Airam25
11.11.09,09:30
Pekný deň,
chcela by som poprosiť skúsenejších mzdárov o možné alternatívy ako vyriešiť a spraviť mzdu pre zamestnancov v tejto situácii:
zamestnanci pracujú na riadnu zmluvu,majú hodinovú mzdu,nenárokovateľnú zložku mzdy prepočítavanú podľa skutočne odpracovaných hodín v mesiaci a smenový príplatok(tiež prepočítavaný podľa odprac.hodín) Nie je tu spísaná žiadna kolektívna zmluva. 2 zamestnanci v októbri 4x ušli zo smeny-teda neodpracovali celú smenu.Obaja majú už vyčerpanú dovolenku nárokovateľnú do konca roka. Na chýbajúce hodiny do fondu prac.času 170,5 h nemám žiaden doklad.Ich nadriadený vedúci je vo výpovednej dobe-čerpá 28 dní dovolenky a k vzniknutej situácii sa nevyjadruje ani slovne ani písomne.Neviem či môžem svojvoľne uplatniť neplatené voľno, keďže zamestnanci nemali v 10.mesiaci ohlásené prerušenie poistenia na SP.ĎAKUJEM za serióznu pomoc.
Airam25
11.11.09,09:32
Pekný deň,
chcela by som poprosiť skúsenejších mzdárov o možné alternatívy ako vyriešiť a spraviť mzdu pre zamestnancov v tejto situácii:
zamestnanci pracujú na riadnu zmluvu,majú hodinovú mzdu,nenárokovateľnú zložku mzdy prepočítavanú podľa skutočne odpracovaných hodín v mesiaci a smenový príplatok(tiež prepočítavaný podľa odprac.hodín) Nie je tu spísaná žiadna kolektívna zmluva. 2 zamestnanci v októbri 4x ušli zo smeny-teda neodpracovali celú smenu.Obaja majú už vyčerpanú dovolenku nárokovateľnú do konca roka. Na chýbajúce hodiny do fondu prac.času 170,5 h nemám žiaden doklad.Ich nadriadený vedúci je vo výpovednej dobe-čerpá 28 dní dovolenky a k vzniknutej situácii sa nevyjadruje ani slovne ani písomne.Neviem či môžem svojvoľne uplatniť neplatené voľno, keďže zamestnanci nemali v 10.mesiaci ohlásené prerušenie poistenia na SP.ĎAKUJEM za serióznu pomoc.

Poradí niekto problematiky znalý ?
tttt
11.11.09,11:28
Dala by som neodpracovane hodiny ako neplatene volno. Na SP sa hlasi prerusenie, len ak sa jedna o neplatene volno na cely den a viac.
Fairy
11.11.09,11:45
Podľa mňa: ako mzdárka nemôžeš určovať, čo im treba na vymeškané hodiny dať. To musí urobiť niekto kompetentný, teda ich nadriadený, alebo niekto, kto ho zastupuje. Prípadne niekto nad ich šéfom.
A ak by to ostalo na tebe (si kompetentná a poverená), tak ja by som im dala absenciu.
Súhlasím s tttt, že ich neodhlasuješ z SP, pokiaľ to nebolo neplatené voľno/absencia na celý deň.
Airam25
11.11.09,11:53
Nie nebolo to na cely den,ale za cely mesiac to vyjde do 12hodin.Neviem ci na SP mozem dat prerusenie spätne na oktobrove datumy,uz je november.Nikoho kompetentneho tu nemam-konatel fy sedi vo FR,a veduci vyroby je na dovolenke vo vypovednej lehote,naviac sa k tomu nechce vyjadrit.A vyplaty musim vyplatit. S absenciou skusenosti nemam,neviem s cim vsetkym sa to spaja a ake ukony je potrebne urobit.
Fairy
12.11.09,07:24
Vyplať im mzdu na hodiny, ktoré odrobili. Neplatené voľno sa dá neskôr zmeniť na absenciu. Neprerušuj ani nič nehlás na sociálku, nie je to celodenné. A kľudne to daj aj spätne za október. Veď výplatu ešte nemáš urobenú.
U nás je to tak, že na neplatené voľno musí mať písomnú žiadosť a súhlas od nadriadeného. Ak také niečo nemá, tak sa napíše absencia. Ale toto ty asi sama nevyriešiš. Budeš musieť počkať, kto nastúpi po tom vedúcom výroby. Nech si to potom vyrieša ich nadriadení.
Airam25
12.11.09,08:42
No pri absencii sa pokial viem krati dovolenka.Ja v buducom mesiaci nemam co kratit ked ju tito zamestnanci maju uz vycerpanu-(aj narok na november a december)! To neplatene volno jednemu vychadza 20hodin za cely mesiac,druhemu 37hodin ak mu nevytiahnem 2dni DR na kt. ma narok ak odpracuje cely rok.Ak dám na tieto pocty neplatene volno-nebude sediet SP mes.vykaz,kt.uz musime posielat tiez elektronicky aj ked mame 6zamestnancov.Takze pochybujem ze bude vykaz akceptovany bez poslaneho dokladu prerusenia poistneho.A cele sa to vrati "späť" pri vystavovani ELDP v buducnosti.
Fairy
13.11.09,03:50
Poistenie sa prerušuje len vtedy, ak je NV alebo absencia CELÝ deň. Ak je to len nejaké hodiny, tak sa neprerušuje. Aj keby pri spočítaní vyšlo viac ako deň. To znamená, že aj keby každý deň mal napr. 2 hod. neplateného voľna, tak na SP nič neposielaš.