Misi573
10.11.09,20:26
Vopred sa ospravedlnujem za moju temu ale nic podobne resp. nieco velmi velmi podobne som tu nenasiel a preto sa obraciam o pomoc ku Vam. :)
nO A ZACAL BY SOM TYM ZE MAM PRIZNANU 50% invaliditu, ale som zivnostnik (s mizernym danovym priznanim) a rad by som sa Vas opytal ci mam aj ja narok na prispevok na kupu motoroveho vozidla???Je lepsie ziadost zasielat asi zaciatkom roka alebo nezalezi na nejakom termine?

VELMI PEKNE DAKUJEM ZA ODPOVEDE!:)
Stefan2005
10.11.09,19:38
Kým máš priznanú 50% invaliditu? Sociálnou poisťovňou? To nestačí. Alebo máš aj preukaz ZŤP? Ak áno, tam by si mal mať stanovené kompenzácie, na čo máš nárok. Ak nemáš, najprv treba požiadať o vydanie preukazu ZŤP - v rozhodnutí sa dozvieš, či (a na čo) budeš mať nárok...
Xanti
10.11.09,19:42
Vopred sa ospravedlnujem za moju temu ale nic podobne resp. nieco velmi velmi podobne som tu nenasiel a preto sa obraciam o pomoc ku Vam. :)
nO A ZACAL BY SOM TYM ZE MAM PRIZNANU 50% invaliditu, ale som zivnostnik (s mizernym danovym priznanim) a rad by som sa Vas opytal ci mam aj ja narok na prispevok na kupu motoroveho vozidla???Je lepsie ziadost zasielat asi zaciatkom roka alebo nezalezi na nejakom termine?

VELMI PEKNE DAKUJEM ZA ODPOVEDE!:)
Ako píše Stefan2005 vo svojom príspevku,
ak ti SP priznala 50% zps teda invaliditu. To Ti nepomôže k získaniu príspevku na auto.
Na to potrebuješ si na úrade práce ( UP ) požiadať o preukaz ťzp, a o príspevky na kompenzáciu zdravotného postihnutia.
Viac údajov tu :
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/E4C33517E3CCB265C125711500497013?OpenDocument
A dalšia vec, ak nemáš pohybové postihnutie, tak veľmi ťažko získať príspevok na kúpu vozidla. Ale držím palce.
Misi573
10.11.09,20:03
Dakujem Vam za reakcie.ZTP preukaz mam a ten s tym cervenym pruzkom a neviem ci sa komplikacia menom polyneuropatia dolnych koncatin, je to komplikacia diabetu a zapricinuje trpnutie noh, palenie, opuchy, atd... rata sa aj toto za pohybove postihnutie???
DAKUJEM
Xanti
10.11.09,20:06
Dakujem Vam za reakcie.ZTP preukaz mam a ten s tym cervenym pruzkom a neviem ci sa komplikacia menom polyneuropatia dolnych koncatin, je to komplikacia diabetu a zapricinuje trpnutie noh, palenie, opuchy, atd... rata sa aj toto za pohybove postihnutie???
DAKUJEM
Treba požiadať o príspevok na kúpu vozidla na UP. Bude treba dokladovať príjmy za minulý rok ( 2008 ), podľa danového priznania. Všetky žiadosti potrebné k tomu sú v linku o príspevok vyššie uvedenom.

Možno by sa podarilo vybaviť aj príspevok na úpravu motorového vozidla na ručné ovládanie. Lebo s necitlivými nohami sa ťažko šoféruje.

Viac nájdeš v z.z 447/2008 a prílohách, a na dietne stravovanie nepoberáš príspevok? Tam príjem ak nedosiahne 3 násobok životného minima, tak je tento príspevok vyplácaný.
Misi573
11.11.09,05:55
Asi to zistim najjednoduchsie ak naozaj o ten prispevok poziadam :) ale ak som si dobre prestudoval verci na webke uradu prace tak narok mam.
Dakujem Vam velmi pekne za rady ludkovia! :)
Dana 22
17.11.09,11:49
Napíšem vysvetlenie pre ostatných záujemcov na tvojom prípade.

Upozorňujem, že pri príspevku na auto musíš spĺňať nasledovné kritétiá:

1. MFP (miera funkčnej poruchy) nad 50% - SPĹŇAŠ, keď vlastníš preukaz ZŤP
2. musíš byť zamestnaný - SPĹŇAŠ lebo si živnostník
3. musíš mať v posudku od lekára priznané, že si ODKÁZANÝ na individuálnu prpravu osobným motorovým vozidlom

Ak nespĺňaš bod 3, tak príspevok nedostaneš.

Dana 22
Misi573
17.11.09,17:03
No zial nic take tam nemam ale asi by to chcelo dat na znovuposudenie, co si o tom myslis, lebo mi roby ozaj aj problem bud peskovanie alebo hlavne statie na mieste... :(
Ostatne body splnam.
DAKUJEM za odpoved!!!
Dana 22
18.11.09,08:24
Mis 573

polyneuropatia dolnych koncatin - neviem to nájsť v prílohe č. 3 zákona č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu... ani pri cievnych ochoreniach ani pri cukrovke. No podstatné je či toto ochorenie spôsobuje zníčenie pohyblivosti DK do tej miery, že nevládzeš chodiť na dlhšie vzdialenosti, nastupovať a vystupovať do dopravných prostriedkov hromadnej dopravy alebo v nich stáť.
Citujem zákon.
§ 14 ods. (6). Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, ak nie je schopná na rovnakom základe s ostatnými fyzickými osobami a pri rešpektovaní jej prirodzenej dôstojnosti
a) premiestniť sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy osôb a k prostriedku železničnej dopravy a späť,
b) nastupovať do vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a do prostriedku železničnej dopravy, udržať sa v ňom počas jazdy a vystupovať z vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a z prostriedku železničnej dopravy, alebo
c) zvládnuť z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia inú situáciu vo vozidle verejnej hromadnej dopravy osôb a v prostriedku železničnej dopravy najmä z dôvodu poruchy správania pri duševných ochoreniach, vertebrobasilárnej insuficiencie s ťažkými závratmi, straty dvoch končatín, kardiopulmonálnej nedostatočnosti ťažkého stupňa alebo ťažkej poruchy sfinkterov.

Lekár v posudku musí uviesť jeden z týchto dôvodov pre ODKÁZANOSŤ na individuálnu prepravu!!!
Dana 22
Misi573
14.12.09,17:57
Noh tak ziadost som dnes odovzdal a pani co tam bola na moje prekvapenie bola velmi zlata mi povedala ze sa ozvu... nevietre nahodou orientacnu dobu kym sa to vsetko posudi? DAKUJEM
Stefan2005
14.12.09,18:29
Noh tak ziadost som dnes odovzdal a pani co tam bola na moje prekvapenie bola velmi zlata mi povedala ze sa ozvu... nevietre nahodou orientacnu dobu kym sa to vsetko posudi? DAKUJEM

V zmysle § 55 ods. 11 ak je podkladom pre rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu komplexný posudok, lehota na jeho vypracovanie je 60 dní od začatia konania a lehota na vydanie rozhodnutia je 30 dní od vyhotovenia posudku.
Pokiaľ je podkladom pre rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu lekársky posudok o miere funkčnej poruchy, na určenie lehoty pre rozhodnutie sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní - vtedy postupuje správny orgán podľa zákona č. 71/1967 Zb.

Doporučujem prečítať "Otázky a odpovede ku kompenzáciam:

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=15442
Misi573
14.12.09,18:42
cize do nejakych 3 mesiacov by som ho aj mal obdrzat?:) DAKUJEM za opoved, DAKUJEM
Dana 22
16.12.09,09:26
ÁNO ale POZOR zákon č. 71/1967 Zb.nplatí v plnom rozsahu!
Podľa § 53 ods. 2 zákona č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu...
:
„Ustanovenia § 18 ods. 3, § 33 ods. 2, § 60, § 61 až 68 zákona č.71/1967 Zb. sa nevzťahujú na konanie vo veciach kompenzácie, na konanie o preukaze a na konanie o parkovacom preukaze.“
Zoltán Kovács
16.12.09,09:34
Tiež by som mal jednu otázku ohľadne príspevku na kúpu auta.
Otec je už asi 15 rokov ZŤP, viac ako 70%. Má totiž Bechtereva. Momentálne je už na starobnom dôchodku. Má vybavenú na auto aj kartičku ZŤP na parkovanie na vyhradených miestach. Auto kupoval ešte v čase (asi rok dozadu), keď bol v zamestnaní. Je možné tento príspevok požiadať aj spätne. Počas tých 15 rokov nikdy nežiadal o žiadne kompenzácie.
Ďakujem za odpoveď.
Xanti
16.12.09,09:38
Tiež by som mal jednu otázku ohľadne príspevku na kúpu auta.
Otec je už asi 15 rokov ZŤP, viac ako 70%. Má totiž Bechtereva. Momentálne je už na starobnom dôchodku. Má vybavenú na auto aj kartičku ZŤP na parkovanie na vyhradených miestach. Auto kupoval ešte v čase (asi rok dozadu), keď bol v zamestnaní. Je možné tento príspevok požiadať aj spätne. Počas tých 15 rokov nikdy nežiadal o žiadne kompenzácie.
Ďakujem za odpoveď.
Zoly môj názor že nie.
Škoda, že tvoj otec nevybavoval príspevok na kúpu auta pred rokom. Lebo podmienkou je byť zamestnaný, resp. chodiť do školy alebo nejakého centra pre postihnutých. A potom starobným dôchodcom nepriznávajú tieto kompenzácie :(
Zoltán Kovács
16.12.09,09:39
Zoly môj názor že nie.
Škoda, že tvoj otec nevybavoval príspevok na kúpu auta pred rokom. Lebo podmienkou je byť zamestnaný, resp. chodiť do školy alebo nejakého centra pre postihnutých. A potom starobným dôchodcom nepriznávajú tieto kompenzácie :(

A čo keby sa popri starobnom dôchodku "zamestnal"? A pre starobných dôchodcov nie sú žiadne kompenzácie? Napr. príspevok na PHL, nakoľko aj k lekárovi musí chodiť autom.
Xanti
16.12.09,09:41
A čo keby sa popri starobnom dôchodku "zamestnal"? A pre starobných dôchodcov nie sú žiadne kompenzácie? Napr. príspevok na PHL, nakoľko aj k lekárovi musí chodiť autom.

To môže ale ide kupovať nové auto? Schváli mu to UP? Túto kompenzáciu? Je to dosť ohraničené aj vekom.

A navyše podpisuje po prevzatí príspevku na kúpu vozidla zmluvu z UP, že nesmie 7 rokov zomrieť, ináč dediči vracajú auto alebo finančné prostriedky v alikvotnej výške späť UP.

Čo sa týka kompenzácii, tak áno ale len také menšie ale nie také investície ako auto. Nech si otec skúsi vybaviť príspevky na PHL. Ináč Zoly aj ty máš nárok na príspevky, ak si vybavíš ZTP.
Dana 22
16.12.09,09:44
Príspevok spätne žiadať nie je možné. Ak už nepracuje, tak ani nespĺňaz podmienky § 34 zákona č.447/2008 Z.z.
Zoltán Kovács
16.12.09,09:46
To môže ale ide kupovať nové auto? Schváli mu to UP? Túto kompenzáciu? Je to dosť ohraničené aj vekom.

A navyše podpisuje po prevzatí príspevku na kúpu vozidla zmluvu z UP, že nesmie 7 rokov zomrieť, ináč dediči vracajú auto alebo finančné prostriedky v alikvotnej výške späť UP.

Nové auto kupovať už asi v živote nebude. Ale to označené považujem za zvrátenú podmienku UP. Až nechutnú. Ako keby on vedel ovplyvniť či do tých 7 rokov umrie alebo nie. A, že žijeme v soc.štáte.....

Ide o to, že otec odkrútil poctivo 47 rokov v zamestnaní. Z toho 15 rokov ako invalid (ZŤP). A nikdy o nič nežiadal tento štát. Teraz hladám zákonom dané všetky možnosti, na ktoré má nárok, len o tom nevie.
Tak isto: Matka, diabetička, na inzulíne injekčnou formou. Má nárok na nejakú kompenzáciu?
Xanti
16.12.09,09:51
Nové auto kupovať už asi v živote nebude. Ale to označené považujem za zvrátenú podmienku UP. Až nechutnú. Ako keby on vedel ovplyvniť či do tých 7 rokov umrie alebo nie. A, že žijeme v soc.štáte.....

Ide o to, že otec odkrútil poctivo 47 rokov v zamestnaní. Z toho 15 rokov ako invalid (ZŤP). A nikdy o nič nežiadal tento štát. Teraz hladám zákonom dané všetky možnosti, na ktoré má nárok, len o tom nevie.
Tak isto: Matka, diabetička, na inzulíne injekčnou formou. Má nárok na nejakú kompenzáciu?
Zoly bohužial viem o čom hovorím, môj otec to tak nazval. Podpísal bianko šek pre dedičov. Niekedy bola podmienka len 5 rokov, potom to zvýšili.
Táto pohľadávka UP sa uplatnuje v dedičskom konaní. To sú už praktické skúsenosti.

Matka nech požiada o ZTP, a má nárok na príspevok na dietu vo výške ( neviem presne ale bajočko ) 500 sk mesačne.
Ty by si mal nárok na príspevok na dietu vo výške 1000 sk mesačne.
Zoltán Kovács
16.12.09,09:54
Zoly bohužial viem o čom hovorím, môj otec to tak nazval. Podpísal bianko šek pre dedičov. Niekedy bola podmienka len 5 rokov, potom to zvýšili.
Táto pohľadávka UP sa uplatnuje v dedičskom konaní. To sú už praktické skúsenosti.

Matka nech požiada o ZTP, a má nárok na príspevok na dietu vo výške ( neviem presne ale bajočko ) 500 sk mesačne.
Ty by si mal nárok na príspevok na dietu vo výške 1000 sk mesačne.

Mama je už tiež na dôchodku, a ako poznám jej naturel, tak do vybavovania ZŤP asi nešla. Len ma štve, že napr. podľa zákona má nárok na kontrolné prúžky do glukomeru v takej výške, ktorá jej nestačí. A potom si musí sama dokupovať, aby mala dostatočné množstvo medzi jednotlivými kontrolami.
Xanti
16.12.09,09:56
Mama je už tiež na dôchodku, a ako poznám jej naturel, tak do vybavovania ZŤP asi nešla. Len ma štve, že napr. podľa zákona má nárok na kontrolné prúžky do glukomeru v takej výške, ktorá jej nestačí. A potom si musí sama dokupovať, aby mala dostatočné množstvo medzi jednotlivými kontrolami.
Prosím ťa vypísať pár papierov na UP, doniesť papiere od lekára kam aj tak chodí. A zavolajú ju na pohovor a potom jej príde domov vyrozumenie. Aké že vybavovanie, ked je nemocná tak prečo nie.
Zoltán Kovács
16.12.09,10:02
Prosím ťa vypísať pár papierov na UP, doniesť papiere od lekára kam aj tak chodí. A zavolajú ju na pohovor a potom jej príde domov vyrozumenie. Aké že vybavovanie, ked je nemocná tak prečo nie.

Xanti súhlasím s tebou. Tieto žiadosti sa dajú nájsť aj na nete? Asi to spravím tak, že všetko vyplním, a mamu postavím pred hotovú vec. Len tú lekársku časť bude ona vybavovať.
Doteraz vždy oni pomáhali nám, v rámci svojich možnosti, a teraz by som im to chcel aspoň aj takouto formou to odvďačiť. Viem, že to nie je veľký peniaz, ale keď nárok by mohla mať, tak prečo o to nepožiadať. Ďakujem.
Xanti
16.12.09,10:03
Xanti súhlasím s tebou. Tieto žiadosti sa dajú nájsť aj na nete? Asi to spravím tak, že všetko vyplním, a mamu postavím pred hotovú vec. Len tú lekársku časť bude ona vybavovať.
Doteraz vždy oni pomáhali nám, v rámci svojich možnosti, a teraz by som im to chcel aspoň aj takouto formou to odvďačiť. Viem, že to nie je veľký peniaz, ale keď nárok by mohla mať, tak prečo o to nepožiadať. Ďakujem.
Skús kuk tu http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/E4C33517E3CCB265C125711500497013?OpenDocument na stránke UP. Malo by tam byť všetko.
A dobre premýšlaš.
Pomôcť aspon takto.
Ináč ak budeš vypisovať papiere, tak žiadaj o ZTP ale aj o príspevok na dietu. Ten príspevok je závislý od príjmu za predošlý rok, čiže ak to stihne podať ešte teraz v decembri tak sa bude brať príjem otca a mami za rok 2008 ak až v januári tak príjem bude ten z roku 2009.

Nesmie na osobu prekročiť 3 nás. životného minima.
Zoltán Kovács
16.12.09,10:10
Skús kuk tu http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/E4C33517E3CCB265C125711500497013?OpenDocument na stránke UP. Malo by tam byť všetko.
A dobre premýšlaš.
Pomôcť aspon takto.
Ináč ak budeš vypisovať papiere, tak žiadaj o ZTP ale aj o príspevok na dietu. Ten príspevok je závislý od príjmu za predošlý rok, čiže ak to stihne podať ešte teraz v decembri tak sa bude brať príjem otca a mami za rok 2008 ak až v januári tak príjem bude ten z roku 2009.

Nesmie na osobu prekročiť 3 nás. životného minima.

Ďakujem za link.
Čo sa týka príjmu..... So žiadosťou asi by bolo potom dobré počkať nejaký ten rok, aby im posudzovali príjem iba dôchodok.
Xanti
16.12.09,10:13
Ďakujem za link.
Čo sa týka príjmu..... So žiadosťou asi by bolo potom dobré počkať nejaký ten rok, aby im posudzovali príjem iba dôchodok.
Skús im prerátať príjmy,
za rok 2009, asi aj tak mama nestihne požiadať o to v tomto roku. A tento rok mali iste už nižšie príjmy kvôli dôchodku.

Našťastie zvyšovali hranicu čo sa týka príspevkov takže teraz je to 3 nás. životného minima na mesiac. A pochybujem že príjem rodičov do kopy bol bajočko cez 1100 eur mesačne.