zuzanah3
11.11.09,10:32
Dobrý deň, chcem sa opýtať
1. je povinnosť tvoriť OP k pohľadávke, alebo ju môžem odpísať, až keď je premlčaná?
2. viem, že mi pohľadávku nezaplatia, ale nemám k tomu žiaden doklad
môžem ju podľa § 19 ods. i odpísať?

i) výdavok (náklad) vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti, ak sú súčasne splnené tieto podmienky:

1. k tejto pohľadávke možno tvoriť opravnú položku podľa § 20 ods. 4 písm. b) alebo ods. 14 písm. b),
2. menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje sumu 331, 94 eura,
3. k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje sumu 331, 94 eura,

pohľadávka mi spĺňa všetky kritériá, až na to, že som netvorila OP v r. 2008, teraz je už po splatnosti viac ako 24 mesiacov, čo splňa podľa mňa bod 1. ods. 14 písm. b), myslíte, že ju môžem odpísať, aj keď som netvorila opravnú položku?

Ďakujem
IvoM
11.11.09,12:18
Pokiaľ má účtovníctvo zobrazovať verný a pravdivý obraz o firme tak OP by sa mali tvoriť a teda ich aj účtovať.
K druhej otázke, áno ak spĺňa všetky tri podmienky podľa §19.1.i tak ju môžte odpísať aj keď nebola tvorená OP.
zuzzkaa
11.11.09,12:28
Čo by som mala urobiť s pohľadávkou z r.2008 ktorej hodnota je viac ako 16 700€ ? Firma už v OR neexistuje. Čo teraz? Vrátia sa tie peniaze v nejakej forme???
IvoM
11.11.09,12:43
Ono o pohľadávky sa treba priebežne starať. Nezaškodí si pozrieť §19 odst.1.h) ZoDP a tu hľadať odpoveď či sa dá s predmetnou pohľadávkou ešte niečo daňovo zmysluplné robiť. BTW, očakávať od firmy ktorá je vymazaná z OR nejakú formu úhrady chce poriadnu dávku optimizmu blížiacu sa k naivizmu /sorry, ale tak to vidím/.:)
zuzanah3
11.11.09,12:50
Pokiaľ má účtovníctvo zobrazovať verný a pravdivý obraz o firme tak OP by sa mali tvoriť a teda ich aj účtovať.
K druhej otázke, áno ak spĺňa všetky tri podmienky podľa §19.1.i tak ju môžte odpísať aj keď nebola tvorená OP.

by sa mali, či musia? ;)

takže pohľadávku môžem odpísať, aj keď nebola tvorená OP? tak to je super :)
IvoM
11.11.09,13:20
by sa mali, či musia? ;)

takže pohľadávku môžem odpísať, aj keď nebola tvorená OP? tak to je super :)


Odpoveď nájdeš v §7 a §8 zákona o účtovníctve. :)