wabi
11.11.09,08:41
Mrzí ma keď vidím ako na Slovensku vyrastajú v záhradách lesy.
Nič proti lesom, naopak som tiež vášnivý hubár a stromy sú všetky krásne.
Je to iste móda. Kedysi vysádzali parky bohatí páni. Po niektorých nám aj zostali krásne parky a arboréta. Navrhovali a vysádzali ich starý profesionálny záhradníci, ktorých si šľachta mohla dovoliť vydržiavať. Dnes sa máme všetci veľmi dobre a tak sa mnoho ľudí snaží na svojej malej záhradke pri dome urobiť si arborétum. Jasne veď ovocie je tak lacné marketoch a klobása je predsa chutnejšia.
Patríme podľa štatistík ku krajinám s najmenšou spotrebou ovocia.
Ak sa povie ovocný strom väčšina ľudí si hneď predstaví intenzívny sad plný zákrskov na husto v radoch ako monokultúru.
Ovocné stromy však vedia byť aj krásne a nie v monokultúre ale na trávniku, alebo v poraste s inými stromami či kríkmi. Tiež kvitnú, majú pekné listy a plody sú nielen chutné ale aj pekné v korune stromu.
beba13
11.11.09,08:36
Súhlasím s wabi, ale je to asi aj o tom, že veľa ľudí nemá čas, starať sa o ovocné stromy, vidím ako už i na dedinách likvidujú záhrady, ovocné sady a pestujú len okrasné. Ale zas mnohí aj spohodlneli, proste sa im nechce drieť na záhrade, ked všetko kúpi za pár eur.
durisovad
11.11.09,15:15
Neviem si predstavit, ze by som v lete isla do zahrady a nemala si co zobnut. Mame zahradu len priemerne velku, ale su v nej ovocne stromy aj kriky, z ktorych sa da od maja do neskorej jesene nieco odtrhnut a zjest. Mame aj ozdobne kriky a kvetiny, ale tie su pred domom, ovocne su vzadu, aby na ne neposobil prach z cesty. A zasa tak vela casu ta starostlivost o ne nezaberie. Preferujem to, co dopestujeme sami pred ovocim z marketov, ktore je dovezene ktovie odkial a ktovie kolko razy postriekane, aby vydrzalo dlhy transport.
wabi
11.11.09,21:01
Tak neviem, ak má to okrasné a skrášľovať vyžaduje minimálne rovnakú starostlivosť ako to ovocné...:D
marko1234
12.11.09,06:55
Podľa mňa je na každom čo preferuje a na čo sa cíti. Ak chce iba thuje čo raz za čas zastrihne (aj to ešte nevie ako a kedy- jeden môj dobrý známy) a to je všetko, tak tam dá k nim ešte pár nenáročných stromov či kríkov a nemožno mu nič vyčítať lebo je to predsa zeleň....t.j. továreň na kyslík a aj estetická stránka nie je na zahodenie. Zato ten kto síce nie je zrovna wabi, ale ho to zaujíma a chce vyskúšať možno aj niečo trochu náročnejšie sa veľa krát dobre kopne, lež mu záhrada niečo vyprodukuje :) (to nehovorím že by som bol ja .... :)))
wagner
12.11.09,16:14
Súhlasím s wabi, ale je to asi aj o tom, že veľa ľudí nemá čas, starať sa o ovocné stromy, vidím ako už i na dedinách likvidujú záhrady, ovocné sady a pestujú len okrasné. Ale zas mnohí aj spohodlneli, proste sa im nechce drieť na záhrade, ked všetko kúpi za pár eur.
Súhlasím. Zároveň dodávam, že pokiaľ je niekto zamestnaný a pracuje od rána napr. od siedmej a príde domov večer o siedmej, určite nebude robiť na záhrade. Zarobí si, kúpi si a na záhradu si ide iba oddýchnuť. Dnes je taký trend, že voľný čas(ktorého je niekedy málo) sa venuje oddychu a nie práci na záhrade. Hoci ja aj keď som chodila do práce ráno na piatu na autobus, prišla som domov o pätnástej popoludní, tak som išla robiť na záhradu. Teraz už síce toľko nesadím, ale dopestujem si takmer všetko. A jablká kupujem iba vtedy, keď sú v čase kvitnutia stromov mrazy a kvety pomrznú. Tvrdím, že bližššie mi je ísť do pivnice, ako do obchodu.
Silvernola
12.11.09,18:27
Súhlasím. Zároveň dodávam, že pokiaľ je niekto zamestnaný a pracuje od rána napr. od siedmej a príde domov večer o siedmej, určite nebude robiť na záhrade. Zarobí si, kúpi si a na záhradu si ide iba oddýchnuť. Dnes je taký trend, že voľný čas(ktorého je niekedy málo) sa venuje oddychu a nie práci na záhrade. Hoci ja aj keď som chodila do práce ráno na piatu na autobus, prišla som domov o pätnástej popoludní, tak som išla robiť na záhradu. Teraz už síce toľko nesadím, ale dopestujem si takmer všetko. A jablká kupujem iba vtedy, keď sú v čase kvitnutia stromov mrazy a kvety pomrznú. Tvrdím, že bližššie mi je ísť do pivnice, ako do obchodu.
Presne tak. Pre mna je záhrada relax práve po náročnom dni. Moja filozofia je: "Záhrada má slúžiť mne, nie ja záhrade". Keď prídem na záhradu, relaxujem. Raz so šálkou čaju, inokedy s motykou v ruke. Nie ani tak podľa potreby, ale podľa nálady. (Našťastie si zväšča neprotirečia:D:D:D)
Pre mňa by však sa rovnalo trestu prísť na záhradu a nanajvýš ovoniavať či obzerať. Čerstvo odtrhnutej jahôdke či voňavému strapcu hrozna sa tie zo supermarketu nemôžu ani rovnať. Nepestujem zeleninu na zimné zásobenie, ale ovocím zásobujem celé svoje okolie. A nezdá sa mi, že na to vynakladám veľa námahy.
A kto sa odváži tvrdiť, že toto nie je krásne?;)
wabi
12.11.09,20:00
Propagujem najmä druhy a odrody ktoré nevyžadujú žiadnu starostlivosť a sú pritom pekné!;)