jajahh
10.11.09,22:08
Chcela by som Vas poziadat o radu.
Je mozne zrusit niekolko spolocnosti bez likvidacie zlucenim do jednej a tej istej spolocnosti?
Spolocnost A a B by sa zlucila do existujucej spolocnosti C.
V obchodnom zakonniku som nasla, ze zrusit spolocnost bez likvidacie sa da:

zlúčiť, pričom imanie zanikajúcej spoločnosti prechádza na inú už jestvujúcu spoločnosť;
splynúť s inou spoločnosťou, pričom dochádza k zániku dvoch alebo viacerých spoločností a ich imanie.


Moj pripad je taky, ze potrebujem zapisat na OR zrusenie viacerych spolocnosti zlucenim do jednej a tej istej uz jestvujucej spolocnosti.

Vopred dakujem za radu.
J.
hena22
10.11.09,21:23
Existuje taka fajn kniha k tejto problematike, myslím Kombinácie Podnikov. Btw je aj dosť problém nájsť právnika, ktorý by sa chytil na takúto robotu (aspon podla mojej skúsenosti)

www.eplanet.sk/kniha/kombinacie-podnikov-richar-farkas/
januš1
11.11.09,06:19
Chcela by som Vas poziadat o radu.
Je mozne zrusit niekolko spolocnosti bez likvidacie zlucenim do jednej a tej istej spolocnosti?
Spolocnost A a B by sa zlucila do existujucej spolocnosti C.
V obchodnom zakonniku som nasla, ze zrusit spolocnost bez likvidacie sa da:

zlúčiť, pričom imanie zanikajúcej spoločnosti prechádza na inú už jestvujúcu spoločnosť;
splynúť s inou spoločnosťou, pričom dochádza k zániku dvoch alebo viacerých spoločností a ich imanie.


Moj pripad je taky, ze potrebujem zapisat na OR zrusenie viacerych spolocnosti zlucenim do jednej a tej istej uz jestvujucej spolocnosti.

Vopred dakujem za radu.
J.

Dať sa to samozrejme dá, ale je to náročné. Predpokladajme, že sa jedná o tri viacosobové s.r.o., z ktorých dve zlúčením zaniknú. Samotné zlúčenie zahŕňa dosť veľa krokov - o.i. prípravu návrhu zmluvy o zlúčení medzi zanikajúcimi a nástupníckou spoločnosťou a zvolanie VZ zanikajúcich i nástupníckej spoločnosti za účelom schválenia návrhu zmluvy o zlúčení. Všetky kroky sú popísané v obchodnom zákonníku v § 69, § 69a a §152a.
zalobaba
11.11.09,09:58
Chcela by som Vas poziadat o radu.
Je mozne zrusit niekolko spolocnosti bez likvidacie zlucenim do jednej a tej istej spolocnosti?
Spolocnost A a B by sa zlucila do existujucej spolocnosti C.
V obchodnom zakonniku som nasla, ze zrusit spolocnost bez likvidacie sa da:

zlúčiť, pričom imanie zanikajúcej spoločnosti prechádza na inú už jestvujúcu spoločnosť;
splynúť s inou spoločnosťou, pričom dochádza k zániku dvoch alebo viacerých spoločností a ich imanie.


Moj pripad je taky, ze potrebujem zapisat na OR zrusenie viacerych spolocnosti zlucenim do jednej a tej istej uz jestvujucej spolocnosti.

Vopred dakujem za radu.
J.

Zlúčenie je možné, ale iba za predpokladu, že sa jedná o rovnakú právnu formu všetkých zlučovaných spoločností. Je to však veľmi náročné, robiť zlučovanie bez šikovného advokáta a notára neodporúčam.
jajahh
11.11.09,13:31
Dakujem vsetkym za rady.

Este by ma zaujimalo, ci je potrebne spisat Zmluvu o zluceni u notara ako notarsku zapisnicu?
A pri prom podani navrhov na zapis zmien (v kazdej spolocnosti) je potrebne uhradit 66,- € za vsetky spol (aj za tie, ktore zanikaju a aj za tu, do ktorej za zlucuju)?

Veru, pride mi to poriadne zlozite :(
mi_ke
11.11.09,13:49
Zlúčenie je možné, ale iba za predpokladu, že sa jedná o rovnakú právnu formu všetkých zlučovaných spoločností. Je to však veľmi náročné, robiť zlučovanie bez šikovného advokáta a notára neodporúčam.

Nesuhlasim, zlucit mozno aj sro s akciovou spolocnostou...Co vsak suhlasim, ze nebude to take lahke :)
mi_ke
11.11.09,13:51
Dakujem vsetkym za rady.

Este by ma zaujimalo, ci je potrebne spisat Zmluvu o zluceni u notara ako notarsku zapisnicu?
A pri prom podani navrhov na zapis zmien (v kazdej spolocnosti) je potrebne uhradit 66,- € za vsetky spol (aj za tie, ktore zanikaju a aj za tu, do ktorej za zlucuju)?

Veru, pride mi to poriadne zlozite :(

Iba u akciovej spolocnosti...
zuzach
27.04.10,06:27
účtovali ste už niekto splynutie spoločností?
neviem či mám do súvahy a výsledovky sčítať do minulého obdobia tie splynuté spoločnosti, alebo uvažovať, akože je to nová spoločnosť a nedať do minulého obdobia nič
KEJKA
24.11.10,19:38
účtovali ste už niekto splynutie spoločností?
neviem či mám do súvahy a výsledovky sčítať do minulého obdobia tie splynuté spoločnosti, alebo uvažovať, akože je to nová spoločnosť a nedať do minulého obdobia nič
splynutím vznikla nová spoločnosť, nie?
Aký je rozhodný deň?
otvoríš účtovné knihy so sumármi na účtoch - viac viď Postupy účtovania.
Alebo ide o zlúčenie?
KEJKA
24.11.10,19:49
Zlúčenie - poprosím o vyjadrenie k zvýraneným otázkam-neistotám.
Moja firma TT preberie zanikajúcu firmu W. Nie je medzi nimi prepojenie.
Firma W zrušila svoje živnostenské oprávnenia=listy aj bankový účet. Nevykonáva žiadnu činnosť. Má list - zrušenie súhlasu so sídlom firmy od majiteľa nehnuteľnosti, kde mala doteraz sídlo /tieto doklady boli vybavené z dôvodu, že pôvodne som chcela podať podnet na súd o zrušenie firmy/
Zlúčenie sa však obom stranám javí ako pružnejšie, rýchlejšie, bezproblémové riešenie výmazu W,s.r.o.
Spracujem posledné doklady, vyčíslim, daňovú povinnosť. Súvaha bude mať len pohľadávky voči spoločníkovi, ZI, RF záväzok voči DU (resp.pohľadávku=preplatok) a výsledok hospodárenia.
Zmluva o zlúčení bude mať ustanovenie
1. údaje nástupníckej sro, zanikajpcej sro
2. ustanovenie, že spoločníkovi W sa vyplatí vyrovnací podiel. Za úhradu sa bude považovať aj zápočet s pohľadávkami voči spoločníkovi W.
3. ustanovenie, že jediným spoločníkom nástupníckej firmy bude doterajší spoločník
4. dátum - rozhodný deň...........uvažovala som dať 1.1.2011, ale praktickejšie bude napr. 6.12.2010
5. zmeny v zakladateľskej listine - zmena ZI/zvýšenie/
Otázka - zmluva o zlúčení musí mať overené podpisy ?
============================
Zakladateľská listina - úplné znenie - zmení sa výška ZI, mená zostanú bez zmeny. Živnosti W,sro boli zrušené, takže predmet činnosti sa nemení. Zakladateľskú listinu podpisuje konateľ,
netreba overený podpis...................správne?
=============================
Obe firmy sú jednoosobové, miesto VZ sme spísali v každej firme rozhodnutie jediného spoločníka o zrušení spoločnosti bez likvidácie zlúčením s TT sro. Rozhodnutia sú podpísané bez overenia.
==============================
dokumenty, prílohy + Návrh na výmaz Wsro + Návrh na zápis zmien TTsro pošlem vo vlastnom mene /mám splnomocnenie/. V návrhoch na výmaz W a zmeny TT bude môj overený podpis /ZEP/
za výmaz neplatím kolok,
za zmenový návrh platím.
==============================
následne zaúčtujem zlúčenie, ocenenie reálnou hodnotou bude účtovná hodnota vzhľadom na vyššie uvedené zložky majetku a záväzkov /nominály/.
=============================
KEJKA
26.11.10,05:32
zmluvu o zlúčení mám napísanú - je potrebné s ňou ísť k notárovi a podpísať ju tam?
Alebo stačí mať overený podpis na návrhu na výmaz?
KEJKA
26.11.10,12:30
zmluvu o zlúčení mám napísanú - je potrebné s ňou ísť k notárovi a podpísať ju tam?
Alebo stačí mať overený podpis na návrhu na výmaz?
posúvam...................
KEJKA
26.11.10,15:18
posúvam
ucetni_fantozzi
26.11.10,15:52
kejka vid §218a obchodneho zakonnika - zmluva o splynuti alebo zmluva o zluceni spolocnosti musi byt vyhotovena vo forme notarskej zapisnice - to je odpoved na tvoju otazku...
KEJKA
26.11.10,16:55
aha -dakujem, je to a.s., ale platí aj pre s.r.o.
hlavne ma odrádza táto lehota a ešte aj tá not.zápisnica.
(6) Návrh zmluvy o splynutí alebo zmluvy o zlúčení spoločností sa ukladá do zbierky listín pre každú zo spoločností podieľajúcich sa na splynutí alebo zlúčení. Oznámenie o uložení návrhu zmluvy o zlúčení alebo zmluvy o splynutí spoločností v zbierke listín musí byť zverejnené najneskôr 30 dní pred dňom konania valného zhromaždenia, ktoré má rozhodovať o jej schválení.
================
takže radšej riadna RUZ, vyplatenie podielu a potom dám podnet na súd na výmaz - sro nepodniká od oktobra 2010, má zrušený účet v banke aj odhlásené živnosti........
ucetni_fantozzi
26.11.10,18:09
no v podstate ano, ale pre s.r.o. plati §152a, ktory sa na §218a odvolava... takze ten mechanizmus je rovnaky...