matud
10.11.09,23:17
Dobrý deň,
sme nástupnícka firma (na základe franchisovej zmluvy), vďaka čomu sme prevzali celú mzdovú agendu našich zamestnancov zo starej firmy od 1.11.2009. Avšak jeden takýto "podedený" zamestnanec k nám nastúpil 1.11.2009 a v ten istý deň 1.11.2009 sme ukončili jeho pracovný pomer dohodou. Prihlásila a hneď aj odhlásila som ho 1.11.2009 na Sociálnej a zdravotnej poisťovni, t.j. akoby bol v našej firme jeden deň zamestnaný. Moja otázka znie, či som povinná vyplatiť odvody a mzdu za tento 1 deň, ak ten deň bol nedeľa a on nepracoval, nebol to jeho pracovný deň, ale deň pracovného pokoja?
hanelie
11.11.09,07:00
namiesto odhlášky si mala dať zrušenie prihlásenia -
odvody nemáš z čoho vypočítať - výkaz bude nulový
matud
12.11.09,09:21
Ako mám ďalej postupovať, mala by som stornovať odhlášku a nahradiť ju zrušením? Týka sa to sociálnej poisťovne aj zdravotnej poisťovne? Nebude chýbať zamestnancovi ten jeden deň v poistení, ak zruším prihlásenia, príp. nebude mať problémy pri žiadosti o dávku v nezamestnanosti? Aké môžu byť dôvody na zrušenie prihlásenia? Som povinná vystaviť tomuto zamestnancovi aj doklad o vyplatenej mzde, ktorá by mala byť nulová? Ak ste niekto ochotný mi poradiť, budem vám veľmi vďačná, pretože v mzdovej oblasti ešte len začínam a neviem sa v tom normálne ľudsky zorientovať.
Marta V
12.11.09,10:12
Ak si ho aj prihlásila, aj odhlásila 1. 11. 2009, tak na ten jeden deň musí mať mzdu a vymeriavací základ. V prípade, ak mu necháš nulovú mzdu, neprejde ti výkaz do soc. poisť. Sociálna poisťovňa kontroluje pri odosielaní výkazu či osoby, ktoré sú prihlásené sú aj vo výkaze. Takže pri kontrole na register by ti hlásilo chybu. Ak nemal byť uzatvorený pracovný pomer, tak je potrebné dať zrušenie prihlásenia. V prípade, ak mu necháš ten jeden deň zaplatený, tak mu musíš dať aj doklad o vyplatenej mzde, aj evidenčný list musíš odoslať.
brčko
12.11.09,10:27
Podla mna ak ozaj začal PP 1.11.09, tak prihláška bola na mieste a aj odhláška. Zrušenie prihlášky sa podla mna robí z iných dôvodov, no na druhej strane skúsenosti s tým nemám.

A nebudete mu preplácať zostatok dovolenky a vyplácať odstupné? Z preplatenej dovolenky by sa mu vyratal odvod do SP a ZP. Ak len odstupné, tak odvod bude len do ZP, do SP nie, aj ked odvod do SP bude asi z minima. No a v prípade, že mu neplatíte ani odstupné ani dovolenku t.j. nič, tak podla mna bude výkaz do SP a do ZP z minima. Podobný prípad som tu už čítala, ked skončila RD v sobotu a v pondelok začínala PN, tiež boli s tým problémy (aj z DVZ), no radu si nepamätám, ako to vyriešili. No skúsenosť s tým nemám, tak to berte len ako názor.
matud
13.11.09,10:04
ďakujem za radu
Katija
13.11.09,10:34
Podla mna ak ozaj začal PP 1.11.09, tak prihláška bola na mieste a aj odhláška. Zrušenie prihlášky sa podla mna robí z iných dôvodov, no na druhej strane skúsenosti s tým nemám.

A nebudete mu preplácať zostatok dovolenky a vyplácať odstupné? Z preplatenej dovolenky by sa mu vyratal odvod do SP a ZP. Ak len odstupné, tak odvod bude len do ZP, do SP nie, aj ked odvod do SP bude asi z minima. No a v prípade, že mu neplatíte ani odstupné ani dovolenku t.j. nič, tak podla mna bude výkaz do SP a do ZP z minima. Podobný prípad som tu už čítala, ked skončila RD v sobotu a v pondelok začínala PN, tiež boli s tým problémy (aj z DVZ), no radu si nepamätám, ako to vyriešili. No skúsenosť s tým nemám, tak to berte len ako názor.Výkazy nebudú z minima. Počet dní poistenia bude 1, VZ bude 0 a odvody 0. Aj pre ZP, aj pre SP.