kamaratka
31.08.05,14:49
Náš zamestnanec má podľa zákona dosiahnuť dôchodkový vek v auguste 2006,ale podľa rád .neviem koho.. chce požiadať o predčasný star.dôchodok
a dáva u nás výpoveď k 31.8.2005 dohodou, Prihlási sa na úrade práce ale odmietne podporu, pretože akonáhle bude mať vybavené záležitosti ohľadom
dôchodku , opäť ju zamestnáme na dobu určitú. chcem poprosiť o radu čo všetko treba urobiť aby sme neurobili nejaku chybu. Viem že ju musím odhlásiť
v soc.poisťovni, ELDP, potvrdenie o mzde a odhlásiť v Zp... tak ako keď sa končí pracovný pomer. A potom znovu prihlásiť atď.. Neviem ako dlho trvá vybavenie dôchodku a či môžeme s ňou uzavreť tú novú zmluvu... Prosím o odpoveď.
Zita4
31.08.05,14:52
Môže si požiadať o predčasný dôchodok, nemá to nič spoločné s ukončením pracovného pomeru, ani s tým, či má pracovný pomer na dobu určitú alebo neurčitú. Od 1.1.2004 platí nový zákon o sociálnom poistení č. 461/2003. Nemusí dávať výpoveď a nahlasovať sa na úrade práce. Ku dňu, kedy si žiada predčasný dôchodok od teba potrebuje len ELDP, všetko ostatné je jeho vec. Pôjde na Sociálnu poisťovňu a požiada o dôchodok. To je všetko. Môže kľudne pracovať ďalej na dobu neurčitú a aj poberať dôchodok, keď mu ho priznajú. U nás takto poberá dôchodok niekoľko zamestnancov. Akurát nebude mať od budúceho roka nárok na nezdaniteľnú položku dane.
KEJKA
31.08.05,16:05
Môže si požiadať o predčasný dôchodok, nemá to nič spoločné s ukončením pracovného pomeru, ani s tým, či má pracovný pomer na dobu určitú alebo neurčitú. Od 1.1.2004 platí nový zákon o sociálnom poistení č. 461/2003. Nemusí dávať výpoveď a nahlasovať sa na úrade práce. Ku dňu, kedy si žiada predčasný dôchodok od teba potrebuje len ELDP, všetko ostatné je jeho vec. Pôjde na Sociálnu poisťovňu a požiada o dôchodok. To je všetko. Môže kľudne pracovať ďalej na dobu neurčitú a aj poberať dôchodok, keď mu ho priznajú. U nás takto poberá dôchodok niekoľko zamestnancov. Akurát nebude mať od budúceho roka nárok na nezdaniteľnú položku dane.
NESÚHLASÍM tiež som si to myslela. Ale to platí, ak zamestnanec požiada o riadny SD. Ak ide o predčasný dôchodok, tak je ten zamestnanec dobre informovaný a robí to tak ako má. Totiž o predčasný dôchodok môže požiadať len ten, kto priiel o prácu a získať dôchodok je jednoduchšie ako nájsť novú prácu. Tá prihláška na úrade práce je len z dôvodu, že sa mu započítava 9 až 18 mesiacov do odpracovaných rokov, takže to krátenie predčasného dôchodku v ideálnom prípade môže byť nula. Takže jeho dôchodok bude takmer taký ako keby šiel do dôchodku o ten cca rok neskôr pričom získa peniažky naviac. Samozrejme - musí sa vzdať podpory v nezamestnanosti.

No ale k otázke : Treba urobiť všeko tak, ako ked skončí PP, odhláška papiere, zamestnanec prinesie ešte nejaké potvrdenie z OUP.
Netreba čakať až bude PSD vybavený, môže nastúpiť o pár dní neskôr až bude mať podanú žiadosť. Ono tomu zam. zaberie dosť času dať všetky papiere dohromady pre SP. Ale ked bude mať žiadosť podanú aj s papiermi z
úradu práce, tak ho môžete zamestnať. Pri ukončení pracovného pomeru je dôležité mu vyplatiť odchodné! na to má zo zákona nárok plus preplatiť nevyčepanú dovolenku.
Pri jeho opätovnom prijatí zasa prihlášky a ostatné obvyklé povinnosti súvisiace s prijatím zamestnanca. Nič vynímočné. Akurát už na neho budete pozerať ako na dôchodcu - podľa tohto robiť odvody ap. Ale v tomto roku má nárok na plnú odpočitateľnú položku.
KEJKA
31.08.05,16:08
ešte doplním,
môžete ju zamestnať aj na dobu neurčitú a môžete s ňou uzavrieť zmluvu ako uznáte za vhodné a netreba čakať, až sa dôchodok vybaví. SP nestíha, môže to trvať aj polroka.
Zita4
31.08.05,16:43
Bola by som rada, keby si uviedla, na základe čoho platí , že si zamestnanec nemôže požiadať o predčasný starobný dôchodok. Ja som v zákone o sociálnom poistení našla v § 67 len dve podmienky na priznanie predčasného starobného dôchodku. a) musel byť dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a po b) suma predčas. starobného dôchodku nesmie byť nižšia ako 1,2 násobok sumy životného minima. Možno je to niekde v prechodných ustanoveniach, ale zatiaľ som nič nenašla.
Máme kolegu, ktorý poberá predčasný starobný dôchodok už od minulého roku a neprerušil zamestnanie.
milanr
02.09.05,04:54
Aj ja mám zamestnanca, ktorý u nás pracuje na prac. zmluvu na dobu neurčitú. Požiadal si o priznanie PSD. Ja som mu podľa pokynov SP vystavila iba ELDP k príslušnému dňu. Žiadna podmienka, že musí rozviazať prac. pomer.
estefano
21.09.05,09:30
A ako je to s vyplatením odchodného, ak zamestnanec požiada o predčasný starobný dôchodok a nepreruší pracovný pomer? A ak chce ukončiť pracovný pomer a odísť do predčasného dôchodku, je to podmienené výpovednou dobou? Zamestnankyňa u nás chce totiž zajtra odísť do predčasného dôchodku a dnes nám to ústne oznámila.
Jura
21.09.05,09:35
A ako je to s vyplatením odchodného, ak zamestnanec požiada o predčasný starobný dôchodok a nepreruší pracovný pomer?
Odchodné nebude mať vyplatené, lebo odchodné vypláca zamestnávateľ
zamestnancovi pri prvom skončení PP po nadobudnutí nároku na dôchodok
(starobný,invalidný, za výsluhu rokov ....).
estefano
21.09.05,09:41
Súhlasím, ale :
- ak jej soc. poisťovňa dôchodok prizná, tak to bude jej prvé skončenie pp po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok,
- ak jej ho nevyplatí tento zamestnávateľ, tak jej odchodné už nevyplatí nikto, keďže je už dôchodcom,
- a ak by nastúpila do predčasného dôchodku, pracovala by u nás bez prerušenia ešte 2 roky, čím by splnila podmienku veku na starobný dôchodok, som povinný vyplatiť je odchodné ?
Ivča
21.09.05,10:00
Keď 29.9.2005 končí pracovný pomer a 30.9. požiada o starobný dôchodok, môže byť vyplatené odchodné? Je tu splnená podmienka nároku na odchodné? Nemalo by to byť až po 30.9.2005? A ako je to s inval. poistením. V mesiaci september splnina podmienku na star. dôch. ale až 30.9., to znamená, že by nemala odvádzať (ani zamestnávateľ) na inv.poistenie. Vzťahuje sa to na celý mesiac, alebo sa to preráta na ten jeden deň.
Jura
21.09.05,10:03
Súhlasím, ale :
- ak jej soc. poisťovňa dôchodok prizná, tak to bude jej prvé skončenie pp po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok,
- ak jej ho nevyplatí tento zamestnávateľ, tak jej odchodné už nevyplatí nikto, keďže je už dôchodcom,
- a ak by nastúpila do predčasného dôchodku, pracovala by u nás bez prerušenia ešte 2 roky, čím by splnila podmienku veku na starobný dôchodok, som povinný vyplatiť je odchodné ?
Kým sa on nerozhodne o SPP, ty ho k tomu nemôžeš prinútiť. V tejto fáze
mu dáš ELDP a on pôjde do SP a požiada o predčasný dôchodok.
alex1
02.11.05,09:11
Čtala som tu dva rozdielne názory na to, či treba rozviazať PP pri žiadosti o predčasný dôchodok alebo nie. Keďže mám taký istý problém, potrebovala by som vedieť ako to treba urobiť.
ďakujem
estefano
02.11.05,10:14
V prípade, ak si len požiadal o predčasný dôchodok a je si vedomý, že bude dostávať o nieči menší dôchodok z dôvodu predčasného odchodu do dôchodku, tak nemusí prerušiť pracovný pomer. Ak chce využiť možnosť, ktorá je v súlade so zákonom a registrovať sa ako nezamestnaný, tak pracovný pomer musí ukončiť, lebo by sa nestal nezamestnaným.
Môj prípad :
Zamestnankyňa má nárok na odchod do dôchodku 1.4.2006. Podala si žiadosť o predčasný starobný dôchodok k 1.10.2005. Preto 30.9.2005 dohodou ukončila u nás PP, 3.10.2005 sa evidovala ako nezamestnaná a vzdala sa nároku na podporu, a 3.10.2005 poobede sme ju znova zamestnali. Tak pracuje ďalej a má aj dôchodok v plnej výške.
bea
02.11.05,10:18
Nikde som nenašla v zákone o soc. poistení dôvod, prečo by mal pri predčasnom odchode do dôchodku zamestnávateľ rozviazať so zamestnancom pracovný pomer. Preto si myslím, že presne tak, ako "normálny" starobný dôchodca, aj ten na predčasnom dôchodku, môže naďalej ostať vo svojom zamestnaní.
ajobs
05.11.05,14:02
Nikde som nenašla v zákone o soc. poistení dôvod, prečo by mal pri predčasnom odchode do dôchodku zamestnávateľ rozviazať so zamestnancom pracovný pomer. Preto si myslím, že presne tak, ako "normálny" starobný dôchodca, aj ten na predčasnom dôchodku, môže naďalej ostať vo svojom zamestnaní.
Ide o to, že pri predčasnom starobnom dôchodku sa poistencovi zníži dôchodok o 0,5% za každých 30 dní, ktoré mu zostávajú do termínu riadneho odchodu do dôchodku. Ak sa použije § 68, ods. 7 a 8, môže sa poistencovi, ktorý požiada o predčasný dôchodok a prihlási sa na ÚP ako evidovaný nezamestnaný, pričom sa vzdá podpory a súčasne bol poistený v nezamestnanosti 3 (7) rokov, skrátiť tento čas o obdobie jednonásobku (dvojnásobku) výplaty dávky v nezamestnanosti, teda o 3 alebo 6 %.
Neviem, či som to napísal zrozumiteľne, ale snažil som sa.:cool:
KEJKA
05.11.05,14:36
ak trva pracovnz pomer, nie je dovod ist do predcasneho dochodku. Tak rozviazat ho treba a na takom zaklade, ze je nezamestnanz má dovod poziadat o predcasnz dochodok. Pri pretrvávajúcom PP po dovrseni veku moze poziadat o riadny dochodok.
filka
30.11.05,08:47
Ja by som sa chcela opytat ohladne odchodneho pri odchodne do predcasneho star.dochodku.Ide o to,ze zamestnankyni konci PP na dobu urcitu k dnesnemu dnu a mame take halo vraj ide poziadat o odchodne pretoze ide do predcasneho str.dochodku.
Mame jej povinnost vyplatit odchodne ked este nevieme ci jej vobec narok na predcasny dochodok vznikol?
Od 1.12.2005 uz nebude nasim zamestnancom tym padom to pre nas konci?myslim povinnost vyplatit odstupne.
ajobs
30.11.05,18:34
Ja by som sa chcela opytat ohladne odchodneho pri odchodne do predcasneho star.dochodku.Ide o to,ze zamestnankyni konci PP na dobu urcitu k dnesnemu dnu a mame take halo vraj ide poziadat o odchodne pretoze ide do predcasneho str.dochodku.
Mame jej povinnost vyplatit odchodne ked este nevieme ci jej vobec narok na predcasny dochodok vznikol?
Od 1.12.2005 uz nebude nasim zamestnancom tym padom to pre nas konci?myslim povinnost vyplatit odstupne.

Podľa môjho názoru nárok na odchodné má iba zamestnanec pri odchode do riadneho starobného dôchodku (nie predčasného), invalidného dôchodku alebo dôchodku za výsluhu rokov ( § 76, ods. 6 ZP ).
estefano
01.12.05,06:33
Pozor,
téma nevyplatenia odchodného pri odchode do predčasného starobného dôchodku je aktuálna už aj pre Min. práce a soc. vecí. Množia sa žaloby zamestnancov na zamestnávateľov.
Právny stav je taký, že keď vstúpil do platnosti Zákonník práce, termín predčasný starobný dôchodok v našom právnom systéme nebol známi. Čiže ak sa budeme držať litery zákona, pri odchode do predčasného starobného dôchodku na odchodné nie je momentálne právny nárok.
Je pripravená novela na zmenu tohto stavu. Ale, podľa vyjadrenia kompetentných z Min. pr. a soc. vecí nevyplatenie odchodného je podľa nich neetické.
Mali sme tiež taký prípad, odchodné sme vyplatili.
Neviem sa zatiaľ spojiť s kompetentnými z uvedeného ministerstva, ale rád by som poznal ich názor, či je v určitých prípadoch etické voči zamestnávateľovi odchod zamestnanca do predčasného dôchodku.
Samotný atribút predčasného starobného dôchodku mal slúžiť na pomoc zamestnancom, ktorý pred nástupom do starobného dôchodku prišli o prácu a je prepoklad, že sa už nezamestnajú. Ale, väčšina uchádzačov o predčasný starobný dôchodok sa síce zaregistruje ako nezamestnaný, odmietne príspevok v nezamestnanosti a znovu pracuje, väčšinou v tej istej firme, na tej istej pozícii.

Čo je etické?
ajobs
01.12.05,16:56
Vyplatenie odchodného nie je iba etický, ale aj právny problém.
Na prečasný starobný dôchodok totiž niekomu nemusí vzniknúť nárok, čo samozrejme niektorí ( a dodávam, že mnohí ) poistenci nevedia. Musí byť totiž dôchodkovo poistený aspoň 10 rokov a jeho vypočítaný dôchodok musí byť vo výške minimálne 1,2-násobku aktuálneho životného minima.
Z uvedeného titulu mnohým podávateľom žiadostí SP predčasný starobný dôchodok neprizná a vyplatenie odchodného by bolo plnením bez právneho dôvodu, ktoré by takýto zamestnanec musel vrátiť ( pozri ZP § 222, ods. 1 a 2 ).
Barbara
23.12.05,11:11
Vyplatenie odchodného nie je iba etický, ale aj právny problém.
Na prečasný starobný dôchodok totiž niekomu nemusí vzniknúť nárok, čo samozrejme niektorí ( a dodávam, že mnohí ) poistenci nevedia. Musí byť totiž dôchodkovo poistený aspoň 10 rokov a jeho vypočítaný dôchodok musí byť vo výške minimálne 1,2-násobku aktuálneho životného minima.
Z uvedeného titulu mnohým podávateľom žiadostí SP predčasný starobný dôchodok neprizná a vyplatenie odchodného by bolo plnením bez právneho dôvodu, ktoré by takýto zamestnanec musel vrátiť ( pozri ZP § 222, ods. 1 a 2 ).

a je tu ešte 1 vec.......... keď poberá aj predčasný dôchodok aj mzdu, tak predsa má 2 zdroje......čiže sa im to oplatí, lebo majú 2 príjmy.
ale pravdaže musia splniť tie podmienky!!!!!!!§ takže väčšinou preto si požiadajú o ten predčasný dôchodok. múdro nie??????????????? sakra
a my môžme makať ako chceme furt len budeme mať 1 príjem. ovšem keď si nezoberieme 4-5 zamestnanie navyše. a potom fakt bude,.... že aj my pôjdeme do predčasného, lebo budeme natom zle zdravotne.
a do starobného nebudeme musieť ísť, lebo už tu nebudeme
domacnost
27.04.06,09:59
Vyplatenie odchodného nie je iba etický, ale aj právny problém.
Na prečasný starobný dôchodok totiž niekomu nemusí vzniknúť nárok, čo samozrejme niektorí ( a dodávam, že mnohí ) poistenci nevedia. Musí byť totiž dôchodkovo poistený aspoň 10 rokov a jeho vypočítaný dôchodok musí byť vo výške minimálne 1,2-násobku aktuálneho životného minima.
Z uvedeného titulu mnohým podávateľom žiadostí SP predčasný starobný dôchodok neprizná a vyplatenie odchodného by bolo plnením bez právneho dôvodu, ktoré by takýto zamestnanec musel vrátiť ( pozri ZP § 222, ods. 1 a 2 ).

Doteraz som nenašla odpoveď, i keď otázka už bola zadaná, ale nezodpovedaná . Ak by zamest-nec požiadal o predčasný dôchodok a súčasne by stále pracoval na HPP /nedošlo by k prerušeniu prac.zmluvy/ , až po dobu kedy mal v skutočnosti nastúpiť na starobný dôchodok,vznikol by mu nárok na odchodné dňom kedy v skutočnosti mal nastúpiť na dôchodok? , teraz nemám na mysli predčasný dôchodok , ale normálny. Dúfam, že som zadala otázku zrozumiteľne.
Jura
27.04.06,10:09
Doteraz som nenašla odpoveď, i keď otázka už bola zadaná, ale nezodpovedaná . Ak by zamest-nec požiadal o predčasný dôchodok a súčasne by stále pracoval na HPP /nedošlo by k prerušeniu prac.zmluvy/ , až po dobu kedy mal v skutočnosti nastúpiť na starobný dôchodok,vznikol by mu nárok na odchodné dňom kedy v skutočnosti mal nastúpiť na dôchodok? , teraz nemám na mysli predčasný dôchodok , ale normálny. Dúfam, že som zadala otázku zrozumiteľne.
Pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov patrí zamestnancovi odchodné najmenej* v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134.Keď dobŕši dôchodkový vek a rozhodne
sa ísť do dôchodku , skončí zároveň PP tak dostane odchodné.
jankasm
27.04.06,10:10
Nárok na odchodné má pri prvom odchode do dôchodku. Ak jeho PP stále trvá, tak dostane odchodné až keď ho ukončí a nastúpi na dôchodok, je jedno či predčasný alebo normálny.
Zita4
27.04.06,10:13
Nárok na odchodné má pri prvom odchode do dôchodku. Ak jeho PP stále trvá, tak dostane odchodné až keď ho ukončí a nastúpi na dôchodok, je jedno či predčasný alebo normálny.
Nie pri prvom odchode do dôchodku, ale pri prvom skončení PP po vzniku nároku na dôchodok, ako napísala Jura. (Nie je to to isté.) ;)
domacnost
27.04.06,10:15
Pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov patrí zamestnancovi odchodné najmenej* v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134.Keď dobŕši dôchodkový vek a rozhodne
sa ísť do dôchodku , skončí zároveň PP tak dostane odchodné.



Jura ďakujem, takže ak požiada o predčasný dôchodok /do dôchodku má 3 roky/ do 30.6.2006 a nerozviaže zo zamestnávateľom pracov.pomer, tak po dovršení skutočného dátumu na dôchodok by dostal odchodné, ak by chcel skončiť pracov.pomer. Dúfam, že som to pochopila správne.
Prečítala som si všetky témy ohľadom predčasného dôchodku, ale toto je jediný spôsob ktorý sa mi zdá byť najlepší. Všade radí každý inak, jeden doporučuje ukončiť prac.pomer pred tým, ale požiadať o pred.dôchdok a ísť sa nahlásiť na Úrad práce a odmietnuť podporu, druhý zasa neísť na ÚP... ja už neviem ktorý spôsob je najlepší, ako sa rozhodnúť.
domacnost
27.04.06,10:20
prosím Vás , ako sa rozhodnúť doporučte mi čo je lepšie.
Jura
27.04.06,10:25
Áno, skutočný odchod so skončením PP vtedy môže dostať odchodné. Maj sa.
domacnost
27.04.06,10:58
ešte sa spýtam, ak by už poberal predčas.dôchodok a mal stále uzavretý hlavný prac.pomer a dostane od zamestnávateľa výpoved, dúfam, že nestráca nárok na odstupné.Mám pravdu?
Tweety
27.04.06,11:24
ešte sa spýtam, ak by už poberal predčas.dôchodok a mal stále uzavretý hlavný prac.pomer a dostane od zamestnávateľa výpoved, dúfam, že nestráca nárok na odstupné.Mám pravdu?Ak dostane výpoveď podľa § 63 odst 1 písm . a,až c, a ukončí PP dohodou pred plynutím VD, vtedy je nárok na odstupné.:cool:
domacnost
27.04.06,11:54
Ak dostane výpoveď podľa § 63 odst 1 písm . a,až c, a ukončí PP dohodou pred plynutím VD, vtedy je nárok na odstupné.:cool:

Takže, ak by dostal výpoved podľa § 63 ods.1 písm.a až c, tak automaticky dostane odstupné i ked bude v tom čase už poberať predčasný dôchodok. Chápem tom dobre?

Nerozumiem vete "ak ukončí PP dohodou pred plynutím VD" čo je to VD? nemá byť namiesto VD ,PD? ako predčasný dôchodok? , tak nárok na odstupné samozrejme nemá, pretože ukončený pracovný pomer bol dohodou. Majka dobre som to pochopila?
Tweety
27.04.06,11:58
Takže, ak by dostal výpoved podľa § 63 ods.1 písm.a až c, tak automaticky dostane odstupné i ked bude v tom čase už poberať predčasný dôchodok. Chápem tom dobre?

Nerozumiem vete "ak ukončí PP dohodou pred plynutím VD" čo je to VD? nemá byť namiesto VD ,PD? ako predčasný dôchodok? , tak nárok na odstupné samozrejme nemá, pretože ukončený pracovný pomer bol dohodou. Majka dobre som to pochopila? VD- výpovedná doba. Myslela som to takto: Dostane výpoveď podľa spomínaného § 63 ost.1... a pred začiatkom plynutia výpovednej doby, na základe výpovede podľa§ 63, požiada o ukončenie PP dohodou pred plynutím tejto výpovede. Zamestnávateľ musí s dohodou súhlasíť a zamestnanec má nárok na odstupné.:cool:
domacnost
27.04.06,12:01
aha už som to pochopila.Ďakujem.
Zita4
27.04.06,12:07
ešte sa spýtam, ak by už poberal predčas.dôchodok a mal stále uzavretý hlavný prac.pomer a dostane od zamestnávateľa výpoved, dúfam, že nestráca nárok na odstupné.Mám pravdu?
Naozaj si sa chcela pýtať na odstupné? Lebo v predchádzajúcich príspevkoch sa tu rieši odchodné. :confused:
domacnost
27.04.06,12:09
Naozaj si sa chcela pýtať na odstupné? Lebo v predchádzajúcich príspevkoch sa tu rieši odchodné. :confused:

Na odchodné mi už bolo odpovedané. Teraz naozaj ma zaujímalo len odstupné.:) Zaujímali ma obidva prípady.
Zita4
27.04.06,12:12
Na odchodné mi už bolo odpovedané. Teraz naozaj ma zaujímalo len odstupné.:) Zaujímali ma obidva prípady.
Tak prepáč :). Nebola som si istá. Držím palce, nech to všetko dobre dopadne.
domacnost
27.04.06,12:20
Ešte stále sa nemôžem rozhodnúť, čo je lepšie:
- požiadať do 30.6.2006 o predčasný dôchodok a byť ak je taká možnosť pracovať na hlav.prac.pomer alebo,
- požiadať tiež do 30.6.2006 o predčas.dôchodok a ukončiť prac.pomer, ísť naˇÚrad Práce , nahlásiť sa a vzdať sa poberajúceho príspevku.

Nad týmito dvoma možnosťami uvažujem a neviem čo je výhodnejšie, môžete mi prosím Vás poradiť, podľa čoho sa mám rozhodnúť?
Chobot
27.04.06,12:44
Ešte stále sa nemôžem rozhodnúť, čo je lepšie:
- požiadať do 30.6.2006 o predčasný dôchodok a byť ak je taká možnosť pracovať na hlav.prac.pomer alebo,
- požiadať tiež do 30.6.2006 o predčas.dôchodok a ukončiť prac.pomer, ísť naˇÚrad Práce , nahlásiť sa a vzdať sa poberajúceho príspevku.

Nad týmito dvoma možnosťami uvažujem a neviem čo je výhodnejšie, môžete mi prosím Vás poradiť, podľa čoho sa mám rozhodnúť?

Ak chceš mať vyššie príjmy, tak prvá možnosť je výhodnejšia.

Ak si chceš užiť dôchodku a nezáleží Ti na výške príjmu, tak druhá možnosť.

Ešte stále sa nevieš rozhodnúť?
KEJKA
27.04.06,18:30
ja aj tak nerozumiem, ako môže niekto žiadať o PSD, ak nato nemá dôvod, keď pracuje. Viem, že sa to robí aj tak, ale nechápem, ako to SP môže uznať.
viem, je to mimo tímy, ale aj tak.
Chobot
28.04.06,08:03
ja aj tak nerozumiem, ako môže niekto žiadať o PSD, ak nato nemá dôvod, keď pracuje. Viem, že sa to robí aj tak, ale nechápem, ako to SP môže uznať.
viem, je to mimo tímy, ale aj tak.

Ja to chápem, lebo to vidím na praktickom príklade. Svokor, 60 r. robí v jednej stavebnej firme. Má plné zuby ješitných manierov majiteľa firmy, ktorý im dáva čím ďalej tým menší plat, robia kopec nadčasov a nie všetko im preplatí. Najradšej by odtiaľ odišiel (nemá najmenšiu chuť tam pracovať ešte 2 roky), ale kde ho zamestnajú ako 60 ročného?

Tak ak SC umožňuje ísť do predčasného dôchodku, tak je ochotný aj za cenu toho nižšieho dôchodku (v podstate sa mu to nezníži o 24, ale len o 12 mesiacov, lebo nebol nezamestnaný ani nepamätá).

Akonáhle mu ho priznajú, tak v práci skončí. Ako dôchodca potom bude môcť buď si užívať dôchodok, alebo ak sa pritrafí nejaká ľahšia práca aj za minimálnu mzdu (napr. vrátnik) tak ešte chvíľu pracovať.

Ide o to, že ak to systém umožňuje, tak to treba využiť.
enave
28.04.06,08:29
U takého zamestnávateľa by som si ja uplatnila ešte aj nárok na odchodné :rolleyes::rolleyes:
domacnost
28.04.06,08:31
ja aj tak nerozumiem, ako môže niekto žiadať o PSD, ak nato nemá dôvod, keď pracuje. Viem, že sa to robí aj tak, ale nechápem, ako to SP môže uznať.
viem, je to mimo tímy, ale aj tak.

A prečo nie? Veď , ak je taká možnosť...Ked budete mať 2,3 roky do dôchodku a nebudete vládať, tak budete šťastná, že môžete žiadať o predčasný dôchodok, ale na to väčšinou príde človek sám...Najviac nahnevaná zostanete vtedy, ak vám budú dni odbíjať do dôchodku a zrazu vláda vám posunie odchod do dôchodku o dalšie 2 roky.
KEJKA
28.04.06,15:11
A prečo nie? Veď , ak je taká možnosť...Ked budete mať 2,3 roky do dôchodku a nebudete vládať, tak budete šťastná, že môžete žiadať o predčasný dôchodok, ale na to väčšinou príde človek sám...Najviac nahnevaná zostanete vtedy, ak vám budú dni odbíjať do dôchodku a zrazu vláda vám posunie odchod do dôchodku o dalšie 2 roky.
to predlženie som zažila aj ja.... nie raz....:)
chápem možnosť ísť do PSD. Ale logicky mi vychádza, že najskôr zostanem bez práce ... a pretože viem, že sa asi už nezamestnám, tak idem požiadať o PSD. Nie naopak.
To samozrejme nekritizujem, len sa čudujem... zrazu aký je štát benevolentný.... človek má prácu a pritom mu prizná aj dôchodok?
Maria172
23.09.07,19:12
Dobry den, chcem Vas poziadat o radu pre moju mamku. Dna 28.10.2007 bude mat 55 rokov a kedze ma 2 deti mala by pracovat do 58 rokov.
Od 1.10.2007 zanika firma v ktorej pracuje cely zivot a pochopitelne rozmysla nad odchodom do predcasneho dochodku. Nevie sa vsak v tom mnozstve zmien v zakonoch zorientovat a uz vobec nevie co by bolo pre nu najvyhodnejsie. Ma hned poziadat o predcasny dochodok alebo si ma hladat nove zamestnanie /co bude velky problem/ alebo sa ma ist hned nahlasit na urad prace alebo ist na PN na najeky cas /ak ano, na ako dlho by bolo vhodne lebo diagnoz ma na to dost/a po skonceni PN poziadat o predcasny dochodok alebo co by ste jej poradili. Su vraj nejake pripravovane zmeny od noveho roka z ktorych nema dobry pocit a preto je na pochybach co ma urobit. Dakujem za odpoved.
ajobs
23.09.07,19:28
Dobry den, chcem Vas poziadat o radu pre moju mamku. Dna 28.10.2007 bude mat 55 rokov a kedze ma 2 deti mala by pracovat do 58 rokov.
Od 1.10.2007 zanika firma v ktorej pracuje cely zivot a pochopitelne rozmysla nad odchodom do predcasneho dochodku. Nevie sa vsak v tom mnozstve zmien v zakonoch zorientovat a uz vobec nevie co by bolo pre nu najvyhodnejsie. Ma hned poziadat o predcasny dochodok alebo si ma hladat nove zamestnanie /co bude velky problem/ alebo sa ma ist hned nahlasit na urad prace alebo ist na PN na najeky cas /ak ano, na ako dlho by bolo vhodne lebo diagnoz ma na to dost/a po skonceni PN poziadat o predcasny dochodok alebo co by ste jej poradili. Su vraj nejake pripravovane zmeny od noveho roka z ktorych nema dobry pocit a preto je na pochybach co ma urobit. Dakujem za odpoved.

V prvom rade si dala veľmi málo info na to, aby bolo možné kvalifikovane odpovedať, čo urobiť. Aký mala priemerný osobný mzdový bod za celý život ? Aké dlhé je u nej obdobie dôchodkového poistenia - čiže počet odpracovaných rokov ? Má možnosť sa ešte zamestnať v práci primeranej k predchádzajúcej ? Koľko rokov má odpracovaných v posledných 4 rokoch a s akým vymeriavacím základom ? V každom prípade je vhodné ísť na nejaké obdobie na PN, a potom sa rozhodovať. Je pravda, že ak prejde novela zákona o soc. poistení, potom bude môcť požiadať o predčasný dôchodok najskôr 2 roky pred nárokom na riadny starobný dôchodok - malo by to platiť od 1.1.2008. Prosím ak predložíš viac spresňujúcich info - potom bude môcť napísať kvalifikovanejšiu odpoveď.
Maria172
24.09.07,18:19
Dobry vecer, takze:
1, ak je priemerny a osobny mzdovy bod jedno a to iste , tak ten ma len od r.1983 do r.2004.
2, ma odpracovanych 36 rokov
3, z poslednych 4 rokoch ma odpr. cele 4 roky a v 3. roku mala 31 dni PN
4, vymeriavace zaklady: r.2003=174.155,-Sk; r.2004=181.845,-Sk; r.2005=135.386,-Sk; r.2006=135.386,-Sk
5, nema moznost sa zamestnat v ziadnej praci a uz vobec nie podobnej tej terajsej.
Je pravdou, ze sa ma zrusit terajsi dochodkovy vek a vsetci bez rozdielu budu moc odist do dochodku az od 62 rokov veku a teda budu moct ziadat o predcasny dochodok 2roky pred tymto vekom, cize v 60r.?
A este som zabudla poznamenat, ze mama pobera vdovsky dochodok, co sa vraj ma tiez zrusit ak bude pracovat a narok na neho bude mat az v dochodku. Teraz od 28.11 ked bude mat 55 rokov jej vznikne opat narok aj na vdovsky z Ceskej republiky.
Ak konci firma mala by dostat aj odstupne ale ako je to ked pojde najprv na PN? Co je pre nu vlastne vhodnejsie? Mame v tom zmatok.
Dakujem za odpoved
Mária27
24.09.07,19:04
Osobný bod je za každý rok pomer jej vymeriavacieho základu a všeobecného vymeriavacieho základu (vyhláseného z priemernej mzdy). Napr. v roku 2003 je to 174155/172380 = 1,01

Priemerný osobný bod je aritmetický priemer všetkých jej osobných bodov z rokov 1984 až do roku predchádzajúcemu žiadosti o dôchodok.

Jej osobné body klesajú, dôchodková hodnota ale vstúpa ... treba to prerátať.
ajobs
24.09.07,19:17
Osobný bod je za každý rok pomer jej vymeriavacieho základu a všeobecného vymeriavacieho základu (vyhláseného z priemernej mzdy). Napr. v roku 2003 je to 174155/172380 = 1,01

Priemerný osobný bod je aritmetický priemer všetkých jej osobných bodov z rokov 1984 až do roku predchádzajúcemu žiadosti o dôchodok.

Jej osobné body klesajú, dôchodková hodnota ale vstúpa ... treba to prerátať.

Začal som písať odpoveď, a keďže bola dlhá, vyhodilo ma to z Porady, čiže sa to neuložilo. Prosím, keď si teraz prihlásená skús mi buď napísať osobné mzdové body od roku 1984 alebo vypočítať priemerný osobný mzdový bod ako podiel všetkých osobných MB a počtu rokov, za ktoré tieto mzdové body mamka dosiahla, zajtra potom napíšem komplexnú odpoveď.
polka
24.09.07,20:43
Dobry den, chcem Vas poziadat o radu pre moju mamku. Dna 28.10.2007 bude mat 55 rokov a kedze ma 2 deti mala by pracovat do 58 rokov.
Od 1.10.2007 zanika firma v ktorej pracuje cely zivot a pochopitelne rozmysla nad odchodom do predcasneho dochodku. Nevie sa vsak v tom mnozstve zmien v zakonoch zorientovat a uz vobec nevie co by bolo pre nu najvyhodnejsie. Ma hned poziadat o predcasny dochodok alebo si ma hladat nove zamestnanie /co bude velky problem/ alebo sa ma ist hned nahlasit na urad prace alebo ist na PN na najeky cas /ak ano, na ako dlho by bolo vhodne lebo diagnoz ma na to dost/a po skonceni PN poziadat o predcasny dochodok alebo co by ste jej poradili. Su vraj nejake pripravovane zmeny od noveho roka z ktorych nema dobry pocit a preto je na pochybach co ma urobit. Dakujem za odpoved.
Zatiaľ zákon umožňuje mamke ísť do predčasného dôchodku, od 1.1.2008 sa podmienky sprísnia. Ak požiada o predčasný dôchodok pred skončením PP, alebo nasledujúci deň po skončení, bude mať navyše nárok aj na vyplatenie odchodného od posledného zamestnávateľa (okrem odstupného, na ktorý bude mať tiež nárok, nakoľko sa ruší zamestnávateľ).
Mária27
24.09.07,21:33
ajobs
Všeobecné vymeriavacie základy (VVZ) za každý rok nájdeš tu:
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=11&prm1=622

Osobné vymeriavacie základy (OVZ) môžeš o sebe vedieť len ty - koľko si každý rok zarobil.

osobný bod za 1 rok = OVZ/VVZ

priemerný osobný bod = súčet hodnôt všetkých osobných bodov / ich počet
Mária27
24.09.07,21:38
polka,
odchodné sa vypláca vtedy, keď prvýkrát odchádza do dôchodku (skončí PP) - nie vtedy, keď požiada o dôchodok (môže dalej pracovať a neodísť).

A neboj, Mečiar s Mikloškom v parlamente za dôchodky bojujú !!!
ajobs
25.09.07,05:53
ajobs
Všeobecné vymeriavacie základy (VVZ) za každý rok nájdeš tu:
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=11&prm1=622

Osobné vymeriavacie základy (OVZ) môžeš o sebe vedieť len ty - koľko si každý rok zarobil.

osobný bod za 1 rok = OVZ/VVZ

priemerný osobný bod = súčet hodnôt všetkých osobných bodov / ich počet


Prepáč, zmýlil som si Máriu27 a Mariu172 - pokiaľ ide o tie vymeriavacie základy. Myslel som si, že si Maria127, ktorá zadávala otázku, a preto som ju požiadal o konkrétne uvedenie osobných mzdových bodov jej mamy.
Jozef Mihál
25.09.07,06:00
A neboj, Mečiar s Mikloškom v parlamente za dôchodky bojujú !!!
Nie je boj ako boj a nie sú dôchodky ako dôchodky.
polka
25.09.07,16:06
polka,
odchodné sa vypláca vtedy, keď prvýkrát odchádza do dôchodku (skončí PP) - nie vtedy, keď požiada o dôchodok (môže dalej pracovať a neodísť).

A neboj, Mečiar s Mikloškom v parlamente za dôchodky bojujú !!!
Ja súhlasím s tebou, no napriek tomu v tomto prípade sa jedná o rušenie zamestnávateľa, teda nemôže tá mamka ďalej pracovať, a keďže ešte nemá dôchodkový vek, len uvažuje o predčasnom dôchodku, tak na odchodné bude mať nárok po splnení tej podmienky, že sa stane predčasnou dôchodkyňou tesne pred skončením PP alebo nasledujúci deň po skončení PP.

§ 76 ods.6:

"Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení."
Maria172
25.09.07,18:24
Na zaciatok musim velmi pekne podakovat za ochotu.
Jej osobne mzdove body od r.1984 do r.2005 su:
1,0770-1,0842-1,0515-1,0299-0,9762-0,9367-0,7845-0,7884-0,9031-
0,7142-0,7503-0,7924-1,0665-1,1237-1,0508-0,9710-1,0022-0,9082-0,9253-
1,0382-0,9575-0,6531
Za r.2006 nevie aky ma presny vymeriavaci zaklad, (vraj este nedostala nejaky papier neviem odkial) ale mal by byt priblizne 130.000,-Sk (skusme uvazovat s touto sumou) ak nie menej a kedze nie je na stranke SP urceny vseobecny vymeriavaci zaklad za r.2006, tak neviem vyp. osobny mzdovy bod a ani priemerny osobny bod.
Este raz dakujeme
Mária27
25.09.07,20:01
v r. 2006 je VVZ 225132 bod : 130000/225132 = 0,5774
ale mal by mslím sa brať 2 roky dozadu: 130000/207228 =0,6273


súčet osobných bodov je 20,1182 (resp. 20,2319)
a delíš 22 kusmi = 0,914463636 zaokrúhlene 0,91 resp. 0,92
to je priemermý osobný bod

v r. 2007 je dôch. hodnota 232,51
pracovala spolu 36 rokov

Násobíš: 36x232,51x0,92 = 7700 Sk

Takto zjednodučene je to vyrátané na sumu dôchodku 7700 Sk ak by neišla do predčasného ale riadneho dôchodku. Pri predčasnom sa to kráti.

Ale je to zjednodušené (naspamäť), sú tam iné vecičky: zaokrúhlovanie, úpravy priemerných koeficientov na 25 % odchýlky(nemala by mať), za posledný všeob.vymeriavací základ sa myslím berie predposlený ... naštuduj si to.

Krátenie sumy predčasného dôchodku:
Suma predčasného starobného dôchodku sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty znížený o 0, 5 % za každých začatých 30 dní od vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku do dovŕšenia dôchodkového veku

Mohol by ti to niekto vyrátať presnejšie.
polka
25.09.07,20:50
Náhodou som v tomto roku aj ja išla do predčasného dôchodku, takže viem o tom zo sociálnej poisťovne. Pred výpočtom dôchodku treba vedieť:
- Priemerný osobný mzdový bod (zistí sa výpočtom zo Stavu individuálneho účtu poistenca, ktorý mala mamka dostať zo Sociálnej poisťovne).
- Všeobecný vymeriavací základ za rok 2006 je taký istý ako v roku 2005, teda 207208,- Sk.
- Do počtu rokov dôchodkového poistenia sa berie aj doba štúdia na strednej škole - po skončení základnej školy (možno to mamka nemá podchytené v Stave individuálneho účtu poistenca, ktorý dostala zo SP, ani ja som to tam nemala). Tiež doba materskej dovolenky, PN, OČR (všetko si treba prekontrolovať a porátať).
- Treba si vypočítať, koľko dní jej zostáva od požiadania o predčasný dôchodok do nároku na riadny dôchodok, pretože za každých začatých 30 dní sa sťahuje z vyrátaného dôchodku 0,5%.
- Aktuálna dôchodková hodnota v roku 2007, teda v roku, v ktorom sa žiada o dôchodok je 232,51.

Potom výpočet dpredpokladaného dôchodku je:
Priemerný osobný mzdový bod x počet rokov dôchodkového poistenia x aktuálna dôchodková hodnota (232,51).
Od vypočítanej sumy sa odrátajú percentá (za každých 30 začatých dní 0,5 % - od požiadania o predčasný dôchodok do nároku na riadny dôchodok). Tak by mala vzniknúť predpokladaná suma predčasného dôchodku. K nej ale treba pripočítať 6,25% valorizácie dôchodku za rok 2007 a to by bola konečná suma predčasného dôchodku.
ajobs
26.09.07,08:03
Na zaciatok musim velmi pekne podakovat za ochotu.
Jej osobne mzdove body od r.1984 do r.2005 su:
1,0770-1,0842-1,0515-1,0299-0,9762-0,9367-0,7845-0,7884-0,9031-
0,7142-0,7503-0,7924-1,0665-1,1237-1,0508-0,9710-1,0022-0,9082-0,9253-
1,0382-0,9575-0,6531
Za r.2006 nevie aky ma presny vymeriavaci zaklad, (vraj este nedostala nejaky papier neviem odkial) ale mal by byt priblizne 130.000,-Sk (skusme uvazovat s touto sumou) ak nie menej a kedze nie je na stranke SP urceny vseobecny vymeriavaci zaklad za r.2006, tak neviem vyp. osobny mzdovy bod a ani priemerny osobny bod.
Este raz dakujeme

Takže, ak by mamka požiadala o predčasný starobný dôchodok k 28.10.2007, mal by po výpočte asi nasledovnú hodnotu:

Priemerný osobný mzdový bod (POMB) za 23 rokov = 0,9235,
Upravený POMB v zmysle § 63, ods., písm.d) zákona o soc. poistení = 0,9480,
obdobie dôchodkového poistenia (ODP) je 36 rokov, ku ktorému musíme pripočítať 2-3 roky, ak má mamka započítané všetky obdobia vrátane návštevy školy, období materských a rodičovských dovoleniek a pod.- tzv. náhradné doby - počíta sa od 1.9. toho roku, kedy ukončila povinnú školskú dochádzku. Budem vychádzať z predpokladu 38 rokov,
aktuálna dôchodková hodnota (ADH) v roku 2007 je 232,51,
krátenie dôchodku o 0,5% za každých začatých 30 dní je do 28.10.2010 celkovo o 19%, ovšem ak bola v posledných 4 rokoch zamestnaná, odpočítajú sa jej z tohto krátenia 3% ( § 68, ods. 7 zákona o soc. poistení ). Takže budem počítať s krátením 16% aj 19%.
Potom výpočet:
0,948 x 38 x 232,51 = 8376 Sk, s krátením o 19% je to 6785 Sk.
0,948 x 38 x 232,51 = 8376 Sk, s krátením o 16% je to 7036 Sk.

So zvýšením 6,25% za rok 2007 je to v 1. prípade 7209 Sk, v 2. prípade 7476 Sk.
Takže v každom prípade má nárok na predčasný dôchodok, ale myslím, že to nie je jediné riešenie.
ajobs
26.09.07,08:19
Dobry vecer, takze:
1, ak je priemerny a osobny mzdovy bod jedno a to iste , tak ten ma len od r.1983 do r.2004.
2, ma odpracovanych 36 rokov
3, z poslednych 4 rokoch ma odpr. cele 4 roky a v 3. roku mala 31 dni PN
4, vymeriavace zaklady: r.2003=174.155,-Sk; r.2004=181.845,-Sk; r.2005=135.386,-Sk; r.2006=135.386,-Sk Podpora na ÚP by bola z týchto súm cca 6200 Sk mesačne, dostávala by ju 6 mesiacov.
5, nema moznost sa zamestnat v ziadnej praci a uz vobec nie podobnej tej terajsej.
Je pravdou, ze sa ma zrusit terajsi dochodkovy vek a vsetci bez rozdielu budu moc odist do dochodku az od 62 rokov veku a teda budu moct ziadat o predcasny dochodok 2roky pred tymto vekom, cize v 60r.? Nie je to pravda, mamka pôjde o dôchodku v roku 2010. Ak ovšem prijmú novelu zákona o soc. poistení v takom znení, ako je navrhnutá, mohla by požiadať o predčasný dôchodok až k 28.10.2008, teda 2 roky pred dovŕšením dôchodkového veku.
A este som zabudla poznamenat, ze mama pobera vdovsky dochodok, co sa vraj ma tiez zrusit ak bude pracovat a narok na neho bude mat az v dochodku. Poberanie vdovského dôchodku nie je viazané na zárobkovú činnosť, ale na čas - nárok naň má vdova iba jeden rok od smrti manžela. Dlhšie iba vtedy , ak splní aspoň jednu z podmienok:
a/ je invalidná o viac ako 70% - to asi nie je,
b/ dovŕšila dôchodkový vek - to nedovŕšila,
c/ stará sa aspoň o jedno nazaopatrené dieťa - to neviem, či sa stará.
Teraz od 28.11 ked bude mat 55 rokov jej vznikne opat narok aj na vdovsky z Ceskej republiky.
Ak konci firma mala by dostat aj odstupne ale ako je to ked pojde najprv na PN? Treba podľa mňa kľudne počkať na likvidáciu firmy, a na vyplatenie odstupného, a až potom uvažovať, čo ďalej. Môže ísť na určité obdobie na PN - bolo by to cca 6200 Sk mesačne, potom na ÚP, a až potom žiadať o dôchodok. Co je pre nu vlastne vhodnejsie? Mame v tom zmatok.
Dakujem za odpoved
A naviac odporúčam začať si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z minima 8100 Sk od 1.10.2007, platí sa iba 357 Sk mesačne - v budúcnosti to veľmi ocení. Treba ho platiť aspoň 270 dní, potom ho môže použiť na vlastné nemocenské (aj keby poberala dôchodok ;) ).
Maria172
28.09.07,09:02
Dakujeme za rady.
Takze, ak som to spravne pochopila, kedze ma narok na predcasny dochodok a v kazdom pripade by chcela ist uz tento rok do dochodku (pretoze zamestnat sa na dalsi rok do 28.10.2009 bude problem), tak jeho terajsiu predpokladanu vysku si moze este zvysit tym, ze si najpr vycerpa dovolenku (kedze dostali taku moznost namiesto preplatenia) co je 15 dni a potom moze ist na PN a niekedy v decembri poziada o predcasny dochodok. Cize takto moze byt jej dochodok este krateni o min. 2x0,5% za oktober a november. Ak to takto urobi, ma narok po ukonceni PN na odchodne aj na odstupne? Predpkladam, ze ano ale nie som si ista.
Asi bude najlepsie ziadat o dochodok este pred Vianocami a nie medzi vianocnymi sviatkami, aby si to stihla povybavovat nakolko vsetci dobre vieme, ze zamestnanci SP su maximalne flexibilni a o znalosti zakonov ani nehovorim ;)
Dakujem a prajem pekny den
ajobs
28.09.07,20:44
Dakujeme za rady.
Takze, ak som to spravne pochopila, kedze ma narok na predcasny dochodok a v kazdom pripade by chcela ist uz tento rok do dochodku (pretoze zamestnat sa na dalsi rok do 28.10.2009 bude problem), tak jeho terajsiu predpokladanu vysku si moze este zvysit tym, ze si najpr vycerpa dovolenku (kedze dostali taku moznost namiesto preplatenia) co je 15 dni a potom moze ist na PN a niekedy v decembri poziada o predcasny dochodok. Cize takto moze byt jej dochodok este krateni o min. 2x0,5% za oktober a november. Ak to takto urobi, ma narok po ukonceni PN na odchodne aj na odstupne? Predpkladam, ze ano ale nie som si ista.
Asi bude najlepsie ziadat o dochodok este pred Vianocami a nie medzi vianocnymi sviatkami, aby si to stihla povybavovat nakolko vsetci dobre vieme, ze zamestnanci SP su maximalne flexibilni a o znalosti zakonov ani nehovorim ;)
Dakujem a prajem pekny den

Tieto úvahy nie sú správne a sú predčasné. Má už tvoja mama výpoveď ? Tá je predsa trojmesačná a má nárok na trojmesačné odstupné - ako má toto vyriešené ? To, či si vyčerpá alebo nevyčerpá dovolenku je podružný problém - dôchodok jej to môže zvýšiť asi o 1 Sk (nevyčerpanú dovolenku jej aj tak po skončení PP preplatia). Novela zákona o soc. poistení ešte nebola schválená a bude prerokovávaná na schôdzi NR SR od 16.10.2007 - takže je dosť času sa rozhodovať. Naviac, pozri si ďalšie rady, ktoré som pre riešenie a zmiernenie nepriaznivej situácie uviedol.
Ludula
30.10.07,10:59
Prosím o radu.
Zamestnanec chce požiadať o predčasný star.dôchodok od 1.11.2007. U nás je v pracovnom pomere na dobu určitú do 30.11.2007. Musí s nami ukončiť pracovný pomer dohodou z dôvodu odchodu na PSD k 30.10.2007?
Ďakujem.
Ludula
Chobot
30.10.07,11:01
Prosím o radu.
Zamestnanec chce požiadať o predčasný star.dôchodok od 1.11.2007. U nás je v pracovnom pomere na dobu určitú do 30.11.2007. Musí s nami ukončiť pracovný pomer dohodou z dôvodu odchodu na PSD k 30.10.2007?
Ďakujem.
Ludula

Nie, nemusí. Môže kľudne pracovať ďalej a pritom mať podanú žiadosť o PSD. Aj keď mu ho priznajú, môže ďalej pracovať.
Ludula
30.10.07,11:19
Nie, nemusí. Môže kľudne pracovať ďalej a pritom mať podanú žiadosť o PSD. Aj keď mu ho priznajú, môže ďalej pracovať.
A aké potvrdenia ako zamestnávateľ som mu povinná dať k jeho žiadosti o PSD?
V ELDP sa uvádza zamestnanie od-do, preto má to mýli s tým skončením pracovného pomeru.
Chobot
30.10.07,11:29
A aké potvrdenia ako zamestnávateľ som mu povinná dať k jeho žiadosti o PSD?
V ELDP sa uvádza zamestnanie od-do, preto má to mýli s tým skončením pracovného pomeru.

Takto z hlavy neviem, nerobím priamo s tým. Ale nech sa zamestnanec opýta na SP, tam mu povedia, čo od neho potrebujú. Myslím, že to je zápočet rokov a potvrdenie o príjme za tento rok. Ale tuším majú na to tlačivá. Svokor si takto vybavoval PSD.
Ludula
30.10.07,11:40
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem krásny deň.
Ludula
SilviaS
31.10.07,06:56
Dobrý den poradáci prosím o radu!
Mám dať zamestancovi zápočet rokov a ja neviem ako sa to ráta,
preto prosím veľmi pekne o pomoc vás.Potrebuje to na predčastný star.dôchodok na SP.
Takže pracuje od 1.6.1997 do 31.10.2007.
Vďaka pekne za pomoc Silvia:)
SilviaS
31.10.07,07:35
Prosím prosím poradte mi je to súrne:)
Vďaka Silvia
Tweety
31.10.07,07:40
Dobrý den poradáci prosím o radu!
Mám dať zamestancovi zápočet rokov a ja neviem ako sa to ráta,
preto prosím veľmi pekne o pomoc vás.Potrebuje to na predčastný star.dôchodok na SP.
Takže pracuje od 1.6.1997 do 31.10.2007.
Vďaka pekne za pomoc Silvia:)
K zápočtu dôjdeš tak, že si narátaš obdobie zamestnania na roky a prípadné dni. Napr. od 1.1.07-do 31.10.2007 je 304 dní, a takto postupuješ podľa jednotlivých období.
Jana Motyčková
31.10.07,07:42
Pre dôchodok dávaš do SP evidenčný list dôchodkového poistenia, nie iba spočítané roky.
SilviaS
31.10.07,07:42
No ale to je akože ako???
Bože vôbec nikdy som to nerobila!
SilviaS
31.10.07,07:44
Milé poradáči a potvrdeni o príjme a zápočet rokov sa nedáva ku predčasnému starobnému dôchodku??
Lebo náš zamestanec ani nevie čo sa dáva a čo nie preto sa pýtam.
Vďaka Silvia:)
Tweety
31.10.07,07:46
No ale to je akože ako???
Bože vôbec nikdy som to nerobila!
Neviem, či ti ide o zápočet pre zamestnanca alebo o ELDP pre SP, ak o ten, tak ten vyplníš s údajmi od roku 2004- VZ na dôchodkové poistenie, s počtami dní a vylúčiteľnými dobami.
SilviaS
31.10.07,07:50
Ja som mu už spravila ten evidenčný list dôchodkového poistenia len viem
že tam treba ja zápočet rokov a potvrdenie o príjme.
Potvrdenie už mám aj evidenčný list,ale ten zápočet rokov to mi robí
problém tie roky a dni vypočítať.BOŽE!!!
Tweety
31.10.07,07:54
Zoberieš si celé roky, tam problém nevidím a pripočítaš si k nim zvyšné dni. AK ti vyjde dni viac ako 365, resp.366 pri roku prestupnom, prepočítaš ich na rok, a ak aj tak ti nejaké ostanú, tie už necháš tak,t.j. ako dni. Za rok 1997 to je 209 dní, za rok 2007 304, toto spočítaj koľko je to rokov- vyjde ti že je to 1rok a 148 dní, a ostané roky si napočítaj k tomu. V EL je všetko prekne uvedené, takže neviem, čo ešte chceaš zvlášť napočítavať.:)
Jana Motyčková
31.10.07,07:59
Pre dôchodok nepotrebuješ zápočet rokov a potvrdenie o príjme - toto všetko je už uvedené v ELDP.
Bombuliak
02.11.07,18:29
Ja by som sa chcel opýtať ako je to pri predčasnom starobnom dôchodku. Chcel by som oň požiadať, ale neviem, čo sa mi ako živnostníkovi počíta do vymeriavacieho základu pre výpočet dôchodku zo živnosti. Napríklad v roku 2005 som mal príjmy 256.000, výdavky 235.000, základ dane 21.000, od roku 2006 som platil odvody z minimálnej mzdy. Čo za ten rok 2006 sa mi započíta ? Polovica zo základu dane 21.000 Sk, alebo od 1.7.2006 do 31.12.2006 6 x minimálna mzda ? Alebo jej polovica ?
Ďakujem za radu.
Jozef Mihál
02.11.07,19:17
Započítava sa základ, z ktorého ste platili odvody na starobné poistenie - teda minimálna mzda. V konkrétnom prípade za rok 2006 to bude 6 x minimálna mzda.
veronikasad
02.11.07,19:30
Dobrý večer,
mám klientku, ktorá má 53 rokov, vychovala 3 deti. Rozhoduje sa, či do konca roka požiada o predčasný starobný dôchodok alebo nastúpi od 1.1.08 do zamestnania s príjmom cca 10 tis. sk. V posledných 10 rokoch mala vyšší príjem, Viem, že tieto informácie nie sú kompletné, ale čo je výhodnejšie - krátenie dôchodku o % alebo podstatné zníženie osobného mzdového bodu ?
Nárok na predčasný starobný dôchodok jej určite vznikne.

--------
Veronika
Jozef Mihál
02.11.07,21:08
Krátenie dôchodku o %. Berte to nezáväzne, keďže neviem presnejšie čísla.
veronikasad
03.11.07,17:28
Krátenie dôchodku o %. Berte to nezáväzne, keďže neviem presnejšie čísla.

Ďakujem za odpoveď. Radila som jej to isté, ten pokles príjmov je o 20 tis. mesačne.

----------
Veronika
Jozef Mihál
05.11.07,22:27
Záujemcov o získanie predčasného starobného dôchodku "po starom", teda ešte za priaznivejších podmienok platných v roku 2007, určite bude zaujímať tento článok na mojom novom blogu:

http://jozefmihal.blogspot.com/2007/11/oplat-sa-iada-o-predasn-starobn-dchodok.html
Maria172
12.11.07,18:51
Dobry vecer, pred casom som sa tu informovala ohladom odchodu do predcasneho dochodku potom ako firma vyhlasila konkuz.
Dostala som vypoved dohodou k 9.11.2007, par.63 odst.1 pism. b ZP, z zovodu vyhlasenie konkurzu. Samozrejme vypovede sme dostali tyzden vopred. 9.11.07 som sa bola nahlasit na urade prace, povedal som ze chcem poziadat o predcasny dochodok, dostala som tlacivo, ktore musi vyplnit zamestnavatel pre SP. Viem ze mam narok na odstupne a aj na odchodne kedze ziadam 1. krat o odchod do dochodku. Bolo mi vsak povedane ze to nie je pravda, pretoze som dostala vypoved dohodou (rovnaku vypoved dostalo dalsich niekolko 100 zamestnancov). Je to pravda, ze mam narok len na odstupne a na odchodne nie? Ak mam narok na odchodne, prosim poradte kde presne v ZP sa o tom pise, aby som vedela argumentovat konkretne.Dakujem
Jozef Mihál
12.11.07,19:04
Na odchodné nemáte nárok, keďže pracovný pomer vám zanikol ešte pred požiadaním o predčasný st. dôchodok.
monickab
13.11.07,07:45
Dobrý deň,
chcem sa spýtať...
Pracovníčka má v úmysle k 31.12.2007 ukončiť pracovný pomer dohodou a následne od 1.1.2008 požiadať o predčasný starobný dôchodok... v sociálnej si už nechala vypočítať či má nárok...asi je to vyšlo...
bude mať nárok na odchodné? som v tom nováčik tak neviem...

ďakujem
Chobot
13.11.07,08:33
Dobrý deň,
chcem sa spýtať...
Pracovníčka má v úmysle k 31.12.2007 ukončiť pracovný pomer dohodou a následne od 1.1.2008 požiadať o predčasný starobný dôchodok... v sociálnej si už nechala vypočítať či má nárok...asi je to vyšlo...
bude mať nárok na odchodné? som v tom nováčik tak neviem...

ďakujem

Keď jej bude priznaný dôchodok k tomu 1.1.2008, teda bezprostredne po skončení PP, tak bude mať nárok na odchodné. Treba počkať a odchodné vyplatiť po tom, čo vám preukáže priznanie dôchodku. Odchodné môžete vyplatiť aj po skončení PP, napr. v marci.
marek32
21.11.07,07:29
Zamestnankyňa je v pracovnom pomere (viac ako štyri roky),v čase trvania prac.pomeru požiada o PSD ešte v roku 2007. Musí zamestnankyňa skončiť PP a zaevidovať sa na úrade práce, a vyhlásiť že sa zrieka davky v nezamestnanosti, aby platila aj pre ňu uľava 3 % ?
Chobot
21.11.07,09:02
Zamestnankyňa je v pracovnom pomere (viac ako štyri roky),v čase trvania prac.pomeru požiada o PSD ešte v roku 2007. Musí zamestnankyňa skončiť PP a zaevidovať sa na úrade práce, a vyhlásiť že sa zrieka davky v nezamestnanosti, aby platila aj pre ňu uľava 3 % ?

Áno, podmienkou na získanie tých 3% je prihlásiť sa na ÚP a zriecť sa podpory. TO je vlastne taká kompenzácia za to, že nečerpá zo SP podporu, tak jej pridajú na dôchodku (lepšie povedané znížia jej ho o niečo menej z dôvodu nedodržania potrebných rokov).
BOBY
22.11.07,07:58
Prosím Vás, aký má byť presne postup pri vybavovaní PSD pri ukončení PP a následnom zrieknutí sa podpory? Idem to vybavovať pre seba a chcem sa vyhnúť nevedomosti. ja by som postupovala takto:
Dostanem výpoveď s odstupným (šéf mi po dohode zruší miesto) k 9.12.2007. Od 10.12.2007 chcem žiadať o PSD. Pôjdem sa s výpoveďou 10.12. zaregistrovať na OÚP, kde sa zrieknem podpory v nezamestnanosti (podmienky spĺňam). Kým mi vydajú potvrdenie o zrieknutí podpory prejde určite aspoň týždeň. O PSD môžem požiadať až keď mám tento papier? Alebo požiadam hneď 10.12. a papier potom doložím? jedná sa mi o to, či môžem o PSD požiadať spätne od 10.12. aj keď papier o zrieknutí podpory budem mať napr. až 17.12. Ak máte niekto skúsenosť prosím Vás odpíšte mi. Ďakujem vopred.
BOBY
22.11.07,09:18
Haló, môže sa niekto vyjadriť? Veľmi by mi to pomohlo
Chobot
22.11.07,09:36
Haló, môže sa niekto vyjadriť? Veľmi by mi to pomohlo

Musíš byť trochu trpezlivejší. Nie každý, kto vie poradiť čaká on-line, kedy ty dáš otázku, aby mohol čo najskôr odpovedať. Ľudia sa prihlasujú na poradu počas celého dňa a niektorí len v určité časti dňa. Nemôžeš očakávať, že ti garantovane niekto do hodiny odpovie.


Prosím Vás, aký má byť presne postup pri vybavovaní PSD pri ukončení PP a následnom zrieknutí sa podpory? Idem to vybavovať pre seba a chcem sa vyhnúť nevedomosti. ja by som postupovala takto:
Dostanem výpoveď s odstupným (šéf mi po dohode zruší miesto) k 9.12.2007. Od 10.12.2007 chcem žiadať o PSD. Pôjdem sa s výpoveďou 10.12. zaregistrovať na OÚP, kde sa zrieknem podpory v nezamestnanosti (podmienky spĺňam). Kým mi vydajú potvrdenie o zrieknutí podpory prejde určite aspoň týždeň. O PSD môžem požiadať až keď mám tento papier? Alebo požiadam hneď 10.12. a papier potom doložím? jedná sa mi o to, či môžem o PSD požiadať spätne od 10.12. aj keď papier o zrieknutí podpory budem mať napr. až 17.12. Ak máte niekto skúsenosť prosím Vás odpíšte mi. Ďakujem vopred.

Pokiaľ viem, dá sa požiadať o PSD aj spätne. Svokor to tiež tak urobil, niekedy v júni požiadal o dôchodok ku koncu apríla. Veď chvíľu trvá, kým dáš dohromady všetky papiere a podklady. Na tvojom mieste by som ale zašiel na najbližšiu pobočku SP, kde ti dajú aj niektoré tlačivá, ktoré budeš musieť priniesť vyplnené. Zároveň ti povedia, čo všetko budú ešte požadovať.

Ale postup je taký, ako si napísal.
BOBY
22.11.07,09:52
Chobot, ďakujem moc a nehnevaj sa prosím. Posielam bodík.
Zuzka2510
23.11.07,10:07
Dobrý deň. Prosím vie mi niekto poradiť ak je zamestnanec na pred.star.dôchodku dostáva dôchodok cca 6000,- Sk a chodí naďalej do práce a dostáva mzdu cca 10000,- Sk v hrubom je to vôbec správne? môže niečo také byť?Prosím poraďte. Ďakujem pekne
Anja111
23.11.07,10:26
Dobrý deň. Prosím vie mi niekto poradiť ak je zamestnanec na pred.star.dôchodku dostáva dôchodok cca 6000,- Sk a chodí naďalej do práce a dostáva mzdu cca 10000,- Sk v hrubom je to vôbec správne? môže niečo také byť?Prosím poraďte. Ďakujem pekne
Neviem, či som dobre pochopila otázku...
Ak zamestnanec zarobí na TPP v hrubom 10.000 Sk a zamestnávateľ mu riadne strhne všetky odvody, tak mu to patrí, je to správne a môže to tak byť.... Poberanie predčasného starobného dôchodku nie je dôvodom na krátenie hrubej mzdy...
Zuzka2510
23.11.07,10:40
Presne tak som to myslela a ja sa ospravedlňujem ak som to zle napísala.Len som sa zľakla či je možné v tomto štáte byť na predč.dôch. a zárabať ale možné je všetko. Ďakujem ešte raz
Olgica
04.12.07,17:30
Nečítala som nový zákon, ale viete mi poradiť? Svokor chce teraz v decembri požiadať o PSD (o 4 roky skôr). Bude môcť robiť na plný úväzok od 1.1.08 alebo nie. Prac.pomer mu stále trvá a výpoveď dávať nebude. Neviem čo schválili ale hovorilo sa o tom, že kto bude na predčasnom tak buď bude robiť, alebo poberať dôchodok.
ajobs
04.12.07,21:45
Nečítala som nový zákon, ale viete mi poradiť? Svokor chce teraz v decembri požiadať o PSD (o 4 roky skôr). Bude môcť robiť na plný úväzok od 1.1.08 alebo nie. Prac.pomer mu stále trvá a výpoveď dávať nebude. Neviem čo schválili ale hovorilo sa o tom, že kto bude na predčasnom tak buď bude robiť, alebo poberať dôchodok.


Môže kľudne ďalej robiť bez obmedzenia - toto ustanovenie v novele zákona o SP neprešlo.
bendo
29.02.08,11:17
Máme zamestnanca, ktorému od 10.12.2007 priznali predčasný starobný dôchodok.
Otázky:
1) Ako mám upraviť odvody za mesiac december 2007?
Rozdeliť si hrubú mzdu za mesiac 12/2007 na obdobie 1.-9.12.2007 (odvody ako riadny zamestnanec) a 10.-31.12.2007 (odvody ako dôchodca), podám opravný výkaz za 12/2007 za 01/2008 odvediem o to nižšie poistné...
2) Ako to dostanem všetko do opravného výkazu, aby som ho mohla odoslať elektronicky? (robím v programe Pohoda)

Ďakujem za odpoveď.
jamis
29.02.08,11:20
Máme zamestnanca, ktorému od 10.12.2007 priznali predčasný starobný dôchodok.
Otázky:
1) Ako mám upraviť odvody za mesiac december 2007?
Rozdeliť si hrubú mzdu za mesiac 12/2007 na obdobie 1.-9.12.2007 (odvody ako riadny zamestnanec) a 10.-31.12.2007 (odvody ako dôchodca), podám opravný výkaz za 12/2007 za 01/2008 odvediem o to nižšie poistné...
2) Ako to dostanem všetko do opravného výkazu, aby som ho mohla odoslať elektronicky? (robím v programe Pohoda)

Ďakujem za odpoveď.

Za december nebudeš v odvodoch opravovať nič. Predsa k 1.12.2007 ešte nemal priznaný PSD.
bendo
29.02.08,11:42
Nemala som ešte takýto prípad - priznanie PSD, preto som sa pýtala priamo v Sociálnej poisťovni a tam mi kázali rozpočítať 12/2007 na kalendárne dni.... a podať opravný výkaz.... :confused:

Že by zase SP informovala nesprávne? (nič nové...)
bendo
29.02.08,12:10
Za december nebudeš v odvodoch opravovať nič. Predsa k 1.12.2007 ešte nemal priznaný PSD.

Ďakujem, jamis a kde to prosím ťa nájdem v zákone?
jamis
29.02.08,12:28
Ďakujem, jamis a kde to prosím ťa nájdem v zákone?
To Ti neviem povedať, ale ja som mala taký istý prípad, kde bol dôchodok priznaný k 11.12.2007 a mne u nás v SP povedali, že ak nebol dôchodok priznaný k 1.12.2007 tak sa nič nemení.
Tak potom neviem.
bendo
29.02.08,12:39
Takže za 12/2007 neupravujem nič a za 01/2008 už odvody ako dôchodca....

Čo sa týka ročného zúčtovania dane a preddavkov na DzP zo mzdy za 12/2007, potom sa mi ani tu nič nemení (keď neupravujem 12/2007)?
Jana Motyčková
29.02.08,13:19
Štandardne pri priznaní dôchodku v strede mesiaca prepočítavame odvody podľa kalendárnych dní. Opravy do SP sa robia v aktuálnom mesiaci, kedy sa vyrovnávajú so SP, t.j. rozdiely sa pripočítajú/odpočítajú k bežnému poistnému zamestnanca a dá sa tam príznak opravy (2) -ako sa to robí v Pohode neviem.

Ale v podstate ide o preplatky na poistnom, tak ak to nevadí zamestnancovi ani zamestnávatelovi, že zaplatili viac, SP asi protestovať nebude, ak to neopravíte.
bendo
29.02.08,14:15
Štandardne pri priznaní dôchodku v strede mesiaca prepočítavame odvody podľa kalendárnych dní. Opravy do SP sa robia v aktuálnom mesiaci, kedy sa vyrovnávajú so SP, t.j. rozdiely sa pripočítajú/odpočítajú k bežnému poistnému zamestnanca a dá sa tam príznak opravy (2) -ako sa to robí v Pohode neviem.

Ale v podstate ide o preplatky na poistnom, tak ak to nevadí zamestnancovi ani zamestnávatelovi, že zaplatili viac, SP asi protestovať nebude, ak to neopravíte.

Ďakujem za odpoveď.

Ručne prepočítať odvody podľa kalendárnych dní nie je problém. Problém je to pre softvér, ktorý to prepočítať v priebehu mesiaca nevie. A keď máme povinnosť zasielať výkazy elektronicky, tak asi nemám inú možnosť ako nechať odvody za obdobie 10.-31.12.2007 "v prospech poisťovne".
Alebo by akceptovali aj ručne vypísaný opravný výkaz, asi nie, že?

A čo sa týka ročného zúčtovania dane a preddavkov na DzP zo mzdy za 12/2007, potom sa mi ani tu nič nemení (keď neupravujem 12/2007)?
Jana Motyčková
29.02.08,18:29
Ďakujem za odpoveď.

Ručne prepočítať odvody podľa kalendárnych dní nie je problém. Problém je to pre softvér, ktorý to prepočítať v priebehu mesiaca nevie. A keď máme povinnosť zasielať výkazy elektronicky, tak asi nemám inú možnosť ako nechať odvody za obdobie 10.-31.12.2007 "v prospech poisťovne".
Alebo by akceptovali aj ručne vypísaný opravný výkaz, asi nie, že?

A čo sa týka ročného zúčtovania dane a preddavkov na DzP zo mzdy za 12/2007, potom sa mi ani tu nič nemení (keď neupravujem 12/2007)?
Štandardne by malo byť možné v sofvéri nahrať aj opravu poistného. Treba pozrieť príručku, zavolať na hot-line, možno poradia. Ak nie je veľa zamestnancov, elektronický výkaz sa dá vyplniť vraj aj na stránke SP (ja to neovládam, mám to v softvéri:)).
Pre daň sa neupravuje rok 2007, ale keďže ide o poistné za minulé roky, v mzde sa to musí riešiť ako zdaniteľný príjem (nie poníženie poistného). Ako to riešiť v Pohode, to neviem.
bendo
29.02.08,19:33
Štandardne by malo byť možné v sofvéri nahrať aj opravu poistného. Treba pozrieť príručku, zavolať na hot-line, možno poradia. Ak nie je veľa zamestnancov, elektronický výkaz sa dá vyplniť vraj aj na stránke SP (ja to neovládam, mám to v softvéri:)).

Ďakujem, volala som na hot-line, vraj sa to nedá, ale podľa mňa sa to musí dať nejako obísť, ešte nad tým pošpekulujem... ;)


Pre daň sa neupravuje rok 2007, ale keďže ide o poistné za minulé roky, v mzde sa to musí riešiť ako zdaniteľný príjem (nie poníženie poistného). Ako to riešiť v Pohode, to neviem.

Dúfam, že som to pochopila správne. :)
1) Zamestnanec k 29.2.2008 navyše končí PP. Takže mu mám teda v mzde za 02/2008 (okrem odchodného) pripočítať aj vrátené poistné na IP a PvN, napr. ako "peňažné zdaniteľné náhrady" - z ktorých sa už nepočítajú odvody do SP ani do ZP, iba preddavok na daň z príjmov?

2) A čo so mzdou za 12/2007? Keď upravím odvody za 12/2007, v úhrne do SP odvedie ZMc menej a tak sa mu zvýši základ dane a zvýšia sa mu preddavky na DzP. Dodatočne ich odvediem DÚ alebo zohľadním v ročnom zúčtovaní?
Alebo v mzde za 12/2007 upravím len výšku odvodov a vo vzťahu k dani z príjmov sa mi to vyrieši tým, že o vrátené poistné sa mu zvýši "mzda" za 02/2008?
Uvažujem správne alebo už motám....? :confused:
Jana Motyčková
01.03.08,15:07
Ďakujem, volala som na hot-line, vraj sa to nedá, ale podľa mňa sa to musí dať nejako obísť, ešte nad tým pošpekulujem... ;)



Dúfam, že som to pochopila správne. :)
1) Zamestnanec k 29.2.2008 navyše končí PP. Takže mu mám teda v mzde za 02/2008 (okrem odchodného) pripočítať aj vrátené poistné na IP a PvN, napr. ako "peňažné zdaniteľné náhrady" - z ktorých sa už nepočítajú odvody do SP ani do ZP, iba preddavok na daň z príjmov?

2) A čo so mzdou za 12/2007? Keď upravím odvody za 12/2007, v úhrne do SP odvedie ZMc menej a tak sa mu zvýši základ dane a zvýšia sa mu preddavky na DzP. Dodatočne ich odvediem DÚ alebo zohľadním v ročnom zúčtovaní?
Alebo v mzde za 12/2007 upravím len výšku odvodov a vo vzťahu k dani z príjmov sa mi to vyrieši tým, že o vrátené poistné sa mu zvýši "mzda" za 02/2008?
Uvažujem správne alebo už motám....? :confused:
1. V podstate áno, aj keď podľa zákona predavky na ZP by mali ísť.
2. Odvody sa opravujú až teraz, so mzdou za 12/2007 sa už nerobí nič.
bendo
02.03.08,09:14
Nejde mi pridať bodík, takže aspoň takto..., ĎAKUJEM!
Zuzana172
13.04.08,09:42
Dobrý deň, chcem sa poradit ako mame postupovat.
Moja mama požiadala 27.11.07 o odchod do predcasneho dochodku. Kedze jej neprichadzala ziadna odpoved, zasla sa 02.04.08 osobne opytat na pobocku SP v PO v akom je to stadiu a ci sa to vobec riesi. Chapem ze maju vela ziadosti a chvilu to potrva ale 5 mesiacov!!! je podla mna pridlho. Na jej prekvapenie jej pracovnicka u ktorej podala ziadost oznamila, ze jej žiadost bola zaevidovana, povedala jej aj cislo ale ze spis sa pravdepod. stratil !!!
Ale uistovala ju ze to bude urgovat, neviem co si mam mysliet ako sa mohla stratit, mame podozrenie ze ju stratila pracovnicka v PO.
Poradte co teraz. Mame napisat staznost na SP do BA alebo urgenciu o presetrenia postupovania ohladom jej ziadosti ale dalaj cakat co bude :mad:.
Jediny prijem aky mama teraz ma, je vdovsky dochodok 3666,-SK !
Vopred dakujem za radu.
ajobs
15.04.08,14:32
Dobrý deň, chcem sa poradit ako mame postupovat.
Moja mama požiadala 27.11.07 o odchod do predcasneho dochodku. Kedze jej neprichadzala ziadna odpoved, zasla sa 02.04.08 osobne opytat na pobocku SP v PO v akom je to stadiu a ci sa to vobec riesi. Chapem ze maju vela ziadosti a chvilu to potrva ale 5 mesiacov!!! je podla mna pridlho. Na jej prekvapenie jej pracovnicka u ktorej podala ziadost oznamila, ze jej žiadost bola zaevidovana, povedala jej aj cislo ale ze spis sa pravdepod. stratil !!!
Ale uistovala ju ze to bude urgovat, neviem co si mam mysliet ako sa mohla stratit, mame podozrenie ze ju stratila pracovnicka v PO.
Poradte co teraz. Mame napisat staznost na SP do BA alebo urgenciu o presetrenia postupovania ohladom jej ziadosti ale dalaj cakat co bude :mad:.
Jediny prijem aky mama teraz ma, je vdovsky dochodok 3666,-SK !
Vopred dakujem za radu.


Napísať sťažnosť riaditeľovi pobočky SP v PO, na vedomie generálny riaditeľ SP Ing. Bernátek.
VladoaKatka
08.05.08,16:24
Kedy resp. koľko pred dosiahnutím veku na starobný dôchodok sa dá požiadať o predčasný dôchodok?

58-ročný SZČO vzhľadom na zdravotné problémy a predpoklad straty z podnikania v r. 2008, uvažuje: čo by bolo lepšie?

- pozastaviť živnosť a neskôr prípadne obnoviť alebo

- zrušiť živnosť a čakať na môžnosť odchodu do starobného dôchodku

Pozn. od 19-rokov má odpracované a uznané všetky roky.
Katija
08.05.08,17:04
Kedy resp. koľko pred dosiahnutím veku na starobný dôchodok sa dá požiadať o predčasný dôchodok?
Od 1.1.2008 je to v zákone 461/2003 Z.z. takto:

"§ 67 Podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok
Poistenec, ktorý nie je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak ku dňu, od ktorého žiada o jeho priznanie,
a) bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov,
b) chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
c) suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1, 2-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu. 56)"

Čiže v tvojom prípade najskôr od dňa keď dosiahne 60 rokov a zároveń musí splniť podmienky podľa bodu a) a c).
VladoaKatka
09.05.08,06:15
Od 1.1.2008 je to v zákone 461/2003 Z.z. takto:

"§ 67 Podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok
Poistenec, ktorý nie je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak ku dňu, od ktorého žiada o jeho priznanie,
a) bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov,
b) chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
c) suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1, 2-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu. 56)"

Čiže v tvojom prípade najskôr od dňa keď dosiahne 60 rokov a zároveń musí splniť podmienky podľa bodu a) a c).


Ak dosiahne 60 rokov a nesplní podmienku c) musí počkať až do dovŕšeniu dôchodkového veku (môže dúfať, že to dovtedy nezvýšia na 65).
Ale ak podmienka c), bude aj pri dosiahnutí dôchodkového veku niečo pod 1,2-násobkom životného minima, môže požiadať o dôchodok a dostane minimum ?
Alebo čo - doplatiť, teda zvýšiť osobný vymeriavací základ za posledné roky, aby splnil podmienku c)?
Ofélia
09.05.08,07:43
Ak dosiahne 60 rokov a nesplní podmienku c) musí počkať až do dovŕšeniu dôchodkového veku (môže dúfať, že to dovtedy nezvýšia na 65).
Ale ak podmienka c), bude aj pri dosiahnutí dôchodkového veku niečo pod 1,2-násobkom životného minima, môže požiadať o dôchodok a dostane minimum ?
Alebo čo - doplatiť, teda zvýšiť osobný vymeriavací základ za posledné roky, aby splnil podmienku c)?

áno musel by počkať do dôchodkového veku. Ak požiada niekto o predčasný dôchodok tak mu za každých začatých 30 dní strhávajú 0,5% a potom vám musí zostať dôchodok vo výške 1,2 - násobku životného minima.

Ak dosiahne jeho predčasný dôchodok 1,2 nasobok, SP mu ho prizná.

Povedzme si otvorene, má 58 rokov v 60 rokoch požiada o predčasný dôchodok, takže má 2 roky na zvýšenie si POMB o koľko si myslíte že za dva roky vyššieho platenia odvodov do dôchodkového fondu sa mu zvýši dôchodok. Keď si zoberiem príklad bude robiť odvody do DF napr. z 28 000 x 28,75% = 8050 SK/ mesačne odvedie do SP, jeho POMB sa zvýši na 1,8? aj to závisý od priemernej mzdy v SR.
VladoaKatka
09.05.08,10:12
áno musel by počkať do dôchodkového veku. Ak požiada niekto o predčasný dôchodok tak mu za každých začatých 30 dní strhávajú 0,5% a potom vám musí zostať dôchodok vo výške 1,2 - násobku životného minima.

Ak dosiahne jeho predčasný dôchodok 1,2 nasobok, SP mu ho prizná.
Ak nikdy nedosiahne 1,2 násobok?
Povedzme si otvorene, má 58 rokov v 60 rokoch požiada o predčasný dôchodok, takže má 2 roky na zvýšenie si POMB o koľko si myslíte že za dva roky vyššieho platenia odvodov do dôchodkového fondu sa mu zvýši dôchodok. Keď si zoberiem príklad bude robiť odvody do DF napr. z 28 000 x 28,75% = 8050 SK/ mesačne odvedie do SP, jeho POMB sa zvýši na 1,8? aj to závisý od priemernej mzdy v SR.
Tak to si nemyslím, že je najlepší spôsob 8050,- Sk posielať SP, keď neviete akú dlhú dobu budete čerpať dôchodok. Tú sumu si radšej odloží na svôj súkromný "dôchodkový účet", než by platil až z max.VZ. Ja som len chcela vedieť - Ak nikdy nedosiahne 1,2 násobok? potom koľko sa mu prizná dôchodok?
Ja viem, že to je veľmi zložité dnes povedať čo bude v roku 2010 a 2012, to už môže byť upravený dôchodkový vek na 65 rokov, čo neželám, ale všetko smeruje k tomu, že to raz bude.
Ofélia
09.05.08,10:44
Štát garantuje starobný dôchodok vo výške životného minima.
Ale nebojte sa do určitého roku, neviem presne z hlavy SP priznala každému POMB 2,1 to preto lebo nebolo dané aká bola priemerná mzda v SR, môžem vám povedať že ľudia ktorý majú teraz cca 58 -60 rokov a zarábali minimálnu mzdu a menej a požiadali SP o predčasný, alebo starobný dôchodok tak dostávajú viac ako tí ktorý su na dôchodku už napr. 5 rokov.
Príklad žena má 59 rokov , v posledných 10 rokoch zarábala 5000 SK, predtým ako krajčírka ešte menej + materská dve deti a priznali jej v minulom roku dôchodok vo výške cca 8400 SK.
Katija
09.05.08,10:50
Tak to si nemyslím, že je najlepší spôsob 8050,- Sk posielať SP, keď neviete akú dlhú dobu budete čerpať dôchodok. Tú sumu si radšej odloží na svôj súkromný "dôchodkový účet", než by platil až z max.VZ. Ja som len chcela vedieť - Ak nikdy nedosiahne 1,2 násobok? potom koľko sa mu prizná dôchodok?
Ja viem, že to je veľmi zložité dnes povedať čo bude v roku 2010 a 2012, to už môže byť upravený dôchodkový vek na 65 rokov, čo neželám, ale všetko smeruje k tomu, že to raz bude.Ak nikdy nedosiahne 1,2 násobok platného ŽM, znamená to podľa platných predpisov, že nikdy nebude môcť ísť do predčasného starobného dôchodku.
Keď dosiahne dôchodkový vek a bude mať odpracovaný požadovaný počet rokov a k tomuto dňu požiada o dôchodok, bude mu priznaný taký dôchodok aký mu výpočítajú (§ 66 ods. 1). Čiže napríklad aj nižší ako platné ŽM. O minimálnej výške starobného dôchodku sa v zákone nehovorí.
Jana Motyčková
09.05.08,10:57
Štát garantuje starobný dôchodok vo výške životného minima.
Ale nebojte sa do určitého roku, neviem presne z hlavy SP priznala každému POMB 2,1 to preto lebo nebolo dané aká bola priemerná mzda v SR, môžem vám povedať že ľudia ktorý majú teraz cca 58 -60 rokov a zarábali minimálnu mzdu a menej a požiadali SP o predčasný, alebo starobný dôchodok tak dostávajú viac ako tí ktorý su na dôchodku už napr. 5 rokov.
Príklad žena má 59 rokov , v posledných 10 rokoch zarábala 5000 SK, predtým ako krajčírka ešte menej + materská dve deti a priznali jej v minulom roku dôchodok vo výške cca 8400 SK.
:eek::eek::eek:
1. štát momentálne negarantuje dôchodok vo výške životného minima, dôchodok môže byť aj 2000 Sk, štát garantuje sociálne dávky, ale tie sa posudzujú s ohľadom na príjem aj ostatných členov domácnosti.
2. O priznání POMB vo výške 2,1 bez dokladov vážne pochybujem (žeby predpokladali , že všetci v určitom období zarábali viac ako 2-násobok priemernej mzdy?) Navyśe priamo v zákone o SP sú určené priemerné mzdy už od roku 1949.
3. Z uvedených info o žene s príjmom 5000 Sk, zrejme to, čo jej priznali vo výške 8400 Sk nebol dôchodok, alebo uvedené info sú úplne zlé. SP nepriznáva starobné dôchodky ako sa jej chce, ale presne podľa zákonom stanoveného vzorca. Ak by mala aj 44 rokov odrobených stále s niečo málo nad minimálnou mzdou, jej dôchook by vyšiel cca 44x250x0,4 = 4400 Sk (ak jej ho priznali minulý rok, tak este menej).
milagros208
13.05.08,07:31
Ja by som sa chcela spýtať na predčasný starobný dôchodok. Moja svokra spĺni v októbri nárok na predčasný starobný dôchodok. Je pre ňu výhodnejšie počkať na starobný dôchodok alebo požiadať o predčasný, ak jej teda výjde 1,2 násobok životného minima? Mala nízky príjem a posledných 15 rokov podniká ako kaderníčka a teda odvody si platí len z minima. OMB je klesá, v r. 2003 to bolo 0,299. Ďakujem.
Chobot
13.05.08,08:04
Ja by som sa chcela spýtať na predčasný starobný dôchodok. Moja svokra spĺni v októbri nárok na predčasný starobný dôchodok. Je pre ňu výhodnejšie počkať na starobný dôchodok alebo požiadať o predčasný, ak jej teda výjde 1,2 násobok životného minima? Mala nízky príjem a posledných 15 rokov podniká ako kaderníčka a teda odvody si platí len z minima. OMB je klesá, v r. 2003 to bolo 0,299. Ďakujem.

Znamená to, že od októbra by ešte musela čakať 2 roky do riadneho starobného dôchodku? Potom jej nárok budú krátiť o 12% (za každý mesiac o 0,5%). Nedá sa jenoznačne povedať, či je to lepšie alebo nie. Vstupuje tam viacero faktorov, napr. bude ešte pracovať? Ak sa je oplatí poberať o tých 12% nižší dôchodok, tak môže požiadať. Tento rok sa však zvyšujú dôchodky o 5%, takže ani o 2 roky nedosiahne výšku riadneho dôchodku.
milagros208
13.05.08,08:25
Ona ešte chce aj naďalej podnikať. Ale malým živnostníkom, v malých mestách, napr. kaderníčkam sa veľmi v tomto období nedarí. Náklady sú vysoké a príjmy nízke. Nie je veľa ľudí, ktorí si chodia často a pravidelne robiť "vlasy". Takže by mala aspoň nejaký stály príjem. A keď som dobre počítala tak za tie 2 roky, ktoré by dostala predčasný dôchodok /naviac/ sa vyrovná plnému dôchodku na 15 rokov.
Napr. plný dôchodok 7200,-- mesačne
zníženie 11 % /skôr o 22 mesiacov/ 792,--
Predčasný dôchodok 6408,--
Za 22 mesiacov dostane 6408x22=140976,-- /naviac/
T.z., akoby 15 rokov dostávala plný dôchodok.
Snáď uvažujem správne. Je to čiste hypoteticky.
Tej poslednej vete akosi nerozumiem. Ďakujem.
Chobot
13.05.08,08:38
Ona ešte chce aj naďalej podnikať. Ale malým živnostníkom, v malých mestách, napr. kaderníčkam sa veľmi v tomto období nedarí. Náklady sú vysoké a príjmy nízke. Nie je veľa ľudí, ktorí si chodia často a pravidelne robiť "vlasy". Takže by mala aspoň nejaký stály príjem. A keď som dobre počítala tak za tie 2 roky, ktoré by dostala predčasný dôchodok /naviac/ sa vyrovná plnému dôchodku na 15 rokov.
Napr. plný dôchodok 7200,-- mesačne
zníženie 11 % /skôr o 22 mesiacov/ 792,--
Predčasný dôchodok 6408,--
Za 22 mesiacov dostane 6408x22=140976,-- /naviac/
T.z., akoby 15 rokov dostávala plný dôchodok.
Snáď uvažujem správne. Je to čiste hypoteticky.
Tej poslednej vete akosi nerozumiem. Ďakujem.

Tu máš trochu nepresný výpočet, alebo som to ja nepochopil. ZA 22 mesiacov dostane napr. 140976,- SKK, to je ako keby dostávala plný dôchodok počas 21 mesiacov. Kde si prišla na 15 rokov?

Ja som to myslel takto:
Mala by napr. nárok na dôchodok 7200 SKK. Predčasný by sa jej krátil o 792 SKK, teda dostala by výmer 6408,-.

V r. 2009 by sa jej zvýšil o 5% na 6728 SKK, v r. 2010 znovu napr. o 5%, čo je 7064. Teda v roku 2010 by dostávala 7064, ale keby je vtedy vypočítavali, tak by mala nárok už určite na vyšší riadny dôchodok, možno nejakých 7500 SKK, teda výšku riadneho dôchodku už nedosiahne.

Ale keďže bude ešte pracovať, tak môže 1x za rok požiadať o prepočet dôchodku z dôvodu, že odvádza príspevky.

Ale ak bude mať nárok, nech si požiada, aspoň bude mať príjem navyše.
milagros208
13.05.08,10:05
Ja som to myslela takto. Ak sa teda zrozumiteľne vyjadrím. Tých 22 mesiacov, po ktoré by dostávala predčasný dôchodok, teda 140 976 je niečo naviac. Peniaze, ktoré by ako dôchodkyňa nedostala. Teda ak dostane naviac 140 976 a tých 15 rokov o 792 mesačne menej tak na tom bude príjmovo rovnako.
Možno však nerozmýšľam dobre...
Chobot
13.05.08,10:15
Ja som to myslela takto. Ak sa teda zrozumiteľne vyjadrím. Tých 22 mesiacov, po ktoré by dostávala predčasný dôchodok, teda 140 976 je niečo naviac. Peniaze, ktoré by ako dôchodkyňa nedostala. Teda ak dostane naviac 140 976 a tých 15 rokov o 792 mesačne menej tak na tom bude príjmovo rovnako.
Možno však nerozmýšľam dobre...

Ale áno, už to chápem.;)

Príjem si v podstate presunie z celej doby (z každého mesiaca trochu) na začiatok dôchodku.
milagros208
13.05.08,10:21
Presne tak som to myslela a keď bude aj naďalej robiť a zarábať, tak tie peniažky budú takou istotou a rezervou. Ak náhodou zas nebudú chcieť zrušiť prácu pre predčasných dôchodcov.
nika.sum
15.05.08,04:41
Ahoj, mam trosku problem, nie som mzdova uctovnicka, ale zamestnavam mamu a robim si mzdy pre nu sama.
1. Mama by mala ist v teraz v oktobri do dochodku, ale rozhodla sa ze poziada skor uz teraz od 20.5. Ako som spravne pochopila ja jej dam pre SP evidencny list k 19.5. inak nemusim s nou ukoncit prac. pomer?
2. A este mam jednu otazku, prevadzku mam spolu s otcom, ak by mama dala vypoved, poberala by dochodok, moze tam pomahat aj bez zmluvy a manzelka alebo s nou musi byt nejaka zmluva uzavreta? Viem ze sa za posledne roky toho vela menilo.

Dopredu dakujem za odpoved a prajem pekny den.
Chobot
15.05.08,06:22
Ahoj, mam trosku problem, nie som mzdova uctovnicka, ale zamestnavam mamu a robim si mzdy pre nu sama.
1. Mama by mala ist v teraz v oktobri do dochodku, ale rozhodla sa ze poziada skor uz teraz od 20.5. Ako som spravne pochopila ja jej dam pre SP evidencny list k 19.5. inak nemusim s nou ukoncit prac. pomer?

Nemusíš ukončiť PP, predčasný dôchodca môže pracovať ďalej. Pri novele zákona uvažovali, že by nedovolili predčasným dôchodcom pracovať, ale nakoniec od toho upustili.


2. A este mam jednu otazku, prevadzku mam spolu s otcom, ak by mama dala vypoved, poberala by dochodok, moze tam pomahat aj bez zmluvy a manzelka alebo s nou musi byt nejaka zmluva uzavreta? Viem ze sa za posledne roky toho vela menilo.

Dopredu dakujem za odpoved a prajem pekny den.

Toto musíš bližšie upresniť, čo to znamená, že "prevádzku máš spolu s otcom". Lebo v zákone o nelegálnej práci je toto v § 2a upravené nasledovne:


"(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."

Teda aby mamina výpomoc pre otca nebola nelegálnou prácou je potrebné, aby otec bol živnostník (fyzická osoba - podnikateľ) a mama poberala dôchodok alebo bola dôchodkovo poistená.

Pokiaľ by otec mal firmu, už by to nebola fyzická osoba - podnikateľ, ale právnická osoba a tam už treba riadny pracovný vzťah.
nika.sum
15.05.08,18:53
Nemusíš ukončiť PP, predčasný dôchodca môže pracovať ďalej. Pri novele zákona uvažovali, že by nedovolili predčasným dôchodcom pracovať, ale nakoniec od toho upustili.



Toto musíš bližšie upresniť, čo to znamená, že "prevádzku máš spolu s otcom". Lebo v zákone o nelegálnej práci je toto v § 2a upravené nasledovne:


"(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."

Teda aby mamina výpomoc pre otca nebola nelegálnou prácou je potrebné, aby otec bol živnostník (fyzická osoba - podnikateľ) a mama poberala dôchodok alebo bola dôchodkovo poistená.

Pokiaľ by otec mal firmu, už by to nebola fyzická osoba - podnikateľ, ale právnická osoba a tam už treba riadny pracovný vzťah.

prepacte, ze som to neupresnila. S otcom sme obaja zivnostnici a mame zdruzenie. Mamu som zamestnala este v r. 2002, ked to nemohol spravit otec. Takze myslim, ze pracovny pomer ukoncime k 31.5., nech aspon na odvodoch usetrime, lebo doba je tazka...
Dakujem velmi pekne za radu...Pekny vecer
milagros208
27.10.08,08:55
Ahojte. Pred nejakým časom som sa pýtala na predčasný starobný dôchodok pre svokru. Teraz je to už aktuálne. Spĺňa dve z troch podmienok /15 rokov poistenia, menej ako 2 roky do dôchodku/. Chcela by preto požiadať o predčasný starobný dôchodok, aj keď podľa mojich výpočtoch /nemala som presné všetky údaje/asi tretiu podmienku 1,2 násobok životného minima nebude spĺňať. A keď jej to nevyjde, aspoň bude vedieť s akým dôchodkom môže rátať. Pretože za tie dva roky platenia si poistného z minima sa jej výška dôchodku veľmi nezvýši.
Chcela by som vedieť, či je lepšie požiadať o predčasný dôchodok ešte do konca roka alebo až v priebehu budúceho roka.
Ja ohľadom tohto nemám nejaké znalosti a ani určite nič aktuálne.
Ovplyvňuje výšku dôchodku obdobie PN? Potrebuje si dať do poriadku nejaké dlhodobejšie zdravotné problémy. Teraz nevieme, či požiadať o predčasný dôchodok pred nástupom na PN, alebo až po nej. Ďakujem za každú radu, príp. informáciu, ktorá by pomohla rozhodnúť sa čo najlepšie.
milagros208
27.10.08,12:56
Ahojte. Pred nejakým časom som sa pýtala na predčasný starobný dôchodok pre svokru. Teraz je to už aktuálne. Spĺňa dve z troch podmienok /15 rokov poistenia, menej ako 2 roky do dôchodku/. Chcela by preto požiadať o predčasný starobný dôchodok, aj keď podľa mojich výpočtoch /nemala som presné všetky údaje/asi tretiu podmienku 1,2 násobok životného minima nebude spĺňať. A keď jej to nevyjde, aspoň bude vedieť s akým dôchodkom môže rátať. Pretože za tie dva roky platenia si poistného z minima sa jej výška dôchodku veľmi nezvýši.
Chcela by som vedieť, či je lepšie požiadať o predčasný dôchodok ešte do konca roka alebo až v priebehu budúceho roka.
Ja ohľadom tohto nemám nejaké znalosti a ani určite nič aktuálne.
Ovplyvňuje výšku dôchodku obdobie PN? Potrebuje si dať do poriadku nejaké dlhodobejšie zdravotné problémy. Teraz nevieme, či požiadať o predčasný dôchodok pred nástupom na PN, alebo až po nej. Ďakujem za každú radu, príp. informáciu, ktorá by pomohla rozhodnúť sa čo najlepšie.
Nevie mi niekto poradiť? Zišlo by sa urobiť si dobré očko u svokry. Vďaka.:rolleyes:
ajobs
28.10.08,09:30
Ahojte. Pred nejakým časom som sa pýtala na predčasný starobný dôchodok pre svokru. Teraz je to už aktuálne. Spĺňa dve z troch podmienok /15 rokov poistenia, menej ako 2 roky do dôchodku/. Chcela by preto požiadať o predčasný starobný dôchodok, aj keď podľa mojich výpočtoch /nemala som presné všetky údaje/asi tretiu podmienku 1,2 násobok životného minima nebude spĺňať. A keď jej to nevyjde, aspoň bude vedieť s akým dôchodkom môže rátať. Pretože za tie dva roky platenia si poistného z minima sa jej výška dôchodku veľmi nezvýši.
Chcela by som vedieť, či je lepšie požiadať o predčasný dôchodok ešte do konca roka alebo až v priebehu budúceho roka.
Ja ohľadom tohto nemám nejaké znalosti a ani určite nič aktuálne.
Ovplyvňuje výšku dôchodku obdobie PN? Potrebuje si dať do poriadku nejaké dlhodobejšie zdravotné problémy. Teraz nevieme, či požiadať o predčasný dôchodok pred nástupom na PN, alebo až po nej. Ďakujem za každú radu, príp. informáciu, ktorá by pomohla rozhodnúť sa čo najlepšie.

1. o dôchodok nech požiada až od 2.1.2009 - získa tak nezdaniteľnú čiastku na celý rok, zvýšenie dôchodku o 6,95% (pravdepodobne-nie je ešte schválené),a aj lepšie podmienky na vyšší dôchodok, pretože dôchodková hodnota v roku 2009 bude určite vyššia ako v tomto roku (a to o viac ako 5%),
2. neviem z akého titulu chce ísť na PN (má DNP, alebo je zamestnaná ?), ale určite nástup na PN musí byť až po priznaní dôchodku, pretože platí § 80 zákona o sociálnom poistení, ktorý znie:

Starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok a invalidný dôchodok sa nevypláca počas obdobia, v ktorom z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti má poistenec nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu 51) alebo nemocenské, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla pred priznaním starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
milagros208
30.10.08,05:08
Ďakujem pekne za odpoveď. Je poistená ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba a tie zdravotné problémy sa ťahajú už dlhší čas a teraz by si to chcela vyriešiť. Keď však vydržala už tak dlho, tak do toho januára by ešte mohla počkať.
Do dôchodku si platí ako SZČO z minima. Ak by šla na maródku teraz v novembri , najneskôr do konca roka by maródku ukončila a toho 2.1.2009 by si požiadala o predčasný starobný dôchodok, bolo by to v poriadku? Podľa mňa keďže si platí do dôchodku z minima by jej tá marodka nemala veľmi ovplyvniť výšku dôchodku. Alebo sa mýlim? Má radšej s tou maródkou počkať až po priznaní predčasného starobného dôchodku? /Čo je otázne, či jej vyjde výška 1,2 násobku životného minima, keď priemerný mzdový osobný bod sa pohybuje okolo 0,3-0,5/. Ďakujem.
Maruška54
30.10.08,05:21
milagros208
30.10.08,13:20
Ďakujem pekne za odpoveď. Je poistená ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba a tie zdravotné problémy sa ťahajú už dlhší čas a teraz by si to chcela vyriešiť. Keď však vydržala už tak dlho, tak do toho januára by ešte mohla počkať.
Do dôchodku si platí ako SZČO z minima. Ak by šla na maródku teraz v novembri , najneskôr do konca roka by maródku ukončila a toho 2.1.2009 by si požiadala o predčasný starobný dôchodok, bolo by to v poriadku? Podľa mňa keďže si platí do dôchodku z minima by jej tá marodka nemala veľmi ovplyvniť výšku dôchodku. Alebo sa mýlim? Má radšej s tou maródkou počkať až po priznaní predčasného starobného dôchodku? /Čo je otázne, či jej vyjde výška 1,2 násobku životného minima, keď priemerný mzdový osobný bod sa pohybuje okolo 0,3-0,5/. Ďakujem.
Vďaka za rady a tipy. Ešte by ma zaujímalo ako je to s tou PN. Vďaka.
Jozef Mihál
30.10.08,14:39
milagros208
31.10.08,05:02
Vďaka. Takže počkáme so žiadosťou do predčasného starobného dôchodku do 02.01.2009. Rada by som však ešte poprosila o vyjadrenie, či tohtoročná PN, napr. v trvaní cca 1 mesiac by mohla nejako výraznejšie ovplyvniť výšku predčasného dôchodku.
Ďakujem.
Jozef Mihál
31.10.08,08:27
Jednomesačná tohtoročná PN by v prípade požiadania o dôchodok v tomto roku výšku dôchodku vôbec neovplyvnila. A to preto, lebo pri výpočte dôchodku - presnejšie pri výpočte priemerného osobného mzdového bodu - sa neberie do úvahy vymeriavací základ, z ktorého sa platilo dôchodkové poistenie, v tom roku, v ktorom sa ide do dôchodku. Berú sa do úvahy roky 1984 až posledný rok pred rokom, v ktorom sa žiada o dôchodok.

V prípade požiadania o dôchodok 2.1.2009 však táto udalosť ovplyvní dôchodok - výpadkom odvodov sa zníži osobný mzdový bod za rok 2008 a tým aj priemerný osobný mzdový bod.

Pri priemernom príjme to znamená pokles sumy dôchodku o cca 40 Sk.
milagros208
31.10.08,13:09
Ďakujem. Ide o príjem SZČO ktorá si cca 14 rokov platila odvody z minima, takže ten pokles sumy dôchodku, si myslím, že bude o dosť menší. Teda pri poberaní 1 mesiaca max. PN nepodstatný.
Vo vyššie uvedených príkladoch boli sumy POMB vyššie ako 0,75. Ak by sa táto suma pohybovala okolo 0,4-0,5 menilo by to niečo? Vďaka.
Jozef Mihál
31.10.08,14:31
Menilo by sa to, že rozdiel medzi dôchodkom priznaným v roku 2008 a dôchodkom priznaným až v roku 2009 by bol (zjednodušene) priamo úmerne menší.

Skúste si to podľa príkladu č. 1 sám prepočítať, odhadujem pri POMB 0,5 rozdiel okolo 100 Sk v prospech dôchodku priznaného v roku 2009.

http://www.porada.sk/t93770-poziadat-o-dochodok-koncom-roka-2008-alebo-pockat-na-rok-2009-a.html
milagros208
04.11.08,05:10
Ďakujem.
sokrateska
22.11.08,13:44
Dobrý deň prajem. Prosím, vie mi niekto povedať, či výhoda požiadania o dôchodok platí aj pri žiadosti o zvýšenie dôchodku?
Manžel pracuje po priznaní predčasného dôchodku ešte 1,5 roka.
Normálny pracovný pomer mu konči 31.12.2008 a od tohto dátumu už definitívne plánuje byť iba dôchodcom a chce hneď v prvých dňoch januára 2009 požiadať o prepočet a zvýšenie svojho dôchodku. Bude sa mu tento prepočet robiť podľa výšky mzdového bodu z roku 2008, kedy končí prac.pomer, alebo podľa výšky MB roku 2009, kedy požiada o zvýšenie.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a radu.
Jozef Mihál
22.11.08,19:07
§ 66 ods. 3 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení:

"Ak poistenec bol dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok a poberal tento
dôchodok alebo jeho časť, suma starobného dôchodku odo dňa nasledujúceho po zániku dôchodkového poistenia
sa určí tak, že k sume starobného dôchodku vyplácaného ku dňu zániku dôchodkového poistenia sa pripočíta
suma určená ako súčin súčtu jednej polovice osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového
poistenia počas poberania starobného dôchodku alebo jeho časti a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu
nasledujúcemu po zániku dôchodkového poistenia."

...a rovnako je to pri predčasných dôchodkoch, viď § 68 ods. 2.

Čiže ak PP skončí 31.12.2008, pri prepočte dôchodku sa použije ADH platná k 1.1.2009, ktorá je odhadovaná na 272 Sk.
sokrateska
22.11.08,19:14
pekne ďakujem za odpoveď pan Mihál a prajem príjemný večer...
zena
13.01.09,12:34
Prosim Vas ZC mi dnes 13.1.2009 dal rozhodnutie a priznani PSD od 13.8.2008. Co teraz? Socialku by som vedela.Tam treba zmenit VZ zamestnanca a zamestnavatela a potom napisat ziadost o vratenie preplatku na odvodoch (Invalidne a Poist.v nezam.) Len neviem co teraz s danou? a ako to vykazem DU? Treba menit vykazy,prehlady? Odvody do zdravotnej by sa menit nemali. Nie je tam náhodou nejaká stanovená lehota dokedy mi to musi ZC oznamit?
Jozef Mihál
13.01.09,12:46
S daňami si nerobte problém, v aktuálnom mesiaci započítate k "normálnym" odvoodm zamestnanca storno za predošlé mesiace a ďalej počítate preddavok na daň ako vždy.

...to by tak ešte bolo, aby zamestnanec mal lehotu na oznámenie o priznaní dôchodku, keď žiadnu lehotu na vymeranie dôchodku nemá Sociálka...
zena
13.01.09,12:57
Padol mi kamen zo srdca ze aspon DU netreba vsetko prerabat :) Tu lehotu som myslela len preto ze ZC vedel od septembra o priznani PSD a mne to oznamil dnes len tak mimochodom,ked mi uz podpisal vyhlasenie na tento rok. (Viem ze si nemoze v roku 2009 uplatnit nezdanitelnu cast na seba).Dakujem velmi pekne za radu.
zena
20.01.09,06:20
Este mam jednu otazku, soc.poist nam poukazala celu sumu vrateneho poistneho na nas ucet. Polovica sumy patri zamestnancovi. Mam mu teda tuto sumu poukazat cez vyplatnu pasku? A nasledne dodanit priamo v mzde za 1/2009.
Zita5
20.01.09,06:37
Prosím o radu v nasledovnom prípade , včera sa na mňa obrátila švagriná s touto problematikou a veru , daná oblasť mi nie je až tak známa a jasná .

Švagriná požiadala o predčasný starobný dôchodok v novembri 2008 . V tej dobe a aj v tejto dobe je zamestnaná na TPP .Včera jej prišlo priznanie predčasného starobného dôchodku dňom 30.12.2008 .

Mám otázky , na ktoré by som veľmi pekne poprosila zodpovedať :

1/ požiadať o rozviazanie PP od 1.1.2009/čo si ja osobne myslím , že pozadu sa to už nedá /
2/požiadať o rozviazanie PP k 1.2.2009

3/ Nakoľko tam chce zostať pracovať , aká zmluva by bola navhodnejšia znovu uzatvoriť so zamestnávateľom Dohoda o VP , alebo riadna pracovná zmluva ?

4/ Výpoveď dáva zamestnanec, alebo zamestnávateľ ?


Rozviazať PP chce kvôli odchodnému .

Ďakujem vopred za prípadné odpovede.
Jana Motyčková
20.01.09,07:29
Este mam jednu otazku, soc.poist nam poukazala celu sumu vrateneho poistneho na nas ucet. Polovica sumy patri zamestnancovi. Mam mu teda tuto sumu poukazat cez vyplatnu pasku? A nasledne dodanit priamo v mzde za 1/2009.
Sumu za zamestnanca treba vrátiť zamestnancovi. Keďže to ale nerobíte v aktuálnom roku, treba si dať pozor, vrátené poistné za minulé roky sa pripočítava k zdaniteľnému príjmu, neponižuje sa o to poistné - je to iný riadok v potvrdení o zdaniteľnej mzde a v ročnom hlásení.
Jana Motyčková
20.01.09,07:37
Prosím o radu v nasledovnom prípade , včera sa na mňa obrátila švagriná s touto problematikou a veru , daná oblasť mi nie je až tak známa a jasná .

Švagriná požiadala o predčasný starobný dôchodok v novembri 2008 . V tej dobe a aj v tejto dobe je zamestnaná na TPP .Včera jej prišlo priznanie predčasného starobného dôchodku dňom 30.12.2008 .

Mám otázky , na ktoré by som veľmi pekne poprosila zodpovedať :

1/ požiadať o rozviazanie PP od 1.1.2009/čo si ja osobne myslím , že pozadu sa to už nedá /
2/požiadať o rozviazanie PP k 1.2.2009

3/ Nakoľko tam chce zostať pracovať , aká zmluva by bola navhodnejšia znovu uzatvoriť so zamestnávateľom Dohoda o VP , alebo riadna pracovná zmluva ?

4/ Výpoveď dáva zamestnanec, alebo zamestnávateľ ?


Rozviazať PP chce kvôli odchodnému .

Ďakujem vopred za prípadné odpovede.
1.,2. spätne už nie
3. to závisí od druhu práce, časového rozsahu práce, ak chce robiť na plný úväzok, tak jedine pracovný pomer
4. v tomto prípade ona chce rozviazať PP, takže dáva výpoveď ona, resp. môžu skončiť pracovný pomer dohodou.

Ak ukončí PP kôli odchodnému, je si istá že zamestnávateľ s ňou uzavrie novú pracovnú zmluvu?
Zita5
20.01.09,07:42
1.,2. spätne už nie
3. to závisí od druhu práce, časového rozsahu práce, ak chce robiť na plný úväzok, tak jedine pracovný pomer
4. v tomto prípade ona chce rozviazať PP, takže dáva výpoveď ona, resp. môžu skončiť pracovný pomer dohodou.

Ak ukončí PP kôli odchodnému, je si istá že zamestnávateľ s ňou uzavrie novú pracovnú zmluvu?

Ďakujem ešte raz za odpoveď .

Položila som jej rovnakú otázku , ona tvrdí že áno .
Zita5
20.01.09,07:52
Ešte predsa mi len nedá doplniť .

Ja osobne si myslím , že by nemala hladieť na odchodné , a zostať zamestnancom aj naďalej a popritom by mala predčasný starobný dôchodok a popri tom by mala aj rovnaké výhody ako zamestnanec. Alebo nerozmýšľam v správne ?

A čo ak skutočne ona dá výpoveď a ponúkne jej zamestnávateľ dohodu o VP ......môže sa stať všeličo a potom sa jej nebude páčiť .
zena
22.01.09,05:53
Sumu za zamestnanca treba vrátiť zamestnancovi. Keďže to ale nerobíte v aktuálnom roku, treba si dať pozor, vrátené poistné za minulé roky sa pripočítava k zdaniteľnému príjmu, neponižuje sa o to poistné - je to iný riadok v potvrdení o zdaniteľnej mzde a v ročnom hlásení.
Rozumiem tomu dobre? Vratene poistne za 8 az 12/2008, vyplatene soc poist. po 31.1.2009 teda napr. 5.2.2009 zapocitam k zdanitelnemu prijmu ale az za rok 2009. Na potvrdeni o prijmoch teda do riadku 01 a v hlaseni v riadku 4.
Jana Motyčková
22.01.09,10:56
Áno .
svedia
03.02.09,18:08
Ahojte... prosím pekne pomôžte.. Skvokra si požiadala o predčasný starobný dôchodok, teraz v januári... mali by jej ho priklepnúť na začiatku leta.
Ešte je stále zamestnaná, teraz nevie či má už ukončiť PP alebo až keď jej to príde definitívne rozhodnutie?? Ide o to že už nechce byť zamestnaná a zbytočne robiť náklady zamestnávateľovi, jej to tak bude vyhovať. Teraz som tu čítala, že by sa v tom prípade musela zaevidovať na úrade práce a potom keď bude mať už ten predčasný dôchodok tak sa vyradí?? alebo po celý čas dôchodku?? Ďakujem, je to trošku iná tema tak si neviem rady...
jesenka
15.02.09,15:05
Tiez by som potrebovala poradit. Má nárok na odchodné pri predčasnom dôchodku zamestnanec, ktorý odpracoval v spoločnosti 1 mesiac a mal skúšobnú dobu 3 mesiace. V skúšobnej dobe po mesiaci odisiel a ziada odchodne. Je spoločnosť povinná mu ho vyplatiť?
Tweety
15.02.09,15:08
Tiez by som potrebovala poradit. Má nárok na odchodné pri predčasnom dôchodku zamestnanec, ktorý odpracoval v spoločnosti 1 mesiac a mal skúšobnú dobu 3 mesiace. V skúšobnej dobe po mesiaci odisiel a ziada odchodne. Je spoločnosť povinná mu ho vyplatiť?
§ 76 ZP
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Ak sú splnené tieto podmienky, nárok vznikne.
jesenka
15.02.09,15:26
no to mam radost, ze to musime platit, dakujem za odpoved
milagros208
06.03.09,06:08
Chcela by som sa spýtať, akú minimálnu výšku musí dosahovať predčasný starobný dôchodok. Moja svokra bola teraz na SP a povedali, že jej predčasný dôchodok vyjde, a že by ho mala dostávať vo výške 200 EUR, ale že by mala počkať ešte do mája. Veľmi sa mi to nezdá, pretože predčasný dôchodok musí predsa dosahovať 1,2 násobok životného minima, čo je v tomto prípade 214,80 EUR. Táto suma 214,80 je už po krátení alebo pred krátením ? Má vplyv tohtoročný vymeriavací základ na výpočet predčasného dôchodku? Ďakujem.
Jana Motyčková
06.03.09,06:56
Minimálny predčasný dôchodok musí byť 1,2 násobok životného minima, čiže 200 je málo. Asi preto jej odporúčali počkať do mája. Tohtoročný VZ sa pri výpočte dôchodku nezapočítava, počíta sa doba poistenia,ak bude poistená. A predčasný dôchodok sa bude krátiť o menej mesiacov, čiže vyjde vyššia suma a teda zrejme dosiahne tých 214,80. Po máji už potom nečakať, lebo v júli sa zase životné minimum zvýši.
milagros208
06.03.09,10:34
Ďakujem pekne. Teraz mi je už jasné prečo má počkať až do mája. Nie kvôli vymeriavaciemu základu, ale kvôli kráteniu dôchodku.
r_e_n_e
03.05.09,14:29
Dobry den.

Potrebujem radu pre mojho otca. Ma 61 rokov a v sukromnej firme pracuje od 2002.
Firma v ktorej pracuje mu navrhla ze ukonci s nim pracovny pomer na zaklade dohody.
On by vsak chcel poziadat o predcasny starobny dochodok. Zamestnavatel chce s nim rozviazat pracovny pomer dohodou uz od 1.5. a zastraja sa, ze nema peniaze, tak ze mu nevyplati ani odchodne (odstupne).
Kedze moj otec ma uz svoje roky, nevie ako dalej. Zaraba velmi malo...plat bliziaci sa zivotnemu minimu a ak by dohodu nepodpisal, tak by musel dochadzat do prace vlastnym autom, alebo autobusom a to by uz bol plat na urovni zivotneho minima.

Preto by som potreboval radu co ma urobit. Ci ma ostat v praci a mat maly plat a cakat na potvrdenie predcasneho SP, alebo podpisat dohodu o ukonceni PP a ist na urad prace a tiez ziadat o predcasny starobny dochodok...

Ako je chraneny zamestnanec, ak mu zamestnavatel nevyplati odchodne (alebo odstupne)? A na co ma moj otec narok?

Som v tom laik, tak kazda rada je dobra.

Dakujem za pomoc.
ajobs
13.05.09,12:01
Dobry den.

Potrebujem radu pre mojho otca. Ma 61 rokov a v sukromnej firme pracuje od 2002.
Firma v ktorej pracuje mu navrhla ze ukonci s nim pracovny pomer na zaklade dohody.
On by vsak chcel poziadat o predcasny starobny dochodok. Zamestnavatel chce s nim rozviazat pracovny pomer dohodou uz od 1.5. a zastraja sa, ze nema peniaze, tak ze mu nevyplati ani odchodne (odstupne).
Kedze moj otec ma uz svoje roky, nevie ako dalej. Zaraba velmi malo...plat bliziaci sa zivotnemu minimu a ak by dohodu nepodpisal, tak by musel dochadzat do prace vlastnym autom, alebo autobusom a to by uz bol plat na urovni zivotneho minima.

Preto by som potreboval radu co ma urobit. Ci ma ostat v praci a mat maly plat a cakat na potvrdenie predcasneho SP, alebo podpisat dohodu o ukonceni PP a ist na urad prace a tiez ziadat o predcasny starobny dochodok...

Ako je chraneny zamestnanec, ak mu zamestnavatel nevyplati odchodne (alebo odstupne)? A na co ma moj otec narok?

Som v tom laik, tak kazda rada je dobra.

Dakujem za pomoc.

Nepíšeš, na základe čoho chce zamestnávateľ ukončiť PP s otcom. Ak ruší pracovné miesto, a nemôže ďalej otca zamestnávať, potom mu môže dať výpoveď pre nadbytočnosť, a musí mu samozrejme vyplatiť odstupné, a ak odchádza priamo do starobného dôchodku, tak aj odchodné. Ovšem je otázne, či mu predčasný dôchodok vyjde, pretože píšeš, že zarába minimálnu mzdu. Netreba sa nechať zamestnávateľom tlačiť do nevýhodných vecí, nech počká otec, kým mu zamestnávateľ nedá výpoveď sám.
dasasopi
13.09.10,08:20
Pekný deň, chcela by som sa opýtať ako by som mala postupovať ďalej. Známa požiadala o predčasný starobný dôchodok, ale na SP zistili že má dva rozdielne ELDP a chceli od nej aby jej zamestnávateľ vystavil ELDP ešte raz, aby vedeli ktorý je správny. No on jej ho vystaviť odmietol. Pani zo SP s ním tiež telefonovala. Povedal jej že ho pošle, no nič sa neudialo. Sú nejaké možnosti, limity do kedy to musí vystaviť. Alebo nejaké postihy pre neho. Už sa stým trápi asi 2 mesiace na nedá sa s tým pohnúť. Dáša
dasasopi
16.09.10,10:56
Nevie mi nikto poradiť?
veronikasad
16.09.10,10:58
Pekný deň, chcela by som sa opýtať ako by som mala postupovať ďalej. Známa požiadala o predčasný starobný dôchodok, ale na SP zistili že má dva rozdielne ELDP a chceli od nej aby jej zamestnávateľ vystavil ELDP ešte raz, aby vedeli ktorý je správny. No on jej ho vystaviť odmietol. Pani zo SP s ním tiež telefonovala. Povedal jej že ho pošle, no nič sa neudialo. Sú nejaké možnosti, limity do kedy to musí vystaviť. Alebo nejaké postihy pre neho. Už sa stým trápi asi 2 mesiace na nedá sa s tým pohnúť. Dáša
O aký EL ide - od posledného zamestnávatela, s rozdielnym obdobím nástupu na predčasný dôchodok ? Alebo ide o iný problém ? (nesúhlasia VZ z mesačných výkazov s EL)
VERONIKA6
16.09.10,10:59
Pekný deň, chcela by som sa opýtať ako by som mala postupovať ďalej. Známa požiadala o predčasný starobný dôchodok, ale na SP zistili že má dva rozdielne ELDP a chceli od nej aby jej zamestnávateľ vystavil ELDP ešte raz, aby vedeli ktorý je správny. No on jej ho vystaviť odmietol. Pani zo SP s ním tiež telefonovala. Povedal jej že ho pošle, no nič sa neudialo. Sú nejaké možnosti, limity do kedy to musí vystaviť. Alebo nejaké postihy pre neho. Už sa stým trápi asi 2 mesiace na nedá sa s tým pohnúť. Dáša
Sociálna poisťovňa by si ho mala vyžiadať písomne, nakoľko sa jedná o rozdiely v ELDP.
M77
21.09.10,11:04
Zamestnankyňa poberá predčasný starobný dôchodok od 01.03.2010. Pracuje aj naďalej u svojho posledného zamestnávateľa. Pravdepodobne musí dať výpoveď (alebo zamestnávateľ jej musí dať?) koncom tochto roka kvôly plánovanej zmeny v zákone - poberateľ predčasného starobného dôchodku nemôže súčasne aj pracovať. Má nárok táto zamestnankyňa na odchodné?
vieraaaa
21.09.10,11:08
Zamestnankyňa poberá predčasný starobný dôchodok od 01.03.2010. Pracuje aj naďalej u svojho posledného zamestnávateľa. Pravdepodobne musí dať výpoveď (alebo zamestnávateľ jej musí dať?) koncom tochto roka kvôly plánovanej zmeny v zákone - poberateľ predčasného starobného dôchodku nemôže súčasne aj pracovať. Má nárok táto zamestnankyňa na odchodné?
Ten zákon sa má zatiaľ dotýkať iba štátnej a verejnej správy. Záleží od toho, kde je táto predčasná dôchodkyňa zamestnaná.
katka50
21.09.10,11:08
Zamestnankyňa poberá predčasný starobný dôchodok od 01.03.2010. Pracuje aj naďalej u svojho posledného zamestnávateľa. Pravdepodobne musí dať výpoveď (alebo zamestnávateľ jej musí dať?) koncom tochto roka kvôly plánovanej zmeny v zákone - poberateľ predčasného starobného dôchodku nemôže súčasne aj pracovať. Má nárok táto zamestnankyňa na odchodné?
Týmto je ešte priskoro sa zaoberať. Ktovie odkedy a v akom znení bude platiť zákon. Na odchodné má nárok pri prvom skončení PP po nadobudnutí nároku na dôchodok.

Zákonník práce § 76 ods.6
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
veronikasad
21.09.10,11:25
Ten zákon sa má zatiaľ dotýkať iba štátnej a verejnej správy. Záleží od toho, kde je táto predčasná dôchodkyňa zamestnaná.
Vierka, nesúhlasím - ak prejde novela zákona v navrhovanom znení, aj predčasný dôchodca v podnikatelskej sfére sa musí rozhodnúť - dôchodok alebo zamestnanie.
Martasch
21.09.10,11:37
Vierka, nesúhlasím - ak prejde novela zákona v navrhovanom znení, aj predčasný dôchodca v podnikatelskej sfére sa musí rozhodnúť - dôchodok alebo zamestnanie.

No ťažko povedať ako to bude? Dnes na aktualne.sk:

http://aktualne.centrum.sk/domov/politika/clanek.phtml?id=1216414


Zamestnanec, ktorý dovŕši do marca 62 rokov už nemusí nič robiť, lebo sa mu preklopí predčasný dôchodok na riadny starobný dôchodok, a tak sa ho tieto opatrenia nedotknú nijako. Ak chce ďalej pracovať, môže s tým, že prvé dva mesiace roku 2011 bude poberať predčasný dôchodok a od marca bude mať nárok na riadny starobný dôchodok. A tam už ten súbeh vylúčený nie je, samozrejme, keď robí v súkromnej firme," vysvetlil Mihál.
veronikasad
21.09.10,11:39
Čo nie je vylúčené - starobný, alebo predčasný starobný ? Alebo zákon začne platiť až od 1. marca ?

No mám asi zázračnú gulu - bez toho aby som čítala priložený link som odhadla posun účinnosti zákona od 1.3.2011.
Danila
21.09.10,11:43
Zákon vraj začne platiť až od 1.marca.
msa
16.10.10,11:00
No ťažko povedať ako to bude? Dnes na aktualne.sk:

http://aktualne.centrum.sk/domov/politika/clanek.phtml?id=1216414


Zamestnanec, ktorý dovŕši do marca 62 rokov už nemusí nič robiť, lebo sa mu preklopí predčasný dôchodok na riadny starobný dôchodok, a tak sa ho tieto opatrenia nedotknú nijako. Ak chce ďalej pracovať, môže s tým, že prvé dva mesiace roku 2011 bude poberať predčasný dôchodok a od marca bude mať nárok na riadny starobný dôchodok. A tam už ten súbeh vylúčený nie je, samozrejme, keď robí v súkromnej firme," vysvetlil Mihál.

Chcem sa spýtať: môj otec je na predčasnom starobnom dôchodku, popri tom je ešte stále zamestnaný a dňa 4.3.2011 dovŕši 62 rokov. Ak je novela v účinnosti od 1.3.2011, znamená to preňho, že by mal k 28.2.2011 ukončit PP? Alebo na tých pár dní nepoberať predčasný starobný dôchodok a až od 4.3.2011 požiadať o starobný dôchodok? Ako by to vyzeralo v praxi? Musí ísť na SP požiadať od 1.3.2011 o zrušenie poberania star.dôchodku? ˇ%dakujem pekne za odpoveď.
terezamaria
16.10.10,12:14
Chcem sa spýtať: môj otec je na predčasnom starobnom dôchodku, popri tom je ešte stále zamestnaný a dňa 4.3.2011 dovŕši 62 rokov. Ak je novela v účinnosti od 1.3.2011, znamená to preňho, že by mal k 28.2.2011 ukončit PP? Alebo na tých pár dní nepoberať predčasný starobný dôchodok a až od 4.3.2011 požiadať o starobný dôchodok? Ako by to vyzeralo v praxi? Musí ísť na SP požiadať od 1.3.2011 o zrušenie poberania star.dôchodku? ˇ%dakujem pekne za odpoveď.

msa veľmi to kombinuješ, jemu sa predčasný starobný dôchodok automaticky preklopí na starobný, o nič sa na SP nežiada.

Pokiaľ sa chce vyhnúť súbehu, jednoducho v marci 2011 zostane
3 dni doma, pri " Dohode " si nemusí brať ani dovolenku. A od 4.3.2011 je starobný dôchodca.:)
Adiks
16.10.10,13:49
Tiež som videl návrh novely zákona o sociálnom poistení, lebo máme zamestnanca, poberateľa predčasného starobného dôchodku, ktorý 1.3.2011 (žiaľ, nie o deň skôr) dovŕši vek 62 rokov. A ja som to pochopil tak, že pokiaľ najneskôr do 28.2.2011 neskončí pracovný pomer, tak počnúc prvou výplatou predčasného starobného dôchodku, ktorú má dostať po 1.3.2011, sa mu výplata predčasného starobného dôchodku zastaví.
Andyke
16.10.10,14:31
Prečo by mal ukončiť PP ? Však od 1.3. je už star.dôchodca.
Takže za marec dostane aj výplatu aj dôchodok - pokiaľ zotrvá v prac.pomere.
nika.sum
16.10.10,17:14
Ide zatial len o navrh zakona nie? Este nic nie je rozhodnute.
Adiks
18.10.10,11:44
Prečo by mal ukončiť PP ? Však od 1.3. je už star.dôchodca.
Takže za marec dostane aj výplatu aj dôchodok - pokiaľ zotrvá v prac.pomere.
Podľa návrhu novely zákona o soc.poistení sa zamestnanec má najneskôr do 28.2.2011 má rozhodnúť, buď predčasný starobný dôchodok alebo mzda. Nie je to tak? Ako by menilo situáciu, keby náš zamestnanec 62 rokov namiesto 1.3.2011 dovŕšil napríklad 1.8.2011?
Par.293 bt ods.3 návrhu novely zákona o soc.poistení totiž hovorí:
" 3) Ak poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa zákona účinného do 31.decembra 2010 nedovŕši dôchodkový vek do 28.februára 2011, je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba k 31.decembru 2010 a toto dôchodkové poistenie trvá po 28.februári 2011, nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zaniká od splátky predčasného starobného dôchodku splatnej po 28.februári 2011.Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku poistenca uvedeného v prvej vete sa posudzuje a jeho suma sa určuje za obdobie do 28.februára 2011 podľa zákona účinného do 31.decembra 2010 a za obdobie po 28.februári 2011 podľa zákona účinného od 1.januára 2011."
Andyke
19.10.10,14:53
Ak dôchodkový vek dovŕši 1.8.2011 , tak od 1.3. mu SP pozastaví vyplácanie predčasného star.dôchodku lebo je zamestnancom aj po 1.3. (takže je povinne dôchodkovo poistený)
M77
21.10.10,06:53
A už vyšla zmena zákona o soc.poistení? Zaujíma ma hlavne súbeh predčasného dôchodku a zamestnania. A zamestnankyňa by mohla pracovať od 01.03.2011 na základe dohody o prac.činnosti? Vtedy by mala aj naďalej nárok na predčasný starobný dôchodok?
katka50
21.10.10,07:01
A už vyšla zmena zákona o soc.poistení? Zaujíma ma hlavne súbeh predčasného dôchodku a zamestnania. A zamestnankyňa by mohla pracovať od 01.03.2011 na základe dohody o prac.činnosti? Vtedy by mala aj naďalej nárok na predčasný starobný dôchodok?
Zatiaľ nebola schválená novela zákona o soc. poistení. Zrejme bude možný súbeh predč.starob.dôchodok+dohoda o prac. činnosti, ale treba si počkať na schválenie novely.
dobsony
29.11.10,10:33
Pekný deň! Mám nasledovnú otázku:
SZČO má priznaný predčasný starobný dôchodok, a je povinný platiť odvody, musí aj invalidné poistenie platiť?
Andyke
29.11.10,16:45
Je povinne nemocensky a dôchodkovo poistenou osobou ?
Ak áno, tak je povinný ďalej platiť , ale poistné na inval.poistenie už nie.

§128 zák. o soc.poistení
(4) Poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je poistenec podľa prvej vety.
dobsony
29.11.10,18:44
Tak som vedela aj ja- Povinne musí platiť všetky odvody do sociálnej okrem invalidného poistenia. Ale dnes sme dostali list od sociálnej poist. že neplatí riadne že chýbajú čiastky za jednotlivé mesiace teda 19,10 eur mesačne.( to je minimum na invalidné poistenie.)
Teraz mám napísať list a odoslať rozhodnutie o priznaní predčasného starobného dôchodku? Oni o tom nevedia? nie sociálna vyplatí dôchodky?
veronikasad
29.11.10,18:52
Tak som vedela aj ja- Povinne musí platiť všetky odvody do sociálnej okrem invalidného poistenia. Ale dnes sme dostali list od sociálnej poist. že neplatí riadne že chýbajú čiastky za jednotlivé mesiace teda 19,10 eur mesačne.( to je minimum na invalidné poistenie.)
Teraz mám napísať list a odoslať rozhodnutie o priznaní predčasného starobného dôchodku? Oni o tom nevedia? nie sociálna vyplatí dôchodky?
Nie list, zmenu treba nahlásiť na reg.liste fyzickej osoby a priložiť kopiu rozhodnutia o priznaní SD
dobsony
30.11.10,13:52
ďakujem
pepa78
01.12.10,18:18
Ahojte, zistujem pre moju mamu informacie ohladom predcasneho odchodu do dochodku...viete mi prosim niekto napisat, ako je to s odchodom do predcasneho dochodku?

DAKUJEM
katka50
01.12.10,18:41
Ahojte, zistujem pre moju mamu informacie ohladom predcasneho odchodu do dochodku...viete mi prosim niekto napisat, ako je to s odchodom do predcasneho dochodku?

DAKUJEM

Kedy sa mama narodila a koľko má detí?
pepa78
01.12.10,18:45
rok narodenia 1954 , 2 deti
vieraaaa
01.12.10,18:52
Podľa platných zákonov jej vznikne nárok na riadny starobný dôchodok vo veku 59 rokov a 6 mesiacov, tj. o predčasný dôchodok môže požiadať o 2 roky skôr.
Mária27
01.12.10,18:58
Ahojte, zistujem pre moju mamu informacie ohladom predcasneho odchodu do dochodku...viete mi prosim niekto napisat, ako je to s odchodom do predcasneho dochodku?

DAKUJEM
Zákon 461/2003 o sociálnom poistení
§ 67
Podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok


(1) Poistenec, ktorý nie je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak ku dňu, od ktorého žiada o jeho priznanie,

a) bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov,
b) chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
c) suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1, 2-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu.56)
katka50
01.12.10,19:00
rok narodenia 1954 , 2 deti
Podľa dnes platného zákona 461/2003 by mamka mala nárok na st.dôchodok v r.2009. Od roku 2004 sa priratáva za každý rok 9 mesiacov, čiže 6*9=54, čo sú 4 roky a 6 mesiacov. Do st.dôchodku by mohla ísť v r.2013 + k mesiacu narodenia prirátaj 6 mesiacov. Do predč. star. dôchodku max. 2 roky skôr pred nadobudnutím nároku na starob.dôchodok.
Ak by šla do predč. st. dôchodku za každých 30 dní-aj začatých, o ktoré by šla skôr by sa jej dôchodok krátil o 0,5%.

Tu Ti prikladám link zo stránky Soc. poisťovne na výpočet dôchodk.veku.

http://www.socpoist.sk/vypocet-dochodkoveho-veku/15075s
pepa78
01.12.10,19:06
OK, vek v ktorom moze ist do predcasneho dochodku je teda jasny DAKUJEM

a co sa tyka toho 1,2 nasobku zivotneho minima, tak to je kolko prosim ?
katka50
01.12.10,19:10
OK, vek v ktorom moze ist do predcasneho dochodku je teda jasny DAKUJEM

a co sa tyka toho 1,2 nasobku zivotneho minima, tak to je kolko prosim ?
Životné minimum je 185,38€,čiže 1,2 násobok je 222,46€-pod túto čiastku nesmie pri krátení klesnúť.
pepa78
01.12.10,19:14
DAKUJEM ZA RADY
Andyke
01.12.10,19:15
Takže musí jej vyjsť 222,50 EUR predč.star.dôchodok.
Prečítaj túto celú stránku :
http://www.socpoist.sk/predcasny-starobny-dochodok/1287s
pepa78
01.12.10,19:20
ešte ma napadlo, že či je možné nejak zvýšiť dôchodok, napr. ako materské alebo PNku ?
Andyke
01.12.10,21:35
Je matka zamestnaná? A kedy chce ísť do PSD? V roku 2011?
Mária27
02.12.10,15:34
Pepa, to je dlhá rozprávka. Dôchodok sa počíta z dlhšieho obdobia, takže jeden rok to moc neovplyvní, ani keby si platila dobrovolné dôchodkové poistenie. Navyše, posledný rok keď do dôchodku odchádza, sa neberie do úvahy.
Prečo vlastne chce odísť skôr? Ak bude nadrábať, dôchodok sa jej pekne zvýši.

Dochodok zvyšujú: vyššie odvody (lepší zárobok či priplácanie), viac rokov práce (neskôr odísť do dôchodku), vyššia dôchodková hodnota pri odchode do dôchodku (zatiaľ sa zvyšuje každý rok).
janaGT
03.12.10,08:49
otec bude mať v januári 2011 60 rokov, a chcel by požiadať o predčasný SD. Momentálne je od 25.10.2010 nezamestnaný. Dovtedy zamestnaný nepretržite od skončenia školy, vojny ....
Kedy odporúčate, aby si podal žiadosť o PSD, aby neprišiel o dávku v nezamestnanosti?
veronikasad
03.12.10,08:59
otec bude mať v januári 2011 60 rokov, a chcel by požiadať o predčasný SD. Momentálne je od 25.10.2010 nezamestnaný. Dovtedy zamestnaný nepretržite od skončenia školy, vojny ....
Kedy odporúčate, aby si podal žiadosť o PSD, aby neprišiel o dávku v nezamestnanosti?
po vyčerpaní dávky v nezamestnanosti. Ak mu priznajú PSD, nemá nárok na dávku v nezamestnanosti (asi by ju musel spätne vrátiť).
janaGT
03.12.10,09:00
po vyčerpaní dávky v nezamestnanosti. Ak mu priznajú PSD, nemá nárok na dávku v nezamestnanosti (asi by ju musel spätne vrátiť).
a asi aký čas trvá vybavenie PSD? Ak to bude ako pri ID ... no horor
veronikasad
03.12.10,09:03
a asi aký čas trvá vybavenie PSD? Ak to bude ako pri ID ... no horor
ak bude mať v poriadku doklady, do 60 dní. Splňa 1,2-násobok živ.minima ? Inak mu PSD nepriznajú.
durisovad
06.12.10,17:50
Prosim vas, poradaci, podla noveho zakona budu moct predcasni dochodcovia podnikat bez straty dochodku? Pozerala som trochu novy zakon, ale nie som z toho velmi mudra, docitala som sa, ze predcasni dochodcovia budu moct pracovat len na dohodu.
Andyke
06.12.10,18:56
Citujem zo zákona, čo schválila NRSR :
§293 bt ods.3 :
Ak poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 nedovŕši dôchodkový vek do 28. februára 2011, je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba k 31. decembru 2010 a toto dôchodkové poistenie trvá po 28. februári 2011, nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zaniká od najbližšej splátky predčasného starobného dôchodku splatnej po 28. februári 2011. Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku poistenca uvedeného v prvej vete sa posudzuje a jeho suma sa určuje za obdobie do najbližšej splátky dôchodku splatnej po 28. februári 2011 podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 a za obdobie po najbližšej splátke dôchodku splatnej po 28. februári 2011 podľa zákona účinného od 1. januára 2011.
durisovad
06.12.10,19:10
Dakujem. To znamena, ze ak chce poberat predcasny dochodok, musi zrusit zivnost. Rozumiem tomu dobre?
Andyke
06.12.10,19:15
Áno, je to tak.
durisovad
06.12.10,19:18
Nie je to potesitelne, ale co uz... Povodne to malo platit tusim len pre statnych zamestnancov.
veronikasad
06.12.10,20:15
Nie je to potesitelne, ale co uz... Povodne to malo platit tusim len pre statnych zamestnancov.
Nie Dáška, štátni zamestnanci nemali robiť na prac. zmluvu ani ako starobní a výsluhoví dôchodcovia - to sa do návrhu zákona nedostalo.
durisovad
06.12.10,20:20
Asi mali lepsi lobbing ako ostatni drobni a chudobni predcasni dochodcovia.
optimistka
08.12.10,12:04
ahojte,
čítam príspevky ohladne práce predčasneho starobneho dôchodcu
pochopila som to tak, že ak je poberatelom PSD nemôže pracovať ani vykonávať živnosť
ako to bude v prípade, ak živnosť ako predčasný dôchodca začne, a ešte nie je povinne dôchodkovo poistený ?
tiež nemôže byť súbeh ?
alebo už bude každá szčo povinne dôchodkovo poistena ihned po začatí živnosti ?
Jedna sa mi o dôchodcov-sprostredkovateľov poistenia, kt. su považovaní za szčo, ak nie sú povinne dôchodkovo poistení lebo nemali 12 násobok min. mzdy príjem ?
velmi pekne dakujem za nazory
durisovad
08.12.10,12:07
Este ma napadla jedna otazka: Moze byt konatel a majitel s.r.o. predcasnym dochodcom?
Katija
08.12.10,12:42
ahojte,
čítam príspevky ohladne práce predčasneho starobneho dôchodcu
pochopila som to tak, že ak je poberatelom PSD nemôže pracovať ani vykonávať živnosť
ako to bude v prípade, ak živnosť ako predčasný dôchodca začne, a ešte nie je povinne dôchodkovo poistený ?
tiež nemôže byť súbeh ?
alebo už bude každá szčo povinne dôchodkovo poistena ihned po začatí živnosti ?
Jedna sa mi o dôchodcov-sprostredkovateľov poistenia, kt. su považovaní za szčo, ak nie sú povinne dôchodkovo poistení lebo nemali 12 násobok min. mzdy príjem ?
velmi pekne dakujem za nazory
Kým nie je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec, alebo SZČO, tak predčasný dôchodok poberať, môže.
Zuzy
10.12.10,05:39
Dobrý deň prajem, takže podľa nového zákona od 1.1.2011, predčasný starobný dôchodca má 2 mesiace, aby rozhodol, či bude pracovať alebo poberať dôchodok. Môžeme s ním ukončiť pracovný pomer dohodou ku dňu 28.2.2011 , bude takto v poriadku? Za odpovede ďakujem
vieraaaa
10.12.10,06:09
Dobrý deň prajem, takže podľa nového zákona od 1.1.2011, predčasný starobný dôchodca má 2 mesiace, aby rozhodol, či bude pracovať alebo poberať dôchodok. Môžeme s ním ukončiť pracovný pomer dohodou ku dňu 28.2.2011 , bude takto v poriadku? Za odpovede ďakujem
Áno, ak sa zamestnanec rozhodol, že nechce pracovať, ale poberať predčasný dôchodk a súhlasí s dohodou.
truch
10.12.10,06:41
Mám taktiež zamestnaného predčasného dôchodcu. 28.3.2011 bude už na riadnom starobnom dôchodku. Ako poriešiť tú dobu od 1.3. 2011 do 28.3.2011? To mám ukončiť PP k 28.2. a 1.4. ho môžem opäť prijať do zamestnania?
Kvaka
10.12.10,08:22
Mám taktiež zamestnaného predčasného dôchodcu. 28.3.2011 bude už na riadnom starobnom dôchodku. Ako poriešiť tú dobu od 1.3. 2011 do 28.3.2011? To mám ukončiť PP k 28.2. a 1.4. ho môžem opäť prijať do zamestnania?
Určite tak, a v marci by mohol pracovať aj na dohodu. Ako riadny starobný dôchodca už môže pracovať. SP mu pošle papier, že jeho predčasný dôchodok sa s účinnosťou od 28.3. stáva riadnym dôchodkom.
truch
10.12.10,09:14
tiež sa mohol narodiť do 28.2., nebolo by potrebné toľko papierovačiek:(
msa
11.12.10,10:39
Mám taktiež zamestnaného predčasného dôchodcu. 28.3.2011 bude už na riadnom starobnom dôchodku. Ako poriešiť tú dobu od 1.3. 2011 do 28.3.2011? To mám ukončiť PP k 28.2. a 1.4. ho môžem opäť prijať do zamestnania?

už som tu písala, že môj otec sa stane 4.3.2011 starobným dôchodcom a ešte zatiaľ pracuje popri predčasnom dôchodku na riadnu PZ. Môže to byť aj tak, že bude pracovať naďalej a zo SP mu za dni 1.3-3.3.2011 pozastavia výplatu predčasného dôchodku a od 4.3.2011, keď sa stane starobným dôchodcom mu bude vyplatený starobný dôchodok?ďakujem
vieraaaa
11.12.10,10:44
už som tu písala, že môj otec sa stane 4.3.2011 starobným dôchodcom a ešte zatiaľ pracuje popri predčasnom dôchodku na riadnu PZ. Môže to byť aj tak, že bude pracovať naďalej a zo SP mu za dni 1.3-3.3.2011 pozastavia výplatu predčasného dôchodku a od 4.3.2011, keď sa stane starobným dôchodcom mu bude vyplatený starobný dôchodok?ďakujem
Áno, môže.
msa
11.12.10,12:34
ďakujem
blue
15.12.10,18:05
Ak by mi vedel niekto odpovedať bol by som veľmi vďačný.
Invalidnému dôchodcovi SZČO bol priznaný 1.2.2010 predčasný starobný dôchodok (PSD) a súčasne mu bol odňatý invalidný dôchodok (ID). Zaujímalo by ma, či v prípade, keď mu bude v roku 2011 pozastavený PSD :
1 . začne SP automaticky vyplácať invalidný dôchodok,
2. Musí si o vyplácanie ID znovu požiadať
3. nemá už nárok na vyplácanie ID napriek tomu, že zdravotný stav sa mu nezmenil

Na sociálnej poisťovni mu povedali, že pri nástupe na predčasný starobný dôchodok sa vzdal invalidného dôchodku, lebo bol nižší ako PSD a tak teraz už nemá nárok na ID, aj keď sa mu predčasný starobný dôchodok pozastavuje. Považujem to za pekné svinstvo, lebo sa menia pravidlá hry "počas zápasu".
Ja poznám už dva takéto prípady a tak predpokladám, že ich bude o mnoho viac. Nemôžem sa dopátrať, či má SP pravdu,
alebo pri tvorbe zákona o pozastavení PSD zákonodarci zabudli na invalidných dôchodcov. Ďakujem vopred za odpoveď.
Andyke
15.12.10,20:46
Blue, SP má pravdu, on už nemá nárok na ID v r. 2011, lebo požiadal o PSD tento rok , ktorý mu bol aj priznaný.
Jemu nárok na ID zanikol.
On je poberateľom PSD a od 1.3. mu aj nárok na PSD zanikne, pokiaľ je povinne dôchodkovo poistený ako SZČO k 31. decembru 2010 a toto dôchodkové poistenie trvá aj po 28. februári 2011.

§ 70
Podmienky nároku na invalidný dôchodok
(1) Poistenec má nárok na invalidný dôchodok, ak sa stal invalidný, získal počet rokov dôchodkového poistenia uvedený v § 72 a ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.
blue
16.12.10,05:39
Ďakujem, za odpoveď. Invalidný dôchodca urobil chybu,že vymenil nižší invalidný dôchodok za vyžší predčasný SD a teraz nedostane
nič.
veronikasad
16.12.10,06:39
Ďakujem, za odpoveď. Invalidný dôchodca urobil chybu,že vymenil nižší invalidný dôchodok za vyžší predčasný SD a teraz nedostane
nič.
Musí sa rozhodnúť medzi prácou a poberaním predč.star.sôchodku.
PSD sa nedá zrušiť, aby mu mohli vrátiť späť ID.
Nnika
16.12.10,07:29
Mňa by zaujímala trochu iná vec v súvislosti s predčasným starobným dôchodkom. Ak naša zamestnankyňa sa rozhodne, že zostane pracovať a vzdá sa tohoto dôchodku, bude mať nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka keď k 1.1.2011 bude poberateľom predčasného starobného dôchodku. Mne z toho vychádza, že asi nie.
Andyke
16.12.10,08:05
Ale v rámci ročného zúčtovanie dane príp. podaním DP za rok 2011 môže uplatniť § 11 ods.7 ZDP:
základ dane sa mu zníži o rozdiel medzi NČZD a vyplateným predčasným dôchodkom.
nika.sum
16.12.10,17:36
Kým nie je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec, alebo SZČO, tak predčasný dôchodok poberať, môže.

Moj otec ma zivnost, ale posledne dva roky nema ziaden prijem, ale nema zivnost prerusenu. Od oktobra isiel na PSD a je zaroven zamestnancom. k 28.2.2011 ukonci TPP. Ak nie je povinne poisteny zo zivnosti a nebude mat povinnost byt poisteny ani od 1.7.2011 tak nemusi prerusit alebo zrusit zivnost ak nechce prist o PSD, rozumiem tomu dobre?
Melnick
16.12.10,17:38
Rozumieš dobre. Nebude zo živnosti povinne dôchodkovo poistený, preto sa ho zmeny nedotknú.
nika.sum
16.12.10,17:58
Rozumieš dobre. Nebude zo živnosti povinne dôchodkovo poistený, preto sa ho zmeny nedotknú.

Tak aspon to, lebo ked konecne sa rozhodol ist do predcasneho, cim by si vylepsil nie moc vysoky prijem, tak sa to zrusilo, tak si chcel aspon nieco privyrobit na zivnosti ked uz ju ma. V r. 2012 ide do starobneho dochodku este pred 1.7., takze ak sa nezmenia pravidla tak uz nebude dovtedy povinne dochodkovo poisteny.
svato
21.12.10,19:17
Dobrý deň, prosím o radu vo veci.
Som predčasný dôchodca ,poberám predčasný dôchodok.Riadnym dôchodcom sa stanem 19.02.2012.Pracujem ako živnostník v poisťovni.Z Vašich odpovedí som tomu porozumel tak,že keď chcem poberať predčasný dôchodok a provízie(odmena) z poisťovne musím skončiť živnosť a pracovať len na dohodu s poisťovňou?Ďakujem za odpoveď.
svato
21.12.10,19:25
Ďaľšia otázka suvisí s dôchodkom.Pri odchode do predčasného dôchodku mi nebola braná do úvahy práca v kategorii banictvo.
Pri odchode do riadneho dôchdku v 2012, sa bude prepočítavať dôchodok s ohľadom na to, že som 23 rokov pracoval v tejto kategorii?Ďakujem za odpoveď.
Melnick
21.12.10,19:37
Dobrý deň, prosím o radu vo veci.
Som predčasný dôchodca ,poberám predčasný dôchodok.Riadnym dôchodcom sa stanem 19.02.2012.Pracujem ako živnostník v poisťovni.Z Vašich odpovedí som tomu porozumel tak,že keď chcem poberať predčasný dôchodok a provízie(odmena) z poisťovne musím skončiť živnosť a pracovať len na dohodu s poisťovňou?Ďakujem za odpoveď.

To či aj naďalej budeš môcť poberať PSD a zároveň vykonávať prácu "poisťováka" ,ktorá sa považuje za živnosť bude závisieť od výšky Tvojho príjmu z provízií.
V prípade, že si presiahol limit zakladajúci povinnosť odvodov do SP čo predstavovalo sumu 3834,96 € a stal si sa povinne platiteľom do SP, budeš sa musieť bohužiaľ rozhodnúť čo je pre Teba výhodnejšie - poisťovanie, alebo PSD. Na rozhodnutie budeš mať január a február 2011.
Melnick
21.12.10,19:41
Ďaľšia otázka suvisí s dôchodkom.Pri odchode do predčasného dôchodku mi nebola braná do úvahy práca v kategorii banictvo.
Pri odchode do riadneho dôchdku v 2012, sa bude prepočítavať dôchodok s ohľadom na to, že som 23 rokov pracoval v tejto kategorii?Ďakujem za odpoveď.
Svato, ak si pri vybavovaní predložil všetky doklady , tak potom podľa mňa SP sa nebude vracať k prepočítavaniu Tvojho dôchodku, ale PSD sa dovŕšením Tvojho dôchodkového veku, stane Tvojim riadnym SD.
Po skončení živnosti si však môžeš nechať dôchodok prepočítať v prípade, že si bol ak živnostník - osoba povinne poistená.
drobeceva
22.12.10,05:48
Predčasný starobný dôchodca neplatí PvN a IP. Ako to bude s odvodmi v prípade, že PSD sa rozhodne ostať robiť? Dôchodok sa mu pozastaví, ale ako je posudzovaný z hľadiska odvodov? Ako riadny zamestnanec? Ako dôchodca? Ďakujem
VERONIKA6
22.12.10,06:44
To som zvedavá aj ja. Ale keď bude mať pozastavené poberanie dôchodku, odvody by mal asi platiť všetky.
Jana Motyčková
22.12.10,07:00
PSD potom stratí nárok na vyplatu PSD, ale PSD je stále priznaný. PvN a ID neplatí ten, komu je PSD priznaný, čiže keď bude robiť, nebude platiť PvN a ID.
drobeceva
22.12.10,07:04
Janka, ďakujem
Kvaka
22.12.10,11:11
Vyšlo dnes v zbierke opatrenie MPSVaR:
Dôchodková hodnota v roku 2011 je 9,5756€.
nika.sum
11.01.11,17:44
Ahoj. Ak je poberatel PSD zamestnany a chce ukoncit zamestnania, musi podat vypoved podla pracovnej zmluvy,cize ak maju dvojmesacnu vypovednu lehotu a zamestnavatel nebude suhlasit s vypovedou na dohodu, tak potom bude platit dvojmesacna lehota? Alebo je v zakone nejaka povinnost akceptovat vypoved zamestnanca, tak ako pri odchode do starobneho dochodku?
vieraaaa
11.01.11,17:49
Ahoj. Ak je poberatel PSD zamestnany a chce ukoncit zamestnania, musi podat vypoved podla pracovnej zmluvy,cize ak maju dvojmesacnu vypovednu lehotu a zamestnavatel nebude suhlasit s vypovedou na dohodu, tak potom bude platit dvojmesacna lehota? Alebo je v zakone nejaka povinnost akceptovat vypoved zamestnanca, tak ako pri odchode do starobneho dochodku?
V podstate z dôvodu dvojmesačnej výpovednej doby je platnosť zákona od 1.3.2011, aby sa poberatelia PSD mohli rozhodnúť a do konca roka 2010 mali možnosť dať výpoveď.
Teraz už v prípade, ak sa so zamestnávateľom nedohodne na dohode o skončení pracovného pomeru, bude mať v prípade podania výpovede pri dvojmesačnej výpovednej lehote ukončenie PP k 31. marcu, tzn., že SP mu od 1.3. pozastaví vyplácanie dôchodku.
Možno by sa dalo dohodnúť so zamestnávateľom, že s PSD ukončí PP dohodou a v prípade potreby ukončenia určitých prác, bude pre tohto zamestnávateľa pokračovať na dohodu o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti.
nika.sum
11.01.11,17:56
V podstate z dôvodu dvojmesačnej výpovednej doby je platnosť zákona od 1.3.2011, aby sa poberatelia PSD mohli rozhodnúť a do konca roka 2010 mali možnosť dať výpoveď.
Teraz už v prípade, ak sa so zamestnávateľom nedohodne na dohode o skončení pracovného pomeru, bude mať v prípade podania výpovede pri dvojmesačnej výpovednej lehote ukončenie PP k 31. marcu, tzn., že SP mu od 1.3. pozastaví vyplácanie dôchodku.
Možno by sa dalo dohodnúť so zamestnávateľom, že s PSD ukončí PP dohodou a v prípade potreby ukončenia určitých prác, bude pre tohto zamestnávateľa pokračovať na dohodu o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti.

Ja som si to aj myslela, tak som to hovorila aj otcovi. Jeho zamestnavatel zial nereagoval a otec tiez s tym vahal. Tak to asi bude riesit tou dohodou, dufam, ze to zamestnavatel schvali.
Dakujem velmi pekne
vieraaaa
11.01.11,18:02
Ja som si to aj myslela, tak som to hovorila aj otcovi. Jeho zamestnavatel zial nereagoval a otec tiez s tym vahal. Tak to asi bude riesit tou dohodou, dufam, ze to zamestnavatel schvali.
Dakujem velmi pekne
Ja si myslím, že žiadna tragédia sa nestala. Otec nech zájde za zamestnávateľom s dohodou o skončení pracovného pomeru dňom 28.2. a uvidí, či mu ju zamestnávateľ odsúhlasí. Ak nie, tak si podá výpoveď do konca januára a výpovedná doba mu bude plynúť od februára a 30. marca mu skončí PP. Za marec nedostane vyplatený dôchodok, ale bude mať mzdu a od apríla mu začnú zase vyplácať dôchodok.
nika.sum
11.01.11,18:09
Ja si myslím, že žiadna tragédia sa nestala. Otec nech zájde za zamestnávateľom s dohodou o skončení pracovného pomeru dňom 28.2. a uvidí, či mu ju zamestnávateľ odsúhlasí. Ak nie, tak si podá výpoveď do konca januára a výpovedná doba mu bude plynúť od februára a 30. marca mu skončí PP. Za marec nedostane vyplatený dôchodok, ale bude mať mzdu a od apríla mu začnú zase vyplácať dôchodok.

Uz som mu to odkazala, presne tak som mu to aj hovorila. Myslim, ze s pracou na dohodu budu suhlasit, dufam, ze mu to aj patricne zaplatia.Nech si trosku este prilepsi kym sa da. Dakujem velmi pekne za pomoc.
Mária27
12.01.11,18:01
Ja si myslím, že žiadna tragédia sa nestala. Otec nech zájde za zamestnávateľom s dohodou o skončení pracovného pomeru dňom 28.2. a uvidí, či mu ju zamestnávateľ odsúhlasí. Ak nie, tak si podá výpoveď do konca januára a výpovedná doba mu bude plynúť od februára a 30. marca mu skončí PP. Za marec nedostane vyplatený dôchodok, ale bude mať mzdu a od apríla mu začnú zase vyplácať dôchodok.
A čo by sa stalo, keby v marci už neprišiel do roboty?
vieraaaa
12.01.11,19:05
A čo by sa stalo, keby v marci už neprišiel do roboty?
Dobrá otázka, ale ako mi vychádza z toho, čo napísala Monika, že buď sú s ním spokojní a nechcú ho len tak uvoľniť a možno i jej otec by nakoniec uvítal prácu na dohodu, aby si niečo privyrobil. Ja som to zo začiatku chápala tiež tak, že im ide o ukončenie PP do 28.2.
A napadla ma jedna odpoveď na Tvoju otázku Majka. Mohli by mu dať absenciu a prípadne robiť problémy s vyplatením odchodného a vystavením výstupných dokladov. Nakoniec aj pre nás, čo robíme personalistiku, je to tiež lepšie, keď zamestnanec ukončí PP nejakým slušným spôsobom.
srakora
13.01.11,04:54
Dobrý deň, je potrebné žiadať sociálnu poisťovňu o prechod z predčasného na riadny starobný dôchodok po dovŕšení 62 rokov?

Ďakujem