maria75
11.11.09,09:02
dobry den, prosim vas vedel by mi niekto poradit?mama sa stara o ZTP dceru, ktora ma uz 23 rokov a dostava dochodok.mama dostava opatrovatelsky celodenny prispevok cca 4000sk. ma moznost si privyrobit v poobednajsich hodinach denne 2hod. ako upratovacka a 4hod. v predajni ked uz pri dcere bude nejaky iny clen rodiny. Bola sa informovat na UPSVaR a povedali, jej ze pocet hodin nie je dolezity len vyska jej zarobku nesmie presahovat 2nasobok zivotneho minima. Na internete som nasla odborny clanok, kde sa pise ze najlepsie je praca na doma...Moze teda pracovat mimo domu alebo nie?dakujem
hanelie
11.11.09,08:13
môže pracovať aj mimo domu, ale musí to byť v mieste / meste, obci / trvalého pobytu opatrovanej osoby -
opatrovateľský príspevok je za celodenné opatrovanie - počíta sa 24 hodín - čiže určite tam bude aj časové obmedzenie na vykonávanie práce /
Dana 22
15.11.09,09:56
Zákon č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ...., platný od 1.1.2009 v ods. 15) vysvetľuje podmienku zamestnania opatrovateľa – nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania. To znamená, že v čase svojej neprítomnosti musí zabezpečiť riadne opatrovanie zverenej osoby.
.
(15) Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť aj vtedy, ak fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, vykonáva zamestnanie a jej mesačný príjem z tohto zamestnania nie je vyšší ako dvojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom;29) vykonávanie zamestnania nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Podmienku bývania rieši ods. 4) , ktorý vlastne dovoľuje vykonávanie opatrovania okrem rodinných príslušníkov aj cudzej osobe, ak je dodržaná podmienka bývania podľa ods. 4)

(4) Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť aj inej fyzickej osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím a býva s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Podmienka bývania sa považuje za splnenú, ak má fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím trvalý pobyt alebo prechodný pobyt v mieste trvalého pobytu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím má prechodný pobyt v mieste trvalého pobytu fyzickej osoby, ktorá ju opatruje a s ktorou býva.
Dana 22