jholubok
10.11.09,13:59
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s "dilemou". Sme ADZ, dodávame zamestnancov určitej spoločnosti a tá od nás žiada aby sme zamestnancom uviedli do PZ - fixnú zložku mzdy 500 € a k tomu ešte aj variabilnú zložku. Obávam sa toho, keď im uvediem fixnú zložku tak im ju budem musieť vyplatiť stále aj keď mi človek nebude chodiť do práce? Ako to mám uviesť aby to bolo správne a nemali sme s tým problém, keď nám zamestnanec nebude chodiť do práce? ďakujeeeeem
Jara
10.11.09,13:13
Možno nerozumiem, ale píšeš, že mu vyplatíš mzdu 500 € aj keď nebude chodiť do práce? Mzda je predsa odmena za vykonanú prácu. Ak nepríde do práce tak má absenciu a nemá žiadnu mzdu.
VERONIKA6
10.11.09,13:15
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s "dilemou". Sme ADZ, dodávame zamestnancov určitej spoločnosti a tá od nás žiada aby sme zamestnancom uviedli do PZ - fixnú zložku mzdy 500 € a k tomu ešte aj variabilnú zložku. Obávam sa toho, keď im uvediem fixnú zložku tak im ju budem musieť vyplatiť stále aj keď mi človek nebude chodiť do práce? Ako to mám uviesť aby to bolo správne a nemali sme s tým problém, keď nám zamestnanec nebude chodiť do práce? ďakujeeeeem
Keď zamestnanec nebude chodiť do práce, musí svoju neprítomnosť oddôvodniť, buď bude čerpať dovolenku, alebo inú neprítomnosť. Do pracovnej zmluvy sa uvádza mzda a táto sa upravuje podľa odpracovaných hodín. Dovolenka a iná platená neprítomnosť v práci sa počíta dovolenkovým priemerom. Čiže toto všetko ovplyvňuje mzdu na uvednú na pracovnej zmluve.
jholubok
10.11.09,15:23
bola som u jedného právnika a ten mi povedal, že keď mu na zmluvu napíšem fixný plat 500 - tak to mu budem musieť vyplatiť aj keby do práce nechodil
mzdarka renca
10.11.09,16:22
bola som u jedného právnika a ten mi povedal, že keď mu na zmluvu napíšem fixný plat 500 - tak to mu budem musieť vyplatiť aj keby do práce nechodil
mala by si právnika vymeniť, lebo fixný plat = základný plat + zmluvne dohodnutá pohyblivá zložka mzdy, napr. prémie, osobné ohodnotenie a pod.

Ak je zamestnanec napr. celý mesiac PN, základná mzda mu nepatrí, nakoľko základná mzda sa poskytuje za odpracovaný zmluvne dohodnutý pracovný čas. Taktiež by mu za neodpracovaný čas nepatria prémie, osob. ohod., zamestnanec môže v uvedenom mesiaci dostať max. odmeny, ale aj tie za odpracované obdobie.

Neprítomnosť v práci môže byť napr. dovolenka, prekážky v práci na strane zamestnanca a to napr. návšteva lekára, ktoré sú náhradou mzdy a náhrada mzdy sa prepláca priemernou mzdou.
ivetkavrb
08.01.10,06:29
Dobrý deň,
prosím Vás o radu pri výpočte mesačnej mzdy. Ak má zamestnanec v zmluve minim. mzdu + prémie, ale zamestnávateľ sa rozhodol, že prémie nebudú, tak je zamestnancovi možné vyplatiť len minim. mzdu? V priebehu mesiaca zamestnanec čerpal aj dovolenku, kde dovol. priemer je vyšší ako pri minim. mzde. Takže ak čerpal dovolenku v nijakom prípade mu nevýjde minim. mzda. Môžem mu ponížiť zákl. plat aby nemal viac ako minimum v hrubom, alebo je to nemôžné? V zákone je stanovené, že musí mať vyplatenú minim. mzdu, čo v tomto prípade by bolo splnené.
Ďakujem za skorú odpoveď.
Tweety
08.01.10,06:34
Dobrý deň,
prosím Vás o radu pri výpočte mesačnej mzdy. Ak má zamestnanec v zmluve minim. mzdu + prémie, ale zamestnávateľ sa rozhodol, že prémie nebudú, tak je zamestnancovi možné vyplatiť len minim. mzdu? Prémie sú nenár. zložka mzdy,takže ,ak sa rozhodol, že nebudú, tak nebudú. V priebehu mesiaca zamestnanec čerpal aj dovolenku, kde dovol. priemer je vyšší ako pri minim. mzde. Takže ak čerpal dovolenku v nijakom prípade mu nevýjde minim. mzda. Môžem mu ponížiť zákl. plat aby nemal viac ako minimum v hrubom, alebo je to nemôžné? Prečo mu ideš ponížovať na ZP?dovolenka sa prepláca priemerkou, takže logicky vyjde vyššia celková HM. V zákone je stanovené, že musí mať vyplatenú minim. mzdu, čo v tomto prípade by bolo splnené.To je síce pravda, ale v tomto prípade to takto riešiť nemôžeš. Má nárok na priemerku z čerpania D.
Ďakujem za skorú odpoveď.
Odpovede v texte.
ivetkavrb
08.01.10,06:59
A ak má v zmluve zákl. plat 232 eur + prémie a vždy sa mu doplácalo do minim. mzdy, môže to byť takto zakotvené, alebo zákl. plat musí byť vo výške minim. mzdy?
Ešte raz vďaka za odpoveď.
Tweety
08.01.10,07:00
A ak má v zmluve zákl. plat 232 eur + prémie a vždy sa mu doplácalo do minim. mzdy, môže to byť takto zakotvené, alebo zákl. plat musí byť vo výške minim. mzdy?
Ešte raz vďaka za odpoveď.
Nie, ZP nemôže byť nižší ako je MM.
katjab
30.01.10,13:55
Dobrý deň!
Chcela by som vedieť rozdiel medzi slovami mzda a plat.
Kto dostáva mzdu a naopak kto dostáva plat?
:mad: