alexaneta
22.07.04,10:17
ako to je teraz keď občan prenajíma byt?viem že je už aj on zdaniteľnou osobou ale myslím že neplatí DPH pokiaľ nedosiahne obrat 1 500 000 až potom by sa musel zaregistrovat a platiť DPH????
ďakujem za vaše vzácne poznatky a prajem príjemný horúci deň
alexaneta
22.07.04,11:45
oprava : ak by sa zaregistroval tak pre neplatcov by to bolo oslobodené a pre platcov s DPH
halibut
18.07.05,08:44
Chcel by som Vas poradaci poprosit o radu, luskal som tu uz hodinku ale nenasiel som riesenie podobneho problemu.
Prenajímame byt, ktorý máme v majetku, pri jeho kúpe nebol uplatnený odpočet DPH, DPH z nákladov spojených s rekonštrukciou sme neodpočítavali, boli súčastou nákladov prípadne obst.ceny, služby (odpad, internet, pevná linka, energie) účtujeme do nákladov vrátane DPH (neuplatnujeme odpočet), nájom faktúrujeme platitelovi DPH ale bez DPH(ako oslobodený), naša otázka znie: postupujeme z pohľadu zákona o DPH a dani z prijmu správne? Alebo sme si mohli pri uvedených výdavkoch uplatniť DPH a nájom zdanovat sadzbou DPH, (co by bola pre nas uspora nákladov).? A ako postupovat pri refakturácii energii a sluzieb spominanemu nájomníkovi - platcovi DPH?
Dakujem velmi pekne za odpoved( k tejto problematike bytov je velmi malo prikladov v literature, preto som Vas oslovil s touto otázkou)
Marína
18.07.05,14:31
V tomto prípade bolo vhodné si prepočítať vstupné náklady(výdavky) a predpokladané výnosy(príjmy) z prenájmu a na základe toho uzatvoriť zmluvu s nájomcom(platiteľom) či nájom bude alebo nie oslobodený od DPH.
Čo sa týka energií, služieb atd. § 49 ods. 3: Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41(§38 Dodanie a nájom nehnuteľností), s výnimkou poisťovacích služieb podľa §39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevadzkáreň ani bydlisko na území Eur´pskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia ES.