dianmarco
11.11.09,10:17
Dobrý deň. Vedel by niekto poradiť, či môže byť štandardná zmluva o sprostredkovaní podľa paragrafu 642 Obchodného zákonníka podpísaná u notára alebo na matrike?? Ja som v tomto prípade na zmluve uvedený ako sprostredkovateľ. Záujemca je však vzdialený 350 km. Zmluva je vyhotovená v dvoch výtlačkoch. Môžem oba výtlačky podpísať najskôr ja na matrike. Následne oba výtlačky poslať poštou doporučene záujemcovi. Ten podpíše oba výtlačky tiež na matrike a následne mi jeden výtlačok zašle doporučene nazad. Bude takto vyhotovená a podpísaná zmluva platná????
Monika Kováčová
11.11.09,09:32
Takáto zmluva bude platná aj bez overeného podpisu.
dianmarco
11.11.09,12:51
A čo v prípade, že sa záujemca bude snažiť o to aby mne nemusel po prípadnom prebehnutí obchodu platiť povíziu a zmluvu naschvál podpíše iná- neoprávnená osoba. Zmluvu dá podpísať kamarátovi, alebo susedovi, ktorý nemá s predmetom sprostredkovania nič spoločné. A potom mi ju pošle poštou nazad.Hoci v hlavičke zmluvy budú uvedené správne iniciály záujemcu, podpis nebude jeho. Preto sa to robí osobne, lenže mne sa nechce cestovať za záujemcom 350km+350 nazad =700km, a hlavne s neistým výsledkom obchodu.
vikinka
11.11.09,12:56
U notára je povinnosť overovať zmluvy,ktoré sa zároveň zväzujú,napr.na kataster,ostatné môžu byť overené na matrike.
Petra Nová
11.11.09,13:12
Ak máš takéto obavy, tak požiadaj, aby druhá zmluvná strana dala úradne overiť svoj podpis na zmluve. Na druhej strane, ak by ten, pre ktorého si sprostredkoval obchod, využil výsledky sprostredkovania, asi by sa veľmi nemohol vyhovárať na to, že on o zmluve nevedel, podľa nej nekonal, a že ju za neho uzatvoril niekto iný. Preto je najideálnejšie podpisovať zmluvu súčasne obidvomi stranami. Ale aj pri písomnom zaslaní návrhu zmluvy, napr.doporučenou poštou, je dôkaz o tom, že si zaslal nejaký návrh zmluvy a na akú adresu, je možné zistiť, kto ju prevzal, a až keď sa Ti zmluva vráti späť, považuje sa za uzavretú. Treba si preto nechávať obálky z doručenej pošty. Nemyslím si, že nevyplatenie odmeny s odôvodnením, že zmluvu podpísal niekto iný, by bola úspešná.