stania0306
11.11.09,14:31
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu ohľadne rozdelenia majetku po rozvode. Momentálne som vo fáze sformulovania návrhu o rozvod. Avšak by som chcela vedieť ako to bude s rozdelením majetku. Minulý rok sme začali stavať s manželom dom, ktorý stojí na mojom pozemku, som jeho vlastníčkou. Vlastníkmi pozemku okolo domu som ja a môj brat. Na stavbu domu sme si vzali úver z banky: 1.500.000 a štátnu pôžičku zo ŠFRB 1.100.000. Úver z banky splácam ja 6.700 od augusta 2008. Štátnu pôžičku splácal manžel od marca 2009 do októbra 2009. Chcela by som vedieť, že ak súd pridelí dom mne, z čoho ho vlastne budem vyplácať? Ohodnotenie domu som už dala spraviť, predpokladám, že hodnota domu bude okolo 3.500.000. Dom ešte nie je zapísaný na liste vlastníctva.

Ďakujem za akúkoľvek informáciu. Bude súd prihliadať aj na to, že máme 3 mesačného synčeka?
Mária27
12.11.09,14:50
Počas manželstva je jedno, kto čo spláca, majetok nadobúdate spolu - je to bezpodielové spoluvlastníctvo.

Po rozvode sa určí hodnota majetku v deň rozvodu, reálne sa majetok (veci) rozdelí (napr. dohodou) a kto získa niečo viac, vyplatí z toho polovicu druhému.

Na dieťa sa prihliada pri reálnom delení majetku (napr. získanie bytu), nie pri hodnote vyrovnania.
stania0306
13.11.09,10:58
ďakujem Majka za reakciu,

ale chcela by som sa spýtať, teda z hodnoty majetku sa odpočítajú úvery (splátky za ne) - odpočíta sa celková hodnota úverov (2.600.000) alebo sa berú do úvahy aj úroky - a z toho čo ostane vyplatí ten druhý polovicu? Správne?

Dík za odpoveď.
Mária27
13.11.09,12:04
Ak platíte úvery za manželstva, je to jedno, kto čo a koľko platí. Po rozvode bude ďalej platiť len ten, komu zostane dom.

Dom sa ohodnotí a jeho hodnota sa rozdelí napoly. Ak zostaneš v dome bývať, vyplatíš tú polovicu bývalému manželovi a ďalej už budeš splácať úver len ty. Hodnota splátok je už v cene domu.

Alebo nerozumiem otázke?
stania0306
14.11.09,14:44
Skôr asi ja tomu poriadne nerozumiem. Hodnota splátok (až do ukončenia splácania úverov) je započítaná v ohodnotení domu? Správne?
kaco11
14.11.09,15:26
Hodnota domu teraz minus zostatok uveru deleno dva=vyplatis manzelovi ak ti ostane dom a uver. Pochopila som,pochopila?
Mária27
14.11.09,23:22
Ak ste všetky peniaze z úveru už vrazili do domu a dom sa ohodnotí už aj s nimi, tak si samozrejme odpočítaš to, čo máš ešte splácať na úver (lebo to on nezaplatí len ty - znižuje sa BSM) a zo zvyšku hodnoty domu vyplatíš manželovi polovicu.
stania0306
23.11.09,07:52
Super, konečne som pochopila :) ale ešte jedna otázka, odpočítam si hodnotu len výšky úveru alebo aj s úrokmi.
Dík za vysvetlenie