LoptosB
10.11.09,20:09
Ahojte poraďáci,
potreboval by som poradiť ohľadne môjho dnes obľúbeného problému.
Situácia:

Dom a jeho vlastníci s podielom: svokra 1/2, manzelka ¼, svagrina ¼
Obyvatelia domu: svokra a ja s manzelkou
Na dom sú zriadené dve záložné práva k úverom kde dlžníčkou je švagriná s manželom. Plus na švagrinej podiel práve pribudla poznámka o plánovanej exekúcii (zákaz s nakladaním majetku).
Prvý záložný veritel okrem záložného práva zabezpečil svoj úver aj bianko zmenkou, kde vystupuje svokra a aj manželka ako avalisti teda ručitelia.


Chcem sa opýtať na situáciu, keby došlo k dražbe podľa zákona o dobrovoľných dražbách, kde navrhovatelom dražby by bol prvý eventuálne druhý záložný veriteľ a ja ako manžel spoluvlastníčky a ručitelky (nie dlžníčky) na bianko zmenke, ktorá by už asi v tom čase bola vyplnená a splatná, by som sa chcel zúčastniť dražby.
Je to podľa vás možné, vzhľadom na zákon o dobrovoľných dražbách ?
Je ručiteľ z pohľadu tohoto zákona dlžník ?
Môže prípadne svokra dať návrh na dražbu sama ?

zákon 527/2002 Z. z.
§ 5
Účastník dražby
(5) Účastníkom dražby nemôže byť osoba, u ktorej by v dôsledku nadobudnutia vlastníctva predmetu dražby mohlo dôjsť k obmedzeniu hospodárskej súťaže;5) nikto nesmie dražiť za ňu.
(9) Účastníkom dražby nemôže byť dlžník a manžel dlžníka; nikto nemôže dražiť v ich mene.
Xanti
10.11.09,19:15
No neviem ,
ale ja ked som bola na dražbe minule, podpisovala som papier, že nie som v príbuzenskom pomere k vlastníkovi draženej nehnuteľnosti.

Pokiaľ viem, ak sa vyrovnajú záväzky do začatia dražby, tak sa od nej upustí. Čiže ak je dražiteľom banka a uplatnuje si záložné právo na nehnuteľnosť, a niekto tie pozdlžnosti vyplatí tak sa exekúcia zastaví.
Pri pár dražbách sa tak stalo ( sledujem z povzdiali, neviem to oprieť o konkretny § ).
LoptosB
10.11.09,19:22
No neviem ,
ale ja ked som bola na dražbe minule, podpisovala som papier, že nie som v príbuzenskom pomere k vlastníkovi draženej nehnuteľnosti.

Pokiaľ viem, ak sa vyrovnajú záväzky do začatia dražby, tak sa od nej upustí. Čiže ak je dražiteľom banka a uplatnuje si záložné právo na nehnuteľnosť, a niekto tie pozdlžnosti vyplatí tak sa exekúcia zastaví.
Pri pár dražbách sa tak stalo ( sledujem z povzdiali, neviem to oprieť o konkretny § ).
Ďakujem, len sa opýtam, bola si sa tam iba pozriet za tri euráče ako divák alebo sa to podpisuje len ak chceš aktívne dražiť ?
Xanti
10.11.09,19:24
Ďakujem, len sa opýtam, bola si sa tam iba pozriet za tri euráče ako divák alebo sa to podpisuje len ak chceš aktívne dražiť ?
Hm, nevyhodím len tak tri euráče. Bola som dražiť, vtedy to je zadara. :D:D:D:D

Diváci nemusia podpisovať papier, že nie sú v pribuzenskom vzťahu s majiteľom draženej nehnuteľnosti.
LoptosB
10.11.09,19:29
Hm, nevyhodím len tak tri euráče. Bola som dražiť, vtedy to je zadara. :D:D:D:D

Diváci nemusia podpisovať papier, že nie sú v pribuzenskom vzťahu s majiteľom draženej nehnuteľnosti.

Však ja len tak, či sa neboja, že im tam prípadne vlastník nebude na hlavy hádzať konfety :D

Asi sa tam cvične pôjdem pozrieť, kým sa dostaneme aj my na rad :D:D:confused:
Xanti
10.11.09,19:31
Však ja len tak, či sa neboja, že im tam prípadne vlastník nebude na hlavy hádzať konfety :D

Asi sa tam cvične pôjdem pozrieť, kým sa dostaneme aj my na rad :D:D:confused:
No ja som bola aj draženú nehnuteľnosť pozrieť, musíš strpieť cudzích ludí ako sa Ti prechádzajú po dome, ako fotia, merajú rátajú, okukujú ... verím, že je to pre tých ludí nepríjemné, čo prichádzajú o strechu nad hlavou.

Btw. možno verejne tajomstvo, ostrý chlapci vykupujú nehnuteľnosti.
LoptosB
10.11.09,19:37
Btw. možno verejne tajomstvo, ostrý chlapci vykupujú nehnuteľnosti.


To ma zaujíma, raz ked sa dam dohromady s Janosikom by som aj ja rad lacno prisiel k dakemu predmetu na byvanie. Je nutne ostrych chlapcov obchadzat alebo je to v ramci drazitelskej normy (pocas drazby myslim, nie ked sa pridu pozriet do spajze) ?
Xanti
10.11.09,19:38
To ma zaujíma, raz ked sa dam dohromady s Janosikom by som aj ja rad lacno prisiel k dakemu predmetu na byvanie. Je nutne ostrych chlapcov obchadzat alebo je to v ramci drazitelskej normy (pocas drazby myslim, nie ked sa pridu pozriet do spajze) ?
No ver tomu nekupujú lacno, likvidujú cenami konkurenciu. Nedajú šancu bežným ludom ku kúpe. Hodia hned takú cenu za akú sa neoplatí pre bežného človeka kúpiť.
LoptosB
10.11.09,19:47
No ver tomu nekupujú lacno, likvidujú cenami konkurenciu. Nedajú šancu bežným ludom ku kúpe. Hodia hned takú cenu za akú sa neoplatí pre bežného človeka kúpiť.
V tomto mojom pripade by nam to vsetkym prospelo. Problem je len to, ze svagrovci vytali take sekery, ze hodnota dlhov so vsetkymi prislusenstvami a penale a urokami bude lyzat cenu domu. Jedine, ze drazbu vyhlasi prvy zalozny veritel a po drazbe sa ostatne zalozne prava a exekucie vymazu.

Povedz mi prosim jednu vec ak mas skusenost:
ked je urcene minimalne podanie, ako t,o ze v registri drazieb potom vidim, ze bolo vydrazene za nizsiu sumu ako toto minimalne podanie ? dakujem
Xanti
10.11.09,19:55
V tomto mojom pripade by nam to vsetkym prospelo. Problem je len to, ze svagrovci vytali take sekery, ze hodnota dlhov so vsetkymi prislusenstvami a penale a urokami bude lyzat cenu domu. Jedine, ze drazbu vyhlasi prvy zalozny veritel a po drazbe sa ostatne zalozne prava a exekucie vymazu.

Povedz mi prosim jednu vec ak mas skusenost:
ked je urcene minimalne podanie, ako t,o ze v registri drazieb potom vidim, ze bolo vydrazene za nizsiu sumu ako toto minimalne podanie ? dakujem
Teraz nerozumiem čo sa pýtaš. Zvyčajne vyvolávacia cena je hodnota nehnuteľnosti.
Ak sa nepredá v prvom kole dražby, tak sa vyvolávacia cena do druhého kola zníži o 25%.
Ak niekto kúpi, tak zaplatí túto sumu. Ale pokiaľ dôjde k tomu, že ani v druhom kole nikto nemá zájem. Tak sa v treťom kole môže cena znížiť o dalších 25% z toho prvého podania ( čiže cena je už len 50% z ohodnotenia znalcom ).
Zvyčajne nie je záujem o kúpu nehnuteľnosti, ktorá ma viac vlastníkov .. resp. ak je predávaná len časť nehnuteľnosti. Čiže je šanca, že sa nikto vo vašom prípade neprihlási o kúpu ani v prvom ani v dalších kolách. Ale nedá sa na to spolahnúť.
LoptosB
10.11.09,20:14
chybka
LoptosB
10.11.09,20:16
Teraz nerozumiem čo sa pýtaš. Zvyčajne vyvolávacia cena je hodnota nehnuteľnosti.
Ak sa nepredá v prvom kole dražby, tak sa vyvolávacia cena do druhého kola zníži o 25%.
Ak niekto kúpi, tak zaplatí túto sumu. Ale pokiaľ dôjde k tomu, že ani v druhom kole nikto nemá zájem. Tak sa v treťom kole môže cena znížiť o dalších 25% z toho prvého podania ( čiže cena je už len 50% z ohodnotenia znalcom ).
Zvyčajne nie je záujem o kúpu nehnuteľnosti, ktorá ma viac vlastníkov .. resp. ak je predávaná len časť nehnuteľnosti. Čiže je šanca, že sa nikto vo vašom prípade neprihlási o kúpu ani v prvom ani v dalších kolách. Ale nedá sa na to spolahnúť.

Myslel som napriklad tuto drazbu:
www.notar.sk/cr_dr_search_v1.aspx?Cislo=4065&Rok=2009

kde je minimalne podanie: 34900 EUR (1051397,4 SKK)
ale uspesne to vydrazili za: 29900 EUR ( 900767,40 SKK)

Teraz ako luskam pokyny drazobnych spolocnosti, tak vidim, ze:"ak je v zmluve medzi navrhovatelom drazby a drazobnikom dohodnute, ze moze ist pod najnizsie podanie, tak to mozu urobit, po tom co nikto z draziacich neda najnizsie podanie" - iba parafrazujem.

Inac nasim snom je aj variant, ze sa ukoji prvy zalozny veritel, ak by k tomu doslo, tak sice ideme do podnajmu a este jeden uver budeme tahat aby starku nevystahovali, ale uz sme za vodou a svagrina nech si kupi pruzkovane pyzamo.
Xanti
10.11.09,20:24
Myslel som napriklad tuto drazbu:
www.notar.sk/cr_dr_search_v1.aspx?Cislo=4065&Rok=2009 (http://www.notar.sk/cr_dr_search_v1.aspx?Cislo=4065&Rok=2009)

kde je minimalne podanie: 34900 EUR (1051397,4 SKK)
ale uspesne to vydrazili za: 29900 EUR ( 900767,40 SKK)

Teraz ako luskam pokyny drazobnych spolocnosti, tak vidim, ze:"ak je v zmluve medzi navrhovatelom drazby a drazobnikom dohodnute, ze moze ist pod najnizsie podanie, tak to mozu urobit, po tom co nikto z draziacich neda najnizsie podanie" - iba parafrazujem.

Inac nasim snom je aj variant, ze sa ukoji prvy zalozny veritel, ak by k tomu doslo, tak sice ideme do podnajmu a este jeden uver budeme tahat aby starku nevystahovali, ale uz sme za vodou a svagrina nech si kupi pruzkovane pyzamo.No to museli zrejme dražiť v opakovanej dražbe, vtedy sa znížila vyvolávacia na 26 175 € ale bolo viac zaujemcov o túto nehnuteľnost za danú cenu, tak pekne prihadzovali až sa dopracovali k tej sume 29 900 €.

Všímaj si či ide o prvú dražbu, alebo opakovanú.
LoptosB
10.11.09,20:27
Všimol: bola to prvá dražba.
Však mrkni na ten odkaz, je tam oznamenie o drazbe a aj vysledok a aj to, ze je prva.
Xanti
10.11.09,20:29
Všimol: bola to prvá dražba.
Však mrkni na ten odkaz, je tam oznamenie o drazbe a aj vysledok a aj to, ze je prva.
Som pozerala, je tam len vyvolávacia cena 34900 € a prvá dražba, a že bola dnes. Ale nevidím tam to o úspešnom dražiteľovi.
arimi
07.11.10,17:40
čo sa stane s ostatnými exekúciami, ktoré nebudú dražbou uspokojené?u nás konkrétne sú na meno exmanžela, vačšinou nebankovky.može to zasiahnut aj mna či moje deti, kedže si úvery bral v čase manželstva? ako mám postupovat pri bsm, ked chcem žiadat teraz po pol roku a po dražbe na vyplatení všetkých platieb, ktoré som uhradila len ja sama? on sa nezapájal do platenia vobec, ani nájomné neplatil.
nemám po dražbe nárok na náhradu bytu od budúceho vlastníka?