VERONIKA6
13.01.11,05:59
Dobrý deň, je potrebné žiadať sociálnu poisťovňu o prechod z predčasného na riadny starobný dôchodok po dovŕšení 62 rokov?

Ďakujem
O starobný dôchodok sa nežiada, prechádza automaticky z predčasného starobného dôchodku.
Bubika
13.01.11,07:11
Ahojte, chcem Vas poprosit o radu v nasledovnej zalezitosti:
kamaratkina mamina je asi rok na predcasnom dochodku, zaroven vsak pracuje na riadny pracovny uvazok. Teraz ked sa zmenila legislativa nevie, ci je pre nu vyhodnejsie zostat na predcasnom dochodku a pracovat len na dohodu alebo skoncit z predcasnym a zostat pracovat na riadnu pracovnu zmluvu, kedze sa im javi dost prace na dalsie obdobie. Otazka, ci ked zostane na predcasnom + dohodu sa jej v konecnom dosledku bude riadny dochodok znizovat?? Alebo je vyhodnejsie zostat pracovat do riadneho dochodku??Viete prosim poradit? dakujem.
Mária27
13.01.11,11:23
Dobrý deň, je potrebné žiadať sociálnu poisťovňu o prechod z predčasného na riadny starobný dôchodok po dovŕšení 62 rokov?

Ďakujem
Nie.

§ 69 zák. o soc. poistení

(2) Predčasný starobný dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku je starobný dôchodok.
Mária27
13.01.11,11:31
Ahojte, chcem Vas poprosit o radu v nasledovnej zalezitosti:
kamaratkina mamina je asi rok na predcasnom dochodku, zaroven vsak pracuje na riadny pracovny uvazok. Teraz ked sa zmenila legislativa nevie, ci je pre nu vyhodnejsie zostat na predcasnom dochodku a pracovat len na dohodu alebo skoncit z predcasnym a zostat pracovat na riadnu pracovnu zmluvu, kedze sa im javi dost prace na dalsie obdobie. Otazka, ci ked zostane na predcasnom + dohodu sa jej v konecnom dosledku bude riadny dochodok znizovat?? Alebo je vyhodnejsie zostat pracovat do riadneho dochodku??Viete prosim poradit? dakujem.
Keď bude pracovať na dohodu, nebude sa jej predčasný dôchodok znižovať, ani z tohto dôvodu zvyšovať.
Ak nebude poberať dôchodok ale bude v pracovnom pomere, dôchodok sa jej z tohto dôvodu zvýši. Podľa zárobu si môže približne vyrátať, čo sa jej oplatí.


§ 68
(3) Ak poistenec bol dôchodkovo poistený bez poberania predčasného starobného dôchodku alebo jeho časti v období nasledujúcom po období, v ktorom poberal predčasný starobný dôchodok alebo jeho časť, suma predčasného starobného dôchodku odo dňa nasledujúceho po zániku dôchodkového poistenia sa určí tak, že k sume predčasného starobného dôchodku vyplácaného ku dňu zastavenia výplaty predčasného starobného dôchodku sa pripočíta suma určená ako súčin súčtu jednej polovice osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia počas poberania predčasného starobného dôchodku alebo jeho časti a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu nasledujúcemu po zániku dôchodkového poistenia a suma určená ako súčin súčtu osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia bez poberania predčasného starobného dôchodku alebo jeho časti a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.
truch
17.01.11,07:51
Ako najlepšie poriešiť predčasného starobného dôchodcu, ktorý dosiahne dôchodkový vek 28.3.2011. Chceme, aby u nás naďalej pracoval. Mám s ním ukončiť PP k 28.2.2011, vyplatiť mu odchodné,od 1.3.2011 uzatvoriť s ním DoPČ a od 28.3. ho opäť prijať do PP? K 28.2. ho odhlásim zo všetkých poisťovní a 1.3. ho prihlásim znova do SP ako dohodára, k 28.3. ho odhlásim ako dohodára a prihlásim ako zamestnanca a znovu prihlásim do ZP?
Je aj niečo menej náročné na papierovanie???
Tweety
17.01.11,07:58
Ako najlepšie poriešiť predčasného starobného dôchodcu, ktorý dosiahne dôchodkový vek 28.3.2011. Chceme, aby u nás naďalej pracoval. Mám s ním ukončiť PP k 28.2.2011, vyplatiť mu odchodné,od 1.3.2011 uzatvoriť s ním DoPČ a od 28.3. ho opäť prijať do PP? K 28.2. ho odhlásim zo všetkých poisťovní a 1.3. ho prihlásim znova do SP ako dohodára, k 28.3. ho odhlásim ako dohodára a prihlásim ako zamestnanca a znovu prihlásim do ZP?
Je aj niečo menej náročné na papierovanie???
PP už nemôže uzatvoriť bez toho, aby neprišiel o dôchodok. Takže PP ukončí k 28.3.2., vyplatíš odchodné a uzatvoríte Dohodu. T.j. Jedna odhláška z PP, potom prihláška dohody. Doplním, môžete s ním, po nároku na dôchodok uzatvoriť aj PP.
katka50
17.01.11,08:44
PP už nemôže uzatvoriť bez toho, aby neprišiel o dôchodok. Takže PP ukončí k 28.3., vyplatíš odchodné a uzatvoríte Dohodu. T.j. Jedna odhláška z PP, potom prihláška dohody.
Len malá oprava. Ukončiť PP nie k 28.3., ale k 28.2.2011.
Tweety
17.01.11,08:45
Len malá oprava. Ukončiť PP nie k 28.3., ale k 28.2.2011.
Áno, to hej. Idem opraviť.
Dáša Miklášiková Hlavnová
17.01.11,09:34
dobry den...
velmi by ma zaujmalo, som narodena 2/1956 mam 3 deti a od roku 1984 som vdovou...deti som vychovavala sama...chcem vediet, ci mam narok na predcasny dochodok, alebo kedy mam ist do dochodku???
dakujem
katka50
17.01.11,09:47
dobry den...
velmi by ma zaujmalo, som narodena 2/1956 mam 3 deti a od roku 1984 som vdovou...deti som vychovavala sama...chcem vediet, ci mam narok na predcasny dochodok, alebo kedy mam ist do dochodku???
dakujem
Podľa súčasného zákona 461/2003 Ti vznikne nárok na st. dôchodok 05/2015, čiže predčasný 05/2013.

Prikladám link na kalkulačku na výpočet dôchodk. veku zo stránky Soc. poisťovne.
http://www.socpoist.sk/vypocet-dochodkoveho-veku/15075s
truch
17.01.11,10:17
PP už nemôže uzatvoriť bez toho, aby neprišiel o dôchodok. Takže PP ukončí k 28.3.2., vyplatíš odchodné a uzatvoríte Dohodu. T.j. Jedna odhláška z PP, potom prihláška dohody.
Prečo by sme ho nemohli od 28.3.2011 opätovne zobrať na PZ? Nikde nie je povedané, že riadny starobný dôchodca príde o dôchodok ak pracuje v riadnom prac. pomere a on bude riadnym starobným dôchodcom od 28.3.2011. Potrebujem poriešiť len ten čas od 1.3.2011 do dňa jeho narodenín, aby neprišiel o dôchodok. Predpokladám, že chce ešte pár rokov pracovať, zrejme mu ide o to, aby sa mu neskôr dôchodok prepočítal, dohoda by to nevyriešila.
V TV bola relácia s pracovníčkou SP a tá povedala, v konkrétnom prípade, kedy predčasný dôchodca dovŕši dôchodkový vek 5.3.2011, že nemusí robiť nič, ani sa odhlasovať. Napísala som dotaz aj do SP, ale kedy odpovedia, to je vo hviezdách:)
Dáša Miklášiková Hlavnová
17.01.11,11:14
dakujem moc za odpoved...
a keby ziadam o predcasny dochodok, kolko by som asi dostavala mesacne, ked moj mesacny zarobok je okolo 310-315eur?
Katija
17.01.11,13:05
Ako najlepšie poriešiť predčasného starobného dôchodcu, ktorý dosiahne dôchodkový vek 28.3.2011. Chceme, aby u nás naďalej pracoval. Mám s ním ukončiť PP k 28.2.2011, vyplatiť mu odchodné,od 1.3.2011 uzatvoriť s ním DoPČ a od 28.3. ho opäť prijať do PP? K 28.2. ho odhlásim zo všetkých poisťovní a 1.3. ho prihlásim znova do SP ako dohodára, k 28.3. ho odhlásim ako dohodára a prihlásim ako zamestnanca a znovu prihlásim do ZP?
Je aj niečo menej náročné na papierovanie???
Stačí ak mu od 1.3.2011 do 28.3.2011 dáte neplatené voľno a tým pádom bude mať v tomto období prerušené povinné dôchodkové poistenie. A dohodu s ním samozrejme od 1.3.2011 uzavrieť môžete.
Jana Motyčková
17.01.11,16:18
Stačí ak mu od 1.3.2011 do 28.3.2011 dáte neplatené voľno a tým pádom bude mať v tomto období prerušené povinné dôchodkové poistenie. A dohodu s ním samozrejme od 1.3.2011 uzavrieť môžete.
Na toto mi z Ministerstva odpovedali, že to nepomôže (ústne na workshope v decembri), ale možno zmenia/zmenili názor.
Katija
17.01.11,16:53
Na toto mi z Ministerstva odpovedali, že to nepomôže (ústne na workshope v decembri), ale možno zmenia/zmenili názor.
No to by ma teda zaujíímalo, prečo nie? Stále platí § 26 odsek 5.

Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odsekov 1 až 4 sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.


V období počas ktorého je zamestnanec na NV jednoducho povinne poistený nie je.
deha
17.01.11,17:13
Mám obdobný prípad PSD sa stava SD 7.3.2011, tak som mu odporučila nech napíše list na SP že nech si pozdržia časť dôchodku 1.-6.3.2010 a od 7.3. je SD takže môže robiť nepretržite ďalej , pride len o alikv. časť 6 dní dochodku.
truch
18.01.11,11:13
Dnes som si sadla a pekne prepočítala, čo je pre nášho predčasného dôchodcu najvýhodnejšie. Jednoznačne mi vyšla DoPČ, ušetrí nielen on, ale hlavne zamestnávateľ. Prepočítala som mu aj o koľko mu za odpracované roky zvýšia dôchodok, je to cca 4€ mesačne a pri DoPČ nedostane všetky stravné lístky / dostane iba 2 za týždeň, keďže bude pracovať iba 2 dni v týždni po 5 hodín/ a keď som to všetko zrátala pri dohode bude mať mesačne o cca 20€ viac. /od výslednej ČM som mu pri dohode odrátala - stravné lístky a - zvýšenie dôchodku/ Takže k 28.2. ho odhlásim a k 1.3. prihlásim ako dohodára a už ho tak nechám:)
Jana Motyčková
18.01.11,17:12
No to by ma teda zaujíímalo, prečo nie? Stále platí § 26 odsek 5.

Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odsekov 1 až 4 sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.


V období počas ktorého je zamestnanec na NV jednoducho povinne poistený nie je.
Tiež si to myslím.
Jana Motyčková
18.01.11,17:14
Mám obdobný prípad PSD sa stava SD 7.3.2011, tak som mu odporučila nech napíše list na SP že nech si pozdržia časť dôchodku 1.-6.3.2010 a od 7.3. je SD takže môže robiť nepretržite ďalej , pride len o alikv. časť 6 dní dochodku.
Nedá sa prísť o časť dôchodku, môže buď prísť o celý dôchodok alebo neprísť o celý dôchodok.
Lepši pokus je to neplatené voľno.
aduska.p
24.01.11,09:49
Dobrý deň, chcela by som sa informovať.Moja svokra išla do predčasného dôchodku od 24.12.2010, vtedy dovŕšila 58 rokov, ešte pracuje stále pracuje v normálnom pp, a dali jej možnosť pracovať do 28.02.2011 , od 01.03. potom bude už doma poberať len dôchodok,prestane úplne pracovať. chcem sa opýtať, kto musí podať žiadosť o ukončenie pp ona či to má urobiť zamestnávateľ? Alebo aký je tu postup, nechce nič zmeškať a nevie o s tým. A ešte druhá otázka či na niečo má ešte nárok alebo nie. Povedali jej že má 16 dní starej dovolenky a 4 dni novejm že jej to preplatia, musia alebo nie? Ona si to požiadala, aby jej to preplatili, no to sa uvidí či to spravia.alebo ju môže poslať o tých 20dní skôr na dovolenku aby skončila presne 28.1.22011?
ďakujem za odpoveď
adriana
truch
24.01.11,10:04
Dobrý deň, chcela by som sa informovať.Moja svokra išla do predčasného dôchodku od 24.12.2010, vtedy dovŕšila 58 rokov, ešte pracuje stále pracuje v normálnom pp, a dali jej možnosť pracovať do 28.02.2011 , od 01.03. potom bude už doma poberať len dôchodok,prestane úplne pracovať. chcem sa opýtať, kto musí podať žiadosť o ukončenie pp ona či to má urobiť zamestnávateľ? Alebo aký je tu postup, nechce nič zmeškať a nevie o s tým. A ešte druhá otázka či na niečo má ešte nárok alebo nie. Povedali jej že má 16 dní starej dovolenky a 4 dni novejm že jej to preplatia, musia alebo nie? Ona si to požiadala, aby jej to preplatili, no to sa uvidí či to spravia.alebo ju môže poslať o tých 20dní skôr na dovolenku aby skončila presne 28.1.22011?
ďakujem za odpoveď
adriana
Výpoveď musí dať svokra, nárok na odstupné tým pádom nemá. Ak by chcela, môže od 1.3. pracovať na dohodu. Má nárok aj na odchodné, ak ide prvýkrát do dôchodku a samozrejme pri ukončení PP má nárok na preplatenie starej a alikvótnej časti novej dovolenky.
londay
26.01.11,10:17
Dobrý deň,
prosím ako nadstavím odvody do SP predčasnému starobnému dôchodcovi, ktorý sa rozhodol že zostane naďalej pracovať...ku ktorému dátumu sa menia jeho odvody alebo odvody zostávajú nezmenené ? ďakujem
drobeceva
26.01.11,10:19
Dobrý deň,
prosím ako nadstavím odvody do SP predčasnému starobnému dôchodcovi, ktorý sa rozhodol že zostane naďalej pracovať...ku ktorému dátumu sa menia jeho odvody alebo odvody zostávajú nezmenené ? ďakujem
odvody zostávajú také, ako doteraz - to zn., že PSD neplatí aj naďalej PvN a IP - akurát, ak ostane robiť, pozastaví sa mu vyplácanie dôchodku
katka50
26.01.11,10:20
Dobrý deň,
prosím ako nadstavím odvody do SP predčasnému starobnému dôchodcovi, ktorý sa rozhodol že zostane naďalej pracovať...ku ktorému dátumu sa menia jeho odvody alebo odvody zostávajú nezmenené ? ďakujem
Predčasný st. dôchodca, ktorému sa preruší poberanie dôchodku aj naďalej neplatí poistné na inv. poistenie a poist. v nezamestnanosti.
vema
26.01.11,19:18
Iba si preverujem, pokiaľ som na predčastnom starobnom dôchodku, môžem pracovať na dohodu o prac. činnosti?
katka50
26.01.11,19:32
Iba si preverujem, pokiaľ som na predčastnom starobnom dôchodku, môžem pracovať na dohodu o prac. činnosti?
Áno.
Deni
01.02.11,16:29
Máme zamestankyňu, ktorá asi tak za dva roky chce požiadať o predčasný starobný dôchodok. Keďže máme vo firme zlú situáciu, niektorých zamestnancov prepúšťame a s niektorými sme sa dohodli, že im znížime pracovný úväzok na polovičný. Mohlo by zníženie úväzku ovplyvniť nárok na predčasný dôchodok? Čo je pre takéhoto zamestnanca lepšie, kratší pracovný čas a vyššia mzda, alebo plný úväzok a minimálna mzda? Ďakujem
Kvaka
01.02.11,16:48
Máme zamestankyňu, ktorá asi tak za dva roky chce požiadať o predčasný starobný dôchodok. Keďže máme vo firme zlú situáciu, niektorých zamestnancov prepúšťame a s niektorými sme sa dohodli, že im znížime pracovný úväzok na polovičný. Mohlo by zníženie úväzku ovplyvniť nárok na predčasný dôchodok? Čo je pre takéhoto zamestnanca lepšie, kratší pracovný čas a vyššia mzda, alebo plný úväzok a minimálna mzda? Ďakujem
Rozhodujúci je vymeriavací základ, z ktorého sa platí dôchodkové poistenie. Príjem za posledný rok, v ktorom vaša zamestnankyňa požiada o predčasný dôchodok, sa nezapočíta, z toho roku sa jej započíta iba doba poistenia. Ak by to nerobilo problém, radšej jej budúci rok ponechajte vyšší príjem a dohodnite sa s ňou, že v roku odchodu do dôchodku jej dáte zase menej. Zníženie úväzku neznižuje dobu poistenia, iba VZ.
Deni
07.02.11,17:43
Ďakujem za radu, neradi by sme jej teraz pred dôchodkom upravili mzdu tak, aby to malo zlý vplyv na výšku jej dôchodku.
palusho
08.02.11,15:11
Mamu teraz k prvemu februaru vyhodili z prace. Chcel by som sa opytat ci je vyhodnejsie ist na predcasny dochodok alebo ma pockat na riadny dochodok, ktory si moze uplatnit od septembra 2011. Pavel
Kvaka
08.02.11,17:13
Mamu teraz k prvemu februaru vyhodili z prace. Chcel by som sa opytat ci je vyhodnejsie ist na predcasny dochodok alebo ma pockat na riadny dochodok, ktory si moze uplatnit od septembra 2011. Pavel
Ak mama požiada o predčasný starobný dôchodok teraz, bude sa jej vypočítaný dôchodok krátiť o 0,5% za každých 30 dní do dovŕšenia dôchodkového veku, napr. za 7 mesiacov by to krátenie bolo približne 3,5%.
Ak počká na riadny starobný dôchodok do septembra 2011, nebude sa jej vypočítaný dôchodok krátiť, čo je pre ňu lepšie. Príjem za posledný rok poistenia, v ktorom jej vznikne nárok na riadny starobný dôchodok, teda príjem za rok 2011 sa pri výpočte dôchodku neberie do úvahy. Akurát bude mať dobu dôchodkového poistenia o málo nižšiu, čo však nezaváži toľko, ako to krátenie pri výpočte predčasného dôchodku.
Je lepšie počkať do septembra, a ak má nárok na podporu v nezamestnanosti, nech si ju uplatní.
claude
18.02.11,12:15
Predčasný st. dôchodca, ktorému sa preruší poberanie dôchodku aj naďalej neplatí poistné na inv. poistenie a poist. v nezamestnanosti.

Odvody zostávajú nezmenené a čo odpočítateľná položka ?
VERONIKA6
18.02.11,12:18
Odvody zostávajú nezmenené a čo odpočítateľná položka ?
Taktiež nezmenené.
drobeceva
18.02.11,12:19
Odvody zostávajú nezmenené a čo odpočítateľná položka ?
nemá nárok na odp.položku
Kvaka
18.02.11,12:44
Odvody zostávajú nezmenené a čo odpočítateľná položka ?
Odpočítateľná položka sa zúčtuje v ročnom zúčtovaní dane alebo v podanom DP za rok 2011. Do úhrnu vyplatených dôchodkov sa uvedú len skutočne vyplatené dôchodky v roku 2011.
ALEXOLIVER
04.06.11,19:27
ahojte, chcela by som sa spýtať ohľadom predčasného starobného dôchodku.Na konci roka 2010 požiadala moja mama o predčasný starobný dôchodok, ale kedže je nevyšiel 1,2 násobobok ŽM tak jej ho nepriznali. Pretože kvôli veľkým zdravotným problémom už nevládala pracovať, ukončila PP a prihlásila sa na Úrade práce. Teraz v júni jej skončí podpora v nezamestnanosti a znova skúsi požiadať o PSD, do starobného dôchodku jej k 1.7. bude chýbať 1 rok. Chcela by som sa spýtať ak by jej náhodou znova nevyšlo minimum potrebné na PSD, dá sa jej to doplatiť formou odvodov? Ak jej to náhodou nevyjde, bude jej chýbať veľmi málo, v decembri jej chýbalo 8 EUR. Tiež by som sa chcela spýtať aké je životné minimum od 1.7.2011. Ďakujem za odpovede.
veronikasad
05.06.11,05:26
ahojte, chcela by som sa spýtať ohľadom predčasného starobného dôchodku.Na konci roka 2010 požiadala moja mama o predčasný starobný dôchodok, ale kedže je nevyšiel 1,2 násobobok ŽM tak jej ho nepriznali. Pretože kvôli veľkým zdravotným problémom už nevládala pracovať, ukončila PP a prihlásila sa na Úrade práce. Teraz v júni jej skončí podpora v nezamestnanosti a znova skúsi požiadať o PSD, do starobného dôchodku jej k 1.7. bude chýbať 1 rok. Chcela by som sa spýtať ak by jej náhodou znova nevyšlo minimum potrebné na PSD, dá sa jej to doplatiť formou odvodov? Ak jej to náhodou nevyjde, bude jej chýbať veľmi málo, v decembri jej chýbalo 8 EUR. Tiež by som sa chcela spýtať aké je životné minimum od 1.7.2011. Ďakujem za odpovede.
môže si doplatiť obdobie poistenie počas evidencie na Úrade práce, najmenej z aktuálneho vymeriavacieho základu. Nedá sa však doplatiť len dôchodkové poistenie, musí zaplatiť aj ostatné fondy (okrem nemocenského a poistenia v nez.) Iné obdobie sa spätne doplatiť nedá.

Aktuálnu výšku živ.minima od 1.7.2011 som zatial nenašla. Pred znovupodaním žiadosti o PSD treba konzultovať na soc.poisťovni vhodný dátum. Niekedy jeden deň v dátume urobí krátenie 0,5 %. Krátenie by malo byť nižšie o 3 %, možno jej teraz už vyjde.
ALEXOLIVER
05.06.11,07:42
Ďakujem pekne za odpoved Veronika.
Mia23
09.06.11,13:32
Otec bude mať 60rokov vo februári, vtedy by chcel požiadať o predčasný starobný dôchodok, je to možné? Ćo k tomu treba? Zatiaľ má trvalý pracovný pomer.
veronikasad
09.06.11,13:44
Otec bude mať 60rokov vo februári, vtedy by chcel požiadať o predčasný starobný dôchodok, je to možné? Ćo k tomu treba? Zatiaľ má trvalý pracovný pomer.
Prečo chce žiadať o PSD, keď má prácu ? Poberanie PSD a zamestnanie na prac.zmluvu nie je možné. Prac.pomer bude musieť ukončiť.

PSD mu priznajú len v prípade, splní podmienku poistenia a výška PSD (po krátení) dosiahne tuším 1,2-násobok živ.minima.
Mia23
09.06.11,13:52
Prečo chce žiadať o PSD, keď má prácu ? Poberanie PSD a zamestnanie na prac.zmluvu nie je možné. Prac.pomer bude musieť ukončiť.

PSD mu priznajú len v prípade, splní podmienku poistenia a výška PSD (po krátení) dosiahne tuším 1,2-násobok živ.minima.

PP ukončí, len by som chcela vedieť či môže ísť do PSD, kedy by mal ukončiť PP a ako sa vypočíta výška PSD.
veronikasad
09.06.11,13:57
PP ukončí, len by som chcela vedieť či môže ísť do PSD, kedy by mal ukončiť PP a ako sa vypočíta výška PSD.
výpočet PSD je rovnaký ako riadneho SD :

aktuálna dôchodková hodnota x počet rokov dôch.poistenia x priemerný osobný mzdový bod.
PSD sa kráti za každých 30 kal.dní pred dovršením dôch.veku o 0,50 %. Nastavenie termínu podania žiadosti treba konzultovať v SP - aj jeden deň môže urobiť krátenie 0,50%.

Pracovný pomer treba ukončiť do 2 mesiacov od priznania PSD (nie doručenia rozhodnutia-to môže trvať aj 60 dní). Treba sa informovať na infolinke SP, lebo ak prac.pomer bude trvať aj po priznani PSD, mu ho pozastavia.
Kvaka
09.06.11,14:53
ahojte, chcela by som sa spýtať ohľadom predčasného starobného dôchodku.Na konci roka 2010 požiadala moja mama o predčasný starobný dôchodok, ale kedže je nevyšiel 1,2 násobobok ŽM tak jej ho nepriznali. Pretože kvôli veľkým zdravotným problémom už nevládala pracovať, ukončila PP a prihlásila sa na Úrade práce. Teraz v júni jej skončí podpora v nezamestnanosti a znova skúsi požiadať o PSD, do starobného dôchodku jej k 1.7. bude chýbať 1 rok. Chcela by som sa spýtať ak by jej náhodou znova nevyšlo minimum potrebné na PSD, dá sa jej to doplatiť formou odvodov? Ak jej to náhodou nevyjde, bude jej chýbať veľmi málo, v decembri jej chýbalo 8 EUR. Tiež by som sa chcela spýtať aké je životné minimum od 1.7.2011. Ďakujem za odpovede.
Pre informáciu, či tvojej mame predčasný starobný dôchodok k 1.7. vyjde vo výške 1,2 násobok ŽM by si ešte mohla uviesť, k akému dátumu mama požiadala v roku 2010 o PSD. Na konci roka je k 31.12.2010? Ak to bolo skôr, tak ADH do výpočtu išla 9,2246, valorizácia vypočítaného dôchodku bola 3,05%, ale ak by požiadala o dôchodok k 31.12.2010, tak ADH do výpočtu by už išla 9,5756, a od 1.1. by sa jej vypočítaný dôchodok ešte valorizoval o 1,8%. Ten výpočet som skúšala, vychádzala som z údajov, že v decembri 2010 by musel byť jej vypočítaný predčasný dôchodok aspoň 222,5€, aby jej ho priznali. Ak ho mala nižší o 8 €, tak potrebujem vedieť aj údaj, k akému dňu o PSD požiadala, aj aký mala POMB, aj k akému dátumu dovŕši dôchodkový vek. Možno by jej stačilo pripoistiť sa len na krátku dobu, ale počítaj s tým, že aj keď krátenie dôchodku bude o 3% menšie, od 1.7. bude zase iná výška ŽM. Možno by jej stačilo požiadať k 30. júnu, skús si to prepočítať podľa vhodného príkladu na stránke SP, tu si nájdi vzor:http://www.socpoist.sk/predcasny-starobny-dochodok/1287s#Podmienky%20n%C3%A1roku%20na%20pred%C4%8Dasn %C3%BD%20starobn%C3%BD%20d%C3%B4chodok
ALEXOLIVER
14.06.11,19:09
ahojte, ďakujem pekne Kvaka za odpoved. O dôchodok požiadala k 31.12.2010, ale neviem aký mala POMB. Dôchodkový vek dovrši k 30.7.2012. Teraz ked sa zvýši životné minimum od júla, vyzerá že jej to zase nevyjde. Skúsi ešte zistiť k 30.6., prípadne s tým doplatením odvodov za obdobie čo bola na úrade práce.
Kvaka
15.06.11,15:34
ahojte, ďakujem pekne Kvaka za odpoved. O dôchodok požiadala k 31.12.2010, ale neviem aký mala POMB. Dôchodkový vek dovrši k 30.7.2012. Teraz ked sa zvýši životné minimum od júla, vyzerá že jej to zase nevyjde. Skúsi ešte zistiť k 30.6., prípadne s tým doplatením odvodov za obdobie čo bola na úrade práce.
Tak podľa všetkého od 1. júla bude ŽM 189,65 eura, čo znamená, že minimálna suma predčasného starobného dôchodku bude 227,80eur.
Našla som to tu:
http://peniaze.pravda.sk/ziskat-predcasnu-penziu-bude-od-jula-opat-tazsie-f6m-/sk_dochodky.asp?c=A110613_152741_sk_dochodky_p59
Kvaka
15.06.11,15:44
ahojte, ďakujem pekne Kvaka za odpoved. O dôchodok požiadala k 31.12.2010, ale neviem aký mala POMB. Dôchodkový vek dovrši k 30.7.2012. Teraz ked sa zvýši životné minimum od júla, vyzerá že jej to zase nevyjde. Skúsi ešte zistiť k 30.6., prípadne s tým doplatením odvodov za obdobie čo bola na úrade práce.
Nevieš aspoň povedať, aké obdobie poistenia mame započítali do výpočtu dôchodku? Niekedy sa urobí chyba aj pri určení doby poistenia, nie je napríklad v poisťovni evidovaná, skús to preveriť. Oni jej v poisťovni povedia, koľko mesiacov poistenia musí zaplatiť, aby sa jej zvýšila hodnota dôchodku, to naozaj závisí od toho, aký mala POMB. Odvody zaplatené počas tohto polroka POMB neovplyvnia, iba obdobie poistenia, stačia minimálne.
susan 111979
16.06.11,11:59
Ahojte, no po prečítaní vašich príspevkov, zisťujem, že mám prúser....od 05/2010 našej zamestnankyni s TPP bol priznaný PSD. Do Sp som prestala za ňu odvádzať IP a PvN. Ale i naďalej som jej uplatňovala nezd.časť 335,47. Na konci roka som jej spravila RZPnD 2010 a samozrejme preplatok jej bol vrátený. V 03/2011 prerušila PSD, zostala nadalej pracovať v TPP. Ak som správne pochopila, tak by nadalej nemala odvádzať do SP- IP a PvN a neuplatnovať nezd.časť. Prosím poradte mi ako z toho prúseru von!!! Ako to opraviť, aby to bolo správne.
VERONIKA6
16.06.11,12:19
Ahojte, no po prečítaní vašich príspevkov, zisťujem, že mám prúser....od 05/2010 našej zamestnankyni s TPP bol priznaný PSD. Do Sp som prestala za ňu odvádzať IP a PvN. Ale i naďalej som jej uplatňovala nezd.časť 335,47. Na konci roka som jej spravila RZPnD 2010 a samozrejme preplatok jej bol vrátený. V 03/2011 prerušila PSD, zostala nadalej pracovať v TPP. Ak som správne pochopila, tak by nadalej nemala odvádzať do SP- IP a PvN a neuplatnovať nezd.časť. Prosím poradte mi ako z toho prúseru von!!! Ako to opraviť, aby to bolo správne.
Za rok 2010 má nárok na nezdaniteľnú časť. Za rok 2011 už nárok nie je.
Nakoľko jej je priznaný predčasný starobný dôchodok, hoci ho má pozastavený, odvody do SP - IP a PvN neplatí. Máš to správne.
susan 111979
17.06.11,05:36
Za rok 2010 má nárok na nezdaniteľnú časť. Za rok 2011 už nárok nie je.
Nakoľko jej je priznaný predčasný starobný dôchodok, hoci ho má pozastavený, odvody do SP - IP a PvN neplatí. Máš to správne.
A keď som jej už za rok 2011 uplatňovala nedzdaniteľnú časť? Ako to môžem opraviť?
drobeceva
17.06.11,05:40
A keď som jej už za rok 2011 uplatňovala nedzdaniteľnú časť? Ako to môžem opraviť?
Máš to dobré. Hoci jej bolo pozastavené vyplácanie PSD, naďalej neplatí IP a PvN a nemá nárok na mesačné uplatňovanie NČD
pozn.: prečítaj si ešte raz prísp. 298
VERONIKA6
17.06.11,05:42
A keď som jej už za rok 2011 uplatňovala nedzdaniteľnú časť? Ako to môžem opraviť?
Prestaň jej to uplatňovať a vyrovná sa to už iba v RZD.
drobeceva
17.06.11,05:43
susan, zle som to prečítala - čítala som, že za rok 2011 som jej neuplatňovala-preto som odpísala, že je to dobré
susan 111979
17.06.11,07:16
Ďakujem..ste zlaté! Bola som na daňovom a tam mi povedali tiež, že sa to vyrovná v RZD.
janaGT
05.07.11,18:34
ak osoba, ktorá je zamestnaná na trvalý PP, a požiada SP o predčasný starobný dôchodok, musí s ňou zamestnávateľ ukončiť PP?
Mila123
05.07.11,18:37
ak osoba, ktorá je zamestnaná na trvalý PP, a požiada SP o predčasný starobný dôchodok, musí s ňou zamestnávateľ ukončiť PP?
od 01.01.2011 resp. 01.03.2011 nie je možné aby poberateľ predčasného starobného dôchodku bol zamestnaný....vylučuje sa to....SP ti neprizná PSD, ak neukončíš zamestnanie....
veronikasad
05.07.11,18:38
ak osoba, ktorá je zamestnaná na trvalý PP, a požiada SP o predčasný starobný dôchodok, musí s ňou zamestnávateľ ukončiť PP?
Janka, môžeš byť konkrétnejšia, napr. v akom termíne ?

Od 1.3.2011 nie je možný súbeh zamestnania (resp.dôchodkového poistenia) a poberania PSD. Ak zamestnanec zostane pracovať, požiadanie PSD nemá význam.
janaGT
05.07.11,18:51
Janka, môžeš byť konkrétnejšia, napr. v akom termíne ?

Od 1.3.2011 nie je možný súbeh zamestnania (resp.dôchodkového poistenia) a poberania PSD. Ak zamestnanec zostane pracovať, požiadanie PSD nemá význam.

viem, že nem§že by ť súbeh PP a PSD, len rozmýšľam, čo sa stane, ak dotyčnej osobe PSD nepriznajú, napr. ak jej bude chýbať pár eur do minimálnej sumy ..
Stalo sa to jednej známej, požiadala na SP o PSD a v práci musela ukončiť PP bolo to teraz niekedy, teraz zostala doma bez práce a bez vyrozumenia zo sociálky , či jej ten dôchodok vyšiel, či nie ...
moja mama môže požiadať o PSD v decembri, len tiež nevie, či jej výjde aspoň nejaký minimálny ... a potom by nerada zostala bez práce
veronikasad
06.07.11,03:07
viem, že nem§že by ť súbeh PP a PSD, len rozmýšľam, čo sa stane, ak dotyčnej osobe PSD nepriznajú, napr. ak jej bude chýbať pár eur do minimálnej sumy ..
Stalo sa to jednej známej, požiadala na SP o PSD a v práci musela ukončiť PP bolo to teraz niekedy, teraz zostala doma bez práce a bez vyrozumenia zo sociálky , či jej ten dôchodok vyšiel, či nie ...
moja mama môže požiadať o PSD v decembri, len tiež nevie, či jej výjde aspoň nejaký minimálny ... a potom by nerada zostala bez práce
Janka, neoverovala som v SP. Ale nefunguje to tak, že platí dvojmesačná výpovedná doba po priznaní PSD? Nezdá sa mi, že by pracovný pomer musel byť ukončení v čase podania žiadosti o PSD.
janaGT
06.07.11,04:38
Janka, neoverovala som v SP. Ale nefunguje to tak, že platí dvojmesačná výpovedná doba po priznaní PSD? Nezdá sa mi, že by pracovný pomer musel byť ukončení v čase podania žiadosti o PSD.

maminej kolegyni to urobili tak, že si podala žiadosť o PSD a zároveň jej dal ZV výpoveď s 2 mesačnou VL. Tak neviem ... ale zdá s mi to postavené na hlavu!
Andyke
06.07.11,05:01
§ 67 Zák. o SP
Podmienky nároku na predčasný
starobný dôchodok

(4) Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku nevzniká, ak poistenec ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba.
janaGT
06.07.11,17:28
písala som dopyt na SP, potom pripnem odpoveď ( ak príde )
psps
07.07.11,20:16
Môže dôchodca na predčasnom dôchodku pracovať na dohodu o pracovnej činnosti?
Dohoda o vykonaní práce je zrušená?
Mila123
07.07.11,20:22
Môže dôchodca na predčasnom dôchodku pracovať na dohodu o pracovnej činnosti?
Dohoda o vykonaní práce je zrušená?
nie, nemôže....dokonca aj poslanci ObU či MsU sa museli vzdať odmeny za výkon práce poslanca, pretože prijať i len 1 € znamená prísť o predč. dôchodok...
veronikasad
07.07.11,20:27
Mila123, môžeš prosím priložiť odkaz na zákon, ktorý to zakazuje ...
veronikasad
07.07.11,20:27
Môže dôchodca na predčasnom dôchodku pracovať na dohodu o pracovnej činnosti?
Dohoda o vykonaní práce je zrušená?
môže, dohoda o vykonaní práce nebola zrušená
truch
07.07.11,20:37
nie, nemôže....dokonca aj poslanci ObU či MsU sa museli vzdať odmeny za výkon práce poslanca, pretože prijať i len 1 € znamená prísť o predč. dôchodok...
Od 1. januára 2011 každá fyzická osoba, ktorá je v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na nepravidelný príjem, je na účely sociálneho poistenia zamestnancom. Tento právny vzťah zakladá povinné dôchodkové poistenie.

Pôvodca textu príspevku: psps
Môže dôchodca na predčasnom dôchodku pracovať na dohodu o pracovnej činnosti?
Dohoda o vykonaní práce je zrušená?

Predčasný dôchodca môže pracovať na dohodu, tá nezakladá povinné dôchodkové poistenie.
psps
12.07.11,19:38
Vážne dohoda o vykonaní práce nebola zrušená. Prečo si stále myslím, že už v r.2011 sa nedá pracovať na dohodu o VP?
Nehovorilo sa o zrušení? Alebo neznížili hodiny, ktoré môže dohodár odrobiť? Ja som totiž prepísala všetkým dohody o VP na dohody o PČ a vôbec neviem prečo.
Mila123
12.07.11,19:43
Vážne dohoda o vykonaní práce nebola zrušená. Prečo si stále myslím, že už v r.2011 sa nedá pracovať na dohodu o VP?
Nehovorilo sa o zrušení? Alebo neznížili hodiny, ktoré môže dohodár odrobiť? Ja som totiž prepísala všetkým dohody o VP na dohody o PČ a vôbec neviem prečo.
možno iba preto, lebo DoPČ môže trvať aj na dobu neurčitú....
psps
12.07.11,19:46
možno iba preto, lebo DoPČ môže trvať aj na dobu neurčitú....
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
alusa783
28.07.11,05:12
Predčasný dôchodca môže pracovať na dohodu, tá nezakladá povinné dôchodkové poistenie.
a koľko môže zarobiť mesačne/ročne? je to ako pri každom inom človeku alebo aj tu je to pri PSD dako upravené?
veronikasad
28.07.11,05:13
a koľko môže zarobiť mesačne/ročne? je to ako pri každom inom človeku alebo aj tu je to pri PSD dako upravené?
výška príjmu nie je obmedzená, limitovaný je počet odpracovaných hodín - podľa druhu uzatvorenej dohody.
truch
28.07.11,05:15
a koľko môže zarobiť mesačne/ročne? je to ako pri každom inom človeku alebo aj tu je to pri PSD dako upravené?

Musí dodržať len hodiny, výška odmeny za dohodu je neobmedzená.
Mila123
28.07.11,05:34
a koľko môže zarobiť mesačne/ročne? je to ako pri každom inom človeku alebo aj tu je to pri PSD dako upravené?
nie sú obmedzovaní.......
londay
19.01.12,11:37
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, čo s odpočítateľnou položkou na rok 2012 u predčasného starobného dôchodcu ktorý zároveň aj pracuje , môžem ju od 01.01.2012 znovu zaktívniť ? Poberanie predčasného dôchodku bolo pozastavené v roku 2011. A čo sa týka odvodov to ostáva nezmenené, t.j. že neplatí PvN a IP ? Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
19.01.12,11:43
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, čo s odpočítateľnou položkou na rok 2012 u predčasného starobného dôchodcu ktorý zároveň aj pracuje , môžem ju od 01.01.2012 znovu zaktívniť ? Poberanie predčasného dôchodku bolo pozastavené v roku 2011. A čo sa týka odvodov to ostáva nezmenené, t.j. že neplatí PvN a IP ? Ďakujem za odpoveď.
od 1.1.2012 môžeš uplatňovať mesačnú NČZD, lebo k 1.1. nebol poberatelom PSD.
londay
08.02.12,13:01
Dobrý deň,
ešte mi nie je jasné, ak sa z toho predčasného starobného dôchodcu stane v priebehu roka 2012 starobný dôchodca ( napr. od 09.02.2012 ) , má aj tak nárok od 01.01.2012 na odpočítateľnú položku ? Ďakujem.
katka50
08.02.12,13:05
Dobrý deň,
ešte mi nie je jasné, ak sa z toho predčasného starobného dôchodcu stane v priebehu roka 2012 starobný dôchodca ( napr. od 09.02.2012 ) , má aj tak nárok od 01.01.2012 na odpočítateľnú položku ? Ďakujem.
Je jedno, či predčasný, alebo "riadny" starob. dôchodca. Pokiaľ ním nebol k 1.1.- má nárok na NČZD.

Zákon 595/2003 § 11
(6) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
duzu
01.03.12,10:54
prosím o radu ,chcem ísť na predčasný dôchodok budúci rok od 03/13 mám 60r, dočítal som sa ,že ak sa neprihlásim na úrade prace ako nezamestnaný na poberanie dávky ,môže sa obdobie krátenia znížiť o 6 mesiacov a tým sa mi zníži dôchodok len o 18 mesiacov ,platí to stále?
katka50
01.03.12,11:25
prosím o radu ,chcem ísť na predčasný dôchodok budúci rok od 03/13 mám 60r, dočítal som sa ,že ak sa neprihlásim na úrade prace ako nezamestnaný na poberanie dávky ,môže sa obdobie krátenia znížiť o 6 mesiacov a tým sa mi zníži dôchodok len o 18 mesiacov ,platí to stále?
To už asi 5 rokov neplatí.
Mia23
05.04.12,11:34
Potrebujem radu, otec mal 60 vo februári, má TPP od roku 2004. Uvažoval o predčasný dôchodok, ale v robote mu oznámili, že ku dňu 1.5. dostane výpoveď, znižujú počet zamestnancov. Lepšie je hneď podať žiadosť o predčasný dôchodok, alebo predtým poberať nezamestnanecký príspevok pol roka?? ďakuejm za rady.
Jana Motyčková
05.04.12,12:36
Pokaladá za lepšie najskôr poberať dávku v nezamestnanosti až potom ísť na predčasný dôchodok. PSD sa za každý mesiac, ktorý mu chýba do dôchodkového veku kráti o 0,5%, takto sa teda bude krátiť o 3% menej.
duzu
09.04.12,07:59
to sa mu nič lepšie nemohlo stať ,lebo dostane odchodné i odstupné,podľa dlžky zamestnania i 6 mes a potom sa prihlásiť na úrad práce
katka50
09.04.12,17:15
to sa mu nič lepšie nemohlo stať ,lebo dostane odchodné i odstupné,podľa dlžky zamestnania i 6 mes a potom sa prihlásiť na úrad práce
Na odchodné má nárok, ak požiada o predč. st. dôchodok najneskôr do 10 dní od ukončenia PP.
Musí si zvážiť, čo je pre neho najlepšie. Buď sa po ukonč. PP zaeviduje na Úrade práce a skráti si dobu, o ktorú by si skôr požiadal o PSD, nakoľko za každých 30 aj načatých dní má krátený predč. st. dôchodok o 0,5 %-o čo skôr oň požiada pred dovŕšením dôchodkového veku a príde o odchodné, alebo pristúpi na krátenie a požiada o PSD najneskôr do 10 dní od ukončenia PP a o odchodné nepríde.
duzu
19.04.12,10:50
tak rád by som si to ujasnil pri dosiahnití 60 r môžem podať výpoved a prihlásiť sa na úrade a bude mi vyplácaná dávka, mám nárok na vyplácanie dávky pol roka aj ked manželka bude mať dôchodok 360Eur? alebo musím ísť na PSD?
Andyke
19.04.12,10:58
Áno , najprv sa zaregistrovať ako uchádzač o zamestnanie, dávky v nezamestnanosti dostaneš keď budeš splňať zákonom stanovené podmienky ( v posledných 3 rokoch treba mať 730 dní poistenia v nezamestnanosti) a až potom požiadať o PSD.
Manželkin dôchodok na to nemá vplyv
Katy a R
19.04.12,10:59
tak rád by som si to ujasnil pri dosiahnití 60 r môžem podať výpoved a prihlásiť sa na úrade a bude mi vyplácaná dávka, mám nárok na vyplácanie dávky pol roka aj ked manželka bude mať dôchodok 360Eur? alebo musím ísť na PSD?
dávka v nezamestnanosti je vyplácaná SP - je dávkou soc poistenia ... ak splníš podmienky (viď §104 tu http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2012-a.html#104) a si v evidencii UoZ na UPSVaR tak máš na ňu nárok. Žiadne príjmy sa neskúmajú.
Samozrejme, ak budeš PSD - tak do evidencie UoZ ťa nezaradia ;)
duzu
20.04.12,16:54
vdaka za odpoved podmienky na dávky istotne splňam, zatiaľ som nebol nezamestnaný , tak najskôr na urad práce a až po pol roku na PSD
duzu
02.05.12,09:43
a ako je to potom z odstupným? prvý odchod na dôchodok, ked sa prihlásim na úrad práce?tak či tak je aj 2 mes bez príjmu lebo žiadosť sa môže podať ,len ,ked nebudem pracovať
Kvaka
02.05.12,10:08
a ako je to potom z odstupným? prvý odchod na dôchodok, ked sa prihlásim na úrad práce?tak či tak je aj 2 mes bez príjmu lebo žiadosť sa môže podať ,len ,ked nebudem pracovaťToto je riešené v neprospech odchodného, pozri si príspevok Katky http://www.porada.sk/t12396-p9-predcasny-starobny-dochodok.html#post2036481.
Kvaka
02.05.12,12:04
a ako je to potom z odstupným? prvý odchod na dôchodok, ked sa prihlásim na úrad práce?tak či tak je aj 2 mes bez príjmu lebo žiadosť sa môže podať ,len ,ked nebudem pracovaťTen, kto odchádza do dôchodku z úradu práce, nemá posledného zamestnávateľa, ktorý by mu vyplatil odchodné. Jeho skončenie pracovného pomeru nie je prvým skončením pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok, lebo on bude ešte na úrade práce. Zákon takýto prípad nerieši.
duzu
03.05.12,07:15
odchodné by som dostal i tak len 1 plat podľa našej kolektívnej zmluvy a na úrade práce ich dostanem za pol roka 3 a zníženie 3 percent
Kvaka
03.05.12,07:17
Jasné, lepšie na úrad práce, ale požiadaj o predčasný dôchodok do konca roku určite, aby ti tohtoročný OMB nepokazil priemer.
Katy a R
03.05.12,07:21
odstupné, alebo odchodné ???? nezamieńať!!
duzu
03.05.12,09:39
ale posledný rok sa nepočíta do osobného bodu
Kvaka
03.05.12,09:41
ale posledný rok sa nepočíta do osobného bodu
Práve preto som ti napísala, aby si požiadal ešte tento rok. :) Nepočíta sa príjem za rok, v ktorom požiadaš, iba obdobie poistenia.
duzu
03.05.12,09:53
len ja to môžem až budúci rok budem mať 60-ku v marci do 1.7 budem zamestnaný a potom do konca roka na úrade a až od 1.1.2014 na PSD tak požiadam oň v roku 2013
Kvaka
03.05.12,09:56
len ja to môžem až budúci rok budem mať 60-ku v marci do 1.7 budem zamestnaný a potom do konca roka na úrade a až od 1.1.2014 na PSD tak požiadam oň v roku 2013
Tak áno, ale k 31.12.2013, ja som myslela, že to je tohtoročná tvoja predstava.
Kvaka
03.05.12,09:58
len ja to môžem až budúci rok budem mať 60-ku v marci do 1.7 budem zamestnaný a potom do konca roka na úrade a až od 1.1.2014 na PSD tak požiadam oň v roku 2013

Ak požiadaš od 1.1.2014, tak posledný rok poistenia bude síce 2013, ale ten rok budeš mať ukončený, tak si to prever, či sa ti príjem bude počítať, ja si myslím, že áno.
katka50
05.05.12,17:31
Ak požiadaš od 1.1.2014, tak posledný rok poistenia bude síce 2013, ale ten rok budeš mať ukončený, tak si to prever, či sa ti príjem bude počítať, ja si myslím, že áno.
Do odpracovanej doby sa mu bude rátať aj obdobie roka 2013 od 1.1.2013 do 30.6.2013. Ale pri výpočte výšky dôchodku sa berú len celé odpracované roky, t.j. ako posledný rok 2012.
Kvaka
05.05.12,19:50
Do odpracovanej doby sa mu bude rátať aj obdobie roka 2013 od 1.1.2013 do 30.6.2013. Ale pri výpočte výšky dôchodku sa berú len celé odpracované roky, t.j. ako posledný rok 2012.Katka, ak požiada od 1.1.2014, tak sa mu bude OMB určovať aj z roku 2013, či nie? Rada sa budem mýliť.
Heni
06.05.12,06:32
chcela by som sa spýtať na takýto prípad:

dlhoročná szčo, v 9/2011 dovŕšila 60 rokov, je povinne nemocensky poistená celý čas, čo je SZČO
v r. 2011 mala vysoké príjmy, t.j. pri platení povinných odvodov do Soc. poisťovne od 1.7.2012 (z vym. základu r.2011) jej vychádza platiť dosť vysoké odvody.
uvažuje o tom, že založí s.r.o., aby sa odvodom vyhla, a chcela by požiadať o predčasný star. dôchodok.
zarátal by sa jej aj ten vysoký príjem z r. 2011 do dôchodku (aj ked ešte z toho vymer. základu odvody neplatila)? alebo má ešte so žiadosťou o PSD počkať?
(mám pred sebou aj takú 2-stranovú zostavu od SP, asi si už dával prepočítavať, koľko by mal PSD, keby naň išiel 1.10.2011 - veľmi sa v tej zostave nevyznám, ale záverečné číslo je 311eur, tak preto sa pýtam, či by mu ten príjem roka 2011 tento dôchodok nejak zdvihol?)
dakujem.
veronikasad
06.05.12,06:42
chcela by som sa spýtať na takýto prípad:

dlhoročná szčo, v 9/2011 dovŕšila 60 rokov, je povinne nemocensky poistená celý čas, čo je SZČO
v r. 2011 mala vysoké príjmy, t.j. pri platení povinných odvodov do Soc. poisťovne od 1.7.2012 (z vym. základu r.2011) jej vychádza platiť dosť vysoké odvody.
uvažuje o tom, že založí s.r.o., aby sa odvodom vyhla, a chcela by požiadať o predčasný star. dôchodok.
zarátal by sa jej aj ten vysoký príjem z r. 2011 do dôchodku (aj ked ešte z toho vymer. základu odvody neplatila)? alebo má ešte so žiadosťou o PSD počkať?
(mám pred sebou aj takú 2-stranovú zostavu od SP, asi si už dával prepočítavať, koľko by mal PSD, keby naň išiel 1.10.2011 - veľmi sa v tej zostave nevyznám, ale záverečné číslo je 311eur, tak preto sa pýtam, či by mu ten príjem roka 2011 tento dôchodok nejak zdvihol?)
dakujem.
Heni, dôchodok sa počíta z vymeriavacieho základu, nie príjmu živnostníka (VZ sa počíta z príjmu). Ak by mal príjem z roku 2011 mať vplyv na výšku predčasného dôchodoku, musela by SZČO oň požiadať po 1. januári 2013. Zvýšené odvody by platila od 1.7.2012 do 31.12.2012, čo asi platiť nechce, keď uvažuje o založení s.r.o.
Heni
06.05.12,14:35
Heni, dôchodok sa počíta z vymeriavacieho základu, nie príjmu živnostníka (VZ sa počíta z príjmu). Ak by mal príjem z roku 2011 mať vplyv na výšku predčasného dôchodoku, musela by SZČO oň požiadať po 1. januári 2013. Zvýšené odvody by platila od 1.7.2012 do 31.12.2012, čo asi platiť nechce, keď uvažuje o založení s.r.o.

dakujem, presne na to som myslela, že či by nebolo výhodnejšie radšej platiť pol roka tie zvýšené odvody a mať vyšší dôchodok, ako keby mal ľutovať, že síce odvody ušetril ale dôchodok mu zostane len 311 eur...
takže s.r.o. síce založiť môže, ale nech si odvody radšej platí, ano?

(základ dane z roku 2011 = 16700,-
VZ = 695,83
odvody od 1.7.2012 = 230,64
koľko by to asi "spravilo" s tým doteraz vypočítaným dôchodkom?)
Katy a R
06.05.12,14:41
dakujem, presne na to som myslela, že či by nebolo výhodnejšie radšej platiť pol roka tie zvýšené odvody a mať vyšší dôchodok, ako keby mal ľutovať, že síce odvody ušetril ale dôchodok mu zostane len 311 eur...
takže s.r.o. síce založiť môže, ale nech si odvody radšej platí, ano?
no neviem, či pol roka "lepšieho platenia" veľmi pomôže. :confused: bolo by dobre to presnejšie prepočítať, či sa oplatí. ;):confused: (aby nebol dôchodok len 314 napr)
veronikasad
06.05.12,14:49
dakujem, presne na to som myslela, že či by nebolo výhodnejšie radšej platiť pol roka tie zvýšené odvody a mať vyšší dôchodok, ako keby mal ľutovať, že síce odvody ušetril ale dôchodok mu zostane len 311 eur...
takže s.r.o. síce založiť môže, ale nech si odvody radšej platí, ano?

(základ dane z roku 2011 = 16700,-
VZ = 695,83
odvody od 1.7.2012 = 230,64
koľko by to asi "spravilo" s tým doteraz vypočítaným dôchodkom?)
Heni, neviem ti to prepočítať, ale veľa to na SD neurobí. SD sa vypočítava z priemerného osobného bodu z príjmu od roku 1984.
Heni
06.05.12,14:54
Heni, neviem ti to prepočítať, ale veľa to na SD neurobí. SD sa vypočítava z priemerného osobného bodu z príjmu od roku 1984.
áno, ved to, že za pol roka zaplatí 230 x 6 mes = 1380 eur, a to sa mu na dôchodku nevrááááti :-(
tak potom ho podporím v zrušení živnosti a "prevekslovaní" všetkých aktivít na s.r.o. a následné požiadanie o PSD.
dakujem.
veronikasad
06.05.12,15:00
áno, ved to, že za pol roka zaplatí 230 x 6 mes = 1380 eur, a to sa mu na dôchodku nevrááááti :-(
tak potom ho podporím v zrušení živnosti a "prevekslovaní" všetkých aktivít na s.r.o. a následné požiadanie o PSD.
dakujem.
Heni, ale ak ide o predčasného dôchodcu, ani v s.r.o-čke nesmie mať príjem, z ktorého bude platiť dôchodkové poistenie. lebo mu výplatu PSD pozastavia.
Heni
06.05.12,15:03
Heni, ale ak ide o predčasného dôchodcu, ani v s.r.o-čke nesmie mať príjem, z ktorého bude platiť dôchodkové poistenie. lebo mu výplatu PSD pozastavia.
ano, tam by mal byť konateľ bez príjmu...
až ked bude riadny starobný dôchodca, tak vtedy si môže vyplatiť niečo zo zisku, ak teda nejaký zisk bude ;)
duzu
09.05.12,08:33
tak požiadať o PSD môžem v roku 2013 koncom roka , ale i začiatkom roka 2014 kedy bude lepšia dôchodcovská hodnota
Kvaka
09.05.12,10:54
tak požiadať o PSD môžem v roku 2013 koncom roka , ale i začiatkom roka 2014 kedy bude lepšia dôchodcovská hodnota
V zákone je to takto: Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodkovú dávku. Ak požiadaš o PSD koncom roku 2013, splníš podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok v roku 2013. Vo výpočte sa ti zohľadní z roku 2013 iba obdobie dôchodkového poistenia, teda doba zamestnania. Do výpočtu sa ti nebude počítať príjem z roku 2013, teda nepokazíš si POMB. Ak by si požiadal o predčasný starobný dôchodok až od 1.1.2014, vtedy ti vznikne nárok na dávku (predčasný starobný dôchodok) až v roku 2014, podľa mňa ti SP bude brať do výpočtu v takomto prípade aj OMB z roku 2013. Radšej však choď na poisťovňu a opýtaj sa. Skús si to potom aj sám vypočítať, keď už bude určená ADH na rok 2013. Dôležitý je aj presný výpočet násobku 30 dní od požiadania PSD do dovŕšenia dôchodkového veku. Napríklad budeš mať 62 rokov 15. marca 2015. Ak požiadaš o PSD od 1.1.2014, do dovŕšenia dôchodkového veku ti bude chýbať 365 + 31+28+14= 438 dní, čo je 14,6 násobok 30 dní. Krátenie bude teda 7,5%, rovnaké krátenie by si mal aj keby si o PSD požiadal napríklad 20. decembra 2013. Keď požiadaš od 18. januára 2014, krátenie bude len 7%. Neviem však, ako veľmi by ti rok 2013 ovplyvnil POMB. Treba si to všetko zvážiť. Dôchodok priznaný v roku 2013 ti zvýšia o pevnú sumu, bude sa meniť zákon. Dôchodok priznaný v roku 2014 bude možno len málo valorizovaný, ADH dnes nevie nikto.
kuky969
15.05.12,20:30
Ahojte
poprosim niekoho skusenejsieho o radu
1... osobny vymeriavaci zaklad za vsetky roky spätne si najdem vo vypise zo SP ???
2... pracujem nepretrzite od 18 rokov ....t.j. ODP sa mi rata od 18 roku ???...inak sumu ODP za cely zivot tiez najdem na vypise zo SP....????
3.... pred par dnami som mal 60 r. , v praci koncim od 1.7. a budem mat narok na prispevok v nezamestnanosti pol roka ... mozem o predcasny starobny dochodok poziadat este v 12/2012 ??? alebo az v 1/2013 ?????
4....samozrejme za 6 mesiacov na urade prace mi nebude krateny predcasny dochodok ??????

VDAKA
Andyke
16.05.12,04:41
Ahojte
poprosim niekoho skusenejsieho o radu
1... osobny vymeriavaci zaklad za vsetky roky spätne si najdem vo vypise zo SP ??? SP posielala poistencom individuálny účet poistenca (kde boli údaje do konca 2003)
U tohto posledného zamestnávateľa robíš odkedy? Ak od r.2004, tak poprosiť mzdárku
o fotokópiu ELDP a tam máš všetky údaje. Nemusíš SP oslovovať.
OMB vypočítaš aj sám.
Keď chceš, tak písomne požiadať SP.(budeš tam mať všetko)

2... pracujem nepretrzite od 18 rokov ....t.j. ODP sa mi rata od 18 roku ???...inak sumu ODP za cely zivot tiez najdem na vypise zo SP....???? Počíta sa aj doba štúdia na strednej škole.
3.... pred par dnami som mal 60 r. , v praci koncim od 1.7. a budem mat narok na prispevok v nezamestnanosti pol roka ... mozem o predcasny starobny dochodok poziadat este v 12/2012 ??? alebo az v 1/2013 ????? Áno, v decembri treba prepočítať,že či sa Ti oplatí tento rok alebo až v r.2013.
4....samozrejme za 6 mesiacov na urade prace mi nebude krateny predcasny dochodok ?????? Áno.

VDAKA
V texte
kuky969
16.05.12,17:36
ahoj Andyke
najprv sa ospravedlnim.....a samozrejme dakujem za rady
aby som to cele upresnil ide o mojho svokra (aj ked z textu to skor vyzera ze ide o mna ),ale myslim ze to je jedno ...
On pracuje cely zivot od 18 r. u jedneho zamestnavatela bez prerusenia... (:) ...stara generacia ,ale aj trochu ticho zavidim).
1...Takze by nemal mat problem a v ELDP najde vsetky osobne vymeriavace zaklady od zaciatku ..???
2... mam pravdu ak vravim ze POMB sa rata len od roku 1984 ..???
3... niekde som cital ze v pripade POMB v rozmedzi 1,2-3 co bude jeho pripad sa berie len 84 % z hodnoty POMB do vypoctu ....je to pravda ??, niejak sa mi to nezdá
Kvaka
16.05.12,18:15
ahoj Andyke
najprv sa ospravedlnim.....a samozrejme dakujem za rady
aby som to cele upresnil ide o mojho svokra (aj ked z textu to skor vyzera ze ide o mna ),ale myslim ze to je jedno ...
On pracuje cely zivot od 18 r. u jedneho zamestnavatela bez prerusenia... (:) ...stara generacia ,ale aj trochu ticho zavidim).
1...Takze by nemal mat problem a v ELDP najde vsetky osobne vymeriavace zaklady od zaciatku ..???
2... mam pravdu ak vravim ze POMB sa rata len od roku 1984 ..??? áno
3... niekde som cital ze v pripade POMB v rozmedzi 1,2-3 co bude jeho pripad sa berie len 84 % z hodnoty POMB do vypoctu ....je to pravda ??, niejak sa mi to nezdáPriemerný osobný mzdový bod v hodnote nižšej ako 1,25 sa započítava v celej výške. Z hodnoty priemerného osobného mzdového bodu od 1,25 do 3 sa započítava 84 %. Takže nie je to 84% z POMB, ale 1,25+ 84% z rozdielu hodnoty POMB (max. 3) a 1,25.
Ak bude mať POMB napr. 2, bude sa mu počítať 1,25 + 0,84(2-1,25).
Andyke
16.05.12,19:37
Od roku 1984 treba vypočítať OMB za každý rok samostatne.
Pokiaľ chce požiadať o dôchodok tento rok tak rozhod.obdobie bude od r. 1984 -2011.
Pokiaľ až v r. 2013 tak roky 1984-2012 (nakoľko tento rok bude pracovať iba do 30.6.2012, tak možno tu mu vyjde nižší OMB, lebo nerobí celý rok a to mu trochu poníži aj POMB. )
POMB vypočítaš : súčet OMB deleno počet rokov dôch.poistenia v rozhod.období.
Kalkulačka na inform.výpočet tu : http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku/1611s
duzu
23.05.12,14:54
ved nech ide na úrad práce od 1. 7. do konca roka a potom požiadať o PSD tento rok sa mu nebude počítať do OMB a naviac mu odpočítajú 3 perc ,prečítaj odpovede pre mňa ja tak pojdem budúci rok,zo soc poisťovne si vyžiadaj výpis za roky 84 až do teraz a potom podľa kalkulačky
marions
26.02.13,15:52
Dobrý deň,
chcem poprosiť, vôbec neviem nič okolo výpočtu dôchodku, ale tí, čo sa tým zaoberajú mi asi odpovedia po lopate:
priateľ má 5 rokov do starobného dôchodku. Nemá teraz poriadne platenú prácu, v minulosti zarábal dobre.
1. Z koľkých posledných rokov sa vypočíta dôchodok ?
2. Oplatilo by sa mu ísť na predčasný, keď má nízky príjem v súčasnosti alebo radšej pracovať za nízky príjem do starobného?
3. Keby mal vyšší príjem posledných 5 rokov, pomohlo by mu to na výšku dôchodku ?
Ďakujem
Katy a R
26.02.13,15:58
Dobrý deň,
chcem poprosiť, vôbec neviem nič okolo výpočtu dôchodku, ale tí, čo sa tým zaoberajú mi asi odpovedia po lopate:
priateľ má 5 rokov do starobného dôchodku. Nemá teraz poriadne platenú prácu, v minulosti zarábal dobre.
1. Z koľkých posledných rokov sa vypočíta dôchodok ?
2. Oplatilo by sa mu ísť na predčasný, keď má nízky príjem v súčasnosti alebo radšej pracovať za nízky príjem do starobného?
3. Keby mal vyšší príjem posledných 5 rokov, pomohlo by mu to na výšku dôchodku ?
Ďakujem
len tak informatívne .. ak teraz pracuje za min mzdu, tak si "kazí" - znižuje OMB (dôležitý pre výpočet dôchodku). Ale na druhej strane si zvyšuje dobu poistenia. (tiež dôležitá pre výpočet dôchodku) .
Takže treba si to konkrétne pozrieť, prípadne urobiť predbežný výpočet .
http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku/1611s
veronikasad
26.02.13,16:01
Dobrý deň,
chcem poprosiť, vôbec neviem nič okolo výpočtu dôchodku, ale tí, čo sa tým zaoberajú mi asi odpovedia po lopate:
priateľ má 5 rokov do starobného dôchodku. Nemá teraz poriadne platenú prácu, v minulosti zarábal dobre.
1. Z koľkých posledných rokov sa vypočíta dôchodok ?
2. Oplatilo by sa mu ísť na predčasný, keď má nízky príjem v súčasnosti alebo radšej pracovať za nízky príjem do starobného?
3. Keby mal vyšší príjem posledných 5 rokov, pomohlo by mu to na výšku dôchodku ?
Ďakujem
starobný dôchodok sa počíta z príjmu od roku 1984 ako
súčin priemerného osobného mzdového bodu, doby poistenia a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.
marions
26.02.13,16:04
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
marions
26.02.13,16:08
Do tej tabuľky mám doplniť približný ročný zárobok? Ďakujem.
Oplatí sa mu ísť na ten predčasný ak bude mať 5 rokov iba minimálnu mzdu?
Keby mal vyšší príjem, zvýšil by sa mu dôchodok?
Do roku 2007 pracoval za vyšší príjem, potom úrad práce a teraz minimálna mzda.
Ďakujem
veronikasad
26.02.13,16:08
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Ešte doplním, že o predčasný starobný dôchodok môže požiadať najskôr 24 mesiacov pred dovršením dôchokového veku a tento sa kráti o 0,5% za každých 30 dní skoršieho odchodu do SD.
veronikasad
26.02.13,16:10
Do tej tabuľky mám doplniť približný ročný zárobok? Ďakujem.
Oplatí sa mu ísť na ten predčasný ak bude mať 5 rokov iba minimálnu mzdu?
Keby mal vyšší príjem, zvýšil by sa mu dôchodok?
Do roku 2007 pracoval za vyšší príjem, potom úrad práce a teraz minimálna mzda.
Ďakujem
Aby mal zabezpečený príjem, skôr by sa mu oplatilo podnikať, ak jeho ročný príjem=tržby nepresiahnu 12-násobok min.vymer.základu a nestane sa povinným platitelom odvodov do SP. Len v tom prípade nebude mať nárok ani na nemocenské v prípade PN-ky.
marions
26.02.13,16:16
Ďakujem veľmi pekne Veronika, a prečo by mal lepšiu živnosť ak nepresiahne 12-násobok min.VZ? Mohla by si mi to prosím vysvetliť? Lebo práveže ho zamestnávateľ núti vybaviť živnosť a on sa bráni, že to bude ešte horšie.
veronikasad
26.02.13,16:18
Ďakujem veľmi pekne Veronika, a prečo by mal lepšiu živnosť ak nepresiahne 12-násobok min.VZ? Mohla by si mi to prosím vysvetliť? Lebo práveže ho zamestnávateľ núti vybaviť živnosť a on sa bráni, že to bude ešte horšie.
V prvom roku podnikania nebude platiť odvody do sociálnej poisťovne, čiže zo svojho príjmu zaplatí len preddavky na zdr.poistenie. V DP si uplatní paušálne výdavky, odpočitatelnú položku a zdaní len rozdiel.
marions
26.02.13,16:38
Áno, to rozumiem, ale ako mu to pomôže na výšku dôchodku?
marions
27.02.13,06:32
A je lepšie, robiť za minimálnu mzdu, alebo byť na úrade práce? Lebo keď išla do dôchodku priateľka, čo bola na úrade práce mala vyšší dôchodok, ako iná, čo platila minimálne odvody zo živnosti. A vysvetlili jej to, že živnostníkom sa berie minimálny vym. základ a nezamestnaným z priemernej mzdy. Zdalo sa mi to vtedy stráááášne nespravodlivé, lebo jedna nerobila 20 rokov a druhá sa snažila, bola zamestnaná, potom si vybavila živnosť, takže tých 20 rokov mala riadne odpracovaných a vyrátali jej nižší dôchodok. Preto sa pýtam, čo je najlepšie pár rokov pred dôchodkom, keď nieje poriadna robota.
Mila123
27.02.13,06:33
A je lepšie, robiť za minimálnu mzdu, alebo byť na úrade práce? Lebo keď išla do dôchodku priateľka, čo bola na úrade práce mala vyšší dôchodok, ako iná, čo platila minimálne odvody zo živnosti. A vysvetlili jej to, že živnostníkom sa berie minimálny vym. základ a nezamestnaným z priemernej mzdy. Zdalo sa mi to vtedy stráááášne nespravodlivé, lebo jedna nerobila 20 rokov a druhá sa snažila, bola zamestnaná, potom si vybavila živnosť, takže tých 20 rokov mala riadne odpracovaných a vyrátali jej nižší dôchodok. Preto sa pýtam, čo je najlepšie pár rokov pred dôchodkom, keď nieje poriadna robota.
ach jaj,,,,,,
vtedy platili iné pravidlá ako dnes, na posúdenie nároku na D, či príjmu.....
marions
27.02.13,06:57
Vtedy bolo pred cca 2 rokmi
veronikasad
27.02.13,07:01
Áno, to rozumiem, ale ako mu to pomôže na výšku dôchodku?
ak ako živnostník nebude dôchodkovo poistená z minima, nezníži jej to priemerný osobný mzdový bod pre výpočet SD.
veronikasad
27.02.13,07:02
A je lepšie, robiť za minimálnu mzdu, alebo byť na úrade práce? Lebo keď išla do dôchodku priateľka, čo bola na úrade práce mala vyšší dôchodok, ako iná, čo platila minimálne odvody zo živnosti. A vysvetlili jej to, že živnostníkom sa berie minimálny vym. základ a nezamestnaným z priemernej mzdy. Zdalo sa mi to vtedy stráááášne nespravodlivé, lebo jedna nerobila 20 rokov a druhá sa snažila, bola zamestnaná, potom si vybavila živnosť, takže tých 20 rokov mala riadne odpracovaných a vyrátali jej nižší dôchodok. Preto sa pýtam, čo je najlepšie pár rokov pred dôchodkom, keď nieje poriadna robota.
Priatelka mala zrejme dobrý príjem predtým ako bola evidovaná na UP. Preto má vyšší dôchodok ako živnostník (ak mala pred evidenciou na UP dostatočný počet rokov dôch.poistenia zo zamestnania)
duzu
27.02.13,08:21
zatiaľ má čas na predčasný môže požiadať najskôr 2r pred dôchodkom takže až 60r. pre výpočet si požiadaj soc poisťovňu o doručenie výpisov za celú dobu podľa toho si zistí svoj POMB,ak má možnosť pracovať za vyšší príjem mal to už urobiť aj jeden rok práce za min mzdu pokazí svoj POMB ,lebo sa počíta za všetke roky od r. 84 až do predposledného , všetko nájdeš na stránke soc. poisťovne
duzu
27.02.13,08:32
to platilo niekedy, dnes ked si na úrade práce tak sa to obdobie nezapočitáva do odpracovaných rokov, takže žiadna priemerná mzda,ale sa nezapočítava nič,tak isto i PN,živnostníci už musia platiť minimálne s priemernej mzdy
marions
02.03.13,07:06
Takže ak som dobre pochopila, je výhodnejšie byť na UP ako pracovať za minimálnu mzdu /čo sa týka výšky dôchodku samozrejme/ ak v minulých rokoch mal niekto vysoký príjem. To je naozaj zaujímavé.:(:rolleyes:
Andyke
02.03.13,18:50
Moja rada - pokiaľ je možnosť pracovať, tak prácu uprednostniť pred evidenciou na UP.
Nepracovať pre to, aby sa mu neznížil POMB v takom dlhom časovom horizonte je zlá úvaha.
K nejakému výraznému poklesu dôchodku za 3 roky práce za minim.mzdu nedôjde.
Z čoho bude žiť 3-5 rokov ?
Z vlastných úspor? (ak áno, že má tučné bankové konto z ktorého môže čerpať na všetky životné náklady 3-5 rokov, tak nemusí riešiť prácu. Ale v tomto prípade ja by som ten úrad práce ďaleko obišla)
marions
03.03.13,04:34
To nebola žiadosť o radu, to bola len úvaha. Samozrejme, že bude pracovať za minimálnu mzdu. Z čoho by žil? To bolo len zamyslenie sa nad systémom výpočtu.:)
ilona
03.03.13,11:22
Mám suseda, ktorý 15 rokov nikde nepracoval len bral dávky od štátu a druhého ktorý aj tých 15 rokov pracoval, ale väčšinou za minimálnu mzdu. Pred tým pracovali spolu, približne rovnako. Teraz keď prišiel výmer, tak ten čo nepracoval má o 23,- € vyšší dôchodok ako ten čo pracoval. To len tak tiež dávam na zamyslenie ako aj marions, že aký máme systém výpočtu dôchodku. Takže väčšina rómov, ktorý od 1989 nepracovali, majú lepšie dôchodky ako tí čo makali.
marions
03.03.13,14:06
Presne toto som písala aj ja v predchádzajúcich príspevkoch, priateľke, čo nikde nepracovala 10 rokov a poberala sociálne dávky poslali vyšší výmer /myslím že to robilo cca 40,-€ /ako tej čo pracovala celých tých 10 rokov najskôr ako zamestnanec a potom ako živnostníčka. Je to veru na zamyslenie. Keď niekto, kde berie peniaze od štátu má vyšší dôchodok, ako ten, čo poctivo odvádza do štátu aj keď z minima a každý deň behá do práce. Aj keď vo väčšine prípadov nemajú ľudia na výber, /ako teraz môj priateľ/, lebo by nemal z čoho žiť tých pár rokov. Je to smutné. Aj ja som sa tu chcela len vyplakať, nehľadala som nejaké bočné úmysly, že nebude pracovať. Len som chcela vedieť, či si nemá vybaviť radšej živnosť. Ale to je teraz asi jedno, či minimálna mzda alebo živnosť s minimálnymi odvodmi. A a živnosť bez odvodov na sociálku by zas hrozilo, keby nedajbože omaródil, nedostal by celkom nič.
olybaba
03.03.13,15:40
... viete si predstavit ake budu mat starobne dochodky nasi rovesnici - poberatelia socialnych davok v osadach ?
duzu
04.03.13,07:42
ak je tvoj priateľ sám a nemá žiaden príjem tak má soc dávku,+aktivačné práce akože ,preto sa cigoši neberú, a majú toľko ako min mzda a nekráti sa POMB akurát sa nezapočitáva doba zamestnania za 5 rokov práce za minimum iste stratí viac ako na úrade, ja som 3 roky mal nižší OMB lebo firma platila 60% a POMB klesol o 0,3 na 1,1
duzu
11.03.13,07:38
presne také isté ako majú po celý život ,dnes 193 Eur bez práce ako soc. minimum, a ak má niektorý pracujúci za minimálnu mzdu nižší dôchodok , tak mu doplatia na takú istú sumu
grammatika
27.03.13,17:42
Ahojte, prosím o radu.
Svokor má možnosť ísť od 01.04.2013 na predčasný starobný dôchodok. (Dôchodkový vek 62 rokov dosiahne 11.02.2015).
Takisto má nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti 6 mesiacov, nakoľko "celý život" pracoval.

Podľa mňa je lepšie ak, teraz bude čerpať podporu v nezamestnanosti 6 mesiacov (čiže výška podpory by bola - 50% z vymeriavacieho základu roka 2012?).
Po 6 mesiacoch, čiže od 01.10.2013 sa vyradí z ÚP a požiada o predčasný dôchodok, kt. sa mu bude krátiť (10,11,12/2013, 01-12/2014, 01,02/2013 = čiže 16*0,5% = o 9% namiesto toho kebyže ide teraz, čo by bolo 24*0,5 = 12%?)
Tým, že bude na úrade práce, jeho výšku dôchodku mu to nezníži, lebo počas evidencie na ÚP sa toto obdobie do dôchodkového nezaratáva a dokonca by sa mu zvýšil jeho dôchodok o tých pár %.

Mýlim sa? alebo som na niečo nesprávne pochopila? Nevyznám sa vôbec v dôchodkoch a dostala som za úlohu to zistiť. Ďakujem moc :)
Andyke
27.03.13,18:05
Áno najprv nech sa zaregistruje na ÚP ako uchádzač, od 1.10. požiadať o PSD . Kým mu nepriznajú PSD nech je v evidencii na ÚP.
Je to pre neho dobré riešenie kvôli nižšej penalizácii.
Penalizácia 8,5 % .
grammatika
27.03.13,18:18
dakujem velmi pekne :)
grammatika
27.03.13,18:26
ešte ma napadlo, výška dávky v nezamestnanosti sa ráta z VZ celého roka 2012? alebo roka 2011 - sa mi zdá, že je tam nejaká zmena od 2013?
ďakujem :)
veronikasad
27.03.13,18:38
ešte ma napadlo, výška dávky v nezamestnanosti sa ráta z VZ celého roka 2012? alebo roka 2011 - sa mi zdá, že je tam nejaká zmena od 2013?
ďakujem :)
Vymeriavacím základom pre výpočet dávky v nezamestnanosti je príjem za posledných 24 mesiacov. Ak bol v tomto období na PN - je to vylučitelná doba.
grammatika
27.03.13,18:46
ďakujem veľmi pekne
duzu
28.03.13,07:02
manželka išla tiež na dávku v nezamestnanosti a v dotazníku musela mať vyplnenú hrubú mzdu za posledné 4 roky až do poslednej výplaty po výpoved. Dobrý typ dávka v nezamestnanosti pred predčasným dôchodkom , ak ide niekto do PSD ihned dostane len 1 mesačné odchodné a dôchodok znížený o 12,5% , ked sa prihlási na úrad nedostane odchodné ,ale má za 6 mesiacov 3 mesačný plat a dôchodok sa zniži o 3% menej tak len o 9,5% a chodiť 2 roky do práce sa preto neoplatí ,naviac tý čo majú POMB nad 1,25 dostanú nakoniec dôchodok nižší tento rok 80% a o 5 r. len 60% z hodnoty nad 1,25-3