Vivči
10.11.09,23:00
Prosím o Vašu pomoc! Čím viac čítam aj tu na porade aj v Zákone o DPH, tým väčší chaos v tom mám.
Sme firma s.r.o. registrovaná na DPH v SR. Vykonávame opravu ciest a miestnych komunikácií v ČR. Náš partner je česká firma, registrovaná na DPH v ČR.
Mám viac otázok, aby som si bola istá:
1/ Dobre som pochopila, že ak vystavím faktúru, tak je to bez DPH na základe par. 15 ods.2, nakoľko cesta sa nachádza na území ČR?
2/ Ak náš partner nám vypomáha v prípade potreby tak isto s opravami ciest na území SR, fakturuje bez DPH. Mám to samozdaniť? Pri službách nie som si istá.
3/ Pri tovare je mi jasné, že ak nakúpime tovar z ČR a dovezieme na SR, tak pripočítam aj odpočítam DPH /t.j. samozdaním/
4/ Do súhrnneho výkazu z týchto prípadov mám niečo uviesť? Zvykla som uviesť len vývoz tovaru, keď sme mi predali kamenivo do záhraničia.
Ďakujem za pomoc, veľa príspevkov som prečítala, ale som už popletená, radšej sa spýtam.
cloe
10.11.09,22:19
Prosím o Vašu pomoc! Čím viac čítam aj tu na porade aj v Zákone o DPH, tým väčší chaos v tom mám.
Sme firma s.r.o. registrovaná na DPH v SR. Vykonávame opravu ciest a miestnych komunikácií v ČR. Náš partner je česká firma, registrovaná na DPH v ČR.
Mám viac otázok, aby som si bola istá:
1/ Dobre som pochopila, že ak vystavím faktúru, tak je to bez DPH na základe par. 15 ods.2, nakoľko cesta sa nachádza na území ČR? Áno
2/ Ak náš partner nám vypomáha v prípade potreby tak isto s opravami ciest na území SR, fakturuje bez DPH. Mám to samozdaniť? Pri službách nie som si istá. Áno
3/ Pri tovare je mi jasné, že ak nakúpime tovar z ČR a dovezieme na SR, tak pripočítam aj odpočítam DPH /t.j. samozdaním/Áno
4/ Do súhrnneho výkazu z týchto prípadov mám niečo uviesť? Zvykla som uviesť len vývoz tovaru, keď sme mi predali kamenivo do záhraničia. Do súhrnného výkazu uvádzame len vývoz tovaru. Vývoz služieb budeme uvádzať do SV od 1.1.2010 na základe zmien v Zákone o DPH.
Ďakujem za pomoc, veľa príspevkov som prečítala, ale som už popletená, radšej sa spýtam.

Odpoveď v texte.
Vivči
10.11.09,22:56
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu reakciu. Ešte sa Vás chcem spítať, k bodu 2, že ak minulý rok som to nerobila myslím na samozdanenie pri službách má význam teraz podať opravné priznanie? Keďže konečný rozdiel by bol nulový? Bojím sa od kontroly z DU!!! Prebrala som účtovníctvo s tým, že aj predošlá učtovníčka to robila tak a teraz to chcem dať do poriadku.
cloe
10.11.09,23:00
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu reakciu. Ešte sa Vás chcem spítať, k bodu 2, že ak minulý rok som to nerobila myslím na samozdanenie pri službách má význam teraz podať opravné priznanie? Keďže konečný rozdiel by bol nulový? Bojím sa od kontroly z DU!!!

Doporučujem podať dodatočné DP DPH /nie opravné, tie sa podávajú v lehote na podanie/. Nie je sa prečo obávať daňovej kontroly. Postih nebude žiadny, vhľadom na nulový dopad.:)
Vivči
11.11.09,07:09
Ďakujem za pomoc!!!!!!!!!
bea
19.11.09,13:29
Nechcem zakladať novú tému a moja otázka sa týka fakturácie služieb do EU.
Môj klient dodáva službu do Belgicka, odberateľom je NATO. Chcú, aby im bola vystavená faktúra bez DPH a má tam byť takýto text:
Net of VAT, Article 42, Paragraph 3, 3rd of the Code Circular No 2 of 3.1.1978
a ja neviem na to prísť o čo ide. Prosím, vie mi niekto pomôcť?
:mee: :mee: :mee:
lenkam68
19.11.09,13:37
Takto mi to preložilo v googli:
Bez DPH, článok 42, odsek 3, 3. zákonníka obežníka č 2 zo dňa 3.1.1978.
bea
19.11.09,13:54
No veď to, ale neviem o čo presnejšie ide. Teraz mi poslali vraj presné znenie zo zmluvy. Možno takto to povie viac:
Since NATO is fully exempt from customs duties and VAT for all transactions which amount to EUR 123.95 or more, all invoices must bear the words: "Net of VAT, Article 42, Paragraph 3, 3rd of the Code Circular No 2 of 3.1.1978".
lenkam68
19.11.09,14:09
Podľa mňa je to obdoba § 73 odst. 2 pís. h, text ktorý uvádzaš na faktúrach pri dodaní služieb do EÚ, s tým rozdielom, že NATO je oslobodené od cla aj DPH. Preklad:
Vzhľadom k tomu, NATO úplne oslobodené od cla a DPH pre všetky transakcie, ktorá činí 123,95 eur alebo vyššou, musia byť všetky faktúry slová: "bez DPH, článok 42, odsek 3, 3. zákonníka obežníka č 2 zo dňa 3.1.1978 ".
bea
19.11.09,14:22
Ďakujem za preklad. A nevieš náhodou, na základe čoho by malo byť NATO oslobodené od DPH? Snažím sa nájsť niečo v zákone o DPH, ale nič neviem nájsť.
bea
19.11.09,14:43
Našla som
§ 43 ods. 6)

Oslobodené od dane je

a) dodanie tovaru a dodanie služby pre diplomatické misie, a konzulárne úrady iných štátov ako Slovenskej republiky a medzinárodné organizácie zriadené na území iného členského štátu a ich pracovníkov, ktorí nie sú občanmi Slovenskej republiky a nemajú trvalý pobyt v Slovenskej republike, okrem dodania nového dopravného prostriedku (§ 11 ods. 12),
b) dodanie tovaru a dodanie služby do iného členského štátu pre ozbrojené sily členského štátu, ktorý je stranou Severoatlantickej zmluvy, určené na použitie týmito ozbrojenými silami alebo civilnými zamestnancami, ktorí ich sprevádzajú, a na zásobenie ich stravovacích zariadení, ak tieto ozbrojené sily nie sú ozbrojenými silami štátu určenia dodávok a ak sa podieľajú na spoločnom obrannom úsilí.

Dá sa na to použiť aj na samotné NATO? Asi sa budem musieť obrátiť na DÚ.
lenkam68
19.11.09,14:51
Tak to bohužiaľ ani len netuším. Skús vygoogliť.
bea
19.11.09,15:02
Už sa snažím ... :-)
M@jka
19.11.09,19:55
Našla som
§ 43 ods. 6)

Oslobodené od dane je

a) dodanie tovaru a dodanie služby pre diplomatické misie, a konzulárne úrady iných štátov ako Slovenskej republiky a medzinárodné organizácie zriadené na území iného členského štátu a ich pracovníkov, ktorí nie sú občanmi Slovenskej republiky a nemajú trvalý pobyt v Slovenskej republike, okrem dodania nového dopravného prostriedku (§ 11 ods. 12),
b) dodanie tovaru a dodanie služby do iného členského štátu pre ozbrojené sily členského štátu, ktorý je stranou Severoatlantickej zmluvy, určené na použitie týmito ozbrojenými silami alebo civilnými zamestnancami, ktorí ich sprevádzajú, a na zásobenie ich stravovacích zariadení, ak tieto ozbrojené sily nie sú ozbrojenými silami štátu určenia dodávok a ak sa podieľajú na spoločnom obrannom úsilí.

Dá sa na to použiť aj na samotné NATO? Asi sa budem musieť obrátiť na DÚ.
Dá, lebo Belgicko je od r.1949 členom NATO/ v preklade organizácia Severoatlantickej zmluvy/. A Slovensko tiež od r.2004.
bea
20.11.09,08:34
Ďakujem za pomoc. Dám vedieť, presnejšie, lebo klient si to dal zistiť na Ministerstve financií. :-)
bea
24.11.09,12:39
Takže dozvedela som sa niečo, ale ešte nie všetko.
Z MF je informácia taká, že oslobodené od dane je podľa § 43 ods. 6 písm. b) a ods. 7 zákona o DPH dodanie tovaru a služby do iného členského štátu pre NATO, ak predložia tlačivo potvrdené členským štátom, z ktorého prišli, že majú nárok na nákup tovarov a služieb bez DPH. Ak nemáme od nich také tlačivo, nemôžeme fakturovať dodanie služby alebo tovaru bez dane, sme povinní fakturovať s daňou a daň ozbrojeným silám vráti prostredníctvom Ministerstva obrany SR Daňový úrad Bratislava I (§ 63 zákona o DPH).

O texte, ktorý som uvádzala v predchádzajúcom príspevku nič nevedeli. Ja som medzitým zistila, že je to z belgického zákona o DPH a oni chcú aby sa uvádzala vo faktúre odvolávka na belgický zákon o DPH. Ale je jasné, že my nemôžeme na základe belgického zákona dodávať služby bez DPH a ani sa nemôžeme odvolávať na ich zákon.

Teraz musí klient vyargumentovať svojmu odberateľovi prečo sa to nedá a povedať ako sa to dá.
A tak mám znovu otázku. Na stránke DR je tlačivo, ktoré by mal odberateľ - NATO z Belgicka vyplniť ( http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/dph_po_1_5_2004/data/potvrd_par_43.pdf ). Len ja by som také tlačivo potrebovala v angličtine. Neviete niekto náhodou, kde sa dá nájsť? Myslím, že toto asi presne takto funguje aj v iných členských štátoch a teda také tlačivo by niekde mohlo existovať.
Skúšala som na internete, ale ja mám dosť veľký handicap, anglicky viem len minimálne. Takže sa mi nič nepodarilo.

Ak by náhodou niekto mal podobný problém, tak vo Finančnom spravodajcovi č. 5/2005 bolo uverejnené oznámenie o postupe pri uplatnení oslobodenia od DPH pri dodaní tovaru a služby z tuzemska do iného členského štátu Európskej únie.
janka a
01.12.09,12:59
Ahojte poradaci,
prosim vas o radu, mam podobny problem s fakturaciou DPH ohladne sluzieb do Holandska.
Klient, ktory fakturuje sluzbu do Holandska holandskej firme nie je platcom DPH, ale holandská firma je platcom DPH v Holandsku. Aky paragraf ma uviest na fakturu. Kedze sa v tom velmi nevyznam o aky dohovor ide konkretne v tomto pripade.Dakujem vam vopred za odpoved.
janka a
01.12.09,13:03
A este som zabudla uviest, ze klient, ktory fakturuje je v SR.