Piskotik
11.11.09,10:02
Rada by som sa ujistila, ktore obdobie sa bude brat pre vymeranie mojej materskej. Precitala som si nejeden prispevok ohladne tejto temy, avsak nenasla som konkretnu odpoved. Pracujem momentalne od 12.1.2009 na dobu urcitu a to do 31.1.2010. Nastup na matersku je cca zaciatok marca 2010. Hrozi mi ze budem nezamestnana vo februari 2010. Doposial viem, ze do uvahy sa berie posledne zamestnanie z predchadzajuceho roku, pre mna t.j. 2009. Ale co v pripade, ak ostanem nezamestnana tesne pred nastupom na matersku aj ked iba mesiac? Stale sa bude brat do uvahy minuly rok? Alebo bohuzial zaklad z podpory? Nie je potom lepsie hodit sa na PN v january 2010? Dakujem za odpoved a pomoc. Lucia
ALLL
11.11.09,09:07
budes v ochrannej lehote...takze vym.zaklad by mal byt r.2009
Piskotik
11.11.09,09:58
Dakujem krasne za promptnu odpoved. Ani nevies ako si ma potesil. Hoci zamestnavatel je velmi seriozny a tvrdi, ze ma ten mesiac podrzi, avsak nechcem sa na to spoliehat. Mozes mi prosim povedat co je ta ochranna lehota? Treba sa prihlasit na urad prace na ten mesiac februar? Hoci uz teraz som na polovicku na rizikovom, mam vsak moznost pracovat z domu. Je potom pre mna lepsie sa hodit na PN oficialne v january, kedy stat po 10 dnoch PN odvadza za mna vsetky odvody? Dakujem este raz. Lucia
Piskotik
11.11.09,11:05
Dakujem krasne za promptnu odpoved. Ani nevies ako si ma potesil. Hoci zamestnavatel je velmi seriozny a tvrdi, ze ma ten mesiac podrzi, avsak nechcem sa na to spoliehat. Mozes mi prosim povedat co je ta ochranna lehota? Treba sa prihlasit na urad prace na ten mesiac februar? Hoci uz teraz som na polovicku na rizikovom, mam vsak moznost pracovat z domu. Je potom pre mna lepsie sa hodit na PN oficialne v january, kedy stat po 10 dnoch PN odvadza za mna vsetky odvody? Dakujem este raz. Lucia
brčko
11.11.09,11:07
Súhlasím s predchádzajúcou odpovedou. Tvoje RO bude obdobie 12.1.09-31.12.09 aj v prípade, ak PP skončí 31.1.2010.


Dakujem krasne za promptnu odpoved. Ani nevies ako si ma potesil. Hoci zamestnavatel je velmi seriozny a tvrdi, ze ma ten mesiac podrzi, avsak nechcem sa na to spoliehat. Mozes mi prosim povedat co je ta ochranna lehota? Je to doba, počas ktorej aj ked ti netrvá nem.poistenie, aj tak si môžeš uplatniť nárok na nemocenské dávky a budeš mať na ne nárok, ak splnaš ostatné podmienky (napr. 270dní NP pre materské) Treba sa prihlasit na urad prace na ten mesiac februar? ak nebudeš poberať nemocenské alebo si nechceš sama platiť zdrav.poistenie, tak áno. Hoci uz teraz som na polovicku na rizikovom, mam vsak moznost pracovat z domu. Je potom pre mna lepsie sa hodit na PN oficialne v january, kedy stat po 10 dnoch PN odvadza za mna vsetky odvody? samozrejme, ak môžeš potiahnuť tvoj PP, tak ho predlž. A ak by bol problém chodiť na UP a lekár ťa považuje za rizikovú, tak môžeš byť PN. Záleží či budeš PN hned den po ukončení PP. Ak áno, tak na UP ťa nezaevidujú ako PN. Ale ked ti skončí PP, tak už budeš len zdravotne poistená štátom (bud ako uchádzač o zamestnanie alebo ako poberatel nemocenského, čo treba vybaviť v ZP), iné poistenie za teba štát neplatí a ani ti netrvá (ani dôchodkové a ani v nezamestnanosti), ak PP skončil. Dakujem este raz. Lucia
.