andreaS
11.11.09,09:49
Zamestnanec dostal pokutu za preťaženie vozidla, kt. zaplatil zo svojich penazi.

Zamestnavatel mu chce tuto pokutu preplatit oficialne z firemnych penazi. Bude to danovy alebo nedanovy naklad? Je lepsie preplatit to voci blocku alebo je mozne dat mu tuto nahradu do mzdy?
Tweety
11.11.09,08:51
Zamestnanec dostal pokutu za preťaženie vozidla, kt. zaplatil zo svojich penazi.

Zamestnavatel mu chce tuto pokutu preplatit oficialne z firemnych penazi. Bude to danovy alebo nedanovy naklad? Je lepsie preplatit to voci blocku alebo je mozne dat mu tuto nahradu do mzdy?
Nie, pokuty nie sú daňovo uznanými nákladmi. Ak to chcete preplatiť, tak cez pokl. doklad.
Gabi03
11.11.09,08:52
Ja by som to preplatila ako blok - nedaňový náklad.
V mzde by to bolo komplikované, bolo by to treba minimálne zdaniť, ak nie aj odviesť poistné. :)
andreaS
11.11.09,08:52
kocky, tomu sa hovori bleskova odpoved ;)

dakujem za utvrdenie mojho nazoru :)
účtovník 007
11.11.09,09:43
Dôležité je si v tomto prípade uvedomiť, že pokutu dostal zamestnanec, nie spoločnosť. Z tohto dôvodu, predmetná pokuta nemá čo robiť v nákladoch spoločnosti a celkovo v účtovníctve. Nakoľko však nie vždy je zamestnanec na 100% zodpovedný za udelenú pokutu(plní príkazy nadriadených - vedie aj preťažené auto), prípadne majiteľ trvá na preplatení, tak ja riešim uvedené prípady nasledovne:

Spíšem protokol o škode, kde uvediem dátum,sumu, príčinu pokuty -opíšem situáciu. V závere je uvedené vyjadrenie škodovej komisie, ktorá rozhodla, že pokuta bude naúčtovaná do nákladov spoločnosti a prostredníctvom VPD bude preplatená zamestnancovi.
Na konci je uvedený súhlas konateľa s takýmto postupom.
Podľa mňa to aj tak nie je celkom kóšer, ale až po tom poslednom podpise to naúčtujem na nedaňové náklady.