lilith2
10.11.09,19:06
dobry vecer, potrebujem poradit...mame s manzelom domcek. Domcek sme nadobudli pocas nasho manzelstva.Vlastnikom som ja a manzel, mame 3 deticky a manzel z prveho manzelstva 1 dieta. Ide o to, ze ak by doslo k dedicskemu konaniu po nas dvoch, teda manzela a mna (uz nie sme najmladsi) ma nárok na dedicstvo spolu s nasimi detmi aj manzelovo dieta z prveho manzelstva? dakujem
Mária27
10.11.09,18:15
Všetky manželove deti dedia po ňom rovnakým dielom. Po tebe budú dediť len tvoje deti. Teda záleží na tom, po kom sa bude dediť skôr, toľko sa ujde dieťaťu mimo manželstva.
lilith2
10.11.09,19:34
a ak by sa cely majetok prepísal na mna?
Xanti
10.11.09,19:36
a ak by sa cely majetok prepísal na mna?
To sa nedá,
lebo majetok patrí do BSM. A keby ho aj prepísal na teba, tak stále bude patriť Vám obom.
Môžete ale spoločne prepísať majetok na deti, ktorým chcete zanechať ho. A zabezpečiť si vecné bremeno doživotného bývania .
Lianka
10.11.09,19:37
Pokial mate BSM, ako si to :prepisanie: predstavujes?
kaco11
11.11.09,06:33
Darovanim by bolo mozne,nie? Aj ked je to bsm. Museli by vsak obaja darovat dom napr.3 detom z aktualneho manzelstva. Jeden darovat a druhy nie to nejde.
Chobot
11.11.09,08:54
To sa nedá,
lebo majetok patrí do BSM. A keby ho aj prepísal na teba, tak stále bude patriť Vám obom.
Môžete ale spoločne prepísať majetok na deti, ktorým chcete zanechať ho. A zabezpečiť si vecné bremeno doživotného bývania .

Dá sa to, ale je to zložitejšie.

Bolo by treba notárskou zápisnicou zrušiť BSM. Potom sa stanú podielovými vlastníkmi nehnuteľnosti a takýto vlastník už môže darovať svoj podiel komukoľvek, aj vlastnej manželke.

Alebo ako kaco spomenul, darovať nehnuteľnosť spolu (manžel aj manželka) súčasným deťom.
lilith2
11.11.09,09:07
dakujem vcera som uz musela skoncit...ale asi skocim za pravnikom...je to asi fakt zlozitejsie a aj preto, ze manzelov dospely syn je "problemova" osoba. Ach jaj...
Mária27
11.11.09,10:37
Dá sa to, ale je to zložitejšie.

Bolo by treba notárskou zápisnicou zrušiť BSM. Potom sa stanú podielovými vlastníkmi nehnuteľnosti a takýto vlastník už môže darovať svoj podiel komukoľvek, aj vlastnej manželke.

Alebo ako kaco spomenul, darovať nehnuteľnosť spolu (manžel aj manželka) súčasným deťom.

Zrušiť BSM za trvania manželstva môže iba súd:
- zo závažných dôvodov podľa § 148 ods. 2
- pri podnikaní podľa § 148a ods. 2.

Notárskou zápisnicou možno podľa § 143a dohodnúť len rozšírenie alebo zúženie BSM, avšak len do budúcna. Keby sa mohlo takto zrušiť, alebo aplikovať do minulosti, neboli by potrebné vyššie uvedené paragrafy.

Tie závažné dôvody musia byť skutočne závažné, dokonca niekedy nestačí ani to, že nežijú spolu.

V tomto prípade by išlo o obchádzanie zákona a právne úkony by boli neplatné.
lilith2
11.11.09,17:26
dakujem vam, asi to poriesime darovanim, este otazocka da sa darovat ak jedno z deti este nedosiahlo dospelost? cize 18 rokov?
sarasara
11.11.09,19:02
Dá sa darovať aj neplnoletému, zmluvu však musí schváliť súd.