storms
11.11.09,13:51
Dobry den,

som zivnostnik programator.

1. Trvale bydlisko a aj sidlo prevazdky zivnosti mam v meste A.
2. Svoju zivnost vykonavam v meste B pre viac firiem, kde koli tomu byvam v podnajme.

Potreboval by som vediet, ci je mozne si dat cenu podnajmu do nakladov.

Ak ano, co je vsetko k tomu treba. Pripadne, kde je, a aky je k tomu zakon?

DAKUJEM.
Danila
11.11.09,12:57
Dobry den,

som zivnostnik programator.

1. Trvale bydlisko a aj sidlo prevazdky zivnosti mam v meste A.
2. Svoju zivnost vykonavam v meste B pre viac firiem, kde koli tomu byvam v podnajme.

Potreboval by som vediet, ci je mozne si dat cenu podnajmu do nakladov.

Ak ano, co je vsetko k tomu treba. Pripadne, kde je, a aky je k tomu zakon?

DAKUJEM.V meste B vykonávaš svoju pracovnú činnosť a účtuješ prostredníctvom cestovného príkazu výdavky na pracovnú cestu. V internej smernici by som z hľadiska efektívneho využitia finančných prostriedkov uviedla riešenie bývania v prenájme/ oproti hotelovým službám predpokladám lacnejšie ubytovanie/. Doložila zmluvu o prenájme k cestovným výdavkom ako súčasť výdavkov pri výkone pracovnej cesty.
ego.mc
11.11.09,18:43
Podľa mňa sa nedá jednoznačne odpovedať na otázku.
Chodí do mesta B naozaj iba na pracovné cesty, alebo je to miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva (aj keď tam nemá prevádzku)?
Danila
11.11.09,19:41
Podľa mňa sa nedá jednoznačne odpovedať na otázku.
Chodí do mesta B naozaj iba na pracovné cesty, alebo je to miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva (aj keď tam nemá prevádzku)?Ak do mesta B nechodí iba na pracovné cesty, tak nebude platiť moje stanovisko. Ohraničila som ho cestovným príkazom.
storms
12.11.09,08:05
Do mesta B chodim pravidelne. 4x do mesiaca na 5 dni.

Kazdopadne: Do mesta B chodim koli vikonu svojej "zivnostenskej" prace, nakolko pracujem pre firmy, kt. sidlia v meste B. Kedze moja praca trva cca niekedy az 10-12hod. denne, nie je mozne dochazdat. Preto potrebujem niekde "byvat". Toto byvanie suvisi len z dovodu vikonu prace, preto to osobne vidim ako moj osobny naklad kt. mi vznikol len koli pracovnemu vikonu v meste B.

...takto to vidim ja. Do hlupych zakonov a formulovani slovicok vo vetach co kedy ako preco moc nevidim. Preto som si neni isty ci je mozne si to dat do nakladov.

dik, ze odpovede! :)
ego.mc
12.11.09,12:08
Inak povedané, domov do mesta A chodíte iba na víkendy, inak ste v meste B. :)
Obávam sa, že by ste takéto pracovné cesty pri kontrole neobhájili. A samozrejme ani náklady na ne (cestovné, stravné, ubytovanie).
Ešte vás chcem upozorniť, že aj keď pracujete na živnosť, môže sa u Vás jednať o závislú prácu (Ak pracujete v priestoroch firmy na jej počítači s jej softvérovým vybavením.)

mimotemyProblém je v tom, že tie hlúpe zákony a formulácie slovíčok sú občas dôležité. ;)
Danila
12.11.09,13:43
Inak povedané, domov do mesta A chodíte iba na víkendy, inak ste v meste B. :)
Obávam sa, že by ste takéto pracovné cesty pri kontrole neobhájili. A samozrejme ani náklady na ne (cestovné, stravné, ubytovanie).
Ešte vás chcem upozorniť, že aj keď pracujete na živnosť, môže sa u Vás jednať o závislú prácu (Ak pracujete v priestoroch firmy na jej počítači s jej softvérovým vybavením.)

mimotemyProblém je v tom, že tie hlúpe zákony a formulácie slovíčok sú občas dôležité. ;)V prípade, že túto činnosť nevykonáva v mieste B trvale, ale je dočasná, nevidím dôvod výdavky neobhájiť. Ak je to skôr činnosť trvalá, takmer súvisiaca so zmenou sídla, tak so všetkým uvedeným, vrátane znakov závislej činnosti súhlasím. Vždy pri odpovedi na dotaz chcem veriť tomu, že každý podnikateľ disponuje aspoň minimálnym právnym a ekonomicým vedomím.
Zita5
12.11.09,14:04
Dobry den,

som zivnostnik programator.

1. Trvale bydlisko a aj sidlo prevazdky zivnosti mam v meste A.
2. Svoju zivnost vykonavam v meste B pre viac firiem, kde koli tomu byvam v podnajme.

Potreboval by som vediet, ci je mozne si dat cenu podnajmu do nakladov.

Ak ano, co je vsetko k tomu treba. Pripadne, kde je, a aky je k tomu zakon?

DAKUJEM.

Ak máte v prenájme priestor , kde vykonávate svoju činnosť , treba ohlásiť na ŽU prevádzkáreň .Potom treba nájom rozdeliť , na časť v ktorej bývate a časť v ktorej vykonávate svoju podnikateľskú činnosť . Alikvotnú časť za priestor na podnikanie si potom môžete uplatniť do výdavkov .A to v prípade , ak toto striedanie a dochádzanie za prácou trvá celý rok .