jelenka
11.11.09,08:03
Dobrý deň kolegovia, chcela by som sa opýtať na spravádzanie člena rodiny-paragraf na dva dni. Môže si uplatniť tento paragraf - sprevádzanie člena rodiny k pediatrovi (4 -ročné dieťa-doprovod nutný)
stará matka dieťaťa v práci? Nakoľko situácia v zamestnaní je viac ako kritická a nemôžem si dovoliť vymeškať poprosila som matku aby šla s dcérkou k lekárovi. Môže si moja matka potom uplatniť paragraf na dva dni v práci? V zákonníku som sa dočítala len o "rodinnom príslušníkovi"... ďakujem
Dana7
11.11.09,07:08
Jelenka,

myslim, že môže. V § 40 odsek 5 ZP je vymenované, kto každý sa na účely ZP považuje za rodinného príslušníka. Okrem iného je tam aj vnuk zamestnanca. Takže z toho mi vyplýva, že môže.
:)
jelenka
11.11.09,07:18
ďakujem veľmi pekne. myslela som si, ale v reále je to už iné.
FugAn
11.11.09,10:01
Nie je tam náhodou spomenuté aj to, že ak žijú spolu v spoločnej domácnosti? Ale samozrejme veľa záleži ako to zoberie daný zamestnávateľ.
Dana7
11.11.09,10:49
Nie je tam náhodou spomenuté aj to, že ak žijú spolu v spoločnej domácnosti? Ale samozrejme veľa záleži ako to zoberie daný zamestnávateľ.

Je to tam síce spomenuté, ale raz na nejakom školení nám prednášajúci tvrdil, že tá spoločná domácnosť sa nevzťahuje k rodinným príslušníkom, ale len k tej poslednej časti vety za čiarkou, ktorá znie .." a iná osoba, ktorá žije so zamestnancom v spoločnej domácnosti". Má sa na mysli napr. druh, družka.
V praxi som sa stretla aj s tým, že rodičia boli rozvedení, dieťa mala v starostlivosti mama, ale počas jej nemoci, s dcerou išiel k lekárovi otec, aj keď už nežili v spoločnej domácnosti a paragraf sa mu riadne uznal.
Niekde na porade to veľmi dobre vysvetlil aj p. Mihal.