truch
10.11.09,11:57
Moja 74 ročná mama ide v decembri na operáciu bédrového kĺbu. Vie mi niekto poradiť, či má už teraz pred operáciou cvičiť a aké cviky a čo budeme potrebovať po operácii, keď ju dovezieme domov, aby sme jej čo najviac uľahčili rekonvalescenciu. Neviem si predstaviť ako napr. pôjde na záchod, alebo si ľahne, keď nebude môcť zaťažiť ten operovaný kĺb.
Zdenka 0705
10.11.09,11:25
Moja 74 ročná mama ide v decembri na operáciu bédrového kĺbu. Vie mi niekto poradiť, či má už teraz pred operáciou cvičiť a aké cviky a čo budeme potrebovať po operácii, keď ju dovezieme domov, aby sme jej čo najviac uľahčili rekonvalescenciu. Neviem si predstaviť ako napr. pôjde na záchod, alebo si ľahne, keď nebude môcť zaťažiť ten operovaný kĺb.
V nemocnici, kde ju budú operovať, by jej mali pri poslednej kontrole pred operáiou dať písomné pokyny. Jej ortopéd na základe toho by jej mal vypísať lístok na barle, nádstavec na WC, madlá, ktoré si namontujete pri WC alebo pri vani, podľa potreby. Je dobré mať aj vyššiu posteľ, aby sa jej dobre sedelo a líhalo, po operácii nie je dovolené sedieť v 90 st. a ostrejšom uhle.
Ak by bola po operácii odkázaná sama na seba, tak veľmi dobrý je aj navliekač ponožiek, ktorý sa dá tiež predpísať.
Zo začiatku bude musieť vydržať ležať len na chrbáte, je zakázané ležať na operovanej strane. Chodiť na barliach ju naučia rehabilitačné sestry v nemocnici, nacvičia a naučia aj chôdzu po schodoch a iné cviky. Upozornia na pohyby, ktorých by sa mala vyvarovať. Ak máš ešte nejaké otázky, kľudne napíš, viem z vlastnej skúsenosti.:);)
Dada
10.11.09,11:27
Súhlasím so Zdenkou. Chodiť bude musieť už na druhý deň po operácii, takže zaťažovať kĺb bude musieť.
truch
11.11.09,07:28
Ďakujem za rady, presne toto som chcela vedieť. Mamine so všetkým pomôže otec, ktorý sa bude spolu s nami o ňu starať. Zatiaľ som zohnala matrac, aby mala vyššie posteľ a mohla si lepšie ľahnúť. Kde zoženiem ten nádstavec na WC, dá sa kúpiť, alebo jej ho predpíšu? Nie je potrebné namontovať do WC aj nejaké držadlá, aby sa mohla prichytiť? A ak sa smiem spýtať, ako dlho si mala barly? Mamu budú operovať 7.12. ja viem že je rekonvalescencia individuálna, bude schopná na Vianoce prísť k nám?
Ona si myslí, že bude môcť aj piecť a nedá si povedať, že s dvoma barlami to nepôjde, nechcem jej kaziť nádej, že bude už na vianoce fit, tak ju v tom radšej nechám:-))) zatiaľ pááá a dík
Martinková
11.11.09,08:05
Moju svokru operovali 20.7.2009 , ked ide von ma este 2 barle , ale doma v byte pekne chodi aj bez nich. Po operácií už na druhý deň chodila a po 4-dňoch ju pustili domov. Tiež sme zaobstarali matrac aby mala vyššie posteľ a barle a nádstavec na WC nam predpisal lekar , boli sme to vybrat na Záhradnickej v zdravotných pomôckach. Najhorší bol 1. týžden musela som jej pomáhať vstať z postele, aj ked si išla ľahnúť, ale po týždni už sama robila všetko. Pre ňu bolo najhorsie to ze musela 6 týždňov ležať len na chrbte nemohla sa otočit na bok, ale teraz sa tesíme ze isla na operaciu lebo chodí pekne a hlavne bez bolesti. Tak Vam držím palce nech vsetko dobre dopadne.
Zdenka 0705
11.11.09,09:51
Ďakujem za rady, presne toto som chcela vedieť. Mamine so všetkým pomôže otec, ktorý sa bude spolu s nami o ňu starať. Zatiaľ som zohnala matrac, aby mala vyššie posteľ a mohla si lepšie ľahnúť. Kde zoženiem ten nádstavec na WC, dá sa kúpiť, alebo jej ho predpíšu? Nie je potrebné namontovať do WC aj nejaké držadlá, aby sa mohla prichytiť? A ak sa smiem spýtať, ako dlho si mala barly? Mamu budú operovať 7.12. ja viem že je rekonvalescencia individuálna, bude schopná na Vianoce prísť k nám?
Ona si myslí, že bude môcť aj piecť a nedá si povedať, že s dvoma barlami to nepôjde, nechcem jej kaziť nádej, že bude už na vianoce fit, tak ju v tom radšej nechám:-))) zatiaľ pááá a dík
Nádstavec na WC by mame mali predpísať, tak ako aj barle a madlá, t.j. držadlá buď pri WC, alebo aj pri kúpaní. Vysoké barle som mala asi mesiac a pol, potom krátke. Po troch mesiacoch bez. Je to individuálne, treba počúvať doktora, on vidí na snímke rtg, ako sa kosť rýchle zavápňuje.
No, ja som aj piekla, ale nie je dobré dlho stáť, sedieť, ležať. Striedať.
Po operácii bude brať cca 25 dní injekcie do brucha proti zrážanlivosti krvi /nebezpečenstvo trombózy/. Asi jej ich budete pichať, ale nič to nie je.
A injekcie sme si museli do nemocnice doniesť hneď pri nástupe. Aj tie predpísal ortopéd.
Budem držať pršteky, nech jej to dobre dopadne a pekne bežká. :)))
truch
11.11.09,11:59
Čím je termín operácie bližšie, tým som nervóznejšia. Dúfam, že to všetko dobre dopadne. Ešte sa chcem spýtať operuje sa pod celkovou anestézou? Mama je srdiečkárka, tak mám strach, aby to vydržala.
Dada
11.11.09,12:02
Ako kde a ako koho. Internistka môjmu ocovi odporučila len lokálnu anestézu, lebo je tlakár (má vysoký tlak), ale že v pohode môže aj celkovú anestézu. Nakoniec mu aj dali celkovú.
Zdenka 0705
11.11.09,12:05
Čím je termín operácie bližšie, tým som nervóznejšia. Dúfam, že to všetko dobre dopadne. Ešte sa chcem spýtať operuje sa pod celkovou anestézou? Mama je srdiečkárka, tak mám strach, aby to vydržala.
Anestéza je podľa zdravotného stavu. Ja som chcela celkovú, dosť dobre som si nevedela predstaviť lokálnu. Dali mi vybrať. Neboj, všetko dobre dopadne, treba veriť a tešiť sa, ako bude pekne po čase bežkať a hlavne bez bolesti.
truch
12.11.09,07:01
Verím Zdenka že máš pravdu a že budeme radi keď si bude mamina zdravá a bez bolesti užívať starobu. Keď bude po napíšem ako to všetko dopadlo. Majte sa krásne a ešte raz dík za rady
Macka
12.11.09,07:31
Verím Zdenka že máš pravdu a že budeme radi keď si bude mamina zdravá a bez bolesti užívať starobu. Keď bude po napíšem ako to všetko dopadlo. Majte sa krásne a ešte raz dík za rady

nebojte ,všetko dobre dopadne.Moja mamina má operované oba ,rok po sebe v roku 2000 a 2001 ,a keby ste ju videli ako bežká! Predtým skoro 20 rokov nevychádzala z bytu ,pretože mala ten najvyšší stupeň poškodenia a teraz dobieha to čo zmeškala ! Ja za ňou nestíham ,fakt ,a palice vôbec nepotrebuje! Bola operovaná v Martine ,paradoxne primárom Masárom ,ktorého teraz súdia kvôli úplatkom.My sme však nedali vôbec nič ,pravdou však je ,že sme vybavili sponzora na titánové klby , ináč by sme to finančne nezvládli.Ale stálo to za to ,nespoznávam vlastnú mamu, a som štastná za každý deň.Ona ale bola trochu mladšia ,mala asi 52 rokov ,ked sa ako ona vraví ,znovu narodila.
Tak držím palčky ,dobre to dopadne, uvidíte.
jasu
12.11.09,10:36
odporucam po operacii hned ako to bude mozne vybavit Kovacovu. Ja som sa tam dala po operacii perfektne dokopy a po odchode som chodila iba s palickou, resp, uplne bez . ale ja som mala 25 r. v kazdom pripade je Kovacova najlepsia na pooperacne stavy, naucia ju tam cviky a sebestacnost. chodia tam aj starsi pacienti a aspon im nie je smutno a vidia ostatnych v podobnej situacii co je tiez dolezite. drzim palce a verim ze to dobre dopadne.
truch
12.11.09,11:48
My bývame v Rajeckých Tepliciach a u nás sa vyslovenie liečia pohybové ústroje, takže na 100% zostaneme doma. Mama je bojovník aj keď " už starý", verím tomu že sa rýchlo pozviecha, už teraz cvičí predoperačné cviky čo som jej našla na nete.
truch
12.11.09,11:51
Macka, tie titánové kĺby nie sú platené z poisťovne? Mám začať zháňať? Aké jej vlastne dajú, nevedela som že sú rôzne a že treba vybrať.
Macka
12.11.09,13:40
Macka, tie titánové kĺby nie sú platené z poisťovne? Mám začať zháňať? Aké jej vlastne dajú, nevedela som že sú rôzne a že treba vybrať.
Moja ,tak to neporadím ,ako som písala v r. 2000 a 2001 sme zháňali titánové ,pretože umelé vraj nevydržia do konca života ,kedže moja mamina bola v čase operácie pomerne mladá a musela by ísť na takúto operáciu znovu. Bolo nám povedané ,že si ich musíme zaplatiť ,zdarma sú len tie umelé ,a ked nám povedali ich sumu , nebolo možné to zvládnuť ,tak sme našli sponzora ,ktorý tieto klby do nemocnice dodal a zaplatil.Tie sú vraj doživotné.Ale odvtedy sa toho veľa zmenilo ,možno sú už vymyslené ešte kvalitnejšie ,neviem ,ale vraj tieto sú nezničitelné. Popýtajte sa.Ešte raz držím palčky.
Nutricia
12.11.09,13:51
moja mamina bola v roku 2007 na jeden kĺb a teraz v januári by mala íst na druhý.Môžem len odporučit,pred operáciou mala aj zošikmenú panvu kvoli bolestiam chodila krivo a myslela som,že zostane na vozíku.Po operácii chodí pekne rovno.má 60 rokov.Operovali ju v Nových Zámkoch a aj starostlivost bola perfektná.My sme nemuseli nič doplácat a ani zhánat čo sa týka endoprotézy a tiež má titánovú.Hned po operácii ju potom poslali po kontrole na liečenie.Ešte mala lokálnu anestézu takže si všetko pamätá čo s nou robili.Asi tak.
olybaba
12.11.09,15:29
... pozdravjem, vsetko som absolvovala a skoda dvoch rokov, ktore som pred operaciou pretrpela, mohla som ist skor .... teraz je uz svet krasny ...
- doporucujem poziadat ortopeda o predpisanie lavicky na vanu, nie sedacky do vane (kto ma vanu a nie sprchovy kut)
- sadne sa na kraj sedacky, nohy sa zdvihnu ako na postel a pustia do vane, netreba nohy dvihat, je to ulahcenie pri hygiene

http://olybaba.napady.net/image/15382792 (http://olybaba.napady.net/galerie/kvasene-uhorky.html#)
Zdenka 0705
12.11.09,16:07
Za kĺbové náhrady sa dnes už neplatí. Všetko platí poisťovňa. Samotný operatér vyberie podľa postihu a aj veku pacienta, aby vydržali čo najviac a najdlhšie.
Ivana Š
12.11.09,16:10
moja mamina bola v roku 2007 na jeden kĺb a teraz v januári by mala íst na druhý.Môžem len odporučit,pred operáciou mala aj zošikmenú panvu kvoli bolestiam chodila krivo a myslela som,že zostane na vozíku.Po operácii chodí pekne rovno.má 60 rokov.Operovali ju v Nových Zámkoch a aj starostlivost bola perfektná.My sme nemuseli nič doplácat a ani zhánat čo sa týka endoprotézy a tiež má titánovú.Hned po operácii ju potom poslali po kontrole na liečenie.Ešte mala lokálnu anestézu takže si všetko pamätá čo s nou robili.Asi tak.

Presne ako môj ocko

A prvé, čo po po operácii povedal, že strašne ľutuje, že sa nedal operovať skôr, bol by si ušetril roky krívania a bolesti pri každom pohybe
Zdenka175
12.11.09,16:35
No moja svokra bola na operácii pred 5 rokmi. No doteraz ešte ne tom boľavom klbe neležala. Tiež si to pochvaľuje, ale má problémy zas s druhým. Dávajú jej teraz injekcie doň. Tie náhrady dávajú podľa veku.
Nutricia
13.11.09,06:06
určite by mala íst na operáciu tej druhej nohy,moja mama tiež vraví,že už mala íst dávno,dost dlho sa čaká na operáciu,možno to záleží aj od poistovne.
truch
13.11.09,06:52
Máme vaňu aj sprchu, takže v tom problém nevidím, ale pre takých čo majú len vaňu, tá lavička musí byť perfektná, Čo sa týka toho, aký kĺb jej dajú, bude asi najlepšie porozprávať sa s lekárom, čo ju bude operovať. Predbežne hovoril, že to bude totálka, čo to znamená to neviem, asi že jej vymenia celý kĺb. Tiež sme čakali veľmi dlho, kým poisťovňa uvoľnila peniaze, takže sa na druhej strane teším, že to už bude mať za sebou. Vaše odkazy a príspevky sú všetky pozitívne, tak aj ja budem optimista, vďaka vám všetkým:-)))))
truch
07.12.09,12:11
Tak už je mamina po operácii. Dnes ráno bola prvá, vraj bez komplikácií, všetko "sadlo" perfektne. Už aj telefonovala, zatiaľ si nohy necíti / lokálna anestéza/. Dúfam, že to vyšlo, držte palce:-)))
danse
07.12.09,12:47
Len teraz som si vsimla tuto temu. Mojej 75 rocnej tete "betonovali" klb pred rokom, mala velke bolesti pred operaciou, nedali jej narkozu, len epiduralku a zvladla to velmi dobre. Nema vobec ziadne bolesti, len je obcas "puchne" noha, ale celkovo si pochvaluje. Rehabilitovala aj v nemocnici, aj kupeloch v kovacovej a cvici aj doma. Po operacii som jej kupila vankus na kolena, lebo si musela zakladat nieco medzi kolena, aby mala odlahceny ten bedrovy klb a tiez este som jej kupila overball, s tym jej kazali doma cvicit.
Posielam linky na produkty:
http://www.pomocky.sk/produkt.aspx?OrderNo=1090
http://www.pomocky.sk/produkt.aspx?OrderNo=34115

Tiez pouziva ten nastavec na WC.
Vela zdaru prajem, moja teta beha ako "srnka":-) aj nas uz zase diriguje:-))) Ale sme velmi radi:-)
Zdenka 0705
07.12.09,13:06
Tak už je mamina po operácii. Dnes ráno bola prvá, vraj bez komplikácií, všetko "sadlo" perfektne. Už aj telefonovala, zatiaľ si nohy necíti / lokálna anestéza/. Dúfam, že to vyšlo, držte palce:-)))
Držím palce, to najhlavnejšie má za sebou a každý deň sa bude cítiť lepšie a bude bližšie k uzdraveniu. Všetko dobré prajem :)
Zdenka 0705
07.12.09,13:09
Len teraz som si vsimla tuto temu. Mojej 75 rocnej tete "betonovali" klb pred rokom, mala velke bolesti pred operaciou, nedali jej narkozu, len epiduralku a zvladla to velmi dobre. Nema vobec ziadne bolesti, len je obcas "puchne" noha, ale celkovo si pochvaluje. Rehabilitovala aj v nemocnici, aj kupeloch v kovacovej a cvici aj doma. Po operacii som jej kupila vankus na kolena, lebo si musela zakladat nieco medzi kolena, aby mala odlahceny ten bedrovy klb a tiez este som jej kupila overball, s tym jej kazali doma cvicit.
Posielam linky na produkty:
http://www.pomocky.sk/produkt.aspx?OrderNo=1090
http://www.pomocky.sk/produkt.aspx?OrderNo=34115

Tiez pouziva ten nastavec na WC.
Vela zdaru prajem, moja teta beha ako "srnka":-) aj nas uz zase diriguje:-))) Ale sme velmi radi:-)
To puchnutie členkov u mňa tvrvalo aj vyše roka, teraz musím povedať, že je to bez opuchov, cvičím aj na lopte, mám dokonca 2 veľkosti, je to výborné a nenamáhavé na kĺb, rozcvičí ho, aj koleno. Podložka pod kolená je fajn, ja som si dávala len valec, ale pre starších je zrejme bezpečnejšia uvedená podložka.
truch
08.12.09,06:52
Ďakujem za rady, určite sa mi neskôr zídu. Mama mi volala, že už dnes ju postavia, aj mám strach ako to zvládne, ale som pokojnejšia keď čítam Vaše odkazy. Ešte raz dík:-)))
dumap
17.02.10,08:53
prosím ťa nenapíšeš bližšie info o operácii v žiline a ako sa má mamina teraz, ako dlho bola v nemocnici a ako sa má teraz. mňa to čaká 15.3. a mám strach či to dobre dopadne a nebudem na tom horšie než som teraz.ďakujem za odpoveď
mimaemma
26.04.10,18:27
Ahojte,
počul už niekto o tom, aby kĺb po operácii "vybehol" z z bedrového lôžka? Nikdy som o takom niečom nepočula, až pokým dnes môj otec nebol po mesiaci v nemocnic na kontrole, stále sa sťažoval, že má bolesti, s nohou poriadne necvičil, všetci sme ho presviedčali, že musí, že ho to bolí, lebo to má stuhnuté a dnes na rontgene sa ukázal opak:-( Kĺb je mimo a jeho čaká ďalšia operácia...:mee:
truch
26.04.10,18:32
prosím ťa nenapíšeš bližšie info o operácii v žiline a ako sa má mamina teraz, ako dlho bola v nemocnici a ako sa má teraz. mňa to čaká 15.3. a mám strach či to dobre dopadne a nebudem na tom horšie než som teraz.ďakujem za odpoveď
Neskoro som si všimla, až teraz:mee:, tvoj odkaz. Dúfam, že máš po, a že sa všetko podarilo:):).
Mama má palicu, ale často na ňu zabudne a ide, síce pomaly, ale bez palice. Ešte ju čaká liečenie, tak uvidíme, zatiaľ je to v poriadku.
Zdenka 0705
27.04.10,05:24
Ahojte,
počul už niekto o tom, aby kĺb po operácii "vybehol" z z bedrového lôžka? Nikdy som o takom niečom nepočula, až pokým dnes môj otec nebol po mesiaci v nemocnic na kontrole, stále sa sťažoval, že má bolesti, s nohou poriadne necvičil, všetci sme ho presviedčali, že musí, že ho to bolí, lebo to má stuhnuté a dnes na rontgene sa ukázal opak:-( Kĺb je mimo a jeho čaká ďalšia operácia...:mee:
áno, po každej takejto operácii hrozí vykĺbenie...každý by mal byť informovaný /ja som bola/, akým pohybom sa má vyvarovať, sedieť len v úhle nad 90 st., v žiadnom prípade nie ostrom, preto tá zvýšená posteľ, vankúše na stoličkách, zvýšené sedátko na WC, vyvarovať sa rýchlych otáčaní panvy, nesme sa predkláňať .... aj pri špatnom cvičení sa to môže stať...poznám také prípady... je mi ľúto otecka, že to musí absolvovať znovu...držím všetky palčeky, nech mu to tentoraz dopadne dobre, možno by mal potom cvičiť pod rehabilitačným dozorom, ak by to nebolo pre vás technicky náročné...
dumap
06.05.10,05:35
pre truch: už mám po operácii, v nemocnici som bola týždeň, lebo som lekárov privádzala do šialenstva, že už som o.k. a môžem ísť domov, tak ma radšej pustili - až majú odo mňa pokoj:)
nebolo to také strašné ako som čakala, operácia ok, potom trochu otrava s barlami ale už ma to nebolí, teda nebolelo to už na druhý deň po operácii - teda kĺb. chodím na cvičenia ale stále sa mi zdá, že tá pohyblivosť do strany nie je lepšia než pred operáciou. o týždeň idem na kontrolu a rontgen, tak uvidím ako to vyzerá. inak už robím všetko sama, už viac ako mesiac chodím do práce, ortopéd odviedol dobrú prácu. doma chodím pomaly už bez bariel alebo len s jednou. je to veľká úľava, keď ťa pri každý krok nebolí.som rada, že to mám za sebou.
truch
06.05.10,05:44
pre truch: už mám po operácii, v nemocnici som bola týždeň, lebo som lekárov privádzala do šialenstva, že už som o.k. a môžem ísť domov, tak ma radšej pustili - až majú odo mňa pokoj:)
nebolo to také strašné ako som čakala, operácia ok, potom trochu otrava s barlami ale už ma to nebolí, teda nebolelo to už na druhý deň po operácii - teda kĺb. chodím na cvičenia ale stále sa mi zdá, že tá pohyblivosť do strany nie je lepšia než pred operáciou. o týždeň idem na kontrolu a rontgen, tak uvidím ako to vyzerá. inak už robím všetko sama, už viac ako mesiac chodím do práce, ortopéd odviedol dobrú prácu. doma chodím pomaly už bez bariel alebo len s jednou. je to veľká úľava, keď ťa pri každý krok nebolí.som rada, že to mám za sebou.
To som rada, že sa to podarilo:):) Prajem ti rýchlu rekonvalescenciu
páá Dáša
mimaemma
07.05.10,12:01
áno, po každej takejto operácii hrozí vykĺbenie...každý by mal byť informovaný /ja som bola/, akým pohybom sa má vyvarovať, sedieť len v úhle nad 90 st., v žiadnom prípade nie ostrom, preto tá zvýšená posteľ, vankúše na stoličkách, zvýšené sedátko na WC, vyvarovať sa rýchlych otáčaní panvy, nesme sa predkláňať .... aj pri špatnom cvičení sa to môže stať...poznám také prípady... je mi ľúto otecka, že to musí absolvovať znovu...držím všetky palčeky, nech mu to tentoraz dopadne dobre, možno by mal potom cvičiť pod rehabilitačným dozorom, ak by to nebolo pre vás technicky náročné...
Zdenka, ďakujem za odpoveď,jemu sa to stalo podľa všetkého počas prevozu sanitkou, do sanitky nastúpil sám, ale vyliezť už nedokázal...teraz má po druhej operácii, všetko vyzeralo dobre, dokonca bol prevezený do rehabilitačného ( doliečovacieho) ústavu, dnes mu našli zápal, tak uvidíme čo bude ďalej.
Ďakujem, prajem veľa zdravia.
Zdenka 0705
07.05.10,15:01
Ten zápal je veľmi vážna vec. Dúfam, že ho našli včas a nebudú musieť implantát vybrať. Je to zdĺhavá liečba, ale nikdy sa dopredu nevie, aké komplikácie môžu nastať. Želám veľa trpezlivosti a dúfam, že všetko nakoniec dobre dopadne.
hujer1
29.10.10,09:28
Zdravím všetkých. Chcel by som sa opýtať takúto vec. Moja mama minulý rok absolvovala operáciu bedrovú kĺbu na pravej nohe a budúci mesiac ide na operáciu aj druhej nohy. Jeden známy mi povedal, vraj ľudia s touto diagnózou majú nárok od soc.poisťovňe (alebo upsvr) na akúsi dávku alebo príspevok na prerábku sprchového kúta (z dôvodu, že sa im ťažko vlieza do vane). Neviete mi poradiť, nemá niekto s týmto skúsenosti, či vôbec existuje takýto nárok a ak áno akým spôsobom sa to vybavuje? ´dakujem a prajem príjemný víkend
veronikasad
29.10.10,09:33
Zdravím všetkých. Chcel by som sa opýtať takúto vec. Moja mama minulý rok absolvovala operáciu bedrovú kĺbu na pravej nohe a budúci mesiac ide na operáciu aj druhej nohy. Jeden známy mi povedal, vraj ľudia s touto diagnózou majú nárok od soc.poisťovňe (alebo upsvr) na akúsi dávku alebo príspevok na prerábku sprchového kúta (z dôvodu, že sa im ťažko vlieza do vane). Neviete mi poradiť, nemá niekto s týmto skúsenosti, či vôbec existuje takýto nárok a ak áno akým spôsobom sa to vybavuje? ´dakujem a prajem príjemný víkend

Zo stránky UPSVaR :

§ 37 Peňažný príspevok na úpravu bytu, peňažný príspevok na úpravu rodinného domu
a peňažný príspevok na úpravu garáže ( ďalej len „PP na úpravu B“, „PP na
úpravu RD“ a „PP na úpravu G “ )

Podmienky nároku:
- PP na úpravu B, PP na úpravu RD a PP na úpravu G možno poskytnúť fyzickej osobe s ŤZP, ktorá je podľa komplexného posudku odkázaná na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže s cieľom dosiahnuť ich bezbariérovosť a zvýšiť schopnosť fyzickej osoby s ŤZP premiestňovať sa, orientovať sa, dorozumievať sa alebo zabezpečiť si sebaobsluhu,
- za úpravu bytu sa považuje aj úprava vstupu do bytového domu, úprava prístupu do bytu a úprava prístupu k výťahu,
- PP na úpravu B, PP na úpravu RD a PP na úpravu G možno poskytnúť, ak fyzická osoba s ŤZP má v byte alebo v rodinnom dome trvalý pobyt alebo je vlastníkom garáže, alebo garáž je súčasťou nájomného bytu a nie je súčasťou celoročnej pobytovej sociálnej služby,
- PP na úpravu B alebo PP na úpravu RD možno poskytnúť aj na úpravu príslušenstva bytu alebo rodinného domu,
- za úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže sa považujú zmeny, ktorými sa upravuje existujúce zariadenie v byte, rodinnom dome alebo garáži,
- za úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže nemožno považovať vybudovanie nového objektu alebo zariadenia, ktorými sú kúpeľňa, WC, plyn, kanalizácia, vodovod alebo úprava bytu, rodinného domu alebo garáže rovnakého druhu z dôvodu opotrebovania existujúceho zariadenia alebo prekročenia životnosti existujúceho zariadenia alebo z dôvodu opotrebovania úpravy alebo prekročenia životnosti úpravy.

 
Výška peňažného príspevku:
- výška PP na úpravu B, PP na úpravu RD a PP na úpravu G sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny potrebnej úpravy bytu, rodinného domu alebo garáže a príjmu fyzickej osoby s ŤZP uvedených v prílohe č. 10 k zákonu,
- pri určení výšky peňažného príspevku sa zohľadňuje cena stavebných prác, stavebných materiálov a zariadení najviac v sume ustanovenej v zozname stavebných prác, stavebných materiálov a zariadení ustanovenej Opatrením MPSVR SR č. 6/2009 Z. z.,
- úhrn poskytnutých PP na úpravu B, PP na úpravu RD v období siedmich rokov nesmie presiahnuť 6 638,79 eura,
- úhrn PP na úpravu G v období siedmich rokov nesmie presiahnuť 1 659,70 eura.
hujer1
29.10.10,09:53
ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte však k tomu jedna otázka. Človek po operácii bedrového kĺbu sa radí do kategórie ŤZP, hoci nemá žiadne iné postihnutie?
veronikasad
29.10.10,09:56
ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte však k tomu jedna otázka. Človek po operácii bedrového kĺbu sa radí do kategórie ŤZP, hoci nemá žiadne iné postihnutie?
Ak mu posudková komisia UP prizná preukaz ZŤP - ano. Bez tohto preukazu nemá význam žiadať o priznanie príspevku na rekonštrukciu bytu.
hujer1
29.10.10,10:07
ok takže už v tom mám jasno. Mama ide na operáciu aby mohla normálne chodiť, čiže po operácii bude lepšie ako pred operáciou (teda aspoň dúfam) takže posudková komisia zťp určite neprizná. Takže pá pá príspevok. Hlavne nech sa operácia podarí. ďakujem ešte raz za vysvetlenie, pekný víkend
veronikasad
29.10.10,10:09
ok takže už v tom mám jasno. Mama ide na operáciu aby mohla normálne chodiť, čiže po operácii bude lepšie ako pred operáciou (teda aspoň dúfam) takže posudková komisia zťp určite neprizná. Takže pá pá príspevok. Hlavne nech sa operácia podarí. ďakujem ešte raz za vysvetlenie, pekný víkend
nepriaznivý zdravotný stav musí trvať dlhšie ako rok. O vydanie preukazu môže požiadať aj pred operáciou. Treba si isť na UP pre tlačivo, dať ho vypísať obvodnej lekárke + priložiť fotokopiu zdravotnej dokumentácie z odborných vyšetrení.

Po operácii môžete skúsiť požiadať o ten príspevok.
hujer1
29.10.10,10:16
jej nepriaznivý stav trvá už viac ako 2roky. Myslím, že to predsa len skúsime, zastavím sa na úp pre tlačivo a uvidíme čo na to povie jej obvodný lekár.
veronikasad
29.10.10,10:17
jej nepriaznivý stav trvá už viac ako 2roky. Myslím, že to predsa len skúsime, zastavím sa na úp pre tlačivo a uvidíme čo na to povie jej obvodný lekár.
s preukazom ZŤP môže využívať aj iné výhody ...

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/tazko-zdravotne-postihnuty/penazne-prispevky-na-kompenzaciu-tazko-zdravotne-postihnutych.html?page_id=1218
hujer1
29.10.10,10:22
díky za info, len treba najprv získať preukaz zťp...
olybaba
29.10.10,11:57
- komisia oboduje zdravotne postihnutie a podla poctu bodov bude zrejme, ze na co ma ziadatel narok
- moj konkretny priklad : pred operaciou bedroveho klba som mala malo bodov na ztp (nevedeli mi pridat body, lebo iny zdravotny problem som nemala), po operacii bedroveho klba som ziskala este menej bodov, lebo sa mi po operacii skvalitnil zivot, zdravotny problem som uz akoze nemala:confused:
babicka1
31.10.10,10:52
ahoj Zdenka ja mám ntiež taký problém so svokrou operovali jej stehenný klb pred rokom ,ale ju to stále bolí hoci sme brali aj injekcie aj lieky ked ideme na kontrolu tam povedia že je to v poriadku hoci nohu má teraz o 2 cm. kratšiu jej sa stále zdá ako keby ten klb sa nejako pohol a začal jej vrzgat bolí ju pritom celé stehno s barlou ju nenaučili chodit ,chodí s nou ale nijako si s nou nepomáha tiež neviem či sa máme zase pýtat na rengen alebo čo mám nou robit keby mi niekto vedel poradit
Zdenka 0705
31.10.10,18:05
Nepíšeš, kde bola svokra operovaná. Takáto bolesť by sa nemala brať na ľahkú váhu. Skúste si dať urobiť rozbor krvi, či tam nie je nejaký zápal a určite by som zavolala na ortopédiu a pýtala sa znova na vyšetrenie, aj rtg. Obvodná lekárka by ju mohla poslať na rehabilitáciu, tam by jej ukázali, ako správne chodiť na barlách, ale je mi divné, že ju to v nemocnici nenaučili, lebo čo viem, učia po operáciách chodiť, dokonca aj po schodoch, správne si líhať do postele, sedieť a aj event. nastupovať do auta.
babicka1
01.11.10,14:52
babka bola operovaná v trnavskej nemocnici štvrtok ju operovali v stredu mala jeden krát sestru čo jej povedala ako má chodit bola pri nej ani nie pol hodiny a vo štvrtok ju poslali domov teraz aj ked sme boli na krvi bola v poriadku ale už sme neboli pol roka teraz sme išli ale zase doktor tam nebol iba nám predpísali lieky ,ale babka bude mat 80 rokov tak sa o nu moc nezaujímajú ked povie aj doktorovi aké má problémi povie jej že sa stým musí naučit žit a je to to čo píšeš to absolutne nič neapsolvovala a ked som povedala KED MI VOLALI ,žE SI MáME PRíST PO NU ,som sa pýtala či tu nie je niečo nejaké odelenie kde by sa dala trochu do poriadku a naučili by ju chodit povedala mi sestrička ,že majú aLE TAM CHODIA IBA TAKý čO SA NEMá KTO O NICH STARAT A POTOM ICH ODTIAL DáVAJú DO DOMOVOU tak sme ju zobrali domov nosila som ju na wc to som jej urobila zo stoličky a dala som to bližšie k posteli potom ked sa trocha z toho dostala kúpili sme na wc také sedadlo s operkou to nám nikto nepovedal,že máme aj na to nárok postel sme dali tiž vyššie pomohla som jej ako som vládala no a doktori nám v ústrety nechodili hoci som si potom vybavovala na nu aj opatrovanie neschválili nám to
Zdenka 0705
01.11.10,17:15
Čo píšeš, ma šokuje :eek::eek:...a je to veľmi neprofesionálny prístup menovanej nemocnice, resp. oddelenia. Rehabilitačná sestra chodí na izbu hneď ako privezú operovaného z JIS-ky, vyslovenie núti vstávať a začína učiť chodiť pod jej dozorom.
Pomôcky pri TEP /totálnej endoprotéze/ bedrovného kĺba mi automaticky predpísal ortopéd, keď som mu oznámila termín operácie.
Za pomôcky som nič neplatila.
Je mi to veľmi ľúto, pretože babička by si iste zaslúžila iný, lepší prístup, a to nehovorím o nijakom nadštandarte.
Bojím sa toho, že na staré kolená takto dopadne každý, kto nebude mať na úplatky.:cool:
Česť výnimkám - určite aj tie sú /moja skúsenosť/.