inge57
31.08.05,13:49
Ahojte! Moja známa má takýto problém - má vypísať svojmu bývalému zamestnancovi potvrdenie o zdaniteľnej mzde, ale je tu jeden háčik. Táto firma sa dostala do konkurzu. Zamestnanec v tejto firme pracoval od 01.01.2004 do 31.10.2004. Firma vyplatila zamestnancovi mzdu za január až júl 2004 v plnej výške/odviedla daň + poistné/, ale problém nastal v auguste 2004, kde zamestnancovi nebola vyplatená mzda v plnej výške, ale z dôvodu insolventnosti mu vyplatili o cca 4000,- čistého menej.Samozrejme za tento mesiac neodviedli daň za zamestnanca ani poistné. Za mesiace 09,10/2004 zamestnancovi nevyplatili žiadnu mzdu, ale neskôr dostal z garančného fondu aspoň nejaký doplatok i keď to nebola plná výška. Prosím Vás čo má kolegyňa uviesť na riadok 01-skutočný hrubý príjem, ktorý mu vyplatila alebo hrubý príjem, ktorý má uvedený v mzdovom liste

r. 03- poistné má byť výška skutočne zaplateného poistného alebo je to výška poistného uvedeného v mzdovom liste,
r. 05-úhrn zrazených preddavkov - tiež to má byť výška skutočne zrazeného a odvedeného preddavku? Ďakujem
ormika
31.08.05,11:55
Tento problém sme riešili s daňový úradom v roku 2002, kedy spoločnosť, kde som pracovala išla do konkurzu. Všetky potvrdenia sme robili podľa skutočne vyplatených miezd (samozrejme hrubé mzdy). A v roku, kedy boli mzdy doplatené, tiež sa spravilo potvrdenie o zdaniteľnej mzde a to v takej sume, v akej mzdy boli vyplatené, do kolonky daň sa neuviedlo nič a zamestnanec si musel podať daňové priznanie typ A sám.Neviem či je to dostatočná odpoveď.
inge57
31.08.05,11:58
Prosím Ťa týka sa to aj poistého - uviedli ste tam to čo zamestnávateľ za zamestnanca skutočne odviedol?
ormika
31.08.05,12:01
Myslím, že poistné tam išlo tak, ako má byť a spoločnosť v konkurze je potom dlžníkom sociálnej poisťovne. Zamestnanec už s poistným nič nemal.
Maňaska
31.08.05,12:23
Do Potvrdenia o príjme pre rok 2004 majú ísť skutočne vyplatené mzdy a skutočne zrazené poistné a daň do 31.1.2005
tonkat
06.10.05,11:59
Chcem sa spýtať, ak pošlem zamestnancovi Potvrdenie o príjme po skončení prac. pomeru poštou do vl. rúk a on si to nepreberie, koľkokrát to mám ešte zopakovať? Nevyplýva z toho pre mňa nejaká povinnosť hlásenia na daň. úrad o tom, že tento príjem nemá započítaný do ročného zúčt. dane, príp. daňového priznania?
stdr
06.10.05,12:51
Chcem sa spýtať, ak pošlem zamestnancovi Potvrdenie o príjme po skončení prac. pomeru poštou do vl. rúk a on si to nepreberie, koľkokrát to mám ešte zopakovať? Nevyplýva z toho pre mňa nejaká povinnosť hlásenia na daň. úrad o tom, že tento príjem nemá započítaný do ročného zúčt. dane, príp. daňového priznania?

Myslím že to nie je Váš problém, že si to neprevezme. Ja by som si založila obálku vrátenú z pošty. Pred daňovým úradom je zodpovedný on sám, žiadna povinnosť hlásenia nie je.
Zita4
06.10.05,15:29
Chcem sa spýtať, ak pošlem zamestnancovi Potvrdenie o príjme po skončení prac. pomeru poštou do vl. rúk a on si to nepreberie, koľkokrát to mám ešte zopakovať? Nevyplýva z toho pre mňa nejaká povinnosť hlásenia na daň. úrad o tom, že tento príjem nemá započítaný do ročného zúčt. dane, príp. daňového priznania? Dňom, keď sa ti obálka vráti z pošty ako nedoručiteľná sa považuje táto pošta za doručenú. :)
tonkat
06.10.05,20:38
Dňom, keď sa ti obálka vráti z pošty ako nedoručiteľná sa považuje táto pošta za doručenú. :)
Ďakujem za odpoveď. Viem o týchto doručovacích - preberacích procedúrach, ale stale mi to nejako nedá, že keď viem, že nepriznal ten náš príjem v ročnom zúčtovaní, teda môže tam byť daňový únik a ja o ňom viem, že to nemám povinnosť ohlásiť. Len to mi nesedí. Nemám s tým skúsenosť, len teraz prvýkrát sa mi stalo, že neprevzal tieto veci. Prajem dobrú noc.
Zita4
06.10.05,20:42
Toto platí podľa ZP o doručovaní v pracovno-právnych vzťahoch. (§ 38 ods. 4). Podľa mňa by to malo platiť aj v tomto prípade.
liba2
06.10.05,20:59
Ďakujem za odpoveď. Viem o týchto doručovacích - preberacích procedúrach, ale stale mi to nejako nedá, že keď viem, že nepriznal ten náš príjem v ročnom zúčtovaní, teda môže tam byť daňový únik a ja o ňom viem, že to nemám povinnosť ohlásiť. Len to mi nesedí. Nemám s tým skúsenosť, len teraz prvýkrát sa mi stalo, že neprevzal tieto veci. Prajem dobrú noc.Ak ste mu zrazili daň, potom by nemalo prísť k úniku.
Jankaaa
13.02.06,08:37
Ak ste mu zrazili daň, potom by nemalo prísť k úniku.
Musí sa "Potvrdenie o zdaniteľnej mzde" posielať do vlastných rúk? Nestačí Doporučene?
Jankaaa
01.03.06,11:06
ako to robíte Vy ostatní. Firma má veľa dohodárov, ktorí si ani nevyžiadajú to potvrdenie. Urobené ich mám. Musím ich posielať do vlastných rúk? Musím ich vôbec posielať doporučene? Nestačí obyčajne?
Jankaaa
07.03.06,06:21
Môžte mi niekto poradiť, ako posielate potvrdenia Vy?
RENATAW
07.03.06,06:27
Ja potvrdenia posielam doporučene - aj dohodárom. Zamestnancom, ktorí u nás ešte pracujú dám na podpis kopiu potvrdenia a tú si založím.
Beba
07.03.06,06:35
Ja potvrdenia posielam doporučene - aj dohodárom. Zamestnancom, ktorí u nás ešte pracujú dám na podpis kopiu potvrdenia a tú si založím.Tiež posielam doporučene a keď mám podpísané vyhlásenie poznačím saslanie DP poštou s dátumom a číslom podacieho lístku.
lydus2001
26.01.10,09:25
ahojte, opäť otváram túto tému aj vzhľadom na to, že firma v konkurze už v súčastnosti nie je nič výnimočné.. Aj naša firma je v konkurze a našim Zcom neboli vyplatené mzdy v 4/2009 a v 5/2009 mesiaci, ako som si už zistila, tak do riadku 01 v potvrdení o zdaniteľnej mzde sa uvádza iba to, čo bolo skutočne vyplatené, ale neviete mi poradiť, ako je to s riadkom 03, lebo ani poistné nebolo odvedené a s riadkom 05, ani daň nebola odvedená a s riadkom 09, ani DDS nebolo odvedené za tie dva mesiace. Uvádzajú sa tam hodnoty, ktoré boli skutočne odvedené alebo hodnoty, ktoré boli zrazené???
vopred ďakujem za všetky odpovede
Andyke
26.01.10,09:42
Pokiaľ nevyplatíte tie mzdy do 31.1.2010, tak Potvrdenie o zdanit. mzde bude obsahovať iba údaje za mesiace od 1-3/2009, t.j. budeš brať do úvahy iba hrubý zdanit.príjem, poistné, dane, DB iba za tieto tri mesiace.
Nevyplatené mzdy do uvedeného termínu nemôžu byť príjmom r. 2009.

§4 Zák.o dani z príjmov
Základ dane

(1) Základ dane sa zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 5 až 8.

(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie
lydus2001
26.01.10,10:11
takže ak tomu rozumiem správne, tak všetky údaje budú iba za prvé tri mesiace...
a do riadku 02 a 06 sa uvedie tiež iba označenie za prvé tri mesiace (1,2,3) ???
ale do spodnej kolonky sa uvedie pracovný pomer 1 - 5 ??? (lebo v piatom mesiaci dostali naši zamestnanci výpoveď)
Andyke
26.01.10,10:49
r. 2 a 6 : 1-3
ktorý je spodný riadok? O tej zamestnaneckej prémii? Tam tiež 1-3 dávaš.(lebo tam je, že zamestnávateľ vyplácal príjmy za kalend.mesiace)
lydus2001
26.01.10,12:59
veľmi pekne ďakujem, ani nevieš ako si mi pomohla, robím takéto veci 1x a hneď vo firme, kt. je v konkurze, tak ešte raz ďakujem za rady
lydus2001
03.02.10,13:11
ahojte, keďže doteraz ste mi vždy dobre poradili, tak vás opäť prosím o radu. Ako mám vypísať Potvrdenie o zdaniteľ. mzde, ak máme Zcov, ktorým bola urobená mzdy, boli vypočítane odvody, preddavky, ale z dôvodu, že naša firma je v konkurze, tak dostali iba časť tej mzdy a odvody a preddavky sa neplatili vôbec. Viem, že do potvrdenia sa uvádza iba to, čo bolo skutočne vyplatené, ale ako to je potom pri poistnom a príspevkoch, čiastkovom základe dane..., ak bola vyplatená iba nejaká časť výplaty. Mám to potom nejako pomerne napočítavať, alebo tam mám uvádzať celé sumy, ako keby bola mzda vyplatená celá, alebo čo s tým. Vôbec si s tým neviem rady a na DÚ sa neviem dovolať, aby mi poradili.
ďakujem
anna81
04.02.10,08:52
Ahojte, sme pozemkové spoločenstvo s práv. subj., svojím členom vyplácame podiely na zisku a zároveň sú niektorí členovia spoločenstva štatutármi, majú raz za rok odmenu. Mám zaškrtnúť políčko "áno" v poslednom riadku potvrdenia o príjmoch..?
janka67
04.02.10,14:05
Ahojte, sme pozemkové spoločenstvo s práv. subj., svojím členom vyplácame podiely na zisku a zároveň sú niektorí členovia spoločenstva štatutármi, majú raz za rok odmenu. Mám zaškrtnúť políčko "áno" v poslednom riadku potvrdenia o príjmoch..?

Áno zaškrtni áno. :) a iba pre upresnenie: do potvrdenia uvedieš spomínaným štatutárom iba odmeny za výkon funkcie, príp. ak mali príjem z dohôd, nie podiely na zisku
lydus2001
04.02.10,16:59
nikto neporadí čo s tým, ak bola v minulom roku vyplatená iba časť výplaty a odvody a poistné neboli uhradené vôbec, ako to potom bude na potvrdení o zdaniteľnej mzde?
anna81
05.02.10,05:12
Áno zaškrtni áno. :) a iba pre upresnenie: do potvrdenia uvedieš spomínaným štatutárom iba odmeny za výkon funkcie, príp. ak mali príjem z dohôd, nie podiely na zisku

Ďakujem janka67, iba som si to chcela uistiť. Podiely na zisku tam neuvádzam, tie sa nepriratávajú ku mzde, to je samostatná kapitola...:D
A ešte ma napadla jedna vec, členovia spoločenstva, ktorí niesú štatutármi, pracovali na dohodu a taktiež sa popdieľali na zisku spoločenstva. Aj tým mám zaškrtnúť ANO?
janka67
05.02.10,05:45
Ďakujem janka67, iba som si to chcela uistiť. Podiely na zisku tam neuvádzam, tie sa nepriratávajú ku mzde, to je samostatná kapitola...:D
A ešte ma napadla jedna vec, členovia spoločenstva, ktorí niesú štatutármi, pracovali na dohodu a taktiež sa popdieľali na zisku spoločenstva. Aj tým mám zaškrtnúť ANO?

Áno. Kukni na vysvetlivky k potvrdeniu v prílohe - 9):)
anna81
05.02.10,06:23
Chcela som sa ti poďakovať že si mi tak rýchlo odpovedala, tak som ti aspom pridelila bodík. Naozaj oceňujem že si odpísala, teraz majú asi všetci veľa práce a často si nenájdem priamu odpoveď na moju otázku.
zuzana
08.02.10,14:18
Ja by som tiež potrebovala poradiť ohľadom potvrdenia o zdanit.mzde.Ak zamestnancom nebola vyplatená mzda za mesiace 10,11,12/2009 do 31.1.2010, tak do potvrdenia dávam iba mesiace 1-9/2009 aj to tam mám vyznačiť , že je to len za tie mesiace, a potom výška poistného sa udáva iba za mesiace 1-9/2009 a nezdaniteľné minimum sa v akej výške píše do potvrdenia v celkovej za rok 2009 alebo iba za mesiace 1-9/2009, keď v daň.priznaní sa uvedie v celkovej možnej výške za rok 2009?
lydus2001
09.02.10,05:23
tak ako hovoríš, do potvrdenia dáš iba mesiace 1-9/2009, vyznačíš iba tie mesiace a vlastne všetky údaje sa ti budú vzťahovať iba na toto obdobie, keď mzda bola Zcom vyplatená.
simona28
10.02.10,19:02
ahojte, prosím vie mi niekto poradiť ako vystaviť potvrdenia o zdaniteľnej mzde ak sme spätne museli opraviť mzdy za 12/2009 a vzniknuté nedoplatky a preplatky sme započítali do miezd za 1/2010, ktoré budú vyplatené vo februári?
Ďakujem
lydus2001
11.02.10,05:02
ak budú vyplatené vo februári, tak sa do potvrdenia nedávajú, tam idú iba mzdy, ktoré boli vyplatené do 31.01, čiže do potvrdenia dáš iba to, čo im bolo skutočne vyplatené do konca januára. Nedoplatky a preplatky sa im odzrkadlia až v potvrdení za rok 2010.
zuzana
12.02.10,07:22
Ja by som tiež potrebovala poradiť ohľadom potvrdenia o zdanit.mzde.Ak zamestnancom nebola vyplatená mzda za mesiace 10,11,12/2009 do 31.1.2010, tak do potvrdenia dávam iba mesiace 1-9/2009 aj to tam mám vyznačiť , že je to len za tie mesiace, a potom výška poistného sa udáva iba za mesiace 1-9/2009 a nezdaniteľné minimum sa v akej výške píše do potvrdenia v celkovej za rok 2009 alebo iba za mesiace 1-9/2009, keď v daň.priznaní sa uvedie v celkovej možnej výške za rok 2009?

A to nezdaniteľné minimum dám iba vo výške za tie mesiace 1-9?A v daň.priznaní si potom uplatním nezd.minimum na celý rok?
Viera1000
15.02.10,15:01
Ak zamestnanec pracoval v tej istej firme 2 mesiavce na dohodu a potom na HPP , pričom si uplatňoval nezdaniteľnú časť počas celého oobdobia stači mu vystaviť jedno potvrdenie o zdaniteľnej mzde alebo musi osobitne dohodu a osobitne HPP.
Zoltán Kovács
15.02.10,15:05
Ak zamestnanec pracoval v tej istej firme 2 mesiavce na dohodu a potom na HPP , pričom si uplatňoval nezdaniteľnú časť počas celého oobdobia stači mu vystaviť jedno potvrdenie o zdaniteľnej mzde alebo musi osobitne dohodu a osobitne HPP.

Ja v takomto prípade vystavujem 2 potvrdenia. Program neumožňuje tieto dva druhy prac.pomeru zahrnúť do jedného.
drobeceva
15.02.10,15:06
Ak zamestnanec pracoval v tej istej firme 2 mesiavce na dohodu a potom na HPP , pričom si uplatňoval nezdaniteľnú časť počas celého oobdobia stači mu vystaviť jedno potvrdenie o zdaniteľnej mzde alebo musi osobitne dohodu a osobitne HPP.
Záleží, ako som mala z-ca zadaného v programe. Ak bol zvlášť na dohodu a zvlášť na HPP, tak mu vystavíš 2 potvrdenia.
Viera1000
15.02.10,15:21
Bol v mesiaci apríl a máj dohoda a v júni mu vznikol HPP. Teda vystavím dve potvrdenia.
Keďže mal podpísané vyhlásenie o uplatňovaní NČ v potvrdení z dohody príjem uvádzam do kolonky 01?
Zoltán Kovács
15.02.10,16:08
Bol v mesiaci apríl a máj dohoda a v júni mu vznikol HPP. Teda vystavím dve potvrdenia.
Keďže mal podpísané vyhlásenie o uplatňovaní NČ v potvrdení z dohody príjem uvádzam do kolonky 01?

Ak príjem bol zdanený preddavkovou daňou tak áno.
zuzana
18.02.10,17:23
Ako bude vyzerať Potvrdenie o príjme na rok 2010 ak nevyplatená mzda za 10/2009 a 11/2009 bude vyplatená vo februári a 12/2009 a 1/2010 v marci 2010, aké mesiace sa v potvrdení vyznačia?
zuzana
19.02.10,07:03
Ako bude vyzerať Potvrdenie o príjme na rok 2010 ak nevyplatená mzda za 10/2009 a 11/2009 bude vyplatená vo februári a 12/2009 a 1/2010 v marci 2010, aké mesiace sa v potvrdení vyznačia?

Vyznačia sa 1,2,3 alebo len prvy mesiac, alebo 2,3?
IVETA N
19.02.10,09:30
Ahojte a prajem príjemný deň.
Môže byť NČ na daňovníka za mesiac 10,11,12/ 2009
,, 951,72,, ?
mam takýto problem: uctovníčka svojmu bývalému zamestnancovi vystavila potvrdenie o ZM za uvedené mesiace kde
do riadku 1. dala mzdu cca 1 098 , potom poistne za ZP ,,146,28 a vysiel mu CZD ,,951,72,, do r. Nč dala 951,72
zavolala som jej a povedala že ona to ma dobre a mám si preštudovať zákon poradte mi ktorý ktory paragraf DzP lebo este dodala že výska NC sa odvíja od príjmu.
ďakujem IVeta n
Timka1
19.02.10,09:32
nemôže byť, zrejme s pomýlila, na mesiac je 335,47 x 3 = 1006,41 €

§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
Na začiatok

(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 až 4, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý

a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy platného životného minima,
b) je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44, 2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.
brčko
19.02.10,09:46
Ahojte a prajem príjemný deň.
Môže byť NČ na daňovníka za mesiac 10,11,12/ 2009
,, 951,72,, ?
mam takýto problem: uctovníčka svojmu bývalému zamestnancovi vystavila potvrdenie o ZM za uvedené mesiace kde
do riadku 1. dala mzdu cca 1 098 , potom poistne za ZP ,,146,28 a vysiel mu CZD ,,951,72,, do r. Nč dala 951,72
zavolala som jej a povedala že ona to ma dobre a mám si preštudovať zákon poradte mi ktorý ktory paragraf DzP lebo este dodala že výska NC sa odvíja od príjmu.
ďakujem IVeta n

ona tam dala asi tú sumu len z dôvodu, že jeho ZD bol vo výške 951,72, t.j. aby nešiel do mínusu?
Ale inak podla mna to nie je podstatné, v DP sa to vyrovná. Podstatná je výška preddavku dane a čiastk.základu dane. Aj ked neovládam zamestnanecké prémie, tak neviem, či to nemá na to vplyv, ale skôr nie.
IVETA N
19.02.10,09:49
čižš NČ v tomto prípade je nižšia ako 100 násobok ŽM
tak NČ by mala byť 335.47 a ak som dobre rozumela tomu ašte v decembri 2009 sa mala tato čiastka upravovať o 0,06 a rozdiel medzi 286,27 a 335,47 / január, február / čiže o 2x 49,20
Timka1
19.02.10,09:51
čižš NČ v tomto prípade je nižšia ako 100 násobok ŽM
tak NČ by mala byť 335.47 a ak som dobre rozumela tomu ašte v decembri 2009 sa mala tato čiastka upravovať o 0,06 a rozdiel medzi 286,27 a 335,47 / január, február / čiže o 2x 49,20

v DP si uplatníš celú NČ a to 4025,70 €, bez ohľadu na to, že v potvrdení máš takú ako máš .....
IVETA N
19.02.10,09:57
ona tam dala asi tú sumu len z dôvodu, že jeho ZD bol vo výške 951,72, t.j. aby nešiel do mínusu?
Ale inak podla mna to nie je podstatné, v DP sa to vyrovná. Podstatná je výška preddavku dane a čiastk.základu dane. Aj ked neovládam zamestnanecké prémie, tak neviem, či to nemá na to vplyv, ale skôr nie.
preddavok je ,,0 ,, a zaklad dane je dobre
ale toto potvrdenie je sučasťou DP nebude to musiet opravit potom po podani DP ?
Timka1
19.02.10,10:00
preddavok je ,,0 ,, a zaklad dane je dobre
ale toto potvrdenie je sučasťou DP nebude to musiet opravit potom po podani DP ?


nie je potrebné opravovať potvrdenie, dôležité je, aby boli správne uvedené hrubý príjem, poistné ZD, ktoré prepisuješ do DO, NČ je pre každého 4025,70 (okrem výnimiek, ale tie sa teba netýkajú)
brčko
16.03.10,20:19
Aké potvrdenie sa vydáva, ak zamestnanec dostane vyplatenú mzdu až po ukončení prac.pomeru? Také isté ako počas? Nie som si celom istá aj ked to predpokladám. Ale asi si to mýlim s RZZP, to sa už nevystavuje po ukočení PP.

Totiž ide mi o to, ako si vystaviť potvrdenie od zamestnávatela. Môj PP trval do 30.9.2009 ale mzda nebola doteraz vyplatená. Časť z garanč.fondu a zostatok sa ešte posnažím, no ešte vyplatený nebol. Všetky potvrdenia za zamestnávatela vystavujem ja. Pre istotu si chcem dať potvrdiť od správcu nulový zdanitelný príjem za rok 2009. A teraz neviem, či do potvrdenia o zdanit.mzde napísať 1-12/2009 aby bolo jasné, že ani dodatočne po ukončení PP zamestnávatel nič nevyplatil, alebo len 1-9/2009, t.j. obdobie trvania PP.
lydus2001
17.03.10,06:27
do potvrdenia vypisuješ iba tie mesiace, za ktoré si dostala peniaze. Keďže si v 2009 namala žiaden zdaniteľný príjem, tak ja by som na tvojom mieste ani potvrdenie nevystavovala.
brčko
17.03.10,10:36
do potvrdenia vypisuješ iba tie mesiace, za ktoré si dostala peniaze. Keďže si v 2009 namala žiaden zdaniteľný príjem, tak ja by som na tvojom mieste ani potvrdenie nevystavovala.

díky za reakciu. No mám nie dobré skúsenosti s úradmi a tiež správcom, tak som radšej velmi opatrná v týchto veciach. Takže preto chcem ako zamestnanec takéto potvrdenie aj ked možno ho nakoniec len založím :).
chudaska
23.01.11,18:26
dobry vecer, prosim o radu, v roku 2010 som bola na rodicovskom prispevku, zamestnavatel mi dal vypoved,nakolko ide do konkurzu, mala som narok na 3-mesacne odstupne, ktore mi nebolo vyplatene z dôvodu fin. problemov, mam vyplatnu pasku,kde mam sumu odstupneho, preddavok na dan a cistu mzdu. Dala som si ziadost o vyplatenie odstupneho z Gar. fondu. Nevyplatia mi cele odstupne,nakolko prevysuje sumu,ktoru mi moze zaplatit Soc. poistovna. Chcem sa spytat,mam narok ziadat cez danove priznanie spat dan. preddavok,ktory mi bol strhnuty pri vypocte mzdy? Nakolko som ine zdan. prijmy nemala a moja zdan. mzda za rok 2010 nie je vo vyske 4025,70 EUR. Dakujem za kazdu radu, peniazky by sa mi hodili,hlavne teraz,ked som na rodicovskej dovolenke.
Andyke
23.01.11,18:36
Nemôžeš vypýtať tú daň, odstupné Ti zamestnávateľ nevyplatil, tým pádom ani Ti nemôže zamestnávateľ vystaviť Potvrdenie o
príjmoch FO za rok 2010.
lydus2001
24.01.11,06:04
zamestnávateľ v Potvrdení uvedie iba to, čo bolo skutočne vyplatené, teda to, čo reálne vyplatil zamestnávateľ (nie garančný fond), lebo iba z reálne vyplatených príjmov Ti mohla byť zdrazená daň. Preto si v daňovom priznaní si nemôžeš uplatniť daň z odstupného keď nebolo vyplatené.
chudaska
24.01.11,08:04
dobry den a este dotaz,ak bola napr. vyplatena mzda za mesiace 1-7, ale za 8-9 uz cez garancny fond,tak sa im uda do riadku 02 potvrdenia iba 1-7, aj mzda aj poistne aj dan,len za tie mesiace,ktore im boli realne vyplatene a dole do tej tabulky kalendarne mesiace, pracovne pomer zaskrtne sa len 1-7, alebo tam sa skrtne podla mesiacov,ktore odpracoval? Dakujem
lydus2001
24.01.11,08:23
ja som firmu v konkurze riešila pred rokom :)
do riadku 02 dáš tak ako píšeš iba mesiace 1-7 (zúčtované a VYPLATENÉ za mesiace...) a dole zaškrtneš všetky mesiace, ktoré zamestnanci odpracovali (1-9), aby bolo jasné, že majú tieto mesiace vykryté
chudaska
24.01.11,08:26
dakujem pekne, a ako ti to dopadlo, dorabali sa este potvrdenia za rok 2010,alebo zamestnanci o tie zrazene preddavky prisli? Nemohli si ich uplatnit ani o rok neskor?
lydus2001
24.01.11,08:43
už som nič nedorábala, zamestnanci sa iba málokedy po konkurze dostanú k svojim peniazom, hoci sa firma potom predala, tak sa uspokojovali najmä soc.poisťovňa, ZP, daňový úrad...a na zamestnancov už nezvýšilo :(
Gabo71
16.02.11,16:10
Dobrý deň, ja som mala to šťastie, že mzdu, ktorú mi nevyplatil zamestnávateľ a ktorý sa dostal do konkurzu, mi vyplatili z garančného poistenia. Mňa by teraz zaujímalo, či si mám dať tento príjem do daňového priznania. Bola to mzda za 2009, v potvrdení o zdan.mzde za 2009 som túto mzdu nemala vyčíslenú, lebo nebola vyplatená. Ale v 2010 som dostala dávku z garančného fondu. Je táto dávka predmetom dane? Neviete mi prosím poradiť? Ďakujem.
Andyke
16.02.11,16:31
Prečítaj odpoveď od DRSR tu:
http://www.porada.sk/1284629-post10.html
Gabo71
17.02.11,05:09
Ďakujem za super odpoveď. Naozaj som vďačná. Pekný deň prajem
ludmila12
25.03.11,09:12
dobrý deň,
myslela som si, že v tejto téme mám jasno ale zdá sa, že nie. :cool:
Na školeniach nás vždy školili, že ak zamestnávateľ vykoná ročné zúčtovanie zamestnancovi, nemôžem mu už vydať potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Po vykonaní RZD dávam v časti VI. Vyhlásenia podpísať pracovníkom, že prebrali do konca apríla.
b) ročné zúčtovanie preddavkov na daň
c) potvrdenie o zaplatení dane na účely vyh. podľa § 50 zákona (ak žiadal)

Volala mi kolegyňa, že som povinná vydať aj potvrdenie o zdaniteľnej mzde do konca apríla aj tím pracovníkom ktorým bolo robené RZD :confused: zákon č.595/2003 Z.z. v znení neskorších...
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
§ 39


5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do
a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia
veronikasad
25.03.11,09:16
Ludmila, u zamestnancov, ktorým si robila RZD, je predsa dokladom o súhrnných údajoch kopia RZD. Žiadne potvrdenie o zdanitelnej mzde im nevydávaš.
lydus2001
25.03.11,09:24
ja to viem práveže tak, že kópia RZD nestačí, a tak pre istotu k nej stále pripnem aj Potvrdenie o zdan. mzde.
veronikasad
25.03.11,09:27
Nikdy som to takto nerobila (Potvrdenie si prikladám len ku svojej kopii) - ale ani som ešte nemala kontrolu na daň zo závislej činnosti ...
ludmila12
25.03.11,09:28
Ludmila, u zamestnancov, ktorým si robila RZD, je predsa dokladom o súhrnných údajoch kopia RZD. Žiadne potvrdenie o zdanitelnej mzde im nevydávaš.
o tom som bola doteraz presvedčená aj ja, ale kolegyňa z nášho nadriadeného úradu ma presviedčala, že na základe §39 ods.5 mám dávať aj potvrdenie o zdan.mzde, ja som povedala, že som to nikdy nedávala a ani dávať nebudem pretože je to nezmysel :confused:, vďaka za odpoveď
Zamestnanci sa v zákonoch o dani nevyznajú a každého musím vyspovedať a upozorniť na to, na čo má nárok a to je jedno či má stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie. Keď mu ešte strčím do ruky potvrdenie o zdaniteľnej mzde mohli by sa nájsť aj takí ktorí by si dali urobiť daňové priznanie.
veronikasad
25.03.11,09:33
o tom som bola doteraz presvedčená aj ja, ale kolegyňa z nášho nadriadeného úradu ma presviedčala, že na základe §39 ods.5 mám dávať aj potvrdenie o zdan.mzde, ja som povedala, že som to nikdy nedávala a ani dávať nebudem pretože je nezmysel :confused:, vďaka za odpoveď
súhlasím s tebou, skús napísať dotaz na DR SR.
lydus2001
25.03.11,09:33
ani ja som ešte kontrolu nemala, takže neviem, čo by na to povedali oni, ale aj mne sa to zdá dosť zbytočné...
no ja som taká podctivka, že to radšej robím :)
truch
25.03.11,09:53
Pri podpisovaní vyhlásenia v časti VI. vydané, mi zamestnanci zakrúžkujú
b/ ročné zúčtovanie preddavkov na daň a tí, ktorí si robia DP sami zakrúžkujú a/ a každý rok sa podpíšu. Mám jednu zamestnankyňu, ktorej robím RZ a ona chce aj potvrdenie, vždy mi zakrúžkuje aj a/ aj b/, tak ako jedinej ho dávam. Ja mám vytlačené a založené všetko pri mzdách na konci roku.
Tiež mi to nikto nekontroloval:)
ludmila12
25.03.11,09:54
čo sa týka, že to chcem mať v poriadku to chcem aj ja. Preto ma to tak rozčúlilo, pretože každý prednášajúci nás roky upozorňuje na to, aby sme také niečo nespravili, pretože sa to dá zneužiť. A potom sa dozviem, že mi to zákon prikazuje tak to je už na mňa silná káva. Aj keď kvalita naších zákonov je :rolleyes:
ludmila12
28.03.11,05:15
tak toto som našla na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) , stále mi z toho vychádza, že keď robím RZD tak nedávam potvrdenie o zdaniteľnej mzde

Otázka
Aké lehoty je povinný dodržať zamestnávateľ pri vystavovaní dokladov (potvrdení) pre zamestnancov ?


Odpoveď
Zamestnávateľ je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr
- do 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie (potvrdenie o úhrne príjmov predkladá zamestnanec pri podaní daňového priznania), alebo
- do konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie (tlačivo o vykonanom ročnom zúčtovaní), alebo
- do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ak zamestnanec o vystavenie dokladu zamestnávateľa požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia (potvrdenie o úhrne príjmov).
Zamestnávateľ je povinný na žiadosť zamestnanca vystaviť aj potvrdenie o zaplatení dane na účely poukázania podielu zaplatenej dane na osobitné účely.
milanr
06.05.11,09:49
Aj ja som sa stretla s názorom, že do 30.04. je potrebné vydať ZC, ktorým sme robili RZD Potvrdenie o zdaniteľnej mzde, nakoľko v RZD môže mať ZC zahrnutý aj príjem od iných zamestnávateľov. Tak som to dala zamestnancom pre istotu. Lenže teraz v oddieli IV. mám vo Vyhláseniach zakrúžkované u niektorých všetky tri písmená, pretože niektorým som dávala aj Potvrdenia na 2%, ale podpis daňovníka mám len jeden a dátumy vydania potvrdení rôzne. Môžem to tak nechať, nebude mať k tomu kontrola z DÚ pripomienky? A ešte otázočka ako postupujete pri zmene Vyhlásenia ak staré je už vyplnené na všetky 4 zdaňovacie obdobia ? Má ZC vyplniť aj dátum nástupu do zamestnania+podpis alebo ak pokračuje vyplní len ďalšie zdaňovacie obdobie napr. r.2012 a do 31.1. podpíše, že nedošlo k zmenám a pokračuje v uplatňovaní NČZD a DB. Ďakujem
rodina1
06.05.11,10:08
Aj ja som sa stretla s názorom, že do 30.04. je potrebné vydať ZC, ktorým sme robili RZD Potvrdenie o zdaniteľnej mzde, nakoľko v RZD môže mať ZC zahrnutý aj príjem od iných zamestnávateľov. Tak som to dala zamestnancom pre istotu. Lenže teraz v oddieli IV. mám vo Vyhláseniach zakrúžkované u niektorých všetky tri písmená, pretože niektorým som dávala aj Potvrdenia na 2%, ale podpis daňovníka mám len jeden a dátumy vydania potvrdení rôzne. Môžem to tak nechať, nebude mať k tomu kontrola z DÚ pripomienky? ku každému dátumu by mal byť aj podpis zamestnanca (ako potom dokážeš, že si zamestnanec skutočne potvrdenie prevzal? ved podpisom vlastne potvrdzuje danú skutočnosť) A ešte otázočka ako postupujete pri zmene Vyhlásenia ak staré je už vyplnené na všetky 4 zdaňovacie obdobia ? Má ZC vyplniť aj dátum nástupu do zamestnania+podpis alebo ak pokračuje vyplní len ďalšie zdaňovacie obdobie napr. r.2012 a do 31.1. podpíše, že nedošlo k zmenám a pokračuje v uplatňovaní NČZD a DB. podľa mňa môžeš k pôvodnému vyhláseniu vytlačiť len 3. a 4. stranu a priložiť. Ďakujem

..
Ančika
06.05.11,11:44
Každý má svoj systém, ktorý si zviedol po skúsenostiach so zamestnancami. Ja spracovávam podklady pre RZD cca pre 100 zamestnancov a po viacročných skúsenostiach a hlavne z dôvodu toho množstva zmien v zákonoch na poslednú chvíľu pripravujem pre všetkých Žiadosť o RZD a k nej pripojím aj Potvrdenie o príjme. Podľa toho sa potom vedia rozhodnúť, alebo im viem poradiť čo ďalej. Veď napr. dôchodca ak nedosiahne príjem, ktorý musí zdaniť si môže podať sám DP a požiadať o vrátenie neoprávnene odvedenej dane, a pod. Je veľmi veľa možností a niektorí zamestnanci si už sami vedia posúdiť, čo je pre nich výhodné, keď vidia koľko za rok zarobili. Pochybujem, že si to dokážu usledovať napr. z výplatných pások. Aj napr. požiadať o Potvrdenie "na 2%". Keď je príjem aj daň nízka, načo mu je Potvrdenie keď nemá pre tento účel ani zákonom určené minimum.
A ešte môj systém k Vyhláseniu: ak je už celé podpísané, tak do neho vložím všetky doklady týkajúce sa rokov, ktoré sú v ňom vysporiadané (potvrdenia k daňovému bonusu, potvrdenia o príjme, RZD) a odložím do obalu so šnúrkami (tam sa toho zmestí najviac) a triedim si to tam priebežne podľa abecedy. Keď zamestnanec skončí pracovný pomer, tak to vyberiem a vložím do jeho osobného spisu a odložím do archívu.
Je to môj systém, a každý si podľa okolností a svojich podmienok musí vybudovať ten svoj. Želám veľa úspechov a pekný deň všetkým.
milanr
09.05.11,05:42
Ančika a ako máš zaužívaný postup pri vydávaní jednotlivých potvrdení. Dávaš ZC podpisovať kópie alebo iba podpis daňovníka v časti VI. Vyhlásenia aj keď vydaných bolo viac dokladov ? A ako postupuješ pri výmene celého podpísaného Vyhlásenia za nové ? Podpisujú ZC aj dátum nástupu do zamestnania+podpis (ja mám napr. takých, ktorí sú u nás zamestnaní aj viac ako 15-20 rokov) alebo iba pokračujú v oddieli III. nasledujúcim zdaňovacím odbdobím ?
lenlenka
13.02.12,10:54
Mám otázku, ako vystaviť potvrdenie o príjme zo záv. činnosti pre zamestnancoch za r. 2011 ak pracovali od 1-10/2011, v októbri dostali výpoveď + im bolo vyrátané odstupné (spoločnosť ide do konkurzu), za mesiaci október im nebola vyplatená celá mzda s odstupným iba zálohy cca 40% .

Otázka do prvého riadku 1 (úhn zučt. a vyplat. príjmov) by mala ísť suma hrubej mzdy za
1 – 10/2011 akú čiastku tam po správnosti uviesť ak nebola vyplatená celá len záloha???
Čo poistné a preddavky??
veronikasad
13.02.12,12:55
Mám otázku, ako vystaviť potvrdenie o príjme zo záv. činnosti pre zamestnancoch za r. 2011 ak pracovali od 1-10/2011, v októbri dostali výpoveď + im bolo vyrátané odstupné (spoločnosť ide do konkurzu), za mesiaci október im nebola vyplatená celá mzda s odstupným iba zálohy cca 40% .

Otázka do prvého riadku 1 (úhn zučt. a vyplat. príjmov) by mala ísť suma hrubej mzdy za
1 – 10/2011 akú čiastku tam po správnosti uviesť ak nebola vyplatená celá len záloha???
Čo poistné a preddavky??
dostali odstupné doplatené do konca januára 2012 ?
lenlenka
13.02.12,15:21
dostali odstupné doplatené do konca januára 2012 ? nedostali doplatenú ani mzdu ani odstupné, pre priklad: mzda + odstupné 3500€,- vyplatené 900,-€ a či bude doplatený doplatok tak to neviem, (tak skoro určite nie)
ewita888
13.02.12,15:45
tak uvedieš len mzdu, ktorá bola vyplatená do 31.1.2012..
ewita888
13.02.12,16:02
a prečo nie je aktuálne? v septembri dostal mzdu za obdobie 1-3?
bubkoch
13.02.12,16:10
a prečo nie je aktuálne? v septembri dostal mzdu za obdobie 1-3?

ano, ale bol to doplatok mzdy za 1-3, ktory vtedy nedostal ani nebol na tom potvrdeni o prijme ...
Tweety
13.02.12,16:11
ano, ale bol to doplatok k mzde za 1-3, ktory vtedy nedostal ani nebol na tom potvrdeni o prijme ...

A bol ten doplatok riadne zdanený?
ewita888
13.02.12,16:16
aha, takže on ešte dostal niečo navrch okrem toho, čo bolo v potvrdení za 1-3..
nedal mu zamestnávateľ ani výplatnú pásku na ten doplatok?
lenlenka
13.02.12,16:31
tak uvedieš len mzdu, ktorá bola vyplatená do 31.1.2012..

veď práve to, ak by zostal nevyplatený celý mesiac tak v pohode ale v mojom prípade bola vyplatená záloha (z poslednej výplaty, doplatok nedostali) ..mám nanovo vyrátať hrubu mzdu tak aby zoslala v čistom vo výške zálohy alebo ako? a výška poistného a preddavkov?