9janka9
11.11.09,12:57
Dobrý den,

poprosím o radu, zamestnanec ,,odchádza,, 14.10.2009 do predčasného dôchodku / ostáva však nadalej pracovať/ môžem už vo výplate za mesiac oktober upraviť odvody prislúchajúce k uvedenému/ do fondu nezamestanosti a invalidný fond- odvody ani za zamestnanca ani za firmu/OP mu môžem ešte uplatniť v roku 2009, no v roku 2010 už nie.Alebo upravím odvody až v novembri ?:)vopred dakujem

jana;)
drobeceva
11.11.09,12:02
Dobrý den,

poprosím o radu, zamestnanec ,,odchádza,, 14.10.2009 do predčasného dôchodku / ostáva však nadalej pracovať/ môžem už vo výplate za mesiac oktober upraviť odvody prislúchajúce k uvedenému/ do fondu nezamestanosti a invalidný fond- odvody ani za zamestnanca ani za firmu/OP mu môžem ešte uplatniť v roku 2009, no v roku 2010 už nie.Alebo upravím odvody až v novembri ?:)vopred dakujem

jana;)
opravíš až po predložení výmeru o priznaní dôchodku z ústredia SP.
9janka9
12.11.09,08:46
Dakujem Veronika, ale čo ked mi predloží výmer až v novembri/ v SP mu pevedali , že až do 6 týždnov dostane vyrozumenie/ a na výmeri bude dátum odchodu 10 mesiac ?dakujem jana
Ala
12.11.09,09:02
Ta doba sa este predlzi, moze ze stat, ze bude sa robit oprava napr. az za tri mesiace. Poda sa ziadost o vratenie poistneho na socialne poistenie, ktore bolo zaplatene bez pravneho dôvodu, za kazdy opraveny mesiac.
9janka9
12.11.09,11:41
a nemôžem tie odvody upraviť už teraz v oktobri aj ked nemám ešte vyrozumenie SP/ lebo telefonicky mi povedal zamestnanec , že určite nárok mu vzniká od 14.10.- tak že mu povedali v SP

JANA
Payrollka
13.11.09,04:39
Nie, nemôžete. Pokiaľ nemáte rozhodnutie Sociálnej poisťovne tak nemáte právny dôvod. Tú prácu neskôr so žiadosťou o vrátenie poistného si žiaľ neušetríte.
EMILY04
14.11.09,21:18
Mám otázku, no teraz nie som si istá či som ju zaradila do dobrej témy.
Moja mamka má zahájiť v pondelok 16.11.2009 predčasný dôchodok.
Z práce dostala ukončenie prac.pomeru k 15.11.2009.
Má možnosť naďalej pracovať aj po zahájení dôchodku v starom zamestnaní no na dohodu. Chcem sa spýtať či je stanovený nejaký limit, koľko môže zarobiť popri dohode. Jej bývalý zamestnávateľ jej tvrdí, že jej nemôže vyplatiť popri predčasnom starobnom dôchodku viac ako 166€. Neviem skadiaľ túto sumu zobral a preto sa chcem spýtať či je niekde v zákone stanovená výška koľko môže dôchodca zarobiť, aby sa mu nekrátil dôchodok.
Ďakujem vám za všetky vaše odpovede.
EMILY04:)
Katy a R
14.11.09,21:28
Mám otázku, no teraz nie som si istá či som ju zaradila do dobrej témy.
Moja mamka má zahájiť v pondelok 16.11.2009 predčasný dôchodok.
Z práce dostala ukončenie prac.pomeru k 15.11.2009.
Má možnosť naďalej pracovať aj po zahájení dôchodku v starom zamestnaní no na dohodu. Chcem sa spýtať či je stanovený nejaký limit, koľko môže zarobiť popri dohode. Jej bývalý zamestnávateľ jej tvrdí, že jej nemôže vyplatiť popri predčasnom starobnom dôchodku viac ako 166€. Neviem skadiaľ túto sumu zobral a preto sa chcem spýtať či je niekde v zákone stanovená výška koľko môže dôchodca zarobiť, aby sa mu nekrátil dôchodok.
Ďakujem vám za všetky vaše odpovede.
EMILY04:)
.. no zrejme jej naozaj nemôže vyplatiť viac (alebo nechce ;)) ... ale bude to z iných dôvodov. Určite to nie je preto, že poberá dôchodok.
Dôchodca môže zarábať bez obmedzení ... ak teda vládze a chce .. a má možnosť..
Andyke
14.11.09,21:31
Môže zarobiť koľko chce, dôchodok sa nekráti. Či bude pracovať na dohodu alebo na základe prac. zmluvy to je jedno.
EMILY04
14.11.09,22:29
Ďakujem vám za radu, veľmi ste mi pomohli. Myslela som si, že je to len výhovorka, prečo jej vyplatiť nižšiu mzdu za rovnakú prácu.
veronikasad
15.11.09,07:19
Ďakujem vám za radu, veľmi ste mi pomohli. Myslela som si, že je to len výhovorka, prečo jej vyplatiť nižšiu mzdu za rovnakú prácu.
Limit pre 166€ platí pri zrážkovej dani. Ak bude mať tvoja mamina vyšší príjem - je zdaňovaný preddavkovou daňou. Navyše do konca roka 2009 jej aj pri dohode môže uplatňovať nezd.časť základu dane