janka.jana1
11.11.09,07:26
Ahojte.

Prosím vás, chcela by som, aby ste ma "odobrili" - nárok na daňový bonus vzniká (okrem ostatných náležitostí), keď zamestnanec dosiahne minimálne polovicu minimálnej mzdy, čo je 147,75 €.

To znamená, že keď u nás pracuje pani na dohodu o vykonaní práce a jej mzda je 211 €, tak jej môžem uplatniť bonus na dieťatko???

Rozmýšľam správne??

ďakujem.
veronikasad
11.11.09,06:30
Ahojte.

Prosím vás, chcela by som, aby ste ma "odobrili" - nárok na daňový bonus vzniká (okrem ostatných náležitostí), keď zamestnanec dosiahne minimálne polovicu minimálnej mzdy, čo je 147,75 €.

To znamená, že keď u nás pracuje pani na dohodu o vykonaní práce a jej mzda je 211 €, tak jej môžem uplatniť bonus na dieťatko???

Rozmýšľam správne??

ďakujem.
ano, aj dohodár má nárok na daňový bonus - ak splní ostatné podmienky
svedia
13.11.09,13:18
Ahojte..
poradte ak zamestnanec je PN celý rok 2009 má nárok na daňový bonus? ďakujem..
veronikasad
13.11.09,13:20
Ahojte..
poradte ak zamestnanec je PN celý rok 2009 má nárok na daňový bonus? ďakujem..
Nemá - iba ak by náhodou dostal nejakú mimoriadnu odmenu vo výške 6-násobku min.mzdy, mohol by požiadať o doplatenie v RZD.
svedia
13.11.09,13:27
..aké tlačivo treba doložiť zamestnávateľovi, od školy, že je študentom, má viac ako 16 rokov. Kde zoženiem tlačivko.
veronikasad
13.11.09,13:43
..aké tlačivo treba doložiť zamestnávateľovi, od školy, že je študentom, má viac ako 16 rokov. Kde zoženiem tlačivko.
nájdeš v tomto príspevku


http://www.porada.sk/1148007-post3.html
svedia
13.11.09,13:51
Takže to potvrdenie je rovnaké ako aj pre účely prídavku na dieťa?? Ak tomu správne chápem.,. papa príjemný víkend
ivka70
13.11.09,13:55
Takže to potvrdenie je rovnaké ako aj pre účely prídavku na dieťa?? Ak tomu správne chápem.,. papa príjemný víkend

Nemusi to byt presne to tlacivo, staci ja potvrdenie o navsteve skoly, ktore dostane v skole.
JanaOND
16.11.09,10:15
Ahojte, môžete mi niekto poradiť? Zamestnanec od januára do júna mal iného zamestnávateľa, tam si neuplatňoval daňový bonus na dieťa. Od júla do konca roka je naším zamestnancom. Teraz v 11.mesiaci mi oznámil, že má dieťa na strednej škole, doložil potvrdenie, a začnem mu uplatňovať daňový bonus od novembra. Môžem mu v ročnom zúčtovaní vrátiť daňový bonus za mesiace, po ktoré si ho neuplatňoval, aj za obdobie, keď mal iného zamestnávateľa? Osobne si myslím, že áno, ale chcem si to overiť u niekoho skúsenejšieho, ďakujem pekne za odpoveď.
VERONIKA6
16.11.09,10:24
Ahojte, môžete mi niekto poradiť? Zamestnanec od januára do júna mal iného zamestnávateľa, tam si neuplatňoval daňový bonus na dieťa. Od júla do konca roka je naším zamestnancom. Teraz v 11.mesiaci mi oznámil, že má dieťa na strednej škole, doložil potvrdenie, a začnem mu uplatňovať daňový bonus od novembra. Môžem mu v ročnom zúčtovaní vrátiť daňový bonus za mesiace, po ktoré si ho neuplatňoval, aj za obdobie, keď mal iného zamestnávateľa? Osobne si myslím, že áno, ale chcem si to overiť u niekoho skúsenejšieho, ďakujem pekne za odpoveď.
Nech prinesie potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa, či bol daňový bonus vyplácaný. Tebe prinesie rodný list a taktiež potvrdenie o návšteve školy. Pokiaľ mu daňový bonus nebol vyplácaný, vyrovná sa v ročnom zúčtovaní dane.
Paula
16.11.09,10:42
Nemyslím, že je potrebné potvrdenie od predch. zamestnávateľa. Zamestnanec sám je zodpovedný za to, o čo žiada a svojim podpisom túto zodpovednosť potvrdí.
hena22
16.11.09,10:47
Nemyslím, že je potrebné potvrdenie od predch. zamestnávateľa. Zamestnanec sám je zodpovedný za to, o čo žiada a svojim podpisom túto zodpovednosť potvrdí.

Súhlasím a dodávam že na "potvrdení o zrazených preddavkoch.... " predchádzajúci zamestnávateľ uvedie aj informáciu koľko a za ktoré mesiace bonusu vyplatil, takže sa to v ročnom zúčtovaní dorovná.
JanaOND
16.11.09,11:44
U predchádzajúceho zamestnávateľa si bonus neuplatňoval, a v potvrdení o príjmoch..... nie je ohľadom daňového bonusu nič uvedené, ani len meno a dátum narodenia dieťaťa, takže mi odporúčate poslať zamestnanca k bývalému zamestnávateľovi pre potvrdenie, že si uňho bonus neuplatňoval.
VERONIKA6
16.11.09,12:39
U predchádzajúceho zamestnávateľa si bonus neuplatňoval, a v potvrdení o príjmoch..... nie je ohľadom daňového bonusu nič uvedené, ani len meno a dátum narodenia dieťaťa, takže mi odporúčate poslať zamestnanca k bývalému zamestnávateľovi pre potvrdenie, že si uňho bonus neuplatňoval.
Keď v potvrdení o príjme nemá nič uvedené, tak nepoberal. Neposielaj ho nikam. Vyplácaj mu od kedy požiadal vo vyhlásení a ostatné sa mu dorovná v ročnom zúčtovaní dane za r. 2009.
veronikasad
16.11.09,15:12
U predchádzajúceho zamestnávateľa si bonus neuplatňoval, a v potvrdení o príjmoch..... nie je ohľadom daňového bonusu nič uvedené, ani len meno a dátum narodenia dieťaťa, takže mi odporúčate poslať zamestnanca k bývalému zamestnávateľovi pre potvrdenie, že si uňho bonus neuplatňoval.
Nepotrebuješ žiadne potvrdenie od bývalého zamestnávatela. DB mu začneš vyplácať odkedy je vašim zamestnávatelom, predložil potrebné doklady a podpísal vyhlásenie. Ak bude chcieť DB doplatiť, uvedie to v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane.
beata02
20.11.09,07:32
Dobrý deň, mám zamestnanca, ktorý je český štátny príslušník. Má jediného zamestnávateľa tu na Slovensku. Chce si uplatňovať daňový bonus na deti. Manželka je na rodičovskom príspevku v Čechách. Pravdepodobne si bude chcieť uplatňovať aj nezdaniteľnú čiastku na ňu v ročnom zúčtovaní. Nezdaniteľnú čiastku na seba si už uplatňuje. Môžem mu uplatňovať aj daňový bonus na deti a potom aj nezdaniteľnú čiastku na manželku?
hena22
20.11.09,07:41
podľa mňa je dańovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou a prináleží mu všetko tak odpočet na manželku ako aj bonus na deti.v zákone sa štátna príslušnosť nerieši. keby to nedostal bola by to diskriminácia
tuta
20.11.09,08:17
podľa mňa je dańovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou a prináleží mu všetko tak odpočet na manželku ako aj bonus na deti.v zákone sa štátna príslušnosť nerieši. keby to nedostal bola by to diskriminácia


Pozri novelu zákona o dani z príjmov účinnú od 01.03.2009.

Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť na manželku (manžela), o príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, finančné prostriedky na účelové sporenie a poistné na životné poistenie a daň o daňový bonus aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území SR v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov, ktoré mu plynú zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí