palci81
10.11.09,08:13
Dobry den, je mozne, ze by kataster na moje upozornenie zastavil konanie a preskumal obsah zmluvy, alebo ju zrusil, ked viem, ze darovacia zmluva (bola sice riadne podpisana na urade), ale bola podpisana za ucelom vyplatenia dlhov, ktore vsak este neboli vyplatene. Ja nie som priamy ucastnik konania, len viem, ze do dnesneho dna neboli uhradene dlhy, takze dotycny pride o byt a dlhy zostanu. Dakujem.
kaco11
10.11.09,07:24
Kataster na tvoj podnet konat nebude. Pokial zmluva splna zakonne podmienky tak ju zavkladuje. Nevieme pozadie,ale mozes podat podnet na policiu podozrenie z podvodu. Lepsie by bolo ak ozrejmis situaciu,lebo teraz sa mi javis ako 3,nezainteresovana osoba,ktorej je nic do cudzich veci. Majitel domu si nieje vedomy svojho konania?
palci81
10.11.09,07:33
Som nezainteresovana osoba, len to viem priamo od majitela bytu, ze mu dlhy nevyplatili. On suhlasil s prepisom bytu, za predpokladu, ze mu tie dlhy vyplatia. Lenze ubehlo par mesiacov a dlhy su nevyplatene. Stale vyhovaracky. Majitel bytu je pravne nevedomi clovek a v podstate veril, ked to podpisoval nakolko to je darovane v rodine.
kaco11
10.11.09,07:39
Trebalo by sa zastavit u pravnika,ale v prvom rade vysvetlit urcite veci majitelovi bytu. On musi konat. On vie napadnut zmluvu. Bez neho by to bol tazky boj
elaurie
10.11.09,13:57
Dobry den, je mozne, ze by kataster na moje upozornenie zastavil konanie a preskumal obsah zmluvy, alebo ju zrusil, ked viem, ze darovacia zmluva (bola sice riadne podpisana na urade), ale bola podpisana za ucelom vyplatenia dlhov, ktore vsak este neboli vyplatene. Ja nie som priamy ucastnik konania, len viem, ze do dnesneho dna neboli uhradene dlhy, takze dotycny pride o byt a dlhy zostanu. Dakujem.

Podľa § 30 ods. 1 zákona č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) účastníkom konania o povolení vkladu je účastník právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti.
To znamená, že nie si účastníkom katastrálneho konania a nemôžeš do tohto konania zasahovať...

Podľa § 31 ods. 1 správa katastra preskúma zmluvu z hľadiska, či obsahuje podstatné náležitosti zmluvy, či je úkon urobený v predpísanej forme, či je prevodca oprávnený nakladať s nehnuteľnosťou, či sú prejavy vôle dostatočne určité a zrozumiteľné, či zmluvná voľnosť alebo právo nakladať s nehnuteľnosťou nie sú obmedzené, či zmluva neodporuje zákonu, či zákon neobchádza a či sa neprieči dobrým mravom.

Nie celkom rozumiem tomu, že zmluva "bola podpisana za ucelom vyplatenia dlhov". V písomnom vyhotovení darovacej zmluvy asi o tomto nie je zmienka... alebo áno?

Možno by sa dal využiť (ale pochybujem) § 630 Občianskeho zákonníka (zákon č. 40/1964 Zb.):
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
elaurie
10.11.09,14:00
Majitel bytu je pravne nevedomi clovek...

"Majiteľ bytu", teda v tomto prípade darca môže Teba alebo inú osobu (napr. právnika) splnomocniť na právne úkony...