ika84
10.11.09,15:00
Ahoj, pisem po prvý krát, budte zhovievaví.
Som zivnostnícka a venujem sa tvorbe web stránok. Potrebujem externého grafika. Nasla som a ten trvá na mandantnej zmluve. Uz mi ju aj zaslal na podpis. Celkom sa mi to nezdá, je takáto zmluva pre mna výhodná? Dočítala som sa dokonca o povinnosti platit za neho odvody...
Otázka znie...aké mám ja ako zivnostník povinnosti voci grafikovi(resp. jeho otcovi ako jeho zástupcovi, kedze grafik je student a jeho otec má zivnost), ked podpíseme mandantnú zmluvu? Musím za neho nieco státu platit? Jednoducho comu sa vyvarovat, aby som sa vyhla problémom?
Chcem od neho jednine to, aby mi vyhotovil grafický návrh.

Dakujem
Zoltán Kovács
10.11.09,14:11
Skôr by som to videl na zmluvu o vyhotovení diela, ako na mandátnu zmluvu. Zo zmluvy o vyhotovení diela ti neplynú žiadne odvodové povinnosti voči štátu.
ika84
10.11.09,14:40
Kde by som mohla nájst vzor zmluvy s problematikou vytvorenia grafických prác?

A este jedna otázka: potrebujem abi mi grafik grafický návrh "predal" a aby ho nepouzíval ako jeho referenciu. Mozem teda, ak uzatvorím zmluvu o dielo po zaplatení jeho práce byt vyhradním majitelom grafického návrhu? Ide o to, aby pod stránkami boli referencie na firmu a nie na externého grafika.
Mám na toto právo?
Zoltán Kovács
10.11.09,14:55
Kde by som mohla nájst vzor zmluvy s problematikou vytvorenia grafických prác?

A este jedna otázka: potrebujem abi mi grafik grafický návrh "predal" a aby ho nepouzíval ako jeho referenciu. Mozem teda, ak uzatvorím zmluvu o dielo po zaplatení jeho práce byt vyhradním majitelom grafického návrhu? Ide o to, aby pod stránkami boli referencie na firmu a nie na externého grafika.
Mám na toto právo?

Treba do zmluvy zakomponovať, že výplatou dohodnutej sumy autorské práva budú tvoje.

Hore v lište zadaj do vyhladávania zmluva o dielo. Nejakú vzorovú ti určite nájde.
ika84
10.11.09,15:47
Prave som sa docitala, ze zmluva o dielo sa nedá uzatvorit na sustavnú cinnost, on nám bude robit viac ako jeden návrh. A ze sa nedá uzatvorit na kazdu cinnost, viacmenej len pre umelcov. Patrí vyhotovenie grafického návrhu do tejto kategorie? nebudem porusovat nejake zakony, alebo mat problemy s danovim, ked nam bude grafik vyhotovovat graficke navrhy pravidelne cca 2 mesacne a budeme mat zmluvu o dielo?
MIŠO T
08.10.12,17:13
Zdravím, poradte.
VŠ, externista, 24r, neevidovaný na UP, neplatí ZP/študent,/.


Čo bude pre mna výhodnejšie ohľadom odvodov SP,ZP a DzPr ???
- 1/ Dohoda o VP, alebo
- 2/ MANDAT ZMLUVA / ktorú mi teraz navrhujú na podpis/?
Našiel som si totiž nejakú prácu a chcem mat v tom jasno. Poradte
MIŠO T
09.10.12,08:24
Posuvam, poradte.
MIŠO T
10.10.12,10:45
nik nepomože s mandat. zmluvou ?????