luebchenko
31.08.05,13:50
Pre všetkých čo su takí leniví ako ja tu mám krásny príklad dôležitosti prevencie, idem sa s vami len tak o radosť podeliť - kamoške, 50-ničke zistili pri preventívnej prehliadke rakovinu maternice. Po tom, čo sme ju "pochovali" (neberte ma prosím vážne :D) sme sa dozvedeli toto: Po vyoperovaní maternice (načo by už človeku po 50-ke bola, že? ) dochtori skonštatovali, že to bolo zachytené v takom rannom štádiu, že dovidenia! Nemusí podstúpiť žiadne následne chemo- a iné terapie a nechcú ju tam už ani vidieť :) :) :) Neviem ako vy, ale idem sa budúci týždeň objednať na preventívnu - veď naposledy som bola..... dokelu, syn má už 23 rokov :eek:! Ten čas letí :D
KEJKA
31.08.05,16:25
áno, mám podobnú skusenosť, aj ked to nebolo rakovinové, len tumor /?/ lekári sa k tomu stavajú tak, že m. už nepotrebujem. Ale vaječníkys som si vybojovala....xixi
durisovad
31.08.05,16:32
Aj ja poznam cloveka, ktory mal rakovinu v pociatocnom stadiu, nadory vyoperovali, nebolo treba ziadne ozarovanie ani chemoterapia a clovek funguje bezvadne dalej. Ale to tiez len vdaka preventivnej prehliadke u odbornika, ktory je zanieteny pre svoju pracu a pre zachranu pacienta. Suhlasim s tym, ze prevencia je velmi potrebna a ucinna.
RenataS
16.09.05,07:29
súhlasím, aj keď mám v rodine osobu, ktorá žiaľ doplatila na nedôslednosť lekára. Odbil ju vetou, že tá hrčka nič neznamená, ale znamenala. O rok bola na operácii, chemoterapii, rádioterapii. Ja som si našla tiež hrčku asi pred 9 rokmi, ale som už taká, že nedám sa odbiť. Je to v poriadku, bola nezhubná, ale som sledovaná, chodím raz do roka na prehliadku. A rovnako sa správam pri mojich dvoch deťoch. Niekedy je lepšie domáhať sa napr. len odberu krvi, ako niečo zanedbať.
Eva99
16.09.05,07:38
Tiež som si viac-menej vydupkala odborné gynekologické vyšetrenia, pretože lekár sám od seba nebol veľmi ochotný urobiť mi ich... Nakoniec mi našli 3 nádory, jeden dosť veľký, ale našťastie som dopadla tak, že nádory mi vyoperovali, ale nemuseli mi zobrať nič... Ale keby sa spolieham len na lekárov - neviem, neviem...
Fany
16.09.05,08:38
No ja mám super lekára. Ten mi dokonca po 45-ke poslal oznámenie, že by som mala absolvovať prev.lek.prehl. Stojí to síce 400 Sk, ale chodím pravidelne raz do roka, včetne mamo a hoci mi zatiaľ nič nenašli, aspoň spokojne spávam. Hoci, ktovie... ale určite o rok pôjdem znova. Tiež ešte ne chcem voňať fialky zosporu...
Zita5
16.09.05,08:46
Já zasa pred 3 r. som bola na sono BD a náhodou sa ma internistka spýtala , že či mám nejaké ženské problémy . Vyšetrenia prebiehali v rámci pracovnej vyčerpanosti a depresií , ktorými som začala trpieť , proste psychicky som sa zrútila . Schudla som 20 kg za 3 mesiace. Moja odpoveď , že áno , ale liečim sa bilinkovými čajmi a vždy to prejde . Tiež som zďaleka obchádzala lekára 20 rokov .No a potom to malo rýchly spád . Do dvoch mesiacov operácia , prišla som o všetko . Ale to neva už to nechýba . Bolo to zavčasu a tak žijem v pohode doteraz , bez liekov , chemoterapie atď . Bolo to nezhubné . Pred začiatkom môjho utrpenia som vážila 79 kg a po operácii 57 kg . :)
boitana
16.09.05,09:41
ja som si bola vlani na preventivnej komplexnej prehliadke,bola som si pre vysledky a vsetko v poriadku-bola som spokojna,lenze citila som sa dost unavene vycerpane ale nemala som byt z coho tiez som schudla
liecila som sa sama,a teraz som uz nevladala navstivila som lekara a sestricka vysmiata,jej dobre vypadate-/snazim sa chodit upravena / a ze dobre ze som prisla ze mate take zle vysledky,ja kukam na nu ,asi si ma zmylila ved som tu nebola rok,-nezmylila boli to moje vysledky a boli zle a nik sa ani neunuval mi zavolat alebo poslat oznamenie ze je to zle jedna sa nie o rakovinu ale o reumu,ale to je jedno coho sa to tyka,lenze ja som sa rok trapila a mala bolesti,tak a teraz som si nastudovala co mi maju urobit za vysetrenia a sama som diktovala lekarovi co si chcem dat porobit,lebo nie vsetci ale vacsinou ta odbiju,zoberu krv ,kde je len zakladne vysetrenie,a z krvi sa da zistit velmi vela,aj teraz mi zistil nejake vysoke hodnoty a ze vraj to je v norme,a ja na to:,, prosim vas ale hadam mi na to date lieky ked sa zle citim,krutil sa tam ako keby mi neviem co isiel predpisat,som za ze treba sa dat preventivne vysetrit,ale ak aj nam vysledky vyjdu dobre a my sa citime zle treba sa domahat nie ako ja...takze treba na nich tlacit,uz som v poriadku aj som znova pribrala a citim sa nadherne a prajem to vsetkym-krasny vikendik
Zita5
16.09.05,10:49
ja som si bola vlani na preventivnej komplexnej prehliadke,bola som si pre vysledky a vsetko v poriadku-bola som spokojna,lenze citila som sa dost unavene vycerpane ale nemala som byt z coho tiez som schudla
liecila som sa sama,a teraz som uz nevladala navstivila som lekara a sestricka vysmiata,jej dobre vypadate-/snazim sa chodit upravena / a ze dobre ze som prisla ze mate take zle vysledky,ja kukam na nu ,asi si ma zmylila ved som tu nebola rok,-nezmylila boli to moje vysledky a boli zle a nik sa ani neunuval mi zavolat alebo poslat oznamenie ze je to zle jedna sa nie o rakovinu ale o reumu,ale to je jedno coho sa to tyka,lenze ja som sa rok trapila a mala bolesti,tak a teraz som si nastudovala co mi maju urobit za vysetrenia a sama som diktovala lekarovi co si chcem dat porobit,lebo nie vsetci ale vacsinou ta odbiju,zoberu krv ,kde je len zakladne vysetrenie,a z krvi sa da zistit velmi vela,aj teraz mi zistil nejake vysoke hodnoty a ze vraj to je v norme,a ja na to:,, prosim vas ale hadam mi na to date lieky ked sa zle citim,krutil sa tam ako keby mi neviem co isiel predpisat,som za ze treba sa dat preventivne vysetrit,ale ak aj nam vysledky vyjdu dobre a my sa citime zle treba sa domahat nie ako ja...takze treba na nich tlacit,uz som v poriadku aj som znova pribrala a citim sa nadherne a prajem to vsetkym-krasny vikendik
Vieč čo na únavu sa stále sťažuje môj manžel . Nie a nie k doktorovi . Stále ho smädí , ráno stane už je unavený . Už som z toho zúfalá . O začiatku roka schudol 15 kg , ale už nejde dolu s váhou . Tak sľúbil mi , že v pondelok pôjde . Už mu všelijako vravím , ocino však Ti zoberú len krv a podobné . No proste mám s ním problém a to veľký , chová sa ako malé dieťa .Už som ho aj objednala osobne k doktorke , keď malo k tomu prísť tak cúvol . Tieto problémy mal začiatkom roka , potom sa to ukludnilo a teraz sa to vrátilo .Ale neviem povedať , že čo to je .
Eva99
16.09.05,11:00
Vieč čo na únavu sa stále sťažuje môj manžel . Nie a nie k doktorovi . Stále ho smädí , ráno stane už je unavený . Už som z toho zúfalá . O začiatku roka schudol 15 kg , ale už nejde dolu s váhou . Tak sľúbil mi , že v pondelok pôjde . Už mu všelijako vravím , ocino však Ti zoberú len krv a podobné . No proste mám s ním problém a to veľký , chová sa ako malé dieťa .Už som ho aj objednala osobne k doktorke , keď malo k tomu prísť tak cúvol . Tieto problémy mal začiatkom roka , potom sa to ukludnilo a teraz sa to vrátilo .Ale neviem povedať , že čo to je .
Chlapi sú v tomto strašne ješitní!!! Tiež viem o čom hovoríš, ale oni si asi potrebujjú dokázať, akí sú silní a že to zvládnu aj bez lekárov... Držím palce aby to nebolo nič vážne a by si dal povedať. Aj keď mu nič nebude, aspoň sa Vám obom bude kľudnejšie spávať... Pekný víkend všetkým a hlavne veľa veľa zdravíčka!!!:)
otázka
16.09.05,11:04
Nechcem byť zlým prorokom, ale podľa mňa sú to príznaky cukrovky. Zažila som to nie na vlastnej koži, ale v rodine. Treba ísť čo najskôr na vyšetrenie.
Zita5
16.09.05,11:10
Nechcem byť zlým prorokom, ale podľa mňa sú to príznaky cukrovky. Zažila som to nie na vlastnej koži, ale v rodine. Treba ísť čo najskôr na vyšetrenie.
Presne toto som povedala aj ja . Chce sa robiť predo mnou že nič sa nedeje , ale priznám sa prežívam vo vnútri strach . Som zvedavá , sľúbil že v pondelok ideme k doktorovi . Zamotáva ma tá strašná únava , ktorá sa začne prejavovať už ranným vstávaním . Ale strašne ho aj smädí a tým chodí stále aj močiť , nemôže poriadne ani v noci spávať . Nuž čo uvidíme . V podstate mám tento rok akýsi celý zlý , no ale nechcem si pripustiť namýšľanie . Stále si vravím , že musím byť optimista , ale duša mi nahovára niečo iné .:o
pyton
16.09.05,11:13
Nielen chlapi nechcú chodiť po lekároch....To je aj tým, že lekári sa správajú tak ako sa správajú. Máte pocit, že ich otravujete, zdržujete, nepočúvajú, sú neochotní.....
Zita5
19.09.05,11:39
Nechcem byť zlým prorokom, ale podľa mňa sú to príznaky cukrovky. Zažila som to nie na vlastnej koži, ale v rodine. Treba ísť čo najskôr na vyšetrenie.

Je to tak ako píšeš , dnes sa to potvrdilo . Glukóza 21.89 / má byť 3,60-6,10/ .
Ešte neviem čo ma čaká , uvídím zajtra keď pôjde manžel na vyšetrenie .
pyton
19.09.05,12:50
Len chcem poznamenať, že zvýšená hladina cukru nemusí nutne znamenať cukrovku ani nábeh na cukr., ale je tiež sprievodným javom iných ochorení.
JanaSys
20.09.05,11:29
Zdravím, možno som mala založiť novú tému, ale je to tiež o prevencii a prístupe lekárov. Takže.
Mám 12-ročného syna. Už narodenia mal takú malú hrčku na krčnej žile - žiadna panika, vraj je to bežné. Keď mal asi 4, chodili sme v tom čase k detskej lekárke do Pov. Bystrice, v prieberu niekoľkých týždňov sa mu urobili 3 ďalšie, takže pri rozčúlení mu zhrublo asi 4 cm žily. Vtedajšia doktorka sa naplašila (hrozilo, že podobné výdute môže mať aj vyššie na hlave - môžu prasknúť) - takže okamžite odborné vyšetrenia. V tom čase sme bývali v Žiline - rovnaká reakcia - okamžite cievne, chirurgia, kardiológia a podobne. Záver bol, že s najväčšou pravdepodobnosťou existuje cievka medzi žilou a tepnou na krku, ktorá spôsobuje, že krv z tepny odchádza do žily, tá nestíha a napínajú sa a oslabujú steny cievy. Niečo podobné ako kŕčové žily na nohe, kým je to mäkké, tak žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Riziko pri vyšetrení kontrastnou látkou bolo v jeho veku privysoké, takže máme čakať. Medzitým sme sa presťahovali. Detská doktorka nad tým len mávla rukou - to má každé druhé dieťa. Fajn, ukľudnila som sa, má to aj jeho sesternica, nijako sa to nehorší - len taká malá kozmetická vada. Druhé dieťa - dcéra má teraz 7. Už pri hlasnejšom rozprávaní má zhrubnuté žily na krku po oboch stranách, pri plači alebo kriku sa na to nedá pozerať . Naozaj to vyzerá strašne, ale detská lekárka nereaguje. Keď sa spýtam - to je normálne (samorezjme, že sa dcéra u nej nerozkričí). Mám žiadať nejaké vyšetrenia? Stretli ste sa tým? Môj manžel len mávne rukou, že aj pri staršom to nič nebolo. Ja mám hrozný strach, keď dcéra začne plakať alebo sa so synom hádajú, že jej tam niečo praskne a ...
RenataS
20.09.05,12:15
Môj mladší brat má tiež takú hrčku od narodenia. Nik si toho nevšímal, až v dospelosti mu urobili rad vyšetrení a skončilo to tak, že mu poradili, aby sa nevystavoval zvýšenej fyz. námahe. Keď napríklad utekal, hrčka mu navrela. Odvtedy je už nejakých 8 rokov, problémy nemá, sledovaný lekármi nie je. Ale ja mám tiež dve deti a trvala by som na vyšetrení. Zdravie máme len jedno. A ako môže detská lekárka mávnuť rukou? S argumentom, že to má každé druhé dieťa by som sa neuspokojila. Moju dcéru často bolievala hlava, ale radšej som bola niekoľkokrát u neorológa. Diagnóza - migréna. Zdedila ju po mne, ale som rada, že viem, že to nie je nič horšie. A naša detská lekárka tiež radšej pošle k odbornému lekárovi, akoby mala niečo zanedbať.
JanaSys
20.09.05,12:23
Vďaka. Na budúci týždeň s ňou pôjdem. Ono to už nie je hrčka - ale hrčkatá rúrka (valček) o priemere 1,5 cm a dĺžke 5 cm na každej strane krku. V kľudovom režime len mierne "nadvihuje" kožu, ale stačí málo a keď to vystúpi ..... Lenže už pri synovi bolo - riziko vyšetrenia kontrastnou látkou môže byť vyššie ako riziko z tohto. Tak sa potom rozhoduj.
RenataS
20.09.05,12:31
A čo konzultácia s viacerými lekármi? Možnosti iných bezpečnejších vyšetrení?
MIRKA
20.09.05,12:50
ach tí lekari.......

ja som si tiež vydupala cytológiu (okrem sono prsníkov) a, čuduj sa svet, bola zlá. o dva týždne idem druhý krát na onkológiu, našťastie ten prvý krát sa nepotvrdila rakovina, ale tie, čo ste to zažili, viete, aký je to stres, čakať na výsledky. vy píšete, že vám už m. chýbať nebude, ale ja mám len 26 a len jedno dieťa...

ešte podotýkam, že chodím do súkr. sanatória, kde by som za tie peniaze čakala, že ma budú sami predvolávať na preventívky, ale nič... a keď som žiadala vyliečiť výtok, tak mi bolo povedané, že to nič nie je a to bez akýchkoľvek vyšetrení... v sanatóriu som zostala, ale zmenila lekárku.
RenataS
20.09.05,17:14
Mirka, viem, čo je to čakanie. Bola som v takej situácii pred 9 rokmi.
Janka6685
20.09.05,17:46
Ahojte. Od 1. ročníka základnej školy som chodila ku očnej lekárke. Bola som najskôr mesiac a potom dva týždne v nemocnici. Na jedno oko vidím úplne super, problém mám len s druhým (tupozrakosť). Keď som bola asi siedmačka, doktorka sa rozprávala s mojou mamkou, že mi vybavuje školu pre postihnutých, že tam pomalšie berú učivo. Mamina nechápala, o čo doktorke ide. Po prvé vidím perfektne bez okuliarov, lebo to pokazené oko vlastne nevnímam, ako keby som ho nepoužívala a podruhé, neviem o tom, že by ľudia, čo majú slabší zrak boli na tom zle s inteligenciu. Mamka doktorke povedala, že chodím do matematickej triedy a nepovažuje za správne dávať ma do takej školy len preto, lebo som tupozraká. Doteraz neviem, prečo mala doktorka pocit, že nemôžem chodiť do normálnej školy.
Dokonca ma nútili prelepovať si zdravé oko. Niekoľko rokov som to robila. Žiadne zlepšenie nenastalo. Potom ma to prestalo baviť a neprelepovala som si zdravé oko. Keď som chodila na kontroly, doktorke som tvrdila, že si ho prelepujem a predstavte si, z čísla 4 sa mi to zlepšilo na dvojku.Keď som začala chodiť na strednú školu, prestala som chodiť na očné.

S nefrologičkou mám tiež zlú skúsenosť. Chodila som pravidelne na kontroly, lebo som mala krv v moči. Celý školský rok presviedčala ocka, že musím ísť do nemocnice. Ocko jej zakaždým hovoril, že áno, pôjdem, ale cez letné prázdniny. Doktorka do papierov stále písala, že otec odmieta hospitalizáciu. Ocko, keď sa pozrel do papierov, si pripadal ako keby sa nestaral o svoje dieťa. Ako keby to nemohlo počkať do prázdnin. Prišli prázdniny. Išla som znova na pravidelnú kontrolu a ocko povedal doktorke, že už mi môže vypísať papier do nemocnice. Ona, že veď to nie je také zlé, že by som musela ísť do nemocnice. No nenaštvalo by vás to?

Viem, že tieto skúsenosti nie sú nič oproti vašim, len som chcela prispieť do tejto témy aj svojou troškou. Preto prajem všetkým výborné zdravie a vám, čo ste chorí prajem skoré uzdravenie.
RenataS
20.09.05,18:27
Neviem čo má spoločná tupozrakosť s prelepovaním oka. U nás v rodine ňou trpia brat, sestra i ja a ďalšieho brata dcérka. Jej museli oko prelepovať, ale nie kvôli tupozrakosti, ale preto, že jej jedno očko utekalo. Potom bola na operácii v BA, nakoniec jej operovali obe očká, ale nie kvôli tupozrakosti, ale kvôli tomu škúleniu. Teraz ich má krásne, sama lekárka bola spokojná s tým, ako sa operácia podarila, ale samozrejme okuliare bude musieť už nosiť stále. Jedná sa o vrodenú vadu a zatiaľ sa vraj s tým nedá nič robiť.
pyton
20.09.05,18:47
V našej rodine jednému chlapcovi, keď bol malý, tak lekárka predpísala okuliare 5 dioptrií, on ich nechcel nosiť, stále ich odkladal, dával dole, strácal, proste ich nenosil a zrak sa krásne upravil, dnes je veľký a okuliare nepotrebuje a vidí ako rys. Len na detských fotografiách je občas s tými okuliarmi a občas aj s prelepenou jednou časťou. V škole zas mali podozrenie, že je dysgrafik, že strašne píše a chceli ho dať na špeciálnu školu. Dnes je na VŠ, má krásne technické písmo, veľa rysuje..........
Janka6685
20.09.05,19:05
Neviem čo má spoločná tupozrakosť s prelepovaním oka. U nás v rodine ňou trpia brat, sestra i ja a ďalšieho brata dcérka. Jej museli oko prelepovať, ale nie kvôli tupozrakosti, ale preto, že jej jedno očko utekalo. Potom bola na operácii v BA, nakoniec jej operovali obe očká, ale nie kvôli tupozrakosti, ale kvôli tomu škúleniu. Teraz ich má krásne, sama lekárka bola spokojná s tým, ako sa operácia podarila, ale samozrejme okuliare bude musieť už nosiť stále. Jedná sa o vrodenú vadu a zatiaľ sa vraj s tým nedá nič robiť.
Aj bratranec je tupozraký a tiež mu prelepovali oko, keď bol malý. Neviem či chodil ku tej istej doktorke ako ja. Ani ja, ani on neškúlime. Takže neviem. Ale ako som spomínala, keď som prestala prelepovať, tak sa to zlepšilo.
Janka6685
20.09.05,19:09
V našej rodine jednému chlapcovi, keď bol malý, tak lekárka predpísala okuliare 5 dioptrií, on ich nechcel nosiť, stále ich odkladal, dával dole, strácal, proste ich nenosil a zrak sa krásne upravil, dnes je veľký a okuliare nepotrebuje a vidí ako rys. Len na detských fotografiách je občas s tými okuliarmi a občas aj s prelepenou jednou časťou. V škole zas mali podozrenie, že je dysgrafik, že strašne píše a chceli ho dať na špeciálnu školu. Dnes je na VŠ, má krásne technické písmo, veľa rysuje..........
V prvom ročníku na základke som dostala prvé vysvedčenie a tam písala učiteľka o všetkých dobrých výsledkoch, len nakoniec doplnila, že krajšie písať. Keď som bola staršia, robila som nástenky a spolužiačky za mnou chodili, že mám niečo napísať na výkres, lebo vraj pekne píšem. Aj keď som vypisovala dohodárom prvé zmluvy ručne, jeden podotkol, že to vyzerá ako vysvedčenie, vraj také pekné. Takže časy sa menia a ľudia s nimi.
AdaG
20.09.05,19:50
Janka, tvoje motto je krásne.
Na záver tejto témy podotknem: Skúste všetci hľadať príčinu každej svojej choroby aj vo svojom vnútri - každá má nejaký psychický podklad. A deti nás majú priviesť ku zmene a pomôcť nám pochopiť to, na čo by sme sami neprišli - trebárs aj tým, že svojou chorobou na seba pútajú viac našej pozornosti.
Veľa lásky všetkým!
Janka6685
20.09.05,20:16
Janka, tvoje motto je krásne.
Na záver tejto témy podotknem: Skúste všetci hľadať príčinu každej svojej choroby aj vo svojom vnútri - každá má nejaký psychický podklad. A deti nás majú priviesť ku zmene a pomôcť nám pochopiť to, na čo by sme sami neprišli - trebárs aj tým, že svojou chorobou na seba pútajú viac našej pozornosti.
Veľa lásky všetkým!
Ďakujem .
JanaSys
03.07.06,11:56
Ahojte,
chcem Vám len dať vedieť ako to dopadlo - viď príspevok 19.
Obvodná nás ihneď poslala na kardiológiu. Jeden z dôvodov týchto výdutí môžu byť problémy so srdcom. Musím uznať, že pani doktroka na kardiológii sa snažila - aspoň z môjho pohľadu urobila čo najviac, aby vylúčila chybu srdca. Ďakujem jej a našťastie srdiečko je v poriadku. Diagnóza nakoniec znela : vrodená deformácia venózneho systému. Miesto jednej hlavnej žily zo srdca do mozgu sa jej všelijako rozvetvuje, krúti (aj nazad), takže je to slabšie a pri námahe vznikajú zdureniny. Chcela si byť istá, tak nás poslala aj na cievne. Tam som bola veľmi sklamaná prístupom doktorky - klasický prístup, čo ma otravujete s takou blbosťou a ďalšia mamička čo panikári. Záver bol rovnaký, spravila jej len sono v kľudnom stave, ani nevidela, ako hrozne to vyzerá, keď sa dcéra "naštve". Záver : všetko je v poriadku.
Tak som sa ukľudnila. Dočasne. Pred pár dňami som jej zbadala v kľudnom stave pod kľúčnou kosťou asi 7 mm hrčku na žile. Po miernom dotyku zmizla. Je to normálne? Mám strach, že pri nejakej silnej námahe sa jej niekde uvoľní nejaká zrazenina a potom bude neskoro. Čo mám robiť?