korenko
11.11.09,15:26
zdravim poradaci
potreboval by som radu ohladne spoluvlastnickych podielov v bytovom dome(15 bytov plus nebytove priestory)...
znalec sa povodne prepocital a kataster zapisal vsetky byty a nebytove priestory so zlymi spoluvlastnickymi podielmi na zaklade znaleckeho posudku,a zmluv o prevode vl.prava
po roku nas bytova sprava upozornila na chybu, vypracoval sa novy znalecky posudok, podla ktoreho sa budu prevadzat dalsie priestory a samozrejme treba zosuladit na katastri pravny stav a skutocny stav uz predanych bytov,
kataster to nechce riesit v ramci opravy chyb podla §59 ods1a kat.z., argumentuje ze to konanie sa vztahuje ina na ich chyby,
zmenu na katastri zapisu iba na zaklade "inominatnej zmluvy" a inak nie
poradte mi prosim ako to riesit, dohodou vsetkych vlastnikov o zmene spoluvlastnickych podielov na zaklade noveho znaleckeho posudku? alebo inak?
korenko
13.11.09,13:32
hladam, surfujem ale zatial som na nic neprisiel..
Mária27
13.11.09,14:12
Myslím, že tu ide o také opravy, ktoré menia vlastníctvo - pozri ods. 4 v § 59:
(4) Oprava chýb v katastrálnom operáte nemá vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam; to neplatí, ak ide o opravu podľa § 59 ods. 1 písm. a) a § 78 ods. 1.

Poznám prípad, keď to kataster zapísal na návrh prevádzajúceho - podľa § 59 ods. 1 - že zle opísali údaje do zmlúv z nejakých listinných dokladov.
Ak vám nechcú uznať revíziu znaleckého posudku, musia s tým súhlasiť všetci vlastníci, ktorí podiely nadobudli v dobrej viere. To sa robí inominantnou (nepomenovanou) zmluvou. Aj takú ceremóniu som už zažila.

Najlepšie je poradiť sa priamo na vašom kastri, aby vám to prešlo a aby ste nerobili niečo zbytočne.
svetlik
13.11.09,14:21
Myslím, že tu ide o také opravy, ktoré menia vlastníctvo - pozri ods. 4 v § 59:
(4) Oprava chýb v katastrálnom operáte nemá vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam; to neplatí, ak ide o opravu podľa § 59 ods. 1 písm. a) a § 78 ods. 1.

Poznám prípad, keď to kataster zapísal na návrh prevádzajúceho - podľa § 59 ods. 1 - že zle opísali údaje do zmlúv z nejakých listinných dokladov.
Ak vám nechcú uznať revíziu znaleckého posudku, musia s tým súhlasiť všetci vlastníci, ktorí podiely nadobudli v dobrej viere. To sa robí inominantnou (nepomenovanou) zmluvou. Aj takú ceremóniu som už zažila.

Najlepšie je poradiť sa priamo na vašom kastri, aby vám to prešlo a aby ste nerobili niečo zbytočne.

ja v podstate suhlasim, ale s opravou podla § 59, neviem neviem (hoci so sprava to iny "zakon"), moj osobny nazor poriesit zmluvou za ucasti vestkych (ak sa najde blbecek, wow) o novom "rozdeleni" spoluvlastnickych podielov. GL
korenko
18.11.09,10:06
rozpraval som so sefkou pravneho odelenia katastra, chcu to riesit inominatnou zmluvou..., lenze ja viem min, o dvoch vlastnikoch ktori to podpisat nebudu chciet, hoci podiely sa zvysia v ich prospech, jednoducho tomu nerozumeju a vidia vtom podvod
podla mna to by sa to mohlo riesit podla §59, je tam rozpor s inou listinou a prizvali by si ako ucastnikov vsetkych vlastnikov, takto sa obavam ze to bude neriesitelne