Rastislav.N
10.11.09,16:53
Dobrý deň.
V prvom rade prepáčte ten dlhý názov témy.:)
Mám možnosť vykonávať moje zamestnanie na živnosť keďže som jediný zamestnanec mám dobré vzťahy so zamestnávateľom a bavil som sa na tuto tému aj sním.
No chcem sa spýtať či to je možne že by som pracoval naďalej ako vodič a popri tom si niečo robil aj pod svojim menom.Auto mám doma a môžem ho používať.
Potom druhá otázka je či môžem vykonávať trebárs výrobu nábytku a byt zamestnaný na ako píšem hore...ja viem je to zložité ale prosím o radu Váš názor ..všetko pomôže ..ďakujem pekne..
hanelie
10.11.09,16:17
áno, môžeš byť aj zamestnancom a zároveň aj szčo
veronikasad
10.11.09,16:23
áno, môžeš byť aj zamestnancom a zároveň aj szčo
lenže on nie je zamestnancom, on je zamestnaný na živnosť ...
hanelie
10.11.09,16:45
byť zamestnaný na živnosť , hm,hm - to asi chce mrknúť do ZP:rolleyes:
Rastislav.N
10.11.09,17:38
Dakujem a čo je to szčo?určite to xce naštudovať zakonnik prace..Keby to takbolo dokázal by som si odpisovať náklady teda vlastne prenášať náklady z jednej akože profesie na druhu teda dokopz to spojiť??id emi predovšetkým o to..teda budem zamestnaný ako doteraz len budem pracovat na živnost plus si vyrobim nejaky ten nabytok a xcel bz som si uctovat nakladz dokopy ....
hanelie
10.11.09,17:45
samostatne zárobkovo činná osoba

teraz si v pracovnom pomere alebo už pracuješ na živnosť?
Rastislav.N
10.11.09,18:06
ano už som to vygooglil:)
no teraz som v pracovnom pomere ale možem tu pracu vykonavat aj na živnost..no a ak by som teda mohol robit este nieco co bz ma bavilo teda rad by som vyrabal nabytok..su to asi primitivne otázky a bez nastudovania len tak z brucha..ale je to len napad a studovat zatial nemam cas..
andreaS
10.11.09,18:33
netreba zabudat nato, ze inspektoratu prace sa nepaci ak niekto vykonava cinnost na zivnost a pouziva pri tom /jednoduchsie povedane/ pracovne prostriedky objednavatela (nie zamestnavatela, lebo tento pojem pre teba prestava existovat akonahle zacnes vykonavat prace na zivnost) ..

napr. ako pises, si zamestnany ako vodic... to znamena, ze aby to bolo v poriadku, tak by si mal mat auto v prenajme, platil si sam phm, opravy.... inak je to jasna zavisla cinnost a inspektorat prace toto rad pokutuje...

ked uz budes szco, tak na vsetky prace kt. budes vykonavat musis mat zivnostensky list... kolko tych cinnosti budes zvladat je cisto tvojou zalezitostou ;) vedies samozrejme jedno uctovnictvo za vsetky tvoje druhy cinnosti...
Rastislav.N
11.11.09,07:20
alebo nie je výhodnejšie byť zamestnaný na pracovný pomer a popri tom podnikať?ako je to potom s odvodmi?platim zdravotnu a socialku len raz a to z pracovneho pomeru ci sa to nejak vyrotuváva?
KEJKA
14.11.09,17:34
alebo nie je výhodnejšie byť zamestnaný na pracovný pomer a popri tom podnikať?ako je to potom s odvodmi?platim zdravotnu a socialku len raz a to z pracovneho pomeru ci sa to nejak vyrotuváva?
máš v tom riadny hokej, každá odpoveď iba rozširuje rozsah tvojich otázok. Najskôr si ujasni čo chceš. Odpovede závisia aj od toho, kolko v skutočnosti zarobíš, aký je pomer medzi príjmami zo zamestnania a zo živnosti. Prvý rok neplatíš, potom sa uvidí podľa daňového priznania.
Možno budeš musieť platiť odvody, možno nie, skôr však budeš musieť.
Rastislav.N
15.11.09,09:06
Ja viem viem ze v tom mam hokej a vdaka za to ze si schopna mi normalne nieco napisat..takze nech to ukoncim..vies mi povedat kde sa docitam co potrebujem k zacatiu??zakonik prace je to prave orechove??existuju nejake skolenia co by zodpovedali mojim otazkam??Dakujem velmi pekne
Economic
15.11.09,12:39
Ja viem viem ze v tom mam hokej a vdaka za to ze si schopna mi normalne nieco napisat..takze nech to ukoncim..vies mi povedat kde sa docitam co potrebujem k zacatiu??zakonik prace je to prave orechove??existuju nejake skolenia co by zodpovedali mojim otazkam??Dakujem velmi pekne

Jasné že môžeš, môžeš robiť to na čo budeš mať oprávnenie. Budeš si viesť účtovníctvo a v prípade potreby všetko obhajovať pred DÚ. Budeš si musieť platiť aj zdravotné postenie, pokiaľ budeš predpokladať, že Tvoj odvod by bol zo živnosti vyšší ako 3,32 Eura to v prípade súbehu. V prípade, že by bol menší, preddavky sa neplatia. Ak chceš podnikať, jednoducho si vyplň formuál a zájdi na živnostenské. Na každý voľný predmet podnikania 3.- Eurový kolok. No keby si sa chcel vyhnúť plateniu odvodov zo živnosti, radšej by som Ti doporučila eseročku. Viac info v mojom profile. Pokiaľ nebudeš v riadnom pracovnom pomere, budeš SZČO a odvody si budeš aj na sociálnu poisťovňu aj na zdravotné platiť sám.
veronikasad
15.11.09,13:57
Ja viem viem ze v tom mam hokej a vdaka za to ze si schopna mi normalne nieco napisat..takze nech to ukoncim..vies mi povedat kde sa docitam co potrebujem k zacatiu??zakonik prace je to prave orechove??existuju nejake skolenia co by zodpovedali mojim otazkam??Dakujem velmi pekne
Odpovede na základné otázky súvisiace s podnikaním sa dozvie uchádzač o zamestnanie, ktorý chce požiadať o dotáciu na samostatnú zárobkovú činnosť, na trojdňovom školení podnikatelského minima.
zubro85
16.11.09,09:42
nestacilo by keby ste mu napisali:
ano mozes to tak robit,
uctovnictvo vedies len jedno

dokonca je aj cinnost vedenie motoroveho vozidla alebo tak neak, tak neviem preco by to mal pokutovat inspektorat prace