martuľa
10.11.09,14:24
aký máte názor na toto ?
v pracovnej zmluve zamestnanca som mala uvedené údaje: rodné číslo a občiansky preukaz pracovníka. Šéfka mi povedala, že rodné číslo nemám dávať, ale mám tam dať číslo účtu. No ja neviem. Ale na základe čoho mám ho identifikovať ? Možno stačí iba občiansky, ale myslím že rodné číslo sa oklamať nedá, kdežto občiansky áno.

martuľa http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
tuta
10.11.09,13:41
Rodné číslo má byť uvedené na pracovnej zmluve veď predsa ním identifikuješ zamestnanca napr. do SP, ZP ...

Prikladám Ti link:
http://mareckova.blog.sme.sk/c/67910/Hlavne-nalezitosti-prac-zmluvy-alebo-co-by-ste-si-mali-vsimnut.html
martuľa
10.11.09,13:51
ja som tiež toho názoru, že z osobných údajov hlavne rodné číslo tam musí byť.Nerobila som prvú pracovnú zmluvu, ale vymenila sa šéfka a tá chce byť asi múdra.
Zoltán Kovács
10.11.09,13:58
Rodné číslo má byť uvedené na pracovnej zmluve veď predsa ním identifikuješ zamestnanca napr. do SP, ZP ...

Prikladám Ti link:
http://mareckova.blog.sme.sk/c/67910/Hlavne-nalezitosti-prac-zmluvy-alebo-co-by-ste-si-mali-vsimnut.html

Súhlasím, len taký malý postreh. Niekedy ani r.č. nepomôže..... Na SR je totiž asi 20 tisíc občanov s rovnakými r.č. Jeden práve teraz riešim v SP. Prihlásil som u klienta zamestnanca, a v ich systéme pod týmto r.č. už bol (je) evidovaný úplne iný človek, iným menom a bydliskom. A tým pádom, že v tejto firme prihlasujem cez EZU, tak systém SP prepísal údaje toho druhého s údajmi toho môjho človeka (jednoducho zmizel zo systému, čo naznačuje nedokonalosť kontroly a vyhodnocovania takýchto kolízii v SP). :D
martuľa
10.11.09,17:26
a ja som si myslela, že tá nálepka, ktorú dostaneme v pôrodnici patrí iba nám až do konca života a je jediná pre konkrétneho človeka.
Sabadka
10.11.09,17:31
a ja som si myslela, že tá nálepka, ktorú dostaneme v pôrodnici patrí iba nám až do konca života a je jediná pre konkrétneho človeka.

mimotemy ... ale zaujímalo by ma na základe čoho generujú to posledné 4 číslie, všimla som si pri viacerých rodných číslach, že sú rovnaké.
fcela
10.11.09,18:46
ja som tiež toho názoru, že z osobných údajov hlavne rodné číslo tam musí byť.Nerobila som prvú pracovnú zmluvu, ale vymenila sa šéfka a tá chce byť asi múdra.

Martuľa, ja som bola tiež toho názoru, ale po kontrole inšp.práce som začala uvádzať do PZ dátum narodenia. Boli sme na to upozornení, že rodné číslo sa v PZ nesmie uvádzať z dôvodu ochrany osobných údajov, keďže PZ dávaš aj zamestnancovi. Iné je to vo vzťahu k úradom, tam by mali fungovať opatrenia na zamedzenie úniku osobných údajov. Takže pani šéfka má zrejme obdobné skúsenosti.
Dáša_
10.11.09,19:10
mimotemy ... ale zaujímalo by ma na základe čoho generujú to posledné 4 číslie, všimla som si pri viacerých rodných číslach, že sú rovnaké.


mimotemykedysi sa s posledného štvorčíslia presne dalo určiť, v ktorom kraji je daná osoba narodená. Bol kľúč, ktorým sa to určovalo

Celé rodné číslo dohromady musí splňať podmienku tuším modulo 11.
ekopo
10.11.09,19:53
Rodné číslo má byť uvedené na pracovnej zmluve veď predsa ním identifikuješ zamestnanca napr. do SP, ZP ...


sorry, ale podľa akého predpisu má byť uvedené na PZ napr. RČ (aj keď sa tam vo všeobecnosti uvádza) ? Preto, lebo to uvádza Lucia Marečková vo svojom blogu?
V zákonníku práce sa o náležitostiach pracovnej zmluvy hovorí:
Pracovná zmluva
§ 42
(1) Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Ak osobitný predpis ustanovuje voľbu alebo vymenovanie ako predpoklad vykonávania funkcie štatutárneho orgánu alebo vnútorný predpis zamestnávateľa ustanovuje voľbu alebo vymenovanie ako požiadavku vykonávania funkcie vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, pracovný pomer s týmto zamestnancom sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou až po jeho zvolení alebo vymenovaní.

§ 43
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.

(4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné výhody.

(5) Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ v pracovnej zmluve ďalej uvedie

a) dobu výkonu práce v cudzine,
b) menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda, prípadne jej časť,
c) ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine v peniazoch alebo naturáliách,
d) prípadné podmienky návratu zamestnanca z cudziny.

(6) Informácie uvedené v odseku 5 sa poskytnú zamestnancovi len vtedy, ak čas zamestnania v cudzine presiahne jeden mesiac.

§ 44
(1) Ak písomná pracovná zmluva neobsahuje podmienky ustanovené v § 43 ods. 2, 4 a 5, je zamestnávateľ povinný najneskôr do jedného mesiaca od vzniku pracovného pomeru vyhotoviť zamestnancovi písomné oznámenie obsahujúce tieto podmienky.

(2) Ak sa má pracovný pomer skončiť pred uplynutím jedného mesiaca od nástupu do zamestnania, musí zamestnávateľ zamestnancovi vydať písomné oznámenie o prijatí do zamestnania najneskôr do skončenia pracovného pomeru.

(3) Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ je povinný písomné oznámenie o prijatí do zamestnania vydať pred odchodom zamestnanca do cudziny.



....je tu požiadavka uviesť RČ?
PZ sa neodovzdáva do SP ani ZP. Tam ide predsa prihláška zamestnanca a to je o inom.
halúzka
10.11.09,20:22
Prepáč, ale podľa toho čo si práve napísal v príspevku, tak by sme nemali uvádzať ani meno a priezvisko, len používať zamestnávateľ a zamestnanec!!:eek:

RČ..je identifikácia zamestnanca, tak ako meno a priezvisko...tak prečo ho neuvádzať?
mzdarka renca
10.11.09,20:32
Prepáč, ale podľa toho čo si práve napísal v príspevku, tak by sme nemali uvádzať ani meno a priezvisko, len používať zamestnávateľ a zamestnanec!!:eek:

RČ..je identifikácia zamestnanca, tak ako meno a priezvisko...tak prečo ho neuvádzať?

Kvetka, presne to isté ma napadlo ako prvé, že v ZP nie je nikde napísané, že má byť na PZ uvedené meno, priezvisko, bydlisko....... aj ja uvádzam v PZ RČ, veď mám osvedčenie na OOÚ a som kontaktná osoba a v podstate nemá nikto k dispozícií PZ, len ja a zamestnanec a osobné zložky mám uzamknuté.
Paula
10.11.09,20:45
Martuľa, ja som bola tiež toho názoru, ale po kontrole inšp.práce som začala uvádzať do PZ dátum narodenia. Boli sme na to upozornení, že rodné číslo sa v PZ nesmie uvádzať z dôvodu ochrany osobných údajov, keďže PZ dávaš aj zamestnancovi. Iné je to vo vzťahu k úradom, tam by mali fungovať opatrenia na zamedzenie úniku osobných údajov. Takže pani šéfka má zrejme obdobné skúsenosti.



Nič v zlom, ale toto ma pobavilo. Kontrola z IP upozornila, že...., keďže....Akoby IP mal strach z toho, že zamestnanec niekomu bonzne svoje vlastné rodné číslo.

P.S.: Dobre som sa teraz zasmiala a aj som si za to hneď jednu plesla:cool:.
halúzka
10.11.09,20:46
Kvetka, presne to isté ma napadlo ako prvé, že v ZP nie je nikde napísané, že má byť na PZ uvedené meno, priezvisko, bydlisko....... aj ja uvádzam v PZ RČ, veď mám osvedčenie na OOÚ a som kontaktná osoba a v podstate nemá nikto k dispozícií PZ, len ja a zamestnanec a osobné zložky mám uzamknuté.

Tak isto aj ja...k PZ mám prístup len ja a majiteľ spoločnosti, ktoré sú uzamknuté spolu s ostanými dôležitým zmluvami, takže ochranu osobných údajov proti zneužitiu mám dodržanú, ale asi by sme si mali pre pokoj duše preštudovať ešte raz znenie zákona o ochrane osobných údajov..;)
ekopo
11.11.09,07:16
Prepáč, ale podľa toho čo si práve napísal v príspevku, tak by sme nemali uvádzať ani meno a priezvisko, len používať zamestnávateľ a zamestnanec!!:eek:

RČ..je identifikácia zamestnanca, tak ako meno a priezvisko...tak prečo ho neuvádzať?
Skús si pozrieť najskôr definíciu zamestnávateľa a zamestnanca v Zákonníku práce - presnejšie § 7 až 11.
A mimochodom, to čo som napísal, je citácia zákona. Len v jednej vete som sa opýtal, že ktorý predpis ustanovuje, že na PZ má byť RČ.
to je všetko..
fcela
11.11.09,07:57
Nič v zlom, ale toto ma pobavilo. Kontrola z IP upozornila, že...., keďže....Akoby IP mal strach z toho, že zamestnanec niekomu bonzne svoje vlastné rodné číslo.

P.S.: Dobre som sa teraz zasmiala a aj som si za to hneď jednu plesla:cool:.

Ja som sa tiež na tom pobavila a brala som to tak, že zo strany zamestnávateľa nie je žiadny problém, v ostatných dojednaniach PZ mám súhlas zamestnaca s evidovaním a zverejňovaním osobných údajov .....
No pracovník IP to hodnotil zo strany zamestnanca, že môže naložiť s PZ rôzne, napr ju niekde nechať voľne položenú, atď., ale zodpovedná osoba vykonávajúca dohľad nad ochranou osobných údajov by mala zabrániť tomu, aby sa takto zverejnilo RČ. No a to je fakt, že ako naloží zamestnanec s PZ nezabezpečí žiadny bezpečnostný projekt, a ako tvrdíte, je to jeho vec.
martuľa
11.11.09,17:45
vidím, že koľko ľudí, toľko názorov a preto to asi ostane na zvážení zamestnávateľa, či do PZ uvedie rodné číslo,alebo nie.
Pokiaľi de o to,že IP chce chrániť zamestnanca, či náhodou niekde nenechá pohodenú PZ, tak si myslím, že samému zamestnancovi by malo záležať na tom aby si doma uložil PZ na bezpečnom mieste.
Ja to beriem tak, že bydlisko môžme zmeniť x-krát, občiansky preukaz x- krát a rodné číslo mi vychádza ako jediný údaj, ktorý sa na zamestnancovi nemení, teda je podľa mňa najpresnejší a najidentifikovateľnejší údaj ( aj napr.: v prípade zlých úmyslov zo strany zamestnanca ).
Sabadka
11.11.09,18:05
vidím, že koľko ľudí, toľko názorov a preto to asi ostane na zvážení zamestnávateľa, či do PZ uvedie rodné číslo,alebo nie.
Pokiaľi de o to,že IP chce chrániť zamestnanca, či náhodou niekde nenechá pohodenú PZ, tak si myslím, že samému zamestnancovi by malo záležať na tom aby si doma uložil PZ na bezpečnom mieste.
Ja to beriem tak, že bydlisko môžme zmeniť x-krát, občiansky preukaz x- krát a rodné číslo mi vychádza ako jediný údaj, ktorý sa na zamestnancovi nemení, teda je podľa mňa najpresnejší a najidentifikovateľnejší údaj ( aj napr.: v prípade zlých úmyslov zo strany zamestnanca ).

Ani veľmi nie mimotemy, ale potom ak je zamestnanec takýto nezodpovedný voči svojej pracovnej zmluve, tak jednoducho mu ju nebudeme dávať vôbec, zamkneme do spisovej skrinky, ale neviem ako potom IP zabezpečí aby všetci čo si ovládajú svoje RČ naspamäť, aby to rýchlo zabudli, lebo čo keď v nejakej slabej chvílke to niekde vykecajú.::eek: