne. Teraz je najmladsi brat chory a o maminku sa nemoze starat. Existuje na takuto situaciu predpis, ktory to upravuje, nakolko z moralneho hladiska doslo medzi nami sestrami k rozporu, sestra chce aby som to robila ja slobodna ale po styroch rokoch nezamestnanosti financne nezabezpecena,chcem konecne robit a to nie je mozne v mieste bydliska, ostat na lazoch ako nezamestnana tiez nechcem. Sestra je financne zabezpecena aj zo strany manzela ale samozrejme nechce odist so zamestnania. A co dalsi brat, ktory ma financne problemy? Samozrejme financne by som prispievala, ale matke a sestre ide predovsetkym o osobnu pritomnost.A co ked najmladsi brat zomrie? Som tu novacik, pravo je mi cudzie, preto Vam budem za odpoved velmi povdacna.
kaco11
10.11.09,07:07
Takze inac. Budem sa len domnievat na zaklade chabych info. Dom je po rodicoch. Mama zije otec umrel. Nebol zahrnuty do dedicskeho. Preco? Nevieme. Kto je majitel domu? Na webe katastra si to vies pozriet. Starostlivost o matku a brata? Zakon neupravuje vase svedomie. Co sa tyka starostlivosti to si musite vysporiadat sami. Tak si mamu vezmite aj s bratom k sebe. Predajte dom,kupte byt blizsie k vam. Ja neviem. Keby ostala moja mama chora tak nerozmyslam. Vy ako nezamestnana mozete robit opatrovatelku mame a bratovy,zalezi od choroby. Ale odpoved je,nie zakon to az takto neupravuje. Neviem si ale dost dobre predstavit tu situaciu. Ak by aj upravoval detailne povinnost starat sa o choru matku tak by sa vztahovala na vsetky deti a nie len na majetnu sestru a nezamestnanu nie.
Chobot
10.11.09,09:11
Takze inac. Budem sa len domnievat na zaklade chabych info. Dom je po rodicoch. Mama zije otec umrel. Nebol zahrnuty do dedicskeho. Preco? Nevieme. Kto je majitel domu? Na webe katastra si to vies pozriet. Starostlivost o matku a brata? Zakon neupravuje vase svedomie. Co sa tyka starostlivosti to si musite vysporiadat sami. Tak si mamu vezmite aj s bratom k sebe. Predajte dom,kupte byt blizsie k vam. Ja neviem. Keby ostala moja mama chora tak nerozmyslam. Vy ako nezamestnana mozete robit opatrovatelku mame a bratovy,zalezi od choroby. Ale odpoved je,nie zakon to az takto neupravuje. Neviem si ale dost dobre predstavit tu situaciu. Ak by aj upravoval detailne povinnost starat sa o choru matku tak by sa vztahovala na vsetky deti a nie len na majetnu sestru a nezamestnanu nie.

Súhlasím, až na ten záver. táto povinnosť je upravená v zákone o rodine:
Druhý oddiel
Vyživovacia povinnosť detí k rodičom


§ 66


Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.

§ 67


(1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.

(2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.
Dáša_
10.11.09,09:28
Predpokladam, ze dom nebol zahrnuty do dedicstva hlavne preto, lebo v katastri "neexistuje", v istej dobe sa domy tak stavali,. Aj my sme mali v manzelovom pribuzenstve podobný prípad, islo o drevenicu.
Bohuzial, neviem ako presne to vysporiadali, ale pomáhal v tom obecný úrad, len sa mi marí, že museli nájsť niekoho, kto v žil v dobe, ked sa začal stavať.
Nepodarilo sa nám dopátrať postupu, ale výsledok je ten, že sa podarilo dom dostať na list vlastníctva.

Ja mám pocit, že tu to bude jedna časť problému - dostať to do katastra.

Druhá vec je doopatrovanie...
mastie
10.11.09,12:09
Ak by prebehlo dedicske konanie na dom, moze byt jeho predmetom aj skutocnost, ze ak brat nema z coho vyplatit ostatnych surodencov ostava na nom povinnost doopatrovat matku? Viem ze nevyriesenim tejto podstaty veci sa budu dalej tahat len problemy a nezhody.
Matka este nepotrebuje opatrovatelku /len vzhladom na bratovu chorobu/, inac ak by ju chcela mohla by som jej ju vybavit, ale ona nechodi k detom ani na navstevy nie zeby sa chcela k nim nastahovat. Proste chce ostat na lazoch a kto z nas je povinny ju tam opatrovat, ked nahodou brat ktory s nou byva umrie. Neznamena to ze automaticky ja, pretoze som slobodna.
sarasara
10.11.09,15:13
Ešte stále je ťažko odpovedať. Kto dom postavil? Matka s otcom? Ak áno, matka je majiteľkou už teraz jednej polovice. Ak bude dom vysporiadaný v dedičskom konaní, bude dediť matka a deti všetci rovnaký dielom polovicu, ktorú vlastnil pôvodne otec. Ak budú chcieť niektorí súrodenci svoj podiel vyplatiť, musí byť niekto, kto ho chce kúpiť. Čo v prípade, ak ani jeden súrodenec nebude mať o dom záujem? Predať ho nemôžete, býva tam predsa matka a chorý brat. Rozhodnúť v dedičskom konaní, kto by mal matku doopatrovať a teda aj zostať na lazoch sa nedá. Musíte sa vy, zdraví súrodenci dohodnúť, ako budete situáciu riešiť.
kaco11
10.11.09,15:45
Prepac za nazor,ale mne to pripada,ze ti je neprijemne sa postarat o matku. Jednoduche povedat:ja nemozem a preco nie ona alebo on. Pardon,ale je to hlupe. Ak sa mylim nevsimaj si to. A chobot dakujem za doplnenie. Nevedela som to tam vlozit lebo surfujem cez mobil. Vdaka:)
Mária27
10.11.09,18:11
Sme styria surodenci, najmladsi brat ostal byvat v rodicovskom dome, ktory nebol predmetom dedicskeho konania, podrobnosti neviem uviest, len ze je postaveny namiesto stareho. Teda nedoslo ani k vysporiadaniu medzi surodencami. Chcela by som vediet, ci z tohto dovodu ako aj predovsetkym moralneho, znamena dozivotna povinnost opatrovat matku, ktora s nim byva. Nakolko je to na lazoch museli sme doteraz vzdy na gazdovstve pomahat my dve sestry. Starsi brat byva o cosi dalej, ten len prisiel na navstevu 2x rocne. Teraz je najmladsi brat chory a o maminku sa nemoze starat. Existuje na takuto situaciu predpis, ktory to upravuje, nakolko z moralneho hladiska doslo medzi nami sestrami k rozporu, sestra chce aby som to robila ja slobodna ale po styroch rokoch nezamestnanosti financne nezabezpecena,chcem konecne robit a to nie je mozne v mieste bydliska, ostat na lazoch ako nezamestnana tiez nechcem. Sestra je financne zabezpecena aj zo strany manzela ale samozrejme nechce odist so zamestnania. A co dalsi brat, ktory ma financne problemy? Samozrejme financne by som prispievala, ale matke a sestre ide predovsetkym o osobnu pritomnost.A co ked najmladsi brat zomrie? Som tu novacik, pravo je mi cudzie, preto Vam budem za odpoved velmi povdacna.

Tvoj problém nie je ojedinelý. Aj keď je viac detí, niekedy sa ťažko dohodnú, kto doopatruje rodičov. Každý vidí na druhom, prečo by mal práve ten. Zároveň každý zdôvodňuje, prečo on nemôže. Pre každého je to záťaž, ale sú to rodčia a treba im čosi vrátiť.

Na druhej strane, rodičia majú deti doma, starajú sa o nich. Ak sú však rodičia starí, nemali by si robiť nárok na to, že dospelé deti pôjdu bývať k nim do ich starého domu. Mali by sa tiež prispôsobiť. Poznám prípady, keď tvrdošijne zostávali sami v dome, až keď susedia zalarmovali deti, že to už nejde ... Skrátka, dali sa odviesť až keď už nič nevládali, alebo už málo vnímali. O to horšie si potom na novom mieste zvykali.

Keď zostal najmladší brat bývať v dome, je samozrejmé, že sa o mamu postará. Keď by už nemohol, musíte sa dohodnúť vy ostatní, aj keby ste sa mali striedať. Ty máš tiež svoj život a sestra ti nemôže diktovať z dôvodu, že si slobodná. Navyše, sestra a brat majú rodiny, kde sa môžu o starostlivosť podeliť viacerí. Tu nejde o majetok, ale o mamu.
mastie
11.11.09,05:09
kaco 11 uznavam ze to tak vyzera, nechcem to vsak dalej rozoberat len sa mi vidi nespravodlive, ze brat ktory na rozdiel od ostatnych surodencov lahko prisiel k byvaniu nenesie zatazenie /vecne bremeno/ ako opatrovanie matky, ved my sestry cely zivot chodime pomahat na lazy a komu vlastne bratovi alebo matke...
Vec sa ma vsak tak, ze treba najskor vyniest na svetlo bozie papierovo neexistujuci dom a potom vlastnicstvo riesit darovanim alebo zavetom.Ak pravne nevyzriem citanim porady budem mat este otazky napr. aj na dasu, zatial vsetkym dakujem, marii27 aj za solidaritu.
Dáša_
11.11.09,06:14
Inak, vysporiadanie domu o ktorom som ja hovorila, išlo mimo dedičského konania. Po smrti starej mamy sa zistilo, že dom "neexistuje". Takže za pomoci obecného úradu sa dom "zapapieroval" rovno na žijúceho člena rodiny.
kaco11
11.11.09,06:30
Mastie ja som len vyslovila nazor. Inak to vyzera inak to moze byt. Nesudim. A s tym domom by sa mohlo dat nieco robit. Min pozemok pod domom mal byt v konani,nie?