HORALKA
31.08.05,12:24
Organizujeme zamestnancom jazykový kurz v ich vlastnom voľnom čase. Platia si ho sami zamestnanci, naša sro im poskytne priestory. Chceme im tiež zakúpiť knihy. Obávam sa, že knihy budú nedaňový výdavok a nebudem si môcť ani uplatniť DPH. A ešte by som im to mala snáď aj pripočítať k platu. To bude lepšie keď sa budem tváriť, že je to repre; aspoň im to nebudem musieť pripočítavať k platu. Ide asi o 600,- Sk.
ilona
31.08.05,11:02
Neviem.či len uvažuješ,alebo dávaš aj nejakú otázku,nie je jasné čím sa zaoberá vaša firma,ale nie je jasné ani prečo to chceš dať na repre,alebo pripočítavať k platu?
HORALKA
31.08.05,11:17
Hľadám spôsob ako uznať knihy, ktoré zostanú zamestnancom, do daňových výdavkov. Firma je strojárska. Repre je síce nedaňový výdavok bez nároku na odpočet DPH, ale nikto predsa nezisťuje či som dala repre cuczím alebo zamestnancom. Ak by som priznala, že dávam zamestnancom knižky za 600 Sk, to akoby som im dala 600 Sk k platu a preto zdaniť ako nepeňažný príjem.
Je tu síce §19 ods. 2 c) bod 3. - vzdelávanie a myslím si, že angličtinu potrebuje dnes snáď každý, technik - odbornú literaútu, obchodník - pre zákazníka, nákupca - pre dodávateľa, účtovník - pre faktúry atď.
STRELEC
31.08.05,12:58
Hľadám spôsob ako uznať knihy, ktoré zostanú zamestnancom, do daňových výdavkov. Firma je strojárska. Repre je síce nedaňový výdavok bez nároku na odpočet DPH, ale nikto predsa nezisťuje či som dala repre cuczím alebo zamestnancom. Ak by som priznala, že dávam zamestnancom knižky za 600 Sk, to akoby som im dala 600 Sk k platu a preto zdaniť ako nepeňažný príjem.
Je tu síce §19 ods. 2 c) bod 3. - vzdelávanie a myslím si, že angličtinu potrebuje dnes snáď každý, technik - odbornú literaútu, obchodník - pre zákazníka, nákupca - pre dodávateľa, účtovník - pre faktúry atď.
Ja by som dal do nákladov nielen tie knihy (=odborná literatúra!), ale aj iné prevádzkové náklady. Zvyšovanie kvalifikácie slúži jednoznančne firme na zabezpečenie, udržanie ... príjmov. Teoretickú námietku DU (pravdepodobne iba "medzi rečou"), že zamestnanec môže získané znalosti použiť aj pre vlastné účely vôbec neobstojí. Je prostoduchá. Veď to by znamenalo, že napr. na školenie v oblasti miezd by som mohol ísť len na úkor zisku, vodič, zvárač tak isto. Atď, atď. Naopak v nejakom primeranom dokumente firmy (aj napr. pracovné zmluvy) by som uložil obecnú povinnosť zamestnancom udržiavať a zvyšovať svoju kvalifikáciu.