Lilly34
11.11.09,10:05
prosím Vás ako zaúčtovať preddavok na plyn za 12/09. Faktúra príde určite až v novom roku 2010. ja plyn neplatím preddavkom, ale uhrádzam vždy vyúčtovaciu faktúru. Keďže je to koniec roka nie som si istá ako to zaúčtovať. Ďakujem
..MARIA
11.11.09,09:31
prosím Vás ako zaúčtovať preddavok na plyn za 12/09. Faktúra príde určite až v novom roku 2010. ja plyn neplatím preddavkom, ale uhrádzam vždy vyúčtovaciu faktúru. Keďže je to koniec roka nie som si istá ako to zaúčtovať. Ďakujem

Ahoj, ak účtuješ v PU tak takúto faktúru treba zaúčtovať v roku 2009 na účet " nevyfakturované dodávky " - čiže 502xx/323xx
a v roku 2010 ju zaúčtuješ 323/321
343/321 :)
Lilly34
11.11.09,09:44
Ďakujem Mária ,čo je prosím ťa PU? :)
susann2
11.11.09,09:52
prosím Vás ako zaúčtovať preddavok na plyn za 12/09. Faktúra príde určite až v novom roku 2010. ja plyn neplatím preddavkom, ale uhrádzam vždy vyúčtovaciu faktúru. Keďže je to koniec roka nie som si istá ako to zaúčtovať. Ďakujem
Pokiaľ tá faktúra príde aj januári a bude tam dátum zdaniteľného plnenia do 31.12., tak ju zapíšeš s dátumom kedy príde, / musí to byť do vykoania ročnej uzávierky/ a zaúčtuješ do roku 2009. Zvyknem si obvolať SPP a ZSE, aby poprosím ich aby boli promtní.

P.S. PÚ - podvojné účtovníctvo
..MARIA
11.11.09,10:51
Ďakujem Mária ,čo je prosím ťa PU? :)

PU- je podvojné účtovníctvo. Tak teraz neviem v akom účtovníctve účtuješ, či v podvojnom, alebo jednoduchom - JU. :)
Lilly34
12.11.09,15:21
Účtujem PU. Ďakujem.
Lilly34
12.11.09,15:23
Mária a prečo neúčtovať cez 314 ZF? preddavok nie je záloha?
blazonko
18.11.09,07:57
Áno Lilly, preddavok je záloha. V tomto prípade však cez 314 nemôžeš účtovať, keďže Maria vyššie napísala, že uhrádza vyúčtovacie faktúry, nie preddavkové. Aj keď teda neviem, ako to funguje v reáli, či jej plynári posielajú 2 faktúry, alebo jednu. Mne posielajú iba jednu a tú účtujem ako riadnu faktúru, nie ako zálohovú.
Lilly34
18.11.09,10:36
Ďakujem. Ak chcem uhradiť na konci roka aj iné veci, napríklad telefon, vodu, lebo máme finančné prostriedky, ale nemám nijaký doklad, viem len približne koľko uhradiť potom tiež účtovať ako nevyfakturované dodávky? Fa by mala prísť do zúčtovania uzavierky.
susann2
18.11.09,11:12
Ďakujem. Ak chcem uhradiť na konci roka aj iné veci, napríklad telefon, vodu, lebo máme finančné prostriedky, ale nemám nijaký doklad, viem len približne koľko uhradiť potom tiež účtovať ako nevyfakturované dodávky? Fa by mala prísť do zúčtovania uzavierky.
Nemôžeš uhradiť len tak niekomu sumu, ktorú ty vypočítaš, bez akéhokoľvek dokladu. Musíš nájsť iný spôsob riešenia, keď vieš, že budeš mať v niektorých prípadoch nedoplatok, požiadaj o zvýšenie zálohovej platby na mesiac december napr. SPP, alebo niektoré org. mi vyjdú v ústrety a zašlú mi vyučtovaciu fa do 31.12. napriklad ZSE, stíham to ešte uhradiť. V prípade, že niečo zlyhá využívam § 8 ods. 5 zákona 553/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách:

(5)Bežné výdavky s*výnimkou miezd, platov, služobných príjmov a*ostatných osobných vyrovnaní, ktoré boli poskytnuté právnickej osobe alebo fyzickej osobe príslušným správcom kapitoly ako bežný transfer po 1.*októbri rozpočtového roka a*ktoré nebolo možné použiť do konca príslušného rozpočtového roka, možno použiť do 31. marca nasledujúceho rozpočtového roka.

Odvediem zostatok finančných prostriedkov zriaďovateľovi a on mi ich vráti v novom roku.
Lilly34
18.11.09,11:32
Susann 2, prosím ťa kedy tie finančné prostriedky vrátiš? Ešte som tak nerobila, vždy sa plašíme minúť všetko čo je na účte, aby sme neprišli o peniaze. Takže poríjmy musia byť minuté, z rozpočtu môže ostať?
susann2
18.11.09,11:50
Z prostriedkov, ktoré obdržíme po 1.10. odrátam fin. prostriedky vyplatené na mzdy po 1.10., vyjde mi maximálne možná suma, ktorú si môžeme ponechať k budúcemu roku. To je len na vysvetlenie, že nemôžeš odviesť zriaďovateľovi akúkoľvek sumu, ktorú ste od začiatku roka nasporili. Prevod musí byť uskutočnený do 31.12., informujem o tom zriaďovateľa, lebo aj o tom účtuje. Na účte ponechávam len sumu potrebnú na poplatky v banke.
Pokiaľ sme mali na PK refundované nájomné, tak odvádzam zriaďovateľovi najskôr tieto prostriedky ako nevyčerpané a až potom nevyčerpané prostriedky na PK s kódom zdroja 111.
Lilly34
18.11.09,11:52
Ďakujem ti pekne.:)
xoxolushka
27.12.09,19:42
na tento účel sa netvorí rezerva??