Azel
10.11.09,12:59
Som na podpore v nezamestnanosti. Chcel by som sa opýtať 4 otázky:
1. Koľko môžem odpracovať ako brigádnik (pracujem cez agentúru), aby som neprišiel o podporu?
2. A vôbec, ako sa sociálna poisťovňa dozvie, že som na brigáde a koľko som zarobil?
3. Z čoho vychádza výška podpory v nezamestnanosti, ako sa vyrátava?
4. A budem musieť peniaze, ktoré som zarobil ako brigádnik, uvádzať zvlášť v daňovom priznaní?


Ďakujem vopred za odpovede.:)
Jara
10.11.09,12:42
Som na podpore v nezamestnanosti. Chcel by som sa opýtať 4 otázky:
1. Koľko môžem odpracovať ako brigádnik (pracujem cez agentúru), aby som neprišiel o podporu? 136,38 €
2. A vôbec, ako sa sociálna poisťovňa dozvie, že som na brigáde a koľko som zarobil? zamestnavateľ ťa prihlási na RLFO pred začatím prác
3. Z čoho vychádza výška podpory v nezamestnanosti, ako sa vyrátava? Výška podpory v nezamestnanosti sa berie z priemeru vymeriavacích základov za posledné 3 roky ako priemer a z toho myslím, to neviem určite, 50%
4. A budem musieť peniaze, ktoré som zarobil ako brigádnik, uvádzať zvlášť v daňovom priznaní? ak budeš mať zárobok do 136,38 € a podpíšeš vyhlásenie k dani z príjmov na uplatnenie odpočit. položky, tak nebudeš robiť daňové priznanie, nakoľko nebudeš mať žiadnu daň.


Ďakujem vopred za odpovede.:)


Odpoveď v texte... Ešte by som chcela dopísať, že ak bola prac. zmluva uzavretá na dobu určitú a stal si sa nezamestnaný, tak sa jedná o dobu 2odpracovaných a nie 3 odprac. rokov. 3 roky odpracované zo 4 rokov sa berú ak bola zmluva uzavretá na dobu neurčitú.
Azel
10.11.09,20:27
Ďakujem za rady, ale rád by som podotkol, že pracujem iba príležitostne, teda nie u jedného zamestnávateľa a vypláca ma agentúra. Vzťahuje sa aj na tento prípad odpoveď na otázku 2, ktorá bola uvedená?
ivka70
10.11.09,21:07
Ďakujem za rady, ale rád by som podotkol, že pracujem iba príležitostne, teda nie u jedného zamestnávateľa a vypláca ma agentúra. Vzťahuje sa aj na tento prípad odpoveď na otázku 2, ktorá bola uvedená?

Samozrejme, ktokolvek ta zamestnava, tak ta musi prihlasit do SP.
Napr. plateny vykon rozhodcu futbaloveho dedinskeho zapasu - tiez musi byt pred tym nahlaseny SP :).

A inak mam taky pocit, ze k povinnostiam nezmestnneho patri priniest na UP aj podpisanu dohodu alebo zmluvu, nejaku uzavrie.
jana987
11.11.09,17:32
dobry.na pojednavani o znizeni vyzivneho na dieta,sa otec sudkini priznal,ze on nerobi nacierno,ako som tvrdila,ze to on len brigaduje.mali by sme teda ziadat predlozenie nejakych zmluv?kde by ho mali ako brigadnika evidovat,co je priekazne?lebo zmluvu mu moze nacarbat aj kamarat.
veronikasad
11.11.09,17:36
dobry.na pojednavani o znizeni vyzivneho na dieta,sa otec sudkini priznal,ze on nerobi nacierno,ako som tvrdila,ze to on len brigaduje.mali by sme teda ziadat predlozenie nejakych zmluv?kde by ho mali ako brigadnika evidovat,co je priekazne?lebo zmluvu mu moze nacarbat aj kamarat.
Brigádnik=dohodár sa nahlasuje pred nástupom do zamestnania v sociálnej poisťovni. Zamestnávatel mesačne predkladá výkazy do SP, kde je uvedená aj výška príjmu. Toto potvrdenie si môže vyžiadať len súd - tebe ho SP nevydá.