lindal
10.11.09,08:05
Prosím Vás poraďte. Na našu ZŠ nastúpila 1.9.2009 učiteľka, ktorá v minulosti učila na inej ZŠ. K 30.6.2009 získala 10 mesiacov pedagogickej praxe a má Osvedčenie o úspešnom skončení uvádzania začínajúcich pedagogických pracovníkov do praxe. K 1.11.2009 už získa 12 mesiacov pedagogickej praxe.
Má sa zaradiť ako začínajúci alebo samostatný pedag. zamestnanec???
Ku akému dňu vyčísľujem pedagogickú prax? K 30.6.2009 alebo k 1.11.2009??
Sabadka
10.11.09,07:15
Prosím Vás poraďte. Na našu ZŠ nastúpila 1.9.2009 učiteľka, ktorá v minulosti učila na inej ZŠ. K 30.6.2009 získala 10 mesiacov pedagogickej praxe a má Osvedčenie o úspešnom skončení uvádzania začínajúcich pedagogických pracovníkov do praxe. K 1.11.2009 už získa 12 mesiacov pedagogickej praxe.
Má sa zaradiť ako začínajúci alebo samostatný pedag. zamestnanec???
Ku akému dňu vyčísľujem pedagogickú prax? K 30.6.2009 alebo k 1.11.2009??

Započítanú prax pre potreby platu v tomto prípade určuješ k 31.12.2008 vrátane, rok 2009 jej dorovnáš teraz k 31.12.2009 vrátane.
K zaraďovaniu.
Zákon 317/2009 § 61 ods. 10 Pedagogický zamestnanec, ktorý uzatvoril pracovný pomer na výkon pedagogickej činnosti po 30. júni 2009 a Má menej ako jeden rok pedagogickej praxe, sa od 1. novembra zaradí do kariérového stupňa začínajúci pedagogický zamestnanec.

Teda tento konkrétny zamestnanec nastúpil u vás 1.9.2009 a k tomuto dátumu mal menej ako 1 celý rok praxe(mal lne 303dní pedagogickej praxe) je teda začínajúci učiteľ v platovej triede 9.
Na platovom dekréte by mala mať tak ako doteraz len 122 dní započítanej praxe - od 1.1.2010 bude mať na platovom dekréte zarátané 1 rok 60 dní (303dní u predošlého zamestnávateľa a 122 dní u Vás)
Majka28
11.11.09,07:07
No my sme prijali učiteľku MŠ s II. stupňom vysokoškolského vzdelania a k 31.12.2008 má prax 1 rok a 92 dní. Ja som ju zaradila ako začínajúcu do 9. PT, ale to je asi zle a mala som ju zaradiť do 10.PT. Čo vy na to? Ďakujem
Sabadka
11.11.09,07:54
No my sme prijali učiteľku MŠ s II. stupňom vysokoškolského vzdelania a k 31.12.2008 má prax 1 rok a 92 dní. Ja som ju zaradila ako začínajúcu do 9. PT, ale to je asi zle a mala som ju zaradiť do 10.PT. Čo vy na to? Ďakujem

Už nie je začínajúca, už je samostatná teda 10 PT:) Ešte to stále môžeš zmeniť.
Majka28
11.11.09,11:03
Ďakujem už aj to idem prepísať.
maad
11.11.09,11:06
Ahojte viem že je to mimo témy ale mali ste už školskú inšpekciu? Čo všetko vyžaduje pri kontrole ďakujem za odpoveď
janula2
22.06.11,18:28
Dobry den,
chcela by som sa spýtať jednu vec. Som uč. pre 1. stupeň, mam urobene rigo s odborom predskolska a elementarna PG a este aj strednu pedagogicku skolu (ucitelstvo MS a vychovavatelstvo SKD). Doteraz som pracovala iba na ZS. Ak pojdem pracovat do MS budem tam ako zacinajuci ucitel? alebo uz ako samostatny? A ak zacinajuci- tak to musim absolvovat takto v 9. triede cely skols. rok?
Dakujem za odpoved
zdenka131
22.06.11,21:50
Ahoj,

Zákon 317/2009 § 28 a §36 nerozlišuje pedagogickú prax podľa profesného zaradenia. Dôležité je, že máš pedagogickú prax. Nezáleží na tom, že si ju získala v ZŠ. V MŠ budeš zaradená do kategórie samostatný pedag. zamestnanec. Ak spĺňaš podmienku náhrady za 1. KS, mohla by si byť zaradená do kategórie pedag. zamestnanec s prvou atestáciou.

Akú VŠ máš - predškolská a elementárna pedagogika?
Je u Teba rigorózna skúška náhradou prvej atestácie? Kedy si robila rigoróznu skúšku a akú dĺžku pedag. praxe si mala?
janula2
23.06.11,03:16
Ahoj,

Zákon 317/2009 § 28 a §36 nerozlišuje pedagogickú prax podľa profesného zaradenia. Dôležité je, že máš pedagogickú prax. Nezáleží na tom, že si ju získala v ZŠ. V MŠ budeš zaradená do kategórie samostatný pedag. zamestnanec. Ak spĺňaš podmienku náhrady za 1. KS, mohla by si byť zaradená do kategórie pedag. zamestnanec s prvou atestáciou.

Akú VŠ máš - predškolská a elementárna pedagogika?
Je u Teba rigorózna skúška náhradou prvej atestácie? Kedy si robila rigoróznu skúšku a akú dĺžku pedag. praxe si mala?

Ahoj,
no tak to je aspon jedna dobra sprava po vsetkych tych mojich neuspechoch....
Ja mam VS so zameranim "iba" Uciteľstvo pre 1. stupen (rok ukoncenia 2002), no rigo som si prave kvoli tomu robila, ze tam uz bol odbor: predskolska a elementarna PG (v statnica septeber/2007), co by som sa sice zmestila aj do predpokladu 1. kv. slusky, no ku 1.11.2009 som nemala 5 rokov cistej pg praxe- pretoze som bola na MD
... skoda, ze zakon nemyslel na ludi, ktori si rigo spravili este pred platnostou noveho zakona...:mee: ak sa davaju rozne vynimky, kde uc. nemusi mat nejaky typ skoly ak ma prax- tak preco nenechat dojst ludi, ktori si rigo robili este pred platnostou zakona???? (to len take moje zamyslenie)
Takze kludne mozem na skolke povedat, ze som uz samostatny zemestnanec? to sa teda fakt velmi tesim ;)
V kazdom pripade diky za predoslu odpoved... no a aj za tu, ktora pride :D
Janka
Sabadka
23.06.11,04:46
Dobry den,
chcela by som sa spýtať jednu vec. Som uč. pre 1. stupeň, mam urobene rigo s odborom predskolska a elementarna PG a este aj strednu pedagogicku skolu (ucitelstvo MS a vychovavatelstvo SKD). Doteraz som pracovala iba na ZS. Ak pojdem pracovat do MS budem tam ako zacinajuci ucitel? alebo uz ako samostatny? A ak zacinajuci- tak to musim absolvovat takto v 9. triede cely skols. rok?
Dakujem za odpoved

Prečo by si mala byť zaradená ako začínajúca učiteľka? Máš viac ako jeden rok pedagogickej praxe? Ak áno tak budeš zaradená ako samostatná s VŠ vzdelaním II. stupňa. Už sme to tu na porade niekoľkrát rozoberali, že pedagogická prax sa bere vo všeobecnosti nezávisle od druhu a typu školy alebo školského zariadenia, v ktorom to máš odpracované.
janula2
23.06.11,06:25
Prečo by si mala byť zaradená ako začínajúca učiteľka? Máš viac ako jeden rok pedagogickej praxe? Ak áno tak budeš zaradená ako samostatná s VŠ vzdelaním II. stupňa. Už sme to tu na porade niekoľkrát rozoberali, že pedagogická prax sa bere vo všeobecnosti nezávisle od druhu a typu školy alebo školského zariadenia, v ktorom to máš odpracované.

Dakujeeeeem :D dakujeeeeeeeem :D dakujeeeeeeeeeeeem:D
to je uplne super sprava
no bolo mi povedane, ze preto, lebo som este neucila v MS ale takto je to super... len p. riaditelka vraj rozpravala s paistkou z magistratu a ta jej to takto povedala.... tak neviem, na koho resp. na co sa mozem odvolat, kde je to presne uvedene, ze nemusim mat prax v MS? (riaditelka vravela, ze by bolo vela keby tam mala 3 zacinajuce.... obavam sa, ze prave preto by ma neusela zobrat....)
Sabadka
23.06.11,11:07
Dakujeeeeem :D dakujeeeeeeeem :D dakujeeeeeeeeeeeem:D
to je uplne super sprava
no bolo mi povedane, ze preto, lebo som este neucila v MS ale takto je to super... len p. riaditelka vraj rozpravala s paistkou z magistratu a ta jej to takto povedala.... tak neviem, na koho resp. na co sa mozem odvolat, kde je to presne uvedene, ze nemusim mat prax v MS? (riaditelka vravela, ze by bolo vela keby tam mala 3 zacinajuce.... obavam sa, ze prave preto by ma neusela zobrat....)

Sory za posledné slovo v tejto vete :D ale to čo ti povedali je blbosť.

Zákon 317/2009 § 27 ods. 3 Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanece sa zaradí do kariérneho stupňa začínajúci pedagogický alebo odborný zamestnanec pri nástupe do
a) prvého pracovného pomeru, v ktorom bude vykonávať pedagogickú alebo odbornú činnosť -toto sa na teba nevzťahuje, pretože ty nenastupuješ do prvého pracovného pomeru kde budeš vykonávať pedagogickú činnosť, pretože ty si pedagogickú činnosť vykonávala aj doteraz
b) pracovného pomeru s iným zamestnávateľom po neúspešnom ukončení adaptačného vzdelávania pedagogického alebo odborného zamestnanca u predchádzajúceho zamestnávateľa - toto tiež nie je tvoj prípad, pretože ty si už uvádzanie absolvovala dávno

nakoľko v citovanom zákone sa nikde nepíše, že pri zmene typu školy alebo školského zariadenia musíš absolvovať znovu adaptačné vzdelávanie, takže ťa pani pamistka ani nemôže zaradiť ako začínajúcu učiteľku.
janula2
23.06.11,14:49
Sory za posledné slovo v tejto vete :D ale to čo ti povedali je blbosť.

Zákon 317/2009 § 27 ods. 3 Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanece sa zaradí do kariérneho stupňa začínajúci pedagogický alebo odborný zamestnanec pri nástupe do
a) prvého pracovného pomeru, v ktorom bude vykonávať pedagogickú alebo odbornú činnosť -toto sa na teba nevzťahuje, pretože ty nenastupuješ do prvého pracovného pomeru kde budeš vykonávať pedagogickú činnosť, pretože ty si pedagogickú činnosť vykonávala aj doteraz
b) pracovného pomeru s iným zamestnávateľom po neúspešnom ukončení adaptačného vzdelávania pedagogického alebo odborného zamestnanca u predchádzajúceho zamestnávateľa - toto tiež nie je tvoj prípad, pretože ty si už uvádzanie absolvovala dávno

nakoľko v citovanom zákone sa nikde nepíše, že pri zmene typu školy alebo školského zariadenia musíš absolvovať znovu adaptačné vzdelávanie, takže ťa pani pamistka ani nemôže zaradiť ako začínajúcu učiteľku.

Aale, prosim Ta ake sorry, ja sa strasne vytesujem ako to je.... aj mne sa to zdalo proti logike, no popravde potrebovala som utvrdenie a argumentaciu, ktoru som dostala... (no to je asi tak, ked kompetentni ludia chybaju....:( a kazdy si vysvetli zakon podla seba... a ti, co su v obraze potom len oci plestia :eek:... ja dufam, ze "teta" pochopi moju argumentaciu... asi jej ju poslem potom aj mailom, ked to bude potrebne :D)
v kazdom pripade dikes za radu... teraz uz len cakat, aby to vyslo ;)
marika.novakova
15.07.11,16:28
Aale, prosim Ta ake sorry, ja sa strasne vytesujem ako to je.... aj mne sa to zdalo proti logike, no popravde potrebovala som utvrdenie a argumentaciu, ktoru som dostala... (no to je asi tak, ked kompetentni ludia chybaju....:( a kazdy si vysvetli zakon podla seba... a ti, co su v obraze potom len oci plestia :eek:... ja dufam, ze "teta" pochopi moju argumentaciu... asi jej ju poslem potom aj mailom, ked to bude potrebne :D)
v kazdom pripade dikes za radu... teraz uz len cakat, aby to vyslo ;)
Dobrý deň, prosím o radu. Mám za sebou 1-rok praxe ako začínajúca učiteľka. Ucila som iba jeden den v týždni. Riaditeľ mi však nič nepovedal o adaptačnom vzdelávaní. Ako je to so zákonom? Nebola to jeho povinnosť poskytnúť mi to adaptačné vzdelanie? ďakujem
marika.novakova
15.07.11,16:42
Prosím Vás o radu. Mám za sebou 1-rok praxe. Lenže zamestnávateľ ma neinformoval o adaptačnom vzdelávaní. Vyplýva mu táto povinnosť zo zákona? Mal povinnosť mi poskytnúť adap. vzdelanie?
zdenka131
15.07.11,19:23
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209136&FileName=zz2009-00317-0209136&Rocnik=2009


Pozri si § 28 a 36.


Adaptačné vzdelávanie sa uskutočňuje podľa vzdelávacieho programu adaptačného vzdelávania vypracovaného zamestnávateľom podľa rámcového programu adaptačného vzdelávania, ktorý vydá ministerstvo.


A mala si vôbec uvádzajúceho učiteľa? Začínajúci učiteľ vykonáva pedagogickú činnosť pod dohľadom uvádzajúceho pedagogického zamestnanca, je povinný absolvovať adaptačné vzdelávanie a úspešne ho ukončiť najneskôr do dvoch rokov od vzniku pracovného pomeru.
pavlinka
10.01.12,09:22
Nastupuje ku nám na SŠ školu učiteľka náboženstva. Má VŠ II:stupňa -katolícka teológia 2007,DPŠ zamerané na vyučovanie náboženskej výchovy 2007, Rigoróznu skúšku -učiteľstvo umelecko - výchovných predmetov r. 2010. Pedagogickú prax má z materskej školy 14 rokov. Na vyučovanie náboženstva na strednej škole ju zaradíme ako samostatný pedagogický zamestnanec a za rigoróznu skúšku jej priznáme 60 kreditov?
Sabadka
10.01.12,11:27
Nastupuje ku nám na SŠ školu učiteľka náboženstva. Má VŠ II:stupňa -katolícka teológia 2007,DPŠ zamerané na vyučovanie náboženskej výchovy 2007, Rigoróznu skúšku -učiteľstvo umelecko - výchovných predmetov r. 2010. Pedagogickú prax má z materskej školy 14 rokov. Na vyučovanie náboženstva na strednej škole ju zaradíme ako samostatný pedagogický zamestnanec a za rigoróznu skúšku jej priznáme 60 kreditov?

Ano - zaradenie ako samostatný pedagogický zamestnanec (neprihliada sa na akom type školy získala prax). a čo sa týka tých kreditov. Píšeš že už má 14 rokov pedagogickej praxe, tak pre ňu platí nasledovné:
Zákon č. 390/2011 § 61a ods. 4 Pedagogický zamestnanec, ktorý do 31. decembra 2011 získal minimálne 5 rokov pedagogickej činnosti a vykonal rigoróznu skúšku, môže požiadať o vykonanie prvej atestácie nanejskôr do 31.12.2012.


Teda Kredity jej nepriznáte, len si požiada príslušnú školu o vykonanie prvej atestácie na základe horeuvedeného §.
pavlinka
11.01.12,05:22
Sabadka ďakujem za odpoveď. Ja v tom zákone stále nemám jasno.
ZlaticaB
11.01.12,06:29
Ja tiež prosím o radu. Nastupuje k nám výchovavateľka do ŠKD (na zastupovanie) ma ukončený 1. st. VŠ - učiteľstvo praktickej prípravy - nemá žiadnu pedag. prax. Vychovavateľka, ktorú bude zastupovať bola zaradená do 8 PT - s dopočtom platu. Neviem ako zaradiť tu novú vychov.
Sabadka
11.01.12,08:46
Ja tiež prosím o radu. Nastupuje k nám výchovavateľka do ŠKD (na zastupovanie) ma ukončený 1. st. VŠ - učiteľstvo praktickej prípravy - nemá žiadnu pedag. prax. Vychovavateľka, ktorú bude zastupovať bola zaradená do 8 PT - s dopočtom platu. Neviem ako zaradiť tu novú vychov.

Ak niekoho prijímate na zastupovanie, neprihliadate na plat zamestnanca ktorého zastupuje.
Posudzujete toho človeka samostatne a pri jeho zaradení prihliadate na jeho vzdelanie a prax.
Má teda VŠ I. stupňa - učiteľstvo praktickej prípravy, teda kvalifikačné predpoklady spĺňa, prax nemá žiadnu, takže jej zaradenie bude začínajúci vychovávateľ a zaradíte ju do 8 PT ako začínajúceho vychovávateľa s VŠ. I. stupňa. Absolvuje adaptačné vzdelávanie (uvádzanie do praxe) a po jej úspešnom ukončení bude preradená do 9PT ako samostatný vychovávateľ s VŠ. I. stupňa.

Samozrejme žiadny dopočet k platu nič. Nemá prax takže bude mať len suchú tarifnú triedu.
ZlaticaB
12.01.12,06:08
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď
nadka1
13.01.12,07:44
Ak niekoho prijímate na zastupovanie, neprihliadate na plat zamestnanca ktorého zastupuje.
Posudzujete toho človeka samostatne a pri jeho zaradení prihliadate na jeho vzdelanie a prax.
Má teda VŠ I. stupňa - učiteľstvo praktickej prípravy, teda kvalifikačné predpoklady spĺňa, prax nemá žiadnu, takže jej zaradenie bude začínajúci vychovávateľ a zaradíte ju do 8 PT ako začínajúceho vychovávateľa s VŠ. I. stupňa. Absolvuje adaptačné vzdelávanie (uvádzanie do praxe) a po jej úspešnom ukončení bude preradená do 9PT ako samostatný vychovávateľ s VŠ. I. stupňa.

Samozrejme žiadny dopočet k platu nič. Nemá prax takže bude mať len suchú tarifnú triedu.

Mám jednu otázku k tejto odpovedi: začínajúci pedagóg nemusí mať v zmysle § 14 c zák. č.390/2011 príplatok vo výške 6 perc. plat.triedy? Ak áno, priznáva sa mu od 1.1.2012?
Ďakujem.
Sabadka
13.01.12,09:34
Mám jednu otázku k tejto odpovedi: začínajúci pedagóg nemusí mať v zmysle § 14 c zák. č.390/2011 príplatok vo výške 6 perc. plat.triedy? Ak áno, priznáva sa mu od 1.1.2012?
Ďakujem.


ano 6 % platovej triedy do ktorej je zaradený, s účinnosťou od 1.1.2012.
nadka1
13.01.12,13:54
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ak teda zoberieme príklad z predošlého príspevku, v 8. platovej triede tarifa 454,50 by bol príplatok vo výške 27,50 € ?
Sabadka
16.01.12,05:49
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ak teda zoberieme príklad z predošlého príspevku, v 8. platovej triede tarifa 454,50 by bol príplatok vo výške 27,50 € ?


Ano
nadka1
16.01.12,08:28
Ďakujem pekne, ešte otázka: platové tarify nepedagogických zamestnancov sa od 1.1.2012 nemenia?
Sabadka
16.01.12,09:41
Ďakujem pekne, ešte otázka: platové tarify nepedagogických zamestnancov sa od 1.1.2012 nemenia?


žiaľ nie, naposledy boli menené k 1.1.2010, no čo už - tomu sa hovorí diskriminácia :)
nadka1
16.01.12,11:53
Plne súhlasím, ešte raz vďaka, aspoň že svieti slnko, aj keď je najdepresívnejší deň v roku.
Ella11
18.01.12,08:35
Sabadka, prosím ťa ako je to s príplatkom pre začínajúcich PZ, ktorí začali ešte minulý rok? Aj oni majú od 1.1.2012 nárok na príplatok 6%? Kým neskončia adaptačné.
Ešte §47a zákona č.390/2011, podľa odseku 5, ked riaditeľ prizná 60 kreditov za rigor. sk., koľko sa priznáva ak sa vôbec priznáva na kreditový príplatok?
Ďakujem
Sabadka
18.01.12,11:59
Sabadka, prosím ťa ako je to s príplatkom pre začínajúcich PZ, ktorí začali ešte minulý rok? Aj oni majú od 1.1.2012 nárok na príplatok 6%? Kým neskončia adaptačné.
Ešte §47a zákona č.390/2011, podľa odseku 5, ked riaditeľ prizná 60 kreditov za rigor. sk., koľko sa priznáva ak sa vôbec priznáva na kreditový príplatok?
Ďakujem

Ano ak ešte trvá adaptačné a je zaradený ako začínajúci tak od 1.1.2012 sa mu prizná príplatok začínajúceho zamestnanca a patrí mu až do ukončenia adaptačného a preradenia do kariérneho stupňa samostatný zamestnanec.
Podľa zákona priznáva riaditeľ za rigo 60 kreditov, čiže patrí mu príplatok vo výške 12 % z tarifného platu v tarifnej triede do ktorej je zaradený.
nadka1
19.01.12,08:28
Ešte 2 otázky:
patrí príspevok začínajúceho učiteľa pedagógovi, ktorý absolvoval VŠ pred 5 rokmi, ale až teraz prvýkrát nastúpil pracovať ako učiteľ ?
patrí tento príspevok nekvalifikovanému učiteľovi, ktorý nenavštevuje adaptačné vzdelávanie, len si dopĺňa kvalifikáciu?
Sabadka
19.01.12,08:45
Ešte 2 otázky:
patrí príspevok začínajúceho učiteľa pedagógovi, ktorý absolvoval VŠ pred 5 rokmi, ale až teraz prvýkrát nastúpil pracovať ako učiteľ ?
patrí tento príspevok nekvalifikovanému učiteľovi, ktorý nenavštevuje adaptačné vzdelávanie, len si dopĺňa kvalifikáciu?


Odpoveď na obe otázky naraz.
Ak je pedagogický zamestnanec zaradený ako začínajúci učiteľ, vykonáva adaptačné vzdelávanie, tak až do jeho ukončenia mu patrí príplatok začínajúceho zamestnanca od 1.1.2012.
nadka1
19.01.12,12:38
Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď.
orchidea77
20.01.12,22:41
Dobry den, chcem sa spytat takuto vec, pracovala som na zs 1 a pol roka ako asistent ucitela , dokoncila som si VS UKF v Nitre soc. praca a riaditel ma zamestnal ako ucitelku obc. a etic. vychovy s tym, ze som si zacala v septembri robit DPS. Mam byt zaradena ako ucitelka zacinajuca alebo samostatna a v akej platovej triede?Dakujem
Sabadka
23.01.12,09:22
Dobry den, chcem sa spytat takuto vec, pracovala som na zs 1 a pol roka ako asistent ucitela , dokoncila som si VS UKF v Nitre soc. praca a riaditel ma zamestnal ako ucitelku obc. a etic. vychovy s tym, ze som si zacala v septembri robit DPS. Mam byt zaradena ako ucitelka zacinajuca alebo samostatna a v akej platovej triede?Dakujem

Ako začínajúca nie, pretože už pedagogickú prax máš. Teda po 1,5 roku by si mala mať adaptačné vzdelávanie už úspešne ukončené so všetkým čo k tomu patrí.(rozhodnutie......)

Podľa § 60 os. 2 ak nemáš pedagogické vzdelanie, musíš si pedagogickú spôsobilosť doplniť a to tým spôsobom, že do dvoch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru v školstve si povinná začať vzdelávanie na získanie pedagogickej spôsobilosti a do štyroch rokov ho ukončiť. Ak si ešte v tomto časovom rozpätí tak by si mala byť zaradená ako samostatná v 10PT, pretože podľa §60 ods. 4 - do doby ukončenia vzdelávania na doplnenie kvalifikačných predpokladov sa začínajúci pedagogický zamestnanec po ukončení adaptačného vzdelávania je zaradený do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec.

Ak však si si začala robiť DPŠ po viac ako dvoch rokoch, tým pádom sa na teba nevzťahuje vyššie uvedený § a budeš zaradená ako nekvalifikovaná do 9 PT, s podmienkou na doplnenie si pedagogickej spôsobilosti.
pavlinka
26.01.12,08:20
A neplatí v tomto prípade že keď mala k 1.11.2009 5 rokov pedagogickej praxe a DPŠ tak sa jej toto uzná ako náhrada 1. kv. skúšky , keď v čase nadobudnutia platnosti zákona 317/2009 spĺňala podmienky uznania?
Sabadka
27.01.12,05:41
toto nie je jej prípad, nemá ani 5 rokov praxe a DPŠ začala len teraz od septembra.
pavlinka
07.02.12,12:46
Prečo si musí robiť 1.atestáciu. Keď v roku 2009 mala 5 rokov ped. praxe, DPŠ, takým sa priznávala náhrada 1. kval. skúšky.Alebo je to tak , že keď nastupuje do nového teraz zamestnania posudzujeme ju nanovo ?
ZJ1
02.09.12,12:24
chcem sa opytat moja kvalifikacia je bakalarstvo vychovyvatelstvo na to magistersky stupen pedagogika specializacia socialna pedagogika, DPŠ na vyucovanie pedagogiky a specialnopedagogicku sposobilost v pedagogike mentalne postihnutych. Prax mam ako dva roky vychovavateka v DSS a sedem rokov ucitelka v ŠZŠ. Do akej triedy budem zaradena v skolskom klube u intaktnych deti. V deviatke PT ak sa berie podla vyhlasky len bakalarske studium vychovavatelstvo alebo sa mi pocita vysokoskolske vzdelanie II stupna. V case ked som studovala pedagogiku specializaciu socialnu pedagogiku to bola jedina moznost rozsirenia bakalarskeho stupna.
brontosaurus
02.09.12,17:29
chcem sa opytat moja kvalifikacia je bakalarstvo vychovyvatelstvo na to magistersky stupen pedagogika specializacia socialna pedagogika, DPŠ na vyucovanie pedagogiky a specialnopedagogicku sposobilost v pedagogike mentalne postihnutych. Prax mam ako dva roky vychovavateka v DSS a sedem rokov ucitelka v ŠZŠ. Do akej triedy budem zaradena v skolskom klube u intaktnych deti. V deviatke PT ak sa berie podla vyhlasky len bakalarske studium vychovavatelstvo alebo sa mi pocita vysokoskolske vzdelanie II stupna. V case ked som studovala pedagogiku specializaciu socialnu pedagogiku to bola jedina moznost rozsirenia bakalarskeho stupna.

Určite Vám uznajú minimálne VŠ vzdelanie I.stupňa (Bc., vychovávateľstvo), čiže nižšie ako v 9 PT nebudete.

Priamo v XIII. časti vyhlášky 437/2009 sa vaše VŠ vzdelanie neuvádza.
Ale je tam bod 4., kde je uvedené, že ste kvalifikovaná, ak vaše vzdelanie je uvedené aj v častiach III, V, VII a VIII danej vyhlášky. V časti VIII a v bode 43., sa ale vaše vzdelanie uvádza v kombinácii s DPŠ. Ak by ste sa na toto odvolali, je možné, že vám uznajú aj VŠ vzdelanie II. stupňa (Mgr., pedagogika - sociálna pedagogika + DPŠ) a zaradia vás do 10 PT.
Reve
30.10.12,11:40
Zdravím, takže začínajúci má 6% z platovej tarify, zaokrúhlenej na 50 centov a uvádzajúci učiteľ má nárok 4% platovej tarify zvýšenej o 24% zaokrúhlenej na 50 centov?
A ako je to vprípade, keď sa prijme nekvalifikovaná PS na miesto učiteľky MŠ - dokončuje si školu - má byť zaradená hneď do adaptačného programu alebo až keď dokončí školu??? Vopred ďakujem
reve
Sabadka
30.10.12,13:13
Zdravím, takže začínajúci má 6% z platovej tarify, zaokrúhlenej na 50 centov a uvádzajúci učiteľ má nárok 4% platovej tarify zvýšenej o 24% zaokrúhlenej na 50 centov?
A ako je to vprípade, keď sa prijme nekvalifikovaná PS na miesto učiteľky MŠ - dokončuje si školu - má byť zaradená hneď do adaptačného programu alebo až keď dokončí školu??? Vopred ďakujem
reve

Zaradiť ako začínajúcu, začať adaptačné vzdelávanie, pretože na ňu sa vzťahuje § §0 ods. 2 alebo 3 - podľa typu školy a § 60 ods. 4 zákona 317/2009 .
Mafilipa
10.11.12,09:17
Dobrý deň. V šk. r. 1999/2000 a 2000/2001 som učila v ZŠ. Potom som bola 2 r. na MD, po nej som odišla zo školstva. Od tohto šk. roka som znova nastúpila na miesto učiteľky v ZŠ. Mám byť zaradená ako začínajúca a absolvovať adaptačné vzdelávanie alebo samostatná ? Vopred ďakujem za odpoveď.
brontosaurus
10.11.12,20:01
Dobrý deň. V šk. r. 1999/2000 a 2000/2001 som učila v ZŠ. Potom som bola 2 r. na MD, po nej som odišla zo školstva. Od tohto šk. roka som znova nastúpila na miesto učiteľky v ZŠ. Mám byť zaradená ako začínajúca a absolvovať adaptačné vzdelávanie alebo samostatná ? Vopred ďakujem za odpoveď.

Nakoľko už máte pedagogickú prax a pred rokom 2008 ste už pracovali v školstve, tak už nebudete zaradená ako začínajúci zamestnanec a nevzťahuje sa na vás povinnosť absolvovať adaptačné vzdelávanie. Budete už zaradená ako samostatný pedagogický zamestnanec.
Sabrina18
15.11.12,18:11
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na svoj prípad. Kam ma zaradiť a či musím absolvovať adaptačný proces. V auguste 1992 som hneď po maturite nastúpila ako nekvalifikovaná do školskej družiny na miesto vychovávateľky. Zmluvu som mala uzatvorenú na dva roky s podmienkou, že si doštudujem pedagogické minimum. Po roku som však nastúpila na materskú dovolenku a už som sa do školstva nevrátila. Vtedy som pracovala do mája 1993, zmluvu som mala platnú do júna 1994. Od roku 2010 pracujem s prestávkami v školstve ako nekvalifikovaná, spolu 11 mesiacov. V máji 2012 som ukončila vysokú školu pedagogickú v odbore sociálny pedagóg a vychovávateľstvo. Získala som tým kvalifikáciu pedagóga v školskom klube. V auguste 2012 som nastúpila do školského klubu na miesto vychovávateľky a tu mi tvrdia, že musím absolvovať adaptačný proces, lebo prax ktorú som absolvovala ako nekvalifikovaná sa nepočíta, dokonca ani tá spred roku 2009. Viete mi poradiť kam patrím? Momentálne som ako nekvalifikovaná zaradená do 8. triedy s príplatkom 6%. Myslím si však, že mám nárok byť už v 9. triede. Ďakujem.
brontosaurus
15.11.12,19:55
Škoda že neuvádzate, či ste skončila I.stupeň VŠ vzdelania (Bc.), alebo II. stupeň VŠ vzdelania (Mgr.), potom by sa dalo ľahšie poradiť.
Podľa vzdelania čo uvádzate, nechápem prečo by ste mala byť zaradená ako nekvalifikovaná. Veď už máte ukončené vzdelanie, ktoré vás plne kvalifikuje na prácu vychovávateľky.
Ako začínajúca, ak máte VŠ vzdelanie I.stupňa, tak ste zaradená do 8.PT a ak máte VŠ vzdelanie II.stupňa, tak do 9.PT.
Čo sa týka praxe, k tomu sa neviem presne vyjadriť, ale pokiaľ sta pred rokom 2008 už v školstve pracovala a získala pedagogickú prax, tak už by ste nemala absolvovať adaptačné vzdelávanie.
Ak by vám uznali tú prax, tak už by ste nemuseli absolvovať adaptačné vzdelávanie (aj keď to nie je nič zložité), tak by ste už bola o triedu vyššie ako začínajúci pedagogický zamestnanec.
Sabrina18
16.11.12,04:34
Skončila som zatiaľ prvý stupeň (Bc). Momentálne študujem druhý stupeň (Mgr), ale iný smer...učiteľstvo. Išlo mi o to, či ma neoberajú o peniaze, ak musím byť v adaptačnom procese, napriek tomu že som už kvalifikovaná, no nezarátali mi prax z roku 1992 - 1994. Neuznali ju z dôvodu, že som v tom čase bola nekvalifikovaná, a to sa mi práve nepozdáva. Nemám obavy z adaptačného procesu, len mi príde zbytočný a pre mňa neekonomický. Ďakujem za váš čas.
Živena
17.11.12,12:55
Chcem si ujasniť: Keď má začínajúci učiteľ príplatok 6% k tarife, tak sa mu z tejto zvýšenej tarify vypočítavajú aj príplatky (napr. za triednictvo?) Kde to nájdem v zákone?
Sabadka
19.11.12,14:11
Chcem si ujasniť: Keď má začínajúci učiteľ príplatok 6% k tarife, tak sa mu z tejto zvýšenej tarify vypočítavajú aj príplatky (napr. za triednictvo?) Kde to nájdem v zákone?


Nie! Zle formulovaná otázka príplatok začínajúceho učiteľa je 6% z platovej tarify platovej triedy do ktorej je zaradený.
Takže takto bude vyzerať je platový dekrét: 9 platová trieda 1 pracovná skupina:
Tarifný plat : 499,-- €
zvýšenie trafiného platu podľa odpracovaných rokov - nemá prax teda = 0,--€
príplatok začínajúceho učiteľa -6% z 499 = 29,94 € zaokrúhliť na 0,50€ nahor= 30,--€
príplatok za triednictvo =5% z tarifnej triedy do ktorej je zaradený zvýšenej o
24% teda : 499x24%=119,76; (499+119,76)x5%=30,93=31€
Funkčný plat spolu: = 560 €
Všetko nájdeš v zákone 553/2003 a v jeho novelizáciách.

Príplatok za triedníctvo a príplatok za uvázdanie učiteľa sa počíta z platovej triedy do ktorej je zaradený zvýšenej o 24 %.
Kreditový príplatok a príplatok začínajúceho učiteľa sa počíta z platovej triedy do ktorej je zaradený bez navýšenia.
Všetky príplatky sa zaokrúhľujú na 0,50€ nahor, čiže v prospech zamestnanca.
Lilu1
07.01.13,09:09
Dobrý deň,

prosím Vás o radu. Prijímame na zastupovanie učiteľku angličtiny (ukončené VŠ II. stupňa učiteľstvo ANJ v roku 1995). Menovaná ešte nebola zamestnaná v školstve. Pracovala len ako redaktorka, ako lektorka ANJ na jazykovej škole v zahraničí a lektorka ANJ jazykového kurzu tu na slovensku. Zaradím ju ako začínajúcu PZ do 9. platovej triedy a priznám jej príplatok začínajúcemu PZ? (nebude vykonávať adaptačné vzdelávanie u nás).
Sabadka
07.01.13,11:07
Dobrý deň,

prosím Vás o radu. Prijímame na zastupovanie učiteľku angličtiny (ukončené VŠ II. stupňa učiteľstvo ANJ v roku 1995). Menovaná ešte nebola zamestnaná v školstve. Pracovala len ako redaktorka, ako lektorka ANJ na jazykovej škole v zahraničí a lektorka ANJ jazykového kurzu tu na slovensku. Zaradím ju ako začínajúcu PZ do 9. platovej triedy a priznám jej príplatok začínajúcemu PZ? (nebude vykonávať adaptačné vzdelávanie u nás).

Presne ako píšeš, zaradíš ako začínajúcu + príplatok začínajúceho učiteľa. Adaptačné bude vykonávať na inej škole? Lebo ak nie, zo zákona ste ju povinný zaradiť na adpatačné vzdelávanie.
Lilu1
07.01.13,11:12
Adaptačné u nás asi nebude vykonávať, príde na zastupovanie do konca januára.
peggy
23.04.13,11:53
Dobrý deň,
prosím o radu. Du funkcie asistent učiteľa (v materskej škole) sme prijali učiteľku bez pedagogickej praxe, so vzdelaním VŠ I. stupňa - odbor Učiteľstvo profesijných predmetov a praktickej prípravy, SŠ - odbor sociálno-výchovný pracovník. Zaradili sme ju ako začínajúceho pedagogického zamestnanca. Do akej PT má byť zaradená teraz a do akej po absolvovaní adaptačného vzdelávania. Spĺňa kvalifikačné predpoklady ?
peggy
24.04.13,09:00
Odpovie mi niekto, prosím ?
brontosaurus
24.04.13,19:19
Nie som odborník, ale skúsim pomôcť.

Akurát pozerám zákon 437/2009 Z.z. a ten pozná len funkciu "Pedagogický asistent" a nerozlišuje či je to v MŠ, ZŠ a pod.

Zákon uvádza:

Časť XVII. Pedagogický asistent

Kvalifikačné predpoklady

A. Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
1. v študijnom programe v študijnom odbore predškolská a elementárna pedagogika
2. v študijnom programe v študijnom odbore učiteľstvo akademických predmetov, učiteľstvo profesijných predmetov a učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov
3. v študijnom programe v študijnom odbore pedagogika
4. v študijnom programe špeciálna pedagogika učiteľský, vychovávateľský alebo neučiteľský smer
5. v študijnom programe zameranom na vychovávateľstvo
6. v neučiteľských študijných programoch a doplnenie pedagogickej spôsobilosti

D. Úplné stredné odborné vzdelanie
1. v odbore vzdelávania zameraného na učiteľstvo a vychovávateľstvo
2. úplné stredné vzdelanie a doplnenie pedagogickej spôsobilosti
3. úplné stredné vzdelanie a špecializačné kvalifikačné štúdium asistentov učiteľa v metodickopedagogickom centre skončené do 31. augusta 2010

Mne z toho vychádza to, že ako Pedagogický asistent je kvalifikovaná.



Pozerám aj "Tabuľku zaraďovania do platových tried" a tam je uvedené:

Stupeň vzdelania Kariérový stupeň Platová trieda
VŠ I. stupňa nekvalifikovaný 8
VŠ I. stupňa začínajúci 8
VŠ I. stupňa samostatný 9

Mne z toho vychádza to, že teraz ju zaradíte do 8 PT (začínajúca, bez praxe) a ak ukončí adaptačné vzdelávanie, tak automaticky postúpi do 9 PT (už bude samostatný PZ).
peggy
25.04.13,06:32
Brontosaurus, ďakujem za odpoveď.
CryoHazard
13.12.13,12:14
Zdravím, mám 2ročnú prax (pracovná zmluva) ako vychovávateľ + predtým som mal pár mesiacov na dohodu. Teraz som si ukončil DPŠ a mám možnosť pracovať u nového zamestnávateľa ako učiteľ. Opýtal sa ma na adaptačné vzdelávanie. To samozrejme nemám, pretože ma o tom terajší zamestnávateľ vôbec nepouvedomil. Takže vlastne zase budem musieť byť zaradený ako začínajúci učiteľ? Nie je to povinnosť zamestnávateľa ma na to upozorniť? A líši sa v niečom adaptačné vzdelávanie pre učiteľa a vychovávateľa? Ďakujem