miroPP
11.11.09,16:27
a to všetkých vlastníkov bytového domu v rámci ročného vyúčtovania, resp. môže jednotlivý vlastník nahliadať do týchto údajov týkajúcich sa ostatných vlastníkov, ak v zmluve o SVB sa o tom nič nehovorí?
majkii
11.11.09,19:23
V ročnom vyučtovaní sa uvádza okrem iného sumárne spotreba vody a tepla za celý bytový dom. Tvoja otázka však smeruje, či je možné nahliadnúť do konkrétnej spotreby ostatných vlastníkov. Myslím, že to nie je možné, nakoľko by došlo k porušeniu zákona o ochrane osobných údajov. Podobné témy sme tu rozoberali viackrát napr. tu (http://www.porada.sk/t111550-osobne-udaje.html)
vd1
12.11.09,12:49
Neviem, či všetci vlastníci, ale ak je v 6 bytovom SVB predseda, ktorý áno, nejaký účtovník, ktorý tiež a trojčlenná dozorná rada, tak potom okrem 1 vlastníka všetci. Možno sa mýlim.
Halli
12.11.09,13:28
Neviem, či všetci vlastníci, ale ak je v 6 bytovom SVB predseda, ktorý áno, nejaký účtovník, ktorý tiež a trojčlenná dozorná rada, tak potom okrem 1 vlastníka všetci. Možno sa mýlim.

Ak máš nejaké podozrenie, dohodni sa, že si sadnete všetci 6ti a pozrite si to navzájom, ak budú súhlasiť :D asi si ten jediný.:) ak nebudú súhlasiť je tam nejaký zadrheľ, tak sa prihlás, že ty budeš odpisovač meračov, keďže už všetci majú funkciu.:D
vd1
12.11.09,14:55
Len som odpovedal na predchádzajúci príspevok. Nie, nie som ten jediný. Ten jediný má funkciu neplatič.
miroPP
13.11.09,14:22
K téme v úvode: ospravedlňujem sa, tak teda doplním.
Vlastníkov je 64, ja som predseda SVB a jeden podozrievavý vlastník sa dožaduje info o spotrebách ostatných vlastníkov. Ja osobne s tým problém nemám, ale ak to nie je povinnosť, myslím si, že zverejnenie by bolo nekorektné voči tým, ktorí si to neprajú.
Halli
13.11.09,14:52
Xanti
13.11.09,17:21
No ja neviem,
naše spotreby teplej a zimnej vody sú vycapené aj pol roka na nástenke a nikomu to nevadí.
Navyše sú tam aj spotreby z roku minulého na porovnanie. Aspoň sa skôr odhalia čierny nájomníci. Teda ak je na byt prihlásených menej ludí ako tam skutočne býva. Lebo za napr. užívanie výťahu sa platí od osôb. A raz sme takto odhalili rodinu čo za rok mala 0 spotrebu vody, a pritom bývali v byte. Len ked prerábali jadro tak sa napojili pred merač a tým pádom okrádali nás všetkých a robili sa .."ja nič ja muzikant". ;)

Alebo začnem na najbližšej schôdzi proti tomu bojovať? Asi by si mysleli, že čosi skrývam. A vodomery sú dobré ociachované, a hlavne plastové :D:D:D
Halli
13.11.09,19:34
No ja neviem,
naše spotreby teplej a zimnej vody sú vycapené aj pol roka na nástenke a nikomu to nevadí.
Navyše sú tam aj spotreby z roku minulého na porovnanie. Aspoň sa skôr odhalia čierny nájomníci. Teda ak je na byt prihlásených menej ludí ako tam skutočne býva. Lebo za napr. užívanie výťahu sa platí od osôb. A raz sme takto odhalili rodinu čo za rok mala 0 spotrebu vody, a pritom bývali v byte. Len ked prerábali jadro tak sa napojili pred merač a tým pádom okrádali nás všetkých a robili sa .."ja nič ja muzikant". ;)

Alebo začnem na najbližšej schôdzi proti tomu bojovať? Asi by si mysleli, že čosi skrývam. A vodomery sú dobré ociachované, a hlavne plastové :D:D:D

Hlavne si to dobre napísala: nikomu to nevadí. Takže v pohode si to vylepujete, ani ja s tým nemám problém.Ale sú takí čo majú s tým veľký problém a sú to buď zlodeji, alebo rypáci...:D a vedia narobiť veľa problémov.Takže treba sa zariadiť podľa toho.;)
Xanti
13.11.09,19:38
Hlavne si to dobre napísala: nikomu to nevadí. Takže v pohode si to vylepujete, ani ja s tým nemám problém.Ale sú takí čo majú s tým veľký problém a sú to buď zlodeji, alebo rypáci...:D a vedia narobiť veľa problémov.Takže treba sa zariadiť podľa toho.;)
No presne ak nemám čo skrývať tak prečo sa budem ondieť s ochranou osobných údajov. Podľa mňa osobný údaj je rodné číslo a nie koľko vody spotrebujem.
:D:D:D
sito
13.11.09,21:41
No presne ak nemám čo skrývať tak prečo sa budem ondieť s ochranou osobných údajov. Podľa mňa osobný údaj je rodné číslo a nie koľko vody spotrebujem.
:D:D:D


Ja by som to nazval, podiel bytu na hospodárskom výsledku domu. Ak si v dome určia, zvolia, dohodnú dôveryhodnú osobu, nemusia byť stavy zverejnené osobne k bytu, môžu byť informačné zoradené od naj väčšej po najmenšiu spotrebu, pripadne naopak, a každý si môže porovnať svoj podiel s ostatnými bytmi, no nikto nevie kto je kto. To sa jedná o služby, ktoré sú merané, studená, teplá voda, teplo.

Čo sa týka nahláseného počtu osôb, malo by to byť povinnosť vyvesiť verejne, 30 dní po zverejnení by mali možnosť vlastníci pripomienkovať nahlásený stav osôb. Sused najlepšie vidí , či v byte býva jedna osoba, alebo jedenásť. Ak nemá námietky počas určitej doby je všetko v poriadku. Bude sa podieľať na úhrade spotreby, ktorú spôsobilo aj 10 neprihlásených osôb.

Alebo to skryme za osobné údaje, tiež to bude v poriadku.

Čo je koho potom, koľko nás tu býva, platíme za nahlásených. Za nenahlásených zaplatíte vy všetci, nie len my, pre nás by to bolo moc.
Halli
13.11.09,21:55
1/Ja by som to nazval, podiel bytu na hospodárskom výsledku domu. Ak si v dome určia, zvolia, dohodnú dôveryhodnú osobu, nemusia byť stavy zverejnené osobne k bytu, môžu byť informačné zoradené od naj väčšej po najmenšiu spotrebu, pripadne naopak, a každý si môže porovnať svoj podiel s ostatnými bytmi, no nikto nevie kto je kto. To sa jedná o služby, ktoré sú merané, studená, teplá voda, teplo.

2/Čo sa týka nahláseného počtu osôb, malo by to byť povinnosť vyvesiť verejne, 30 dní po zverejnení by mali možnosť vlastníci pripomienkovať nahlásený stav osôb. Sused najlepšie vidí , či v byte býva jedna osoba, alebo jedenásť. Ak nemá námietky počas určitej doby je všetko v poriadku. Bude sa podieľať na úhrade spotreby, ktorú spôsobilo aj 10 neprihlásených osôb.

3/Alebo to skryme za osobné údaje, tiež to bude v poriadku.

Čo je koho potom, koľko nás tu býva, platíme za nahlásených. Za nenahlásených zaplatíte vy všetci, nie len my, pre nás by to bolo moc.

1/ aj ja som to takto riešila
2/ to sa mi páči...máš môj bod
3/ neuznávam skrývanie sa za osobné údaje

;)
Zitulda
14.11.09,00:23
2/Čo sa týka nahláseného počtu osôb, malo by to byť povinnosť vyvesiť verejne, 30 dní po zverejnení by mali možnosť vlastníci pripomienkovať nahlásený stav osôb. Sused najlepšie vidí , či v byte býva jedna osoba, alebo jedenásť. Ak nemá námietky počas určitej doby je všetko v poriadku. Bude sa podieľať na úhrade spotreby, ktorú spôsobilo aj 10 neprihlásených osôb.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Sito vysvetlíš prosím?...nerozumiem, prečo by bolo dobré ten počet nahlásených osôb v bytoch vyvesiť a nechápem to pripomienkovanie...to akože súsedia by sa mali ohradiť, že ten a ten má zlý počet, lebo tam bývajú štyria a nie traja? U nás sa počet nahlasoval tak pred 15-timi rokmi a nikde sa vo vyúčtovaní nepočíta na osobomesiace. My máme na trvalý pobyt ešte vždy(už 5 rokov) nahlásené tri osoby a sme iba dvaja. čo v prípade, ak je u súsedov na MÚ nahlásených na trvalý pobyt 5 osôb a v byte žijú iba tri? A inde sú napr. nahlásené osoby 3, a v skutočnosti žijú tam 4 osoby? A posledné prípady v garzónke je nahlásená jedna osoba a z rôznych dôvodov sa tam cez deň vymení aj 5-6 osôb cez deň a niekedy cez noc aj traja čiže garzónka slúži ako hodinový hotel?...alebo v jednoizbovom je nahlásená jedna osoba, a aby sa ušetrilo tak má tie najnižšie platby nakoľko je hlásené, že byt je dlhodobo neužívaný a pravda je, že tam bývajú (dokonca v neodkúpenom byte) traja podnájomníci nájomníka. Možná, že sa mýlim, ale tam, kde sa zdržuje viac osôb je aj vyššia spotreba skoro všetkých médií, tak nemá význam niečo počítať podľa počtu nahlásených osôb odzrkadlí sa to pri odpočtoch.
petmar
15.11.09,07:46
Je to dosť dôležité vedieť počty osôb v bytoch, veď sa rozpočitávajú napr. spotreba el. v spoločných priestoroch, niekde odvoz smetí, atď. A zákon o ochrane osobných údajov rieši podľa mňa úplne iné veci ako počty osôb v byte a spotrebu energií.... tam kde sa uplatňuje, má byť vypracovaný podrobný predpis na miestne podmienky.
sito
15.11.09,09:34
2/Čo sa týka nahláseného počtu osôb, malo by to byť povinnosť vyvesiť verejne, 30 dní po zverejnení by mali možnosť vlastníci pripomienkovať nahlásený stav osôb. Sused najlepšie vidí , či v byte býva jedna osoba, alebo jedenásť. Ak nemá námietky počas určitej doby je všetko v poriadku. Bude sa podieľať na úhrade spotreby, ktorú spôsobilo aj 10 neprihlásených osôb.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Sito vysvetlíš prosím?...nerozumiem, prečo by bolo dobré ten počet nahlásených osôb v bytoch vyvesiť a nechápem to pripomienkovanie...to akože súsedia by sa mali ohradiť, že ten a ten má zlý počet, lebo tam bývajú štyria a nie traja? U nás sa počet nahlasoval tak pred 15-timi rokmi a nikde sa vo vyúčtovaní nepočíta na osobomesiace. My máme na trvalý pobyt ešte vždy(už 5 rokov) nahlásené tri osoby a sme iba dvaja. čo v prípade, ak je u súsedov na MÚ nahlásených na trvalý pobyt 5 osôb a v byte žijú iba tri? A inde sú napr. nahlásené osoby 3, a v skutočnosti žijú tam 4 osoby? A posledné prípady v garzónke je nahlásená jedna osoba a z rôznych dôvodov sa tam cez deň vymení aj 5-6 osôb cez deň a niekedy cez noc aj traja čiže garzónka slúži ako hodinový hotel?...alebo v jednoizbovom je nahlásená jedna osoba, a aby sa ušetrilo tak má tie najnižšie platby nakoľko je hlásené, že byt je dlhodobo neužívaný a pravda je, že tam bývajú (dokonca v neodkúpenom byte) traja podnájomníci nájomníka. Možná, že sa mýlim, ale tam, kde sa zdržuje viac osôb je aj vyššia spotreba skoro všetkých médií, tak nemá význam niečo počítať podľa počtu nahlásených osôb odzrkadlí sa to pri odpočtoch.

Jasné, Zitka. Aj Tebe. Počet osôb nahlásených na trvalý pobyt je jedná vec a počet osôb nahlásených k spracovaniu ročného vyúčtovania, druhá vec. Podľa prvej veci správca napočítavá zálohové platby, podľa druhej veci rozdeľuje náklady za za služby v konkrétnom roku.

My máme na trvalý pobyt ešte vždy(už 5 rokov) nahlásené tri osoby a sme iba dvaja.

Takže, zálohu platíš za rtoch, ale ak si na konci roku nahlásiš 2 osoby z ročnom vyúčtovaní Ti zaplatenú zálohu vrátia ako preplatok.

A posledné prípady v garzónke je nahlásená jedna osoba a z rôznych dôvodov sa tam cez deň vymení aj 5-6 osôb cez deň a niekedy cez noc aj traja čiže garzónka slúži ako hodinový hotel?...

Jasné, nemôžeš zakázať vlastníkovi akúkoľvek návštevu. Ani to, aby si z bytu nespravil borde. No, taktne mu je možné naznačiť, že by si mal na výťah, osvetlenie nahlásiť viac osôb a tým zaplatí za návštevníkov. Predpokladám, že tú garzonku neposkytuje zadarmo, teda má z čoho.

alebo v jednoizbovom je nahlásená jedna osoba, a aby sa ušetrilo tak má tie najnižšie platby nakoľko je hlásené, že byt je dlhodobo neužívaný a pravda je, že tam bývajú (dokonca v neodkúpenom byte) traja podnájomníci nájomníka.

Ak ich na konci roka nenahlási do podkladov ročného vyúčtovania, tak koná tak, aby vytiahol peniaze z peňaženiek ostatných! Vlastne ich okradne! Ale, ak ostatní vlastníci nemajú námietky voči nahlásenému počtu osôb na ročné vyúčtovanie, nie je to krádež. Proste súhlasia, že on i to zaplatia za neho.

Možná, že sa mýlim, ale tam, kde sa zdržuje viac osôb je aj vyššia spotreba skoro všetkých médií, tak nemá význam niečo počítať podľa počtu nahlásených osôb odzrkadlí sa to pri odpočtoch.

Nie, nemýliš sa, ale na to sú pomerové merače, keď sa niekto pred sexom osprchuje, platí to vlastník bytu. Ak neberie vodu načierno?

Osoba a osobomesiace.

Študent má trvalý pobyt, platí si zálohu na celý rok. No býva na internáte, domov príde raz za mesiac. Je rozdiel, keď je nahlásená osoba, alebo tri osobomesiace. Osobomesiace vyjadrujú, že študent vlastne 3/4 roka v domé nebýval, nepoužíval výťah, osvetlenie, prípadne ďalšie služby, ktoré sa rozdelujú podľa nahláseného počtu osôb k spracovaniu ročného vyúčtovania. Teda za ne ani neplatí!

Zmysel je v tom, že vidia. A ak nevidia, tak platia.
majkii
15.11.09,09:53
Je to dosť dôležité vedieť počty osôb v bytoch, veď sa rozpočitávajú napr. spotreba el. v spoločných priestoroch, niekde odvoz smetí, atď. A zákon o ochrane osobných údajov rieši podľa mňa úplne iné veci ako počty osôb v byte a spotrebu energií.... tam kde sa uplatňuje, má byť vypracovaný podrobný predpis na miestne podmienky.

petmar, naopak, zákon o ochrane osobných údajov tieto veci veľmi presne rieši. Ochrana súkromia patrí k základným princípom spoločnosti a súčasťou ochrany súkromia je ochrana osobných údajov.



Čo sa týka nahláseného počtu osôb, malo by to byť povinnosť vyvesiť verejne, 30 dní po zverejnení by mali možnosť vlastníci pripomienkovať nahlásený stav osôb. Sused najlepšie vidí , či v byte býva jedna osoba, alebo jedenásť. Ak nemá námietky počas určitej doby je všetko v poriadku. Bude sa podieľať na úhrade spotreby, ktorú spôsobilo aj 10 neprihlásených osôb.

Alebo to skryme za osobné údaje, tiež to bude v poriadku.

Čo je koho potom, koľko nás tu býva, platíme za nahlásených. Za nenahlásených zaplatíte vy všetci, nie len my, pre nás by to bolo moc.

Sito, podša mňa je akékoľvek pripomienkovanie počtov osôb v bytoch nevhodné a to z dvoch dôvodov.
1) V našom dome sa podľa osobomesiacov rodeľujú už len náklady na elektrinu v spol. priestoroch. Smeti sa od nového roku uhrádzajú mestu podľa výmeru na základe evidencie trvalého pobytu. Náklady na elektrinu v sp. priestoroch v prepočítaní na môj byt predstavujú podstatne menej ako 1% z celkových nakladov za užívanie bytu za rok. Ide teda o zanedbateľnú položku z pohaľdu rozúčtovania celkových nákaldov. Ľudia častokrát prikladajú dôležitosť veciam, ktoré sú zanedbateľné a nepodstatné. Nechcem teraz rozpisovať aké smiešne veci sme preberali na schôdzi pred týždňom.

2) Chceme sa vrátiť o 20 rokov späť, chceme podporovať aby sused donášal na suseda? Vieš si predstaviť tie spory v dome? Je predsa vyhradne mojou vecou, koľko osôb býva v mojom byte a je mojou povinnosťou tieto skutočnosti riadne ohlásiť správcovu. Tak sa to deje pri odpočtoch, kde svojím podpisom potvrdzujem pravdivosť údajov. Ide určitým spôsobom o čestné vyhlásenie. Ak uvedieš nepravdivý údaj nesieš za to občianskoprávnu zodpovednosť. Potom si ostaní vlastníci môžu na súde uplatňovať náhradu škody a prípadne aj nemajetkovú ujmu. Potom v priebehu konania môžu susedia svedecky dokazovať či v byte XY bývalo 11 osôb alebo len 1.
veronikasad
15.11.09,10:17
majkii, nerozdeluje sa podľa osobomesiacov aj rozdiel spotreby studenej vody medzi domovým vodomerom a bytovými vodomermi ?
majkii
15.11.09,10:21
majkii, nerozdeluje sa podľa osobomesiacov aj rozdiel spotreby studenej vody medzi domovým vodomerom a bytovými vodomermi ?

u nás nie, ten rozdiel sa rozučtováva vo forme koeficientu
sito
15.11.09,10:22
petmar, naopak, zákon o ochrane osobných údajov tieto veci veľmi presne rieši. Ochrana súkromia patrí k základným princípom spoločnosti a súčasťou ochrany súkromia je ochrana osobných údajov.



Sito, podša mňa je akékoľvek pripomienkovanie počtov osôb v bytoch nevhodné a to z dvoch dôvodov.
1) V našom dome sa podľa osobomesiacov rodeľujú už len náklady na elektrinu v spol. priestoroch. Smeti sa od nového roku uhrádzajú mestu podľa výmeru na základe evidencie trvalého pobytu. Náklady na elektrinu v sp. priestoroch v prepočítaní na môj byt predstavujú podstatne menej ako 1% z celkových nakladov za užívanie bytu za rok. Ide teda o zanedbateľnú položku z pohaľdu rozúčtovania celkových nákaldov. Ľudia častokrát prikladajú dôležitosť veciam, ktoré sú zanedbateľné a nepodstatné. Nechcem teraz rozpisovať aké smiešne veci sme preberali na schôdzi pred týždňom.

2) Chceme sa vrátiť o 20 rokov späť, chceme podporovať aby sused donášal na suseda? Vieš si predstaviť tie spory v dome? Je predsa vyhradne mojou vecou, koľko osôb býva v mojom byte a je mojou povinnosťou tieto skutočnosti riadne ohlásiť správcovu. Tak sa to deje pri odpočtoch, kde svojím podpisom potvrdzujem pravdivosť údajov. Ide určitým spôsobom o čestné vyhlásenie. Ak uvedieš nepravdivý údaj nesieš za to občianskoprávnu zodpovednosť. Potom si ostaní vlastníci môžu na súde uplatňovať náhradu škody a prípadne aj nemajetkovú ujmu. Potom v priebehu konania môžu susedia svedecky dokazovať či v byte XY bývalo 11 osôb alebo len 1.

Pokiaľ býva v bytovom dome jeden je to osobná vec.

Zvyčajne to býva tak, že nie. Preto si myslím, že je to vec všetkých vlastníkom, no nie vec verejná. Preto je zákon 182/1993 a jeho
novelizácie.

Máš pravdu, svetlo je zanedbateľná položka v každom dome. Ale čo výťah, tam môžu byť náklady aj 800 - 1 000 Sk. Ak majú v byte osoby, študentov, pracujúcich v týždni mimo bydliska a sú dve, tak to nie je taká zanedbateľná položka. Alebo pre Teba, keď ju nemusíš uhradiť, áno?

Nevidím v tom bonzovanie, ale súhlas vlastníkov v konkrétnom dome, môžeme sa okrádať. Kto má čisté svedomie, nemá s tým problém. Kto kradne, okráda spoluvlastníkov sa bude vždy ohrádzať na to, že to je jeho vec, osobný údaj. Ak ostatní súhlasia?

Pokiaľ niektorý vlastník, vlastníci nie sú v dome spokojní s rozhodnutím schôdze v dome, môžu, môže požiadať súd, aby vo veci rozhodol. Podľa Teba to neplatí? Alebo je to hlúposť?
Blankake
15.11.09,11:15
a to všetkých vlastníkov bytového domu v rámci ročného vyúčtovania, resp. môže jednotlivý vlastník nahliadať do týchto údajov týkajúcich sa ostatných vlastníkov, ak v zmluve o SVB sa o tom nič nehovorí?
Nerozumiem dosť dobre tomu, na čo by to bolo dobré? Podľa mňa je jedno, ktorá domácnosť koľko vody či tepla spotrebuje - však keď si to zaplatí, čo ja mám s tým spoločné ako vlastník?
sito
15.11.09,11:50
Nerozumiem dosť dobre tomu, na čo by to bolo dobré? Podľa mňa je jedno, ktorá domácnosť koľko vody či tepla spotrebuje - však keď si to zaplatí, čo ja mám s tým spoločné ako vlastník?


Vlastník bytu v bytovom dome nikdy neplatí za vodu, teplo, ktoré minul. Ale za podiel zo spotreby domu. Nikdy to nie je presné, vždy je to +/- . Spoločný vodomer, fakturačný. Fakturačný merač tepla na päte domu. Je pravda, že domu nepatria, ale patrí sa domu, vlastníkom v ňom uhradiť za spotrebovanú vodu a teplo náklady dodávateľom. Ako ich rozdeliť na jednotlivé byty?

Ak má dom človeka, ktorý to všetko dokáže ustrážiť, ešte lepšie, ak sú všetci v dome korektní, nie je treba! Sú???
Blankake
15.11.09,12:01
Vlastník bytu v bytovom dome nikdy neplatí za vodu, teplo, ktoré minul. Ale za podiel zo spotreby domu. Nikdy to nie je presné, vždy je to +/- . Spoločný vodomer, fakturačný. Fakturačný merač tepla na päte domu. Je pravda, že domu nepatria, ale patrí sa domu, vlastníkom v ňom uhradiť za spotrebovanú vodu a teplo náklady dodávateľom. Ako ich rozdeliť na jednotlivé byty?

Ak má dom človeka, ktorý to všetko dokáže ustrážiť, ešte lepšie, ak sú všetci v dome korektní, nie je treba! Sú???
To mi je jasné. Ale čo sa zmení tým, že sa vyvesia na nástenke spotreby vody a tepla jednotlivých vlastníkov? Tí čo majú vyššiu spotrebu sa zľaknú a začnú šetriť? Alebo sa im ostatní prestanú zdraviť?... alebo čo sa stane?
sito
15.11.09,12:31
To mi je jasné. Ale čo sa zmení tým, že sa vyvesia na nástenke spotreby vody a tepla jednotlivých vlastníkov? Tí čo majú vyššiu spotrebu sa zľaknú a začnú šetriť? Alebo sa im ostatní prestanú zdraviť?... alebo čo sa stane?

Zásadne som proti tomu, aby to bolo s menami. Anonymne, áno.

Čo sa zmení? Možno nič. Alebo, ako hovoríš, začnú šetriť. Znižovať spotrebu domu. Tým budú platiť menšie náklady, hlavne za teplo. Ale aj ostatní budú platiť menej.

A prečo by sa nemali zdraviť? Ak majú v dome dohodnuté objektívne rozdelenie tepla, teda aj nákladov za teplo a každý vie za čo platí, nie je k tomu dôvod.

Predsa, ak sa dohodne základná zložka 30 - 60 % a bude sa rozdeľovať podľa m2, čo sa nemusí, ak si to vlastníci odsúhlasia. Ak bude nižší základ, teda náklady, bude aj základná zložka menšia, teda náklady za ňu. A to už má zmysel, alebo nie? Však ju zaplatia rovnako, či šetrili, alebo nešetrili.
Blankake
15.11.09,12:38
Zásadne som proti tomu, aby to bolo s menami. Anonymne, áno.

Čo sa zmení? Možno nič. Alebo, ako hovoríš, začnú šetriť. Znižovať spotrebu domu. Tým budú platiť menšie náklady, hlavne za teplo. Ale aj ostatní budú platiť menej.

A prečo by sa nemali zdraviť? Ak majú v dome dohodnuté objektívne rozdelenie tepla, teda aj nákladov za teplo a každý vie za čo platí, nie je k tomu dôvod.

Predsa, ak sa dohodne základná zložka 30 - 60 % a bude sa rozdeľovať podľa m2, čo sa nemusí, ak si to vlastníci odsúhlasia. Ak bude nižší základ, teda náklady, bude aj základná zložka menšia, teda náklady za ňu. A to už má zmysel, alebo nie? Však ju zaplatia rovnako, či šetrili, alebo nešetrili.
Ako myslíš "anonymne"? Že budú uvedené len čísla - spotreba vody a tepla? To nič nerieši. Ak myslíš uviesť číslo bytu a k tomu danú spotrebu vody a tepla, to je už proti zákonu o ochrane osobných údajov...
sito
15.11.09,15:22
Áno, len čísla. Každý si svoje nájde.
Blankake
15.11.09,15:25
Áno, len čísla. Každý si svoje nájde.
A to bude načo dobré? Aj tak nikto nebude vedieť, ktorý byt má akú spotrebu...:rolleyes:
sito
15.11.09,15:49
Príklad: Je nás 42 bytov, náklady domu za teplo sú 500 000. Ja mám na byt 40 000, najviac, 8 % z nákladov domu. Môžem si uvedomiť, že treba niečo robiť s hlavicami, alebo s peňaženkou. No môžem navrhnúť, že je treba zvýšiť základnú zložku na 90 %, prípadne zrušiť rozdeľovanie nákladov podľa pomerového merania a rozdeliť ich podľa m2. A tým znížiť svoju úhradu nákladov, no nie odobratého tepla cez fakturačný merač domu. Proste budem mať viac tepla za rovnaké peniaze. Susedia si povedia, môžeš nás okrádať o teplo aj o peniaze.
Blankake
15.11.09,15:51
Príklad: Je nás 42 bytov, náklady domu za teplo sú 500 000. Ja mám na byt 40 000, najviac, 8 % z nákladov domu. Môžem si uvedomiť, že treba niečo robiť s hlavicami, alebo s peňaženkou. No môžem navrhnúť, že je treba zvýšiť základnú zložku na 90 %, prípadne zrušiť rozdeľovanie nákladov podľa pomerového merania a rozdeliť ich podľa m2. A tým znížiť svoju úhradu nákladov, no nie odobratého tepla cez fakturačný merač domu. Proste budem mať viac tepla za rovnaké peniaze. Susedia si povedia, môžeš nás okrádať o teplo aj o peniaze.
Myslím ale, že nie každý bude taký uvedomelý. ;):)
sito
15.11.09,16:33
Kto chce, pochopí, kto nie, pre toho je zbytočné čokoľvek, čo môže prospieť domu.
evula0
15.11.09,16:50
Myslím, že zbytočne špekulujeme o ochrane osobných údajov.
KAŽDÝ VLASTNÍK bytu má právo nahliadnuť do vyúčtovania nákladov za dom a následne za jeho byt pre možnosť kontroly správnosti. To sa bez konkrétnych čísiel napr.vodomerov a prislúchajúcich bytov nedá. Preto to správca alebo predseda SVB musia vlastníkovi, ktorý o to požiada, umožniť!
U nás (SVB s vlastnou správou) by sa predseda mohol jedine zblázniť, ak by to mal na požiadanie ukazovať. Preto je takýto prehľad spracovaný na zhromaždenie pri schvaľovaní ročného vyúčtovania, rozmnožený a na zhromaždení každému vlastníkovi, ktorý o to požiada (to sú vždy všetci prítomní), poskytnutý.
Nie je to vycapené na chodbe, nikto sa nemôže sťažovať a pritom majú tí, čo ich to zaujíma, dostatočné informácie. Porovnanie spotreby už mnohých "nakoplo" k lepšiemu hospodáreniu.
Blankake
15.11.09,17:03
Myslím, že zbytočne špekulujeme o ochrane osobných údajov.
KAŽDÝ VLASTNÍK bytu má právo nahliadnuť do vyúčtovania nákladov za dom a následne za jeho byt pre možnosť kontroly správnosti. To sa bez konkrétnych čísiel napr.vodomerov a prislúchajúcich bytov nedá. Preto to správca alebo predseda SVB musia vlastníkovi, ktorý o to požiada, umožniť!
U nás (SVB s vlastnou správou) by sa predseda mohol jedine zblázniť, ak by to mal na požiadanie ukazovať. Preto je takýto prehľad spracovaný na zhromaždenie pri schvaľovaní ročného vyúčtovania, rozmnožený a na zhromaždení každému vlastníkovi, ktorý o to požiada (to sú vždy všetci prítomní), poskytnutý.
Nie je to vycapené na chodbe, nikto sa nemôže sťažovať a pritom majú tí, čo ich to zaujíma, dostatočné informácie. Porovnanie spotreby už mnohých "nakoplo" k lepšiemu hospodáreniu.
Podľa môjho názoru môže správca alebo SVB poskytnúť takéto údaje o vlastníkovi (teda jeho údaje o spotrebe vody, tepla...) iným vlastníkom len na základe súhlasu daného vlastníka.
Niečo sa o tom rozoberalo už tu:
http://www.porada.sk/t84593-p4-zverejnenie-nedoplatkov.html
evula0
15.11.09,17:32
Aby som mohol skontrolovať, či mám vo vyúčtovaní vypočítanú správnu peňažnú hodnotu napr. jedného dielika z PRVN, musím poznať počty celého domu. Ak mám skontrolovať, či tam neboli dané počty zo susedného domu alebo niečo vynechané(napr.radiátory predsedu), musia byť priradené ku konkrétnym bytom. Na toto má každý vlastník právo a druhý vlastník alebo správca mu ho nemôže odoprieť.
Blankake
15.11.09,17:46
Aby som mohol skontrolovať, či mám vo vyúčtovaní vypočítanú správnu peňažnú hodnotu napr. jedného dielika z PRVN, musím poznať počty celého domu. Ak mám skontrolovať, či tam neboli dané počty zo susedného domu alebo niečo vynechané(napr.radiátory predsedu), musia byť priradené ku konkrétnym bytom. Na toto má každý vlastník právo a druhý vlastník alebo správca mu ho nemôže odoprieť.
Jednotlivé údaje spotreby za byty - ale len ako čísla (bez priradenia danému bytu) - to súhlasím, aby sa dala skontrolovať správnosť výpočtov a rozpočítania celkovej spotreby domu na jednotlivých vlastníkov. Ale ako chceš overiť, či sú odpočty pre konkrétny byt správne uvedené?
evula0
16.11.09,06:42
Správnosť odpočtu potvrdzujú na odpisovom zázname podpisom vlastníci bytov. Aj takéto odpisové záznamy sú dokladom pre vyúčtovanie a ak to vlastník požaduje, musia mu byť poskytnuté k nahliadnutiu.
Všetky doklady, ktoré boli použité pre vyúčtovanie zálohových platieb, všetky doklady o čerpaní FOaU, jednoducho všetko, čo bolo použité pre dokladovanie čerpania finančných prostriedkov od vlastníka bytu, má tento na požiadanie právo vidieť!
Blankake
16.11.09,07:07
Správnosť odpočtu potvrdzujú na odpisovom zázname podpisom vlastníci bytov. Aj takéto odpisové záznamy sú dokladom pre vyúčtovanie a ak to vlastník požaduje, musia mu byť poskytnuté k nahliadnutiu.
Všetky doklady, ktoré boli použité pre vyúčtovanie zálohových platieb, všetky doklady o čerpaní FOaU, jednoducho všetko, čo bolo použité pre dokladovanie čerpania finančných prostriedkov od vlastníka bytu, má tento na požiadanie právo vidieť!
Vlastník má nárok vidieť rozúčtovanie nákladov za celý dom (čiže celkovú spotrebu vody/tepla/energií za dom), ale rozúčtovanie či spotreby vody/tepla jednotlivých vlastníkov nie.
evula0
16.11.09,09:11
Vyúčtovanie jednotlivých vlastníkov nie, lebo sa netýka jeho vyúčtovania, ale všetky čísla z tohoto vyúčtovania, pomocou ktorých sa vypočítava vyúčtovanie za dom a jeho byt áno. Prakticky to znamená, že sa môže dozvedieť všetky merané údaje o každom byte.Vyzerá to z mojej strany ako hra so slovíčkami, ale práve pre možnosť takéhoto uplatnenia práva vlastníka je rozumnejšie spracovať stručný prehľad údajov za dom a poskytnúť ho na požiadanie vlastníkom na zhromaždení.
Blankake
16.11.09,09:20
Vyúčtovanie jednotlivých vlastníkov nie, lebo sa netýka jeho vyúčtovania, ale všetky čísla z tohoto vyúčtovania, pomocou ktorých sa vypočítava vyúčtovanie za dom a jeho byt áno. Prakticky to znamená, že sa môže dozvedieť všetky merané údaje o každom byte.Vyzerá to z mojej strany ako hra so slovíčkami, ale práve pre možnosť takéhoto uplatnenia práva vlastníka je rozumnejšie spracovať stručný prehľad údajov za dom a poskytnúť ho na požiadanie vlastníkom na zhromaždení.
Ale na poskytnutie nameraných údajov daného bytu musí dať súhlas jeho vlastník. Takže ostatní vlastníci sa môžu dozvedieť akurát "neutrálne" čísla, čiže len prehľad jednotlivých spotrieb, ale bez toho, aby bolo uvedené, ktorá spotreba je za ktorý byt. Čiže sa môžu dozvedieť prakticky len to, že v dome mal niekto spotrebu 100 m3 studenej vody, niekto 20 m3 teplej vody - ale nie je možné bez súhlasu vlastníkov zverejniť, kto konkrétne mal tých 100 m3 a kto tých 20 m3.
evula0
16.11.09,12:09
Točíme sa okolo vlastného chvosta.Aký niekto mal spotrebu? Pre výpočet musia byť uvedené namerané hodnoty v skutočných bytoch a potvrdená správnosť vlastníkom.Ináč to nie sú podklady pre výpočet ale kopa nejakých čísiel.A toto má právo vidieť na požiadanie každý vlastník, ináč nemá ako skontrolovať správnosť vyúčtovania za svoj byt. Ide tu o to, že takéto údaje nemajú miesto na verejnom mieste napr.nástenke na chodbe a nemajú sa poskytovať všetkým vlastníkom bez ich vyžiadania napr.len z vôle správcu poslať prehľad do schránok.
Blankake
16.11.09,12:24
Točíme sa okolo vlastného chvosta.Aký niekto mal spotrebu? Pre výpočet musia byť uvedené namerané hodnoty v skutočných bytoch a potvrdená správnosť vlastníkom.Ináč to nie sú podklady pre výpočet ale kopa nejakých čísiel.A toto má právo vidieť na požiadanie každý vlastník, ináč nemá ako skontrolovať správnosť vyúčtovania za svoj byt. Ide tu o to, že takéto údaje nemajú miesto na verejnom mieste napr.nástenke na chodbe a nemajú sa poskytovať všetkým vlastníkom bez ich vyžiadania napr.len z vôle správcu poslať prehľad do schránok.
Každý vlastník má právo vidieť spotrebu v celom dome, aj po jednotlivých bytoch - ale nie tak, že bude konkrétne vedieť, ktorý byt mal akú spotrebu. Prečo by mal mať na to právo? Existuje predsa zákon na ochranu osobných údajov.
evula0
16.11.09,14:22
Blankake, už neviem, ako Ti to mám vysvetliť. Už si niekedy robil vyúčtovanie alebo ho aspoň kontroloval? Robí sa to na základe dokladov a nie zdrapu papiera s číslami.Tie doklady musia spĺňať niektoré kritéria. Napr. odpočty nameraných hodnôt musia byť na znak súhlasu podpísané vlastníkom bytu alebo zástupcom, ináč to nie sú použiteľné odpisy.Pri vypočítavaní súčtov musia byť nejako označené jednotlivé položky podľa čísla bytu alebo mena vlastníka,ináč sa to nedá skontrolovať, či boli použité správne čísla alebo niečo iné. Ak by si chcel kontrolovať ako vlastník správnosť výpočtu, bez označenia bytov Ti môžu dať hocičo.Ak to nechápeš, je mi ľúto ale ja už na tú istú tému končím.
Blankake
16.11.09,14:41
Blankake, už neviem, ako Ti to mám vysvetliť. Už si niekedy robil vyúčtovanie alebo ho aspoň kontroloval? Robí sa to na základe dokladov a nie zdrapu papiera s číslami.Tie doklady musia spĺňať niektoré kritéria. Napr. odpočty nameraných hodnôt musia byť na znak súhlasu podpísané vlastníkom bytu alebo zástupcom, ináč to nie sú použiteľné odpisy.Pri vypočítavaní súčtov musia byť nejako označené jednotlivé položky podľa čísla bytu alebo mena vlastníka,ináč sa to nedá skontrolovať, či boli použité správne čísla alebo niečo iné. Ak by si chcel kontrolovať ako vlastník správnosť výpočtu, bez označenia bytov Ti môžu dať hocičo.Ak to nechápeš, je mi ľúto ale ja už na tú istú tému končím.
Môžeš mi prosím Ťa uviesť zákon/vyhlášku, na základe ktorého tvrdíš, že vlastníci majú právo vidieť rozúčtovanie ostatných vlastníkov?
Ináč s vypracovávaním rozúčtovania nákladov mám nejaké skúsenosti - robil to roky môj manžel a ja som mu pomáhala. Ale to sú dve odlišné veci:
1. ten, kto robí rozúčtovanie, musí mať k dispozícii všetky správne údaje od vlastníkov... to je jasné
2. hociktorý vlastník, ktorý si chce skontrolovať správnosť svojho rozúčtovania nákladov, nemá nárok vidieť rozúčtovanie iných vlastníkov, pokiaľ títo na to nedajú súhlas.
evula0
16.11.09,14:55
Môžeš mi prosím Ťa uviesť zákon/vyhlášku, na základe ktorého tvrdíš, že vlastníci majú právo vidieť rozúčtovanie ostatných vlastníkov?
Prečítaj si môj príspevok 36

hociktorý vlastník, ktorý si chce skontrolovať správnosť svojho rozúčtovania nákladov, nemá nárok vidieť rozúčtovanie iných vlastníkov, pokiaľ títo na to nedajú súhlas.
Pomaličky a rozvážne si prečítaj o tom, ako je možné skontrolovať správnosť rozúčtovania nákladov domu na Tvoj byt alebo sa spýtaj manžela.
Blankake
16.11.09,15:00
Môžeš mi prosím Ťa uviesť zákon/vyhlášku, na základe ktorého tvrdíš, že vlastníci majú právo vidieť rozúčtovanie ostatných vlastníkov?
Prečítaj si môj príspevok 36

hociktorý vlastník, ktorý si chce skontrolovať správnosť svojho rozúčtovania nákladov, nemá nárok vidieť rozúčtovanie iných vlastníkov, pokiaľ títo na to nedajú súhlas.
Pomaličky a rozvážne si prečítaj o tom, ako je možné skontrolovať správnosť rozúčtovania nákladov domu na Tvoj byt alebo sa spýtaj manžela.

Prečítala som si Tvoj príspevok 36 a nevidím tam žiadny odkaz na zákon/vyhlášku...:rolleyes:
Blankake
16.11.09,15:52
Môžeš mi prosím Ťa uviesť zákon/vyhlášku, na základe ktorého tvrdíš, že vlastníci majú právo vidieť rozúčtovanie ostatných vlastníkov?
Prečítaj si môj príspevok 36

hociktorý vlastník, ktorý si chce skontrolovať správnosť svojho rozúčtovania nákladov, nemá nárok vidieť rozúčtovanie iných vlastníkov, pokiaľ títo na to nedajú súhlas.

Pomaličky a rozvážne si prečítaj o tom, ako je možné skontrolovať správnosť rozúčtovania nákladov domu na Tvoj byt alebo sa spýtaj manžela.


evula0, pomaličky a rozvážne si čítam Tvoje príspevky ešte raz (lebo neviem, čo iné by som si mala podľa Teba prečítať) a prišla som na to, ako si môžem skontrolovať rozúčtovanie na môj byt. Správca (alebo predseda SVB) mi poskytne všetky potrebné podklady (teda faktúry za teplo, vodu, el. energiu... za celý dom), a keď si budem chcieť skontrolovať, či boli tieto sumy za dom správne rozúčtované na jednotlivé byty, ukáže mi rozúčtovanie jednotlivých bytov a ja si môžem s kalkulačkou skontrolovať všetky možné súčty... tak je?
Lenže podľa mňa nepotrebujem vedieť, ktoré rozúčtovanie patrí ktorému bytu, chcem len vedieť, či sedia všetky súčty za jednotlivé byty. Ak by mi aj poskytol správca/predseda SVB aj číslo bytu/vlastníka, čo sa zmení? Ja aj tak neviem, či sú na tom rozúčtovaní uvedené správne spotreby za jeho vodu/teplo, či mu to správne odčítali a aj zapísali...takže?
sito
16.11.09,16:14
428
Z Á K O N
z 3. júla 2002
o ochrane osobných údajov


§ 3 Osobné údaje


Osobnými údajmi sú údaje týkajúce sa určenej alebo
určiteľnej fyzickej osoby, pričom takou osobou je osoba,
ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo, najmä
na základe všeobecne použiteľného identifikátora alebo
na základe jednej či viacerých charakteristík alebo
znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú,
mentálnu, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu
identitu.



Pokiaľ sa vlastníci dohodnú, že súhlasia s tým, aby boli ich osobné údaje, čo sa týka hospodárenia s teplom, vodou, atď. v bytovom, spoločnom dome zverejnené s ich menom, prípadne číslom bytu, je to v poriadku.

Ak nie a sú zverejnené len čísla, ktoré sú podielom na hospodárení domu, nikto nemôže identifikovať nikoho iného len seba. Ten kto ich zverejní, vyvesí, alebo doručí každému vlastnkom, si musí byť vedomí uvedeného zákona, nesmie nikomu povedať komu, ktorému bytu patrí, ktoré číslo. Ale všetci vedia ako sa v dome hospodárilo. Ak sa ten, čo hospodáril dobré, pochváli, toto je moje číslo, sám identifikoval svoj osobný údaj, verejne. Predpoklad, ten kto hospodáril zle sa nepochváli, bude sa snažiť prispôsobiť, alebo začne spochybňovať hospodárenie domu. Ustúpi mu väčšina?
svojar
16.11.09,19:34
Neverím, že by v akomkoľvek dome bol daný 100% súhlas na to, čo uvádza sito v prvom odseku svojho príspevku. Teda môžu byť zverejnené len spotreby, napr. od najnižšej po najvyššiu, bez ďalšej indentifikácie bytu. A každý jednotlivý vlastník bytu môže iba porovnávať svoju spotrebu voči ostatným.
Blankake
16.11.09,19:46
Neverím, že by v akomkoľvek dome bol daný 100% súhlas na to, čo uvádza sito v prvom odseku svojho príspevku. Teda môžu byť zverejnené len spotreby, napr. od najnižšej po najvyššiu, bez ďalšej indentifikácie bytu. A každý jednotlivý vlastník bytu môže iba porovnávať svoju spotrebu voči ostatným.

Presne toto som sa snažila vysvetliť, ale evula0 to zjavne nechcel pochopiť. Vlastníci môžu vidieť len "anonymné" údaje o spotrebách ostatných vlastníkov.
miroPP
17.11.09,10:29
Celkom živá diskusia, ďakujem. Myslím si, že v podstate ide o jedinú otázku: sú údaje o spotrebe osobnými údajmi? Odpoveď by mohol dať napr. súd po ukončení nejakého konania, ale vidím, že také niečo sa ešte asi nestalo. Preto som odoslal túto otázku Úradu na ochranu osobných údajov; dám vedieť.
S pozdravom M.
Blankake
17.11.09,10:35
Celkom živá diskusia, ďakujem. Myslím si, že v podstate ide o jedinú otázku: sú údaje o spotrebe osobnými údajmi? Odpoveď by mohol dať napr. súd po ukončení nejakého konania, ale vidím, že také niečo sa ešte asi nestalo. Preto som odoslal túto otázku Úradu na ochranu osobných údajov; dám vedieť.
S pozdravom M.
:D...aj ja som poslala...;)
najag
17.11.09,13:42
Pri riešení tohto problému, je podľa môjho názoru, potrebné sa zamerať na jeho meritum. Spoločenstvo vlastníkov bytov je právnická osoba v súlade s §18 ods.2 pism.d) OZ, pretože ide o iné subjekty, o ktorých to ustanovuje zákon. Podľa §7c ods.9 zákona 182/1993 Z.z u SVB zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Podľa pism. c) zhromaždenie schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia. Pre mňa je ťažko predstaviteľné nejaké spoločenstvo, v ktorom majú všetci spoločníci rovnaké povinnosti, ale nie rovnaké práva. Najmä u takého, kde je podielové vlastníctvo. Nakoniec to aj vyplýva aj z per analógia legis ,zo zákona 182/1993 Z.z, kde je v rámci správy v §8b pism. f) zakotvená povinnosť správcovi, umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv. Je nepochybné, že do dokladov v rámci správy patria aj všetky vyučtovania spotrieb bytového domu.Takže, ja by som rozlišoval medzi verejným zvereňovaním osobných údajov a medzi právom vlastníka bytu sa zoznámiť s údajmi, ktoré sú relevantné pre hospodrenie bytového domu a ktoré určite nie sú v rozpore so zákonom 428/2002 Z.z o ochrane údajov.Pretože tu treba vnímať predovšetkým podstatu uvedeného zákona, ktorá určite nespočiva v takej ochrane osobných údajov, na základe ktorej vlastníci bytov v rámci SVB, alebo správy, nevedia relevantné údaje o spoločnom hospodáreni a o podiele na spotrebe bytového domu jednotlivými vlastníkmi bytov. Ak by bol zmluvný vzťah iba medzi vlastníkom bytu, ako odberateľom a dodavateľom priamo, ako u plynu, el.energii, tak by sa nič neriešilo, pretože fakturačné meradla sú v rámci bytu, ale tu je spotreba podielová na celkovej spotrebe, takze každý by mal mať právo vedieť, ako sa kto na nej v rámci bytového domu podieľa. Ak to chce vlastník bytu vedieť, tak určite nie z údajov z nástenky, ale iba využitím svojho práva. Ale zároveň aj s vedomím toho, že za zneužitie údajov, ktoré mu boli sprístupnené, môže niesť aj zodpovednosť.
Blankake
17.11.09,14:00
Pri riešení tohto problému, je podľa môjho názoru, potrebné sa zamerať na jeho meritum. Spoločenstvo vlastníkov bytov je právnická osoba v súlade s §18 ods.2 pism.d) OZ, pretože ide o iné subjekty, o ktorých to ustanovuje zákon. Podľa §7c ods.9 zákona 182/1993 Z.z u SVB zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Podľa pism. c) zhromaždenie schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia. Pre mňa je ťažko predstaviteľné nejaké spoločenstvo, v ktorom majú všetci spoločníci rovnaké povinnosti, ale nie rovnaké práva. Najmä u takého, kde je podielové vlastníctvo. Nakoniec to aj vyplýva aj z per analógia legis ,zo zákona 182/1993 Z.z, kde je v rámci správy v §8b pism. f) zakotvená povinnosť správcovi, umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv. Je nepochybné, že do dokladov v rámci správy patria aj všetky vyučtovania spotrieb bytového domu.Takže, ja by som rozlišoval medzi verejným zvereňovaním osobných údajov a medzi právom vlastníka bytu sa zoznámiť s údajmi, ktoré sú relevantné pre hospodrenie bytového domu a ktoré určite nie sú v rozpore so zákonom 428/2002 Z.z o ochrane údajov.Pretože tu treba vnímať predovšetkým podstatu uvedeného zákona, ktorá určite nespočiva v takej ochrane osobných údajov, na základe ktorej vlastníci bytov v rámci SVB, alebo správy, nevedia relevantné údaje o spoločnom hospodáreni a o podiele na spotrebe bytového domu jednotlivými vlastníkmi bytov. Ak by bol zmluvný vzťah iba medzi vlastníkom bytu, ako odberateľom a dodavateľom priamo, ako u plynu, el.energii, tak by sa nič neriešilo, pretože fakturačné meradla sú v rámci bytu, ale tu je spotreba podielová na celkovej spotrebe, takze každý by mal mať právo vedieť, ako sa kto na nej v rámci bytového domu podieľa. Ak to chce vlastník bytu vedieť, tak určite nie z údajov z nástenky, ale iba využitím svojho práva. Ale zároveň aj s vedomím toho, že za zneužitie údajov, ktoré mu boli sprístupnené, môže niesť aj zodpovednosť.


Mne stále nie je jasné, na čo je niekomu dobré vedieť, koľko spotreboval jeho sused vody alebo akú mal spotrebu tepla?
Veď ak si chcem skontrolovať, či bola celková spotreba domu správne rozpočítaná medzi jednotlivých vlastníkov, tak nepotrebujem vedieť, že sused zo 7. poschodia mal 100 m3 a suseda z prízemia 20 m3 vody. Stačí mi na to prehľad spotrieb jednotlivých bytov (bez toho, aby som vedela, ktorý byt mal akú spotrebu) - trebárs zoradené od najmenšej po najväčšiu, či sedí súčet... nie?
najag
17.11.09,14:33
Blankake, kedy sedel sucet za vodu v bytovom dome ? .....:D Takze nadspotrebu studenej vody, teplej vody vacsinou musia zaplatit vsetci.
Blankake
17.11.09,14:38
Blankake, kedy sedel sucet za vodu v bytovom dome ? .....:D Takze nadspotrebu studenej vody, teplej vody vacsinou musia zaplatit vsetci.
No veď to mi je jasné...;) Rozpočíta sa medzi všetkých koeficientom.

Ale čo by sa stalo, ak by sa aj "zverejnili" tí, ktorí majú vysokú spotrebu? Zmenia svoje správanie? Môžu si povedať, že oni nebudú šetriť, že oni potrebujú mať v byte teplo a že si to zaplatia...
Takže stále nerozumiem, na čo je dobré zverejňovať spotreby vody/tepla jednotlivých bytov...:rolleyes:
najag
17.11.09,14:43
Tu nejde o vysoku spotrebu, ale prave o malu spotrebu, podla meraca v byte, ale v skutocnosti o velku spotrebu, prejavenu na fakturacnom meraci na bytovom dome, v konecnom dosledku, ktora sa prejavi koeficientom.....:D
svojar
17.11.09,14:55
Blankake, kedy sedel sucet za vodu v bytovom dome ? .....:D Takze nadspotrebu studenej vody, teplej vody vacsinou musia zaplatit vsetci.
V našom dome máme už po 3 roky maximálne k=1,00, v r. 2007 dokonca iba 0,979. A nie sme jediní. Niektoré statšie domy mali veľký koef. pre zlé prívodové potrubie od merača k domu, ktoré bolo aj dlhé. Po oprave majú koef taktiež 1,00, alebo mirne pod.Na studenú vodu.
A na teplú sme poprvé za rok 2008 mali taktiež 1,00.
sito
17.11.09,16:05
Treba si uvedomiť, že sa rozdeľujú spoločné náklady na jednotlivé byty podľa určitých pomerových čísel, ktoré zaznamenali pomerové meracie prístroje.

Takže, ak správca pomýli jednému vlastníkovi pomerové jednotky, rozdelenie nákladov majú špatné vypočítané všetci vlastníci.

Je tu isté zabezpečenie, ak si vlastníci všimnú, že ich pomerové jednotky sú vyššie ako boli v skutočnosti, budú reklamovať, ak bude reklamácia uspešná, prepočíta sa rozdelenie nákladov podľa jednotiek všetkým bytom.

No, ak niekto zistí, že má menej jednotiek, bude mať menší podiel z nákladov domu. Pôjde reklamovať? A načo, aby platil viac.

S celkového počtu pomerových jednotiek to nikto nezistí. Takže mizerné zabezpečenie. Preto by mal niekto z domu stav jednotiek odsúhlasiť správcovi pred rozdelením nákladov.

Mohol by som o tom všeličo napísať?

Jednu skutočnosť, predsa. Ten kolík, čo mu plesnivie tá stena od schodišťa má v dome kamaráta, má väčší byt. Požiadal ho, aby mu skontroloval počet odpísaných jednotiek, lebo moc platí za teplo.

Dostal odpoveď: A ty sa divíš, že moc platíš, veď ty máš v jednej miestnosti viac jednotiek ako ja v celom byte. Aj na to je dobrých 60 % podľa m2. Zaplatia ostatní.
majkii
17.11.09,18:15
So žiadosťou na odpoveď ohľadom ochrany osobných údajov pre spotrebu vody som sa obrátil po schôdzi vlastníkov z 5.11.2009, kde sme polovicu schôdze riešili nedoplatky za vodu, keďže sme minulý rok namontovali pomerové merače SV. Výsledné spotreby (vysoké) a následné nedoplatky boli pre niektorých šokom :)

tu je odpoveď z pdp.gov.sk
__________________________________________________ _____

Dobrý deň,

odpoveďou na Vaše otázky je už aj Vami spomínaný inštitút nahliadania do dokladov. Iba takýmto spôsobom sa môžu vlastníci dozvedieť informácie, ktoré sú predmetom Vašej otázky.

V zmysle zákona o vlastníctve bytov nie sú prípustné žiadne iné spôsoby sprostredkovania informácií. To platí aj pre osobné údaje uvedené v dokladoch, ktoré je správca povinný dať vlastníkom na nahliadnutie.

S pozdravom

-----------
vedúci odboru legislatívno právneho a registra IS
Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky


----- Original Message -----

From: ---------------
To: info@pdp.gov.sk
Sent: Wednesday, November 11, 2009 9:09 PM
Subject: osobné údaje pri správe bytového domu


Dobrý deň,

prosím Vás o vysvetlenie použitia osobných údajov k problematike správy bytového domu. Som zástupcom vlastníkov bytov (ZVB) v bytovom dome so 176 bytmi. Na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov sa vlastníci domáhajú zverejnenia výšky nedoplatkov na zálohových platbách vo forme číslo bytu - výška nedoplatku vo forme vývesky vo vchode alebo vyhlásením na schôdzi vlastníkov alebo nahliadutím do podkladov u správcu. Podľa ustanovenia §10 ods.3 zákona NR SR č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov môže správca prechodne použiť prostriedky z fondu prevádzky, údržby a opráv na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Inými slovami nedoplatok na zálohových platbach alebo pri konečnom rozúčtovaní môže správca použiť z FPÚaO domu. Podľa ustanovenia §11 ods.6) vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv. Je možné takéto údaje vlastníkom bytov poskytnúť buď vo forme vývesky vo vchode alebo vyhlásením na schôdzi alebo nahliadnutím do podkladov u správcu?

Rovnaká otázka vzniká pri spotrebách médií (voda v m3, teplo kW alebo dielikoch), kde sa požaduje údaj vzťiahnutý k číslu byu. Média ako spotreba vody alebo teplo na vykurovanie pomocou pomerových meračov v bytoch vzťiahnuté k fakturačnému meraču. čiže rovnaká otázka ako v predchádzajúcom bode.

Pokieľ je možné prosím Vás o vysvetlenie ku uvedenej problematike

V Žiline 11.11.2009
Elena Navrátilová
17.11.09,19:05
Ja nevidím dôvod zerejňovať spotreby vody, tepla a iných nákladov jednotlivých vlastníkov.Predsa na každom vyúčtovaní musia byť uvedené náklady za celý dom aj spotreba jednotlivca. To je všetko čo k tejto téme opakujúco sa sporadicky obnoví niekto tým istým dopytom. Veď sa treba opýtať suseda konkrétneho o ktorého spotrebu sa dotyčný zaujíma. Prečo zbytočne namočiť do nepríjemností predsedu, správcu. Má s tým niekto problém? Sused buď povie alebo nepovie. Reklamovať svoju spotrebu má právo každý priamo u správcu, predsedu. Mýlim sa?
Kazu
17.11.09,19:06
Ja bývam v rodinnom dome takže rozpočítavanie je jednoduché. Čo si premrhám to si zaplatím. Ale v tých činžiakoch to máte pekne na figu. Všetci viete o susedoch všetko, kto sa kedy miluje, kto sa vadí a aj to, kto si kedy prdne na záchode. Ale keď niekto prehajdáka hektolitre vody, tak to je tajomstvo na ktoré sa dokonca vzťahuje zákon. No ďakujem pekne. A potom, že miluj blížneho svého.
Elena Navrátilová
17.11.09,19:12
Ja bývam v rodinnom dome takže rozpočítavanie je jednoduché. Čo si premrhám to si zaplatím. Ale v tých činžiakoch to máte pekne na figu. Všetci viete o susedoch všetko, kto sa kedy miluje, kto sa vadí a aj to, kto si kedy prdne na záchode. Ale keď niekto prehajdáka hektolitre vody, tak to je tajomstvo na ktoré sa dokonca vzťahuje zákon. No ďakujem pekne. A potom, že miluj blížneho svého.

Zuzka, keď si niekto tú vodu prehajdáka tak si ju aj zaplatí. My si tu žijeme ako jedna veľká rodina v rodinnom dome. Ale niekto má akosi skreslené predstavy o zhotovení vyúčtovania resp. má problém sám svoje vyúčtovanie skontrolovať a myslí si že dopláca vodu čo minul sused. Ono ideálne by bolo keby vodári mali uzavretú zmluvu s každým členom SVB. Tak ako to majú vlastníci rodinných domov a sú zmluvnými partnermi navzájom. Ty určite nie si zvedavá koľko platil za vodu sused. Pritom aj my bývajúcich vo veľkom panelovom rodinnom dome máme vlastné vodomery. Dokonca ja na SV aj na TUV.:D
Kazu
17.11.09,19:22
Zuzka, keď si niekto tú vodu prehajdáka tak si ju aj zaplatí. My si tu žijeme ako jedna veľká rodina v rodinnom dome. Ale niekto má akosi skreslené predstavy o zhotovení vyúčtovania resp. má problém sám svoje vyúčtovanie skontrolovať a myslí si že dopláca vodu čo minul sused. Ono ideálne by bolo keby vodári mali uzavretú zmluvu s každým členom SVB. Tak ako to majú vlastníci rodinných domov a sú zmluvnými partnermi navzájom. Ty určite nie si zvedavá koľko platil za vodu sused. Pritom aj my bývajúcich vo veľkom panelovom rodinnom dome máme vlastné vodomery. Dokonca ja na SV aj na TUV.:D

U nás má každý svoju vlastnú studňu a ešte je sused susedovi zvedavý koľko má v nej vody. :D
Elena Navrátilová
17.11.09,19:40
U nás má každý svoju vlastnú studňu a ešte je sused susedovi zvedavý koľko má v nej vody. :D

Vidíš a máš to aj bez kalendára domácich prác. :D:D:D:D:D
majkii
17.11.09,22:22
U nás má každý svoju vlastnú studňu a ešte je sused susedovi zvedavý koľko má v nej vody. :D

No a toto bývajú omnoho horšie spory ako máme v panelákoch, a to navyše podzemná voda patrí štátu :D. no hrozné :).
sito
17.11.09,22:59
Ja nevidím dôvod zerejňovať spotreby vody, tepla a iných nákladov jednotlivých vlastníkov.Predsa na každom vyúčtovaní musia byť uvedené náklady za celý dom aj spotreba jednotlivca. To je všetko čo k tejto téme opakujúco sa sporadicky obnoví niekto tým istým dopytom. Veď sa treba opýtať suseda konkrétneho o ktorého spotrebu sa dotyčný zaujíma. Prečo zbytočne namočiť do nepríjemností predsedu, správcu. Má s tým niekto problém? Sused buď povie alebo nepovie. Reklamovať svoju spotrebu má právo každý priamo u správcu, predsedu. Mýlim sa?

Nie.

Ale, ak sa cíti niekto poškodený vyšším údajom vody ako spotreboval, bude reklamovať a získa späť od všetkých to o čo bol poškodený. Ak je to opačne, reklamovať nepôjde a od každého niečo získa, čo mu nepatrí. Z celkových údajov za dom sa to nikto nikdy nedozvie, len sa zvýši koeficient rozdielu fakturačného vodomeru voči pomerovým vodomerom v bytoch. Mýlim sa?
evula0
18.11.09,06:59
Myslím, že názor proti nahliadnutiu vlastníka do dokladov o nameraných číslach ostatných susedov je tu v dôsledku mylného vysvetlenia si formy.
Nejedná sa o zverejnenie![B]
[B]Jedná sa o poskytnutie údajov pre možnosť kontroly vyúčtovania na požiadanie niektorého vlastníka
Dobre to uviedol v príspevku 50-najag a aj v príspevku 57-majkii je to v odpovedi legislatívneho odboru.
Všetko ostatné, čo súvisí s osobným názorom na zatajovanie takýchto údajov, je len osobný názor a nemôže upierať vlastníkovi bytu právo vidieť všetky doklady súvisiace s jeho vyúčtovaním.
Dokonca aj rozporuplný sito to v poslednom (pardon len ostatnom) príspevku potvrdil správne a dokonca aj zrozumiteľne.
Elena Navrátilová
18.11.09,09:20
Nie.

Ale, ak sa cíti niekto poškodený vyšším údajom vody ako spotreboval, bude reklamovať a získa späť od všetkých to o čo bol poškodený. Ak je to opačne, reklamovať nepôjde a od každého niečo získa, čo mu nepatrí. Z celkových údajov za dom sa to nikto nikdy nedozvie, len sa zvýši koeficient rozdielu fakturačného vodomeru voči pomerovým vodomerom v bytoch. Mýlim sa?

Neviem akú formu vyúčtovania obdržíte ale na každom je uvedené individuálna spotreba všetkých energií ktoré sa zahŕňajú do vyúčtovania. Ak niekto zistí rozdiel, reklamuje. Každý jeden má právo kontroly a následne má právo r e k l a m á c i e . Ak niečomu na vyúčtovaniu nerozumie opýta sa kompetentného. Ten mu určite rád podá vysvetlenie a ak je dôvod vyúčtovanie prepočíta, opraví, upraví. Ja neviem či tu nehovoríme jedným jazykom? Vtedy predsa nedochádza k žiadnej zmene koeficientovania. Neviem či niekto z tých čo sa domáhajú stále údajov o susedovej spotrebe vystavoval, zhotovoval vyúčtovanie. Ale bežná prax je presne takáto. Správca by mal mať nejaký "osoh" z nesprávne uvedených nákladov? Mne to príde scestná predstava a skôr invektívna. Ono stále platí akým okom sa dívaš to vidíš... Pritom veľmi často je to len nevedomosť. Ani vtedy by nikto nemal mať "problém" a nemiestny ostych sa opýtať kompetentných. My tu všetko čítame, vnímame len z pohľadu buď súhlasiacich a radiacich ako správne postupovať či už v prospech alebo opačne. Ale vždy to je individuálne a veľmi často z nevedomosti.
P.S. Doplním len že ak sa stretne sused so susedom alebo prídu spolu nech si predsa ukážu vzájomne svoje vyúčtovanie. Jednotková cena a námer nie je problém skontrolovať.
evula0
18.11.09,10:56
Pani Elenka, právo vlastníka nijako nesúvisí so znevažovaním práce správcu, predsedu ani s obviňovaním zo zneužitia.Práve správca má mať profesionálny prístup a zvýšenú toleranciu voči správaniu niektorých vlastníkov. Ale právo kontroly má každý vlastník v zákonom stanovenom rozsahu a ak ho chce uplatniť, musí sa mu to umožniť.
Ak chce skontrolovať napr. či súčet bytových vodomerov je správny(lebo aj od toho závisí výška jeho platby), musí poznať namerané čísla za jednotlivé byty.Ak chce skontrolovať, či tie čísla sú správne a zodpovedajú bytom v danom bytovom dome, musí vidieť odpisové protokoly potvrdené jednotlivými vlastníkmi bytov.Je toto potrebné na kontrolu alebo si vymýšľam? Ináč by sa mu mohol predložiť akýkoľvek súčet čísiel, ktorý by veľkosťou zodpovedal vyúčtovaniu, ktoré si on má právo skontrolovať.
Toto nie je zverejňovanie údajov, toto je umožnenie nahliadnutia do dokladov potrebných pre spracovanie vyúčtovania pre neho a na jeho žiadosť.Predtým, než tu zase začne niekto žiadať zákon alebo vyhlášku umožňujúcu zverejňovanie týchto údajov, prečítajte si prosím ešte raz predošlú vetu a vyjadrenie legislatívneho odboru v príspevku č.57
Martasch
18.11.09,11:08
Pani Elenka, právo vlastníka nijako nesúvisí so znevažovaním práce správcu, predsedu ani s obviňovaním zo zneužitia.Práve správca má mať profesionálny prístup a zvýšenú toleranciu voči správaniu niektorých vlastníkov. Ale právo kontroly má každý vlastník v zákonom stanovenom rozsahu a ak ho chce uplatniť, musí sa mu to umožniť.
Ak chce skontrolovať napr. či súčet bytových vodomerov je správny(lebo aj od toho závisí výška jeho platby), musí poznať namerané čísla za jednotlivé byty.Ak chce skontrolovať, či tie čísla sú správne a zodpovedajú bytom v danom bytovom dome, musí vidieť odpisové protokoly potvrdené jednotlivými vlastníkmi bytov.Je toto potrebné na kontrolu alebo si vymýšľam? Ináč by sa mu mohol predložiť akýkoľvek súčet čísiel, ktorý by veľkosťou zodpovedal vyúčtovaniu, ktoré si on má právo skontrolovať.
Toto nie je zverejňovanie údajov, toto je umožnenie nahliadnutia do dokladov potrebných pre spracovanie vyúčtovania pre neho a na jeho žiadosť.Predtým, než tu zase začne niekto žiadať zákon alebo vyhlášku umožňujúcu zverejňovanie týchto údajov, prečítajte si prosím ešte raz predošlú vetu a vyjadrenie legislatívneho odboru v príspevku č.57

Tieto údaje sú potrebné, ale keďže sú potvrdené podpisom ako sa dajú spochybniť? Kontrolovať správne sčítanie?! To by sme museli /u nás 92 bytov/ chodiť celá perepúť, pozrieť 92 vodomerov, skontrolovať 92 správnych zápis v odpisovom formulári, prekontrolovať správnosť sčítania ...
Elena Navrátilová
18.11.09,13:02
Pani Elenka, právo vlastníka nijako nesúvisí so znevažovaním práce správcu, predsedu ani s obviňovaním zo zneužitia.Práve správca má mať profesionálny prístup a zvýšenú toleranciu voči správaniu niektorých vlastníkov. Ale právo kontroly má každý vlastník v zákonom stanovenom rozsahu a ak ho chce uplatniť, musí sa mu to umožniť.
Ak chce skontrolovať napr. či súčet bytových vodomerov je správny(lebo aj od toho závisí výška jeho platby), musí poznať namerané čísla za jednotlivé byty.Ak chce skontrolovať, či tie čísla sú správne a zodpovedajú bytom v danom bytovom dome, musí vidieť odpisové protokoly potvrdené jednotlivými vlastníkmi bytov.Je toto potrebné na kontrolu alebo si vymýšľam? Ináč by sa mu mohol predložiť akýkoľvek súčet čísiel, ktorý by veľkosťou zodpovedal vyúčtovaniu, ktoré si on má právo skontrolovať.
Toto nie je zverejňovanie údajov, toto je umožnenie nahliadnutia do dokladov potrebných pre spracovanie vyúčtovania pre neho a na jeho žiadosť.Predtým, než tu zase začne niekto žiadať zákon alebo vyhlášku umožňujúcu zverejňovanie týchto údajov, prečítajte si prosím ešte raz predošlú vetu a vyjadrenie legislatívneho odboru v príspevku č.57

Na každej faktúre od vodární je uvedené fakturované množstvo m3 SV. Takže stačí predložiť tieto faktúry a skontrolovať uvedené množstvo na vyúčtovaní za dom ako celok. Ja teda neviem či to píšete z praxe správcu, predsedu alebo len akože tomu aj rozumiem čo píšem. :rolleyes: To sa samozrejme nechcem nikoho dotknúť alebo znevažovať jeho snahu pomôcť, poradiť ale práve preto to píšem aby sa aj dotazujúci vedel pri reklamácii, jednaní atď. rýchlo zorientovať čo všetko sa dá skontrolovať pri snahe byť spokojný s vyúčtovaním a hlavne vedieť začo sa platí.
evula0
18.11.09,14:30
Ale veď na faktúre je fakturačné množstvo a bytové vodomery ukazujú pomerné množstvo.Preto je pri výpočte porovnanie, určenie koeficientu a následne buď prepočítané m3 alebo prepočítaná suma tak, aby súčet vyúčtovaných súm sedel z fakturačnou.Ale toto predsa viete,tak neviem načo tu pletiete faktúru?
Neviem, v čom súhlasíte s Martasch v č.68, lebo potvrdil červeným potrebnosť dokladov na predloženie.
Druhá vec,že sa pýta na spochybnenie, keď sú podpísané.Ja som nehovoril o spochybnení podpísaných dokladov ale o predložení.A o tom sa tu celý čas bavíme. Jedna skupina poraďákov tu stále tvrdí,že ich nemožno predložiť vlastníkovi pre kontrolu vyúčtovania ak o to požiada a sústavne to označuje za zverejnenie.
A s tým dotýkaním: ja som doteraz uvádzal fakty bez nejakých invektív.Taktiež tu prispievam preto, aby sa mohli zorientovať vlastníci bytov, ak v tom nemajú jasno. Je smutné, že Ste sa znížili k spochybňovaniu mojej osoby bez akýchkoľvek argumentov týkajúcich sa problému a pravdepodobne hájite stanovisko správcov, ktorí ešte nepochopili, že vlastníci sú ich zákazníci.A na záver,aby Ste ma neposlali predávať paradajky, tiež robím predsedu SVB s vlastnou správou.
sito
18.11.09,16:37
Evula0, nič si stoh nerob. Ak ten spôsob, ktorý si uviedol vyhovuje vlastníkom v ich dome, vašom dome, prečo ho meniť, len preto, že niekomu nevyhovuje, mimo vášho domu.

Sú tu ľudia, ktorí sa zastávajú správcov. Ale to môžu.

Pokiaľ troška viac a pozorne si ľudia sledujú poradu SVB - BYTOVKY, tak zistia, že tu je viac rozporuplných ľudí, nie len jeden, ale to nič, v poriadku.
Elena Navrátilová
18.11.09,17:08
Nezastávam správcov... ale nezastávam ani druhú stranu. Ak sú v dome všetci spokojní tak je to najlepšie pre dom. Nikdy ma totiž nezaujímala spotreba suseda ale moja. A tiež som bola nájomník, vlastník. Invektívy? Kde? Vymažem.
Elena Navrátilová
18.11.09,17:20
Ale veď na faktúre je fakturačné množstvo a bytové vodomery ukazujú pomerné množstvo.Preto je pri výpočte porovnanie, určenie koeficientu a následne buď prepočítané m3 alebo prepočítaná suma tak, aby súčet vyúčtovaných súm sedel z fakturačnou.Ale toto predsa viete,tak neviem načo tu pletiete faktúru?
Neviem, v čom súhlasíte s Martasch v č.68, lebo potvrdil červeným potrebnosť dokladov na predloženie.
Druhá vec,že sa pýta na spochybnenie, keď sú podpísané.Ja som nehovoril o spochybnení podpísaných dokladov ale o predložení.A o tom sa tu celý čas bavíme. Jedna skupina poraďákov tu stále tvrdí,že ich nemožno predložiť vlastníkovi pre kontrolu vyúčtovania ak o to požiada a sústavne to označuje za zverejnenie.
A s tým dotýkaním: ja som doteraz uvádzal fakty bez nejakých invektív.Taktiež tu prispievam preto, aby sa mohli zorientovať vlastníci bytov, ak v tom nemajú jasno. Je smutné, že Ste sa znížili k spochybňovaniu mojej osoby bez akýchkoľvek argumentov týkajúcich sa problému a pravdepodobne hájite stanovisko správcov, ktorí ešte nepochopili, že vlastníci sú ich zákazníci.A na záver,aby Ste ma neposlali predávať paradajky, tiež robím predsedu SVB s vlastnou správou.

Fatúrovaná spotreba vody je uvedená predsa na vyúčtovaní. Myslím že tam sa nikto nebude prieť a predloží faktúry ktoré sú podkladom k vyúčtovaniu. Odpočtové hárky aspoň tie ktoré používam ja obsahujú aj podpis vlastníka u ktorého sa vodomer odpísal. Ale nemyslím že sa mám obhajovať lebo súhlasím keď súhlasím. Nevidím akosi dôvod na Vašu vzťahovačnosť. Nič také totiž v mojom príspevku nepíšem a ani nečítam. Je predsa samozrejmé že sa inak pozerá na vyúčtovanie zhotoviteľ, predseda, správca, vlastník alebo úplne nijak nezainteresovaný dívajúci. Tak poprosím o objektivitu.
Martasch
18.11.09,17:21
Ale veď na faktúre je fakturačné množstvo a bytové vodomery ukazujú pomerné množstvo.Preto je pri výpočte porovnanie, určenie koeficientu a následne buď prepočítané m3 alebo prepočítaná suma tak, aby súčet vyúčtovaných súm sedel z fakturačnou.Ale toto predsa viete,tak neviem načo tu pletiete faktúru?
Neviem, v čom súhlasíte s Martasch v č.68, lebo potvrdil červeným potrebnosť dokladov na predloženie.
Druhá vec,že sa pýta na spochybnenie, keď sú podpísané.Ja som nehovoril o spochybnení podpísaných dokladov ale o predložení.A o tom sa tu celý čas bavíme. Jedna skupina poraďákov tu stále tvrdí,že ich nemožno predložiť vlastníkovi pre kontrolu vyúčtovania ak o to požiada a sústavne to označuje za zverejnenie.
A s tým dotýkaním: ja som doteraz uvádzal fakty bez nejakých invektív.Taktiež tu prispievam preto, aby sa mohli zorientovať vlastníci bytov, ak v tom nemajú jasno. Je smutné, že Ste sa znížili k spochybňovaniu mojej osoby bez akýchkoľvek argumentov týkajúcich sa problému a pravdepodobne hájite stanovisko správcov, ktorí ešte nepochopili, že vlastníci sú ich zákazníci.A na záver,aby Ste ma neposlali predávať paradajky, tiež robím predsedu SVB s vlastnou správou.

Ospravedlňujem sa, ak som sa ťa svojím príspevkom dotkla, písala som ho prerušovane, a možno som nenapísala všetko tak ako som chcela. Viem, čo je to pracovať s ľudmi, tiež musím vysvetľovať niektoré veci viackrát. Možno som príspevok napísala len zo svojho pohľadu, pretože často sa stretávam s tým, že človeka zaujíma to, akú spotrebu mal sused, a prečo tak málo ... ap., keď však chceme riešiť veľký rozdiel súčtov bytových vodomerov a fakturačného, to ich už často nezaujíma.
Elena Navrátilová
18.11.09,17:28
Ospravedlňujem sa, ak som sa ťa svojím príspevkom dotkla, písala som ho prerušovane, a možno som nenapísala všetko tak ako som chcela. Viem, čo je to pracovať s ľudmi, tiež musím vysvetľovať niektoré veci viackrát. Možno som príspevok napísala len zo svojho pohľadu, pretože často sa stretávam s tým, že človeka zaujíma to, akú spotrebu mal sused, a prečo tak málo ... ap., keď však chceme riešiť veľký rozdiel súčtov bytových vodomerov a fakturačného, to ich už často nezaujíma.


Presne tak a preto som uviedla že na túto problematiku sa dá dívať z rôznych uhlov pohľadu. Ale nemyslela som to v zlom a ešte viac ma mrzí že to evula0 poňal práve z toho negatívneho pohľadu.
Elena Navrátilová
18.11.09,17:36
Evula0, nič si stoh nerob. Ak ten spôsob, ktorý si uviedol vyhovuje vlastníkom v ich dome, vašom dome, prečo ho meniť, len preto, že niekomu nevyhovuje, mimo vášho domu.

Sú tu ľudia, ktorí sa zastávajú správcov. Ale to môžu.

Pokiaľ troška viac a pozorne si ľudia sledujú poradu SVB - BYTOVKY, tak zistia, že tu je viac rozporuplných ľudí, nie len jeden, ale to nič, v poriadku.

Presne tak. To je v poriadku. Ja tiež nerozumiem štylizovaniu poniektorých ale sú takí ktorí im rozumejú. Ale porada je pre mnohých a tiež si myslím že aj to je v poriadku. Aj s tými rozporuplnými ľuďmi súhlasím. Ale nikde nevidím konkrétne sa zastávanie správcu. Ak je evula0 ako predseda súhlasný s predložením spotreby energií všetkých vlastníkov a nikto sa nesťažuje, niet čo riešiť. Ale tu je dôležitý zadávateľ témy.
Elena Navrátilová
18.11.09,17:45
Ešte doplním že ešte pred zákonom o osobných údajoch sa nikdy nezverejňovala spotreba energií všetkých vlastníkov. A aj tak sa samozrejme porovnávalo. Rovnaký počet členov domácnosti a predsa mali rozdielne výšky nákladov na služby spojené s bývaním. Ale že z jednej domácnosti 1-4 boli celý týždeň mimo byt to už porovnávajúci vidieť nechcel. Takže aj tu je treba zvážiť či ukázať, neukázať... skutočne ako píše Martasch je to práca s ľuďmi pre ľudí.
sito
18.11.09,18:01
Nie.

Ale, ak sa cíti niekto poškodený vyšším údajom vody ako spotreboval, bude reklamovať a získa späť od všetkých to o čo bol poškodený. Ak je to opačne, reklamovať nepôjde a od každého niečo získa, čo mu nepatrí. Z celkových údajov za dom sa to nikto nikdy nedozvie, len sa zvýši koeficient rozdielu fakturačného vodomeru voči pomerovým vodomerom v bytoch. Mýlim sa?



Neviem akú formu vyúčtovania obdržíte ale na každom je uvedené individuálna spotreba všetkých energií ktoré sa zahŕňajú do vyúčtovania.

Klasika, ako si uviedla.,

Ak niekto zistí rozdiel, reklamuje. Každý jeden má právo kontroly a následne má právo r e k l a m á c i e .

Súhlasím, ale k právu patrí aj povinnosť.

Ak niečomu na vyúčtovaniu nerozumie opýta sa kompetentného. Ten mu určite rád podá vysvetlenie a ak je dôvod vyúčtovanie prepočíta, opraví, upraví.

Ak je dôvod???

Ja neviem či tu nehovoríme jedným jazykom? Vtedy predsa nedochádza k žiadnej zmene koeficientovania.

V dome je na fakturačnom vodomery je nameraných 1 100 m3, no súčet pomerových vodomerov v bytoch je 1 000 m3. Rozdiel 100 m3, koeficient 1,1. Ak vlastník má na pomerovom vodomery 45 m3, ale zamestnanec správcu naklepe 54 m3. Teda, koeficient 1,09. Oprávnená reklamácia, dôsledok, Koeficient bude zasa 1,1. Pred opravou zaplatil o jednú stotinu nákladov. ak sa jedná o teplá vodu, ktorá stojí 200 Sk, na 1 M3 zaplatil 1 800 naviac, súčet zisku ostatných sa rovná tiež 1 800. Prepáčte to bol len preklep.

Opačný príklad, 54 m3, preklep 45 m3. Koeficient 1,11. Teda ostatní vlastníci zaplatia o jednu stotinu viac na m3. Týmto preklepom získal 1 800 Sk. Splní si povinnosť a pôjde reklamovať. Asi nie! Ako príde správca na to, že sa pomýlil? Bude kontrolovať povedzme 2 000 bytov. Nie. Ale, ak by predsa, tak koeficient bude 1,1.

Osobne som to robil tak, že som si opísal stavy pred a po odpise a vypočítal spotreby pomerových, ich súčet. Pred vypracovaním ročného vyúčtovania som si porovnal so správcom spotreby a počty osobomesiacov. Zo začiatku tohoto kontrolného postupu bývali preklepy.

Pokiaľ sme nezhodu neodstránili, rozdelenie nákladov sa nerobili. Keď sme údaje, ktoré išli pre správcu s domu dali na správnu mieru, pýtal som si všetky náklady za služby, ktoré správca rozdeľoval na jednotlivé byty. Ja doma tiež. Požiadal som správcu o rozdelenie pre tri náhodné byty. Ak sa zhodovali s mojím, museli, ak sme zadali rovnaké čísla a rozdeľovali rovnakým spôsobom. Až potom sa spravilo ročné vyúčtovanie všetkým bytom.

Za takto vypracované vyúčtovanie som mohlo dať hlavu na špalek, ale nebol dôvod. Proste bolo spravené podľa údajov vlastníkov, bez preklepov.

Dnes sa takáto kontrola nevykonáva, takže za správnosť vyúčtovania, by som nedal ani ruku do ohňa. Je síce správne vypočítane, ale je správne.

Neviem či niekto z tých čo sa domáhajú stále údajov o susedovej spotrebe vystavoval, zhotovoval vyúčtovanie.

Ja som sa ich nedomáhal, ja som ich kontroloval, tak, že ostatní ich nemuseli, boli v poriadku.

Ale bežná prax je presne takáto.

Aj taká bola prax. Dnes je možno bežná, tá bežná.

Správca by mal mať nejaký "osoh" z nesprávne uvedených nákladov?

Žiaden osoh. No ma osoh, jedinec, alebo ostatní jedinci. Podľa charakteru preklepu.

Mne to príde scestná predstava a skôr invektívna.

No, ak je omyl za 30 000 vo fonde opráv, scestná predstava, invektíva. Čo je potom: Prepáčte len sme sa pomýlili, ale ak by ste nás neupozornili,bolo by to v poriadku.

Ono stále platí akým okom sa dívaš to vidíš... Pritom veľmi často je to len nevedomosť.

Áno, vidiaca nevedomosť, ale ktorá nevie, niekedy nechce.

Ani vtedy by nikto nemal mať "problém" a nemiestny ostych sa opýtať kompetentných.

Len akú dostane odpoveď?

My tu všetko čítame, vnímame len z pohľadu buď súhlasiacich a radiacich ako správne postupovať či už v prospech alebo opačne.

Zodpovednosť nesie správca za preklepy. Vlastníci za to, že si ich neskontrolovali, alebo nezabezpečili ich kontrolu.

Ale vždy to je individuálne a veľmi často z nevedomosti.

Áno, vždy individuálne v konkrétnom dome. A vždy niekto nevie, niekedy nevedia všetci.

P.S. Doplním len že ak sa stretne sused so susedom alebo prídu spolu nech si predsa ukážu vzájomne svoje vyúčtovanie. Jednotková cena a námer nie je problém skontrolovať.

Všetko je možné? Je.

,
Blankake
18.11.09,18:54
Dochádza tu k rôznym pohľadom na otázku poskytnutia údajov o spotrebe vody/tepla ostatných vlastníkov.
Myslím, že poskytnutie týchto údajov vo forme zverejnenia na nástenke alebo hoci aj na schôdzi (takým spôsobom, že bude možné identifikovať, ktorý byt má akú spotrebu) nie je v súlade so zákonom o ochrane osobných údajov. Rovnako podľa tohto zákona nie je možné zverejňovať neplatičov.
Ak ale niektorí vlastníci nie sú so svojím rozúčtovaním nákladov spokojní a chcú ho reklamovať u svojho správcu/predsedu SVB, vtedy majú nárok na nahliadnutie do týchto údajov. Myslím ale, že na toto majú nárok, ak naozaj chcú reklamovať svoje rozúčtovanie a nie bezdôvodne len preto, že chcú proste vedieť, akú spotrebu majú ostatní susedia.
sito
18.11.09,19:47
Konkrétny príklad: Jednému bytu rozúčtovateľ tepla zadal počet jednotiek s predošlého roka, bol vyšší ako v roku za ktorý robil rozúčtovanie. Tak že aj celkový počet jednotiek bol vyšší, tým sa znížili náklady na jednu jednotku.

Ale bytu sa zvýšil podiel úhrady z nákladov domu. Keď mi to ukázal, ten rozdiel bol 500 Sk. v jeho neprospech, jasne na základe svojich jednotiek som zistil aj svoj zisk 4,5 Sk.

Išiel reklamovať, oprávnene. Na ďalší rok bola v rozúčtovani oprava. Jeho, aj moje číslo sedelo. Teda sedeli aj všetkým ostatným vlastníkom.

Otázky: Ako, kedy, kde by niekto prišiel na ten omyl, ak by bol počet nižší v predošlom roku ako počet v roku za ktorý robil rozúčtovateľ nákladov, rozdelenie nákladov za teplo??? Päťsto korún by bolo v jeho prospech! Reklamoval by? Iná možnosť na to nie je, alebo áno, aká?
Blankake
18.11.09,19:53
Konkrétny príklad: Jednému bytu rozúčtovateľ tepla zadal počet jednotiek s predošlého roka, bol vyšší ako v roku za ktorý robil rozúčtovanie. Tak že aj celkový počet jednotiek bol vyšší, tým sa znížili náklady na jednu jednotku.

Ale bytu sa zvýšil podiel úhrady z nákladov domu. Keď mi to ukázal, ten rozdiel bol 500 Sk. v jeho neprospech, jasne na základe svojich jednotiek som zistil aj svoj zisk 4,5 Sk.

Išiel reklamovať, oprávnene. Na ďalší rok bola v rozúčtovani oprava. Jeho, aj moje číslo sedelo. Teda sedeli aj všetkým ostatným vlastníkom.

Otázky: Ako, kedy, kde by niekto prišiel na ten omyl, ak by bol počet nižší v predošlom roku ako počet v roku za ktorý robil rozúčtovateľ nákladov, rozdelenie nákladov za teplo??? Päťsto korún by bolo v jeho prospech! Reklamoval by? Iná možnosť na to nie je, alebo áno, aká?
Pri odpočte počtu dielikov z meračov vlastník potvrdzuje svojím podpisom správnosť odpočtu. Tento údaj si potom môže skontrolovať, či sa použil aj v jeho rozúčtovaní. Ale na to predsa tento vlastník nepotrebuje poznať spotreby ostatných vlastníkov... alebo som to nepochopila, ako si to myslel?
sito
18.11.09,20:11
To čo si napísala, spravil a nepotreboval na to jednotky ostatných, sám si mohol vypočítať, že to robí 500 Sk na základe údajov vo svojom vyúčtovaní a svojom odpisovom hárku, ktorý podpísal. Išlo mu o 500 Sk. Jeho 500 Sk.

Mňa zaujíma, ako sa zistí opačný prípad, že sa rozúčtovatel nákladov pomýli v prospech jedného vlastníka a v neprospech ostatných. Chápeš? To nie je možné, ak sa neprizná ten jeden.

Takže rozdelenie nákladov majú všetci špatne, ale vie o tom len ten kto má s toho omylu osoh, zisk. A možno všetci, ak si toho nevšimne ani on. Takže o omyle nikto nevie a ani sa nikto nedozvie. Teda špatné vyúčtovanie je správne vyúčtovanie.
jozka56
18.11.09,20:20
Sito Ty tu asi píšeš o tom, že rozúčtovateľ sebe odpustil 500sk a pridal ich niekomu inému na ťarchu???? Tak?
Blankake
18.11.09,20:22
To čo si napísala, spravil a nepotreboval na to jednotky ostatných, sám si mohol vypočítať, že to robí 500 Sk na základe údajov vo svojom vyúčtovaní a svojom odpisovom hárku, ktorý podpísal. Išlo mu o 500 Sk. Jeho 500 Sk.

Mňa zaujíma, ako sa zistí opačný prípad, že sa rozúčtovatel nákladov pomýli v prospech jedného vlastníka a v neprospech ostatných. Chápeš? To nie je možné, ak sa neprizná ten jeden.

Takže rozdelenie nákladov majú všetci špatne, ale vie o tom len ten kto má s toho omylu osoh, zisk. A možno všetci, ak si toho nevšimne ani on. Takže o omyle nikto nevie a ani sa nikto nedozvie. Teda špatné vyúčtovanie je správne vyúčtovanie.
Ak sa jednému "naúčtuje" menší počet dielikov, aký bol v skutočnosti, a to v neprospech ostatných, tak si to tí ostatní môžu všimnúť - predsa majú odpočtový protokol. Ak sa jednému "uberú" dieliky, tak sa druhému pridajú, nie? A ten druhý, keď je rozumný, tak si skontroluje, či na jeho rozúčtovaní sú tie údaje o spotrebe, aké boli pri ich odpočítaní (a ktoré podpísal).
sito
18.11.09,20:58
Ak sa jednému "naúčtuje" menší počet dielikov, aký bol v skutočnosti, a to v neprospech ostatných, tak si to tí ostatní môžu všimnúť - predsa majú odpočtový protokol. Ak sa jednému "uberú" dieliky, tak sa druhému pridajú, nie? A ten druhý, keď je rozumný, tak si skontroluje, či na jeho rozúčtovaní sú tie údaje o spotrebe, aké boli pri ich odpočítaní (a ktoré podpísal).

Ak sa niekomu zadá menší počet jednotiek, tak je to v neprospech ostatných! Rozumieme si? Nie protokol, ale protokoly, každý svoj a tie im sedia, oni v protokoloch chybu nemajú, takže majú všetko v poriadku. Aj s podpisom!

Takže potom je to tak, jednému sa zadal menší počet jednotiek, ale ostatným skutočný stav jednotiek.

Potom je jedna možnosť, dať na kopu všetky vyúčtovania a protokoly. A fyzicky skontrolovať všetky protokoly a vyúčtovania bytov a prísť na to kto má chybu. Ale kto má tu chybu iniciovať? V dome je 42 bytov, jeden má chybu vo svoj prospech, ten nie! Ostatných 41 chybu nemá! Na základe čoho majú iniciovať fyzickú kontrolu protokolov a vyúčtovaní , keď majú všetko v poriadku???

Jedinec, väčší počet jednotiek = REKLAMÁCIA!!!

Jedinec, menší počet jednotiek = ??????????????
jozka56
18.11.09,21:04
Ak máš pravdu, neviem, prečo neoslovíte vyúčtovateľa na nazretie do protokolov. Krivdu aj prospech treba riešiť, veď ide o spoločné financie. U nás vyúčtovanie robia dve nezávislé na sebe osoby, musia mať rovnaký výsledok, inak sa protokoly nemôžu vystaviť.
Blankake
18.11.09,21:08
Ak sa niekomu zadá menší počet jednotiek, tak je to v neprospech ostatných! Rozumieme si? Nie protokol, ale protokoly, každý svoj a tie im sedia, oni v protokoloch chybu nemajú, takže majú všetko v poriadku. Aj s podpisom!

Takže potom je to tak, jednému sa zadal menší počet jednotiek, ale ostatným skutočný stav jednotiek.

Potom je jedna možnosť, dať na kopu všetky vyúčtovania a protokoly. A fyzicky skontrolovať všetky protokoly a vyúčtovania bytov a prísť na to kto má chybu. Ale kto má tu chybu iniciovať? V dome je 42 bytov, jeden má chybu vo svoj prospech, ten nie! Ostatných 41 chybu nemá! Na základe čoho majú iniciovať fyzickú kontrolu protokolov a vyúčtovaní , keď majú všetko v poriadku???

Jedinec, väčší počet jednotiek = REKLAMÁCIA!!!

Jedinec, menší počet jednotiek = ??????????????

Tak na to "obyčajný smrteľník" nepríde, iba ak by mal tušenie, že sa niečo deje...:rolleyes:
Blankake
18.11.09,21:12
Ak máš pravdu, neviem, prečo neoslovíte vyúčtovateľa na nazretie do protokolov. Krivdu aj prospech treba riešiť, veď ide o spoločné financie. U nás vyúčtovanie robia dve nezávislé na sebe osoby, musia mať rovnaký výsledok, inak sa protokoly nemôžu vystaviť.
Fíha, tak to máte dobre vymyslené. :)
sito
18.11.09,21:14
Sito Ty tu asi píšeš o tom, že rozúčtovateľ sebe odpustil 500sk a pridal ich niekomu inému na ťarchu???? Tak?

Nie, rozúčtovateľ mu zadal do rozdelenia väčší počet jednotiek ako v skutočnosti byt mal! Zozúčtovateľ tým nič nezískal, ale ani nestratil. O 500 Sk zaplatil ten byt väčší podiel z nákladov domu, ako keby mu zadal skutočné namerané jednotky. Keď on zaplatil o 500 Sk viac, ostatní dokopy spolu zaplatili o 500 Sk menej.


V nasledujúcom roku on tie peniaze dostal späť, ale uhradilo ich tých 41 ostatných.
jozka56
18.11.09,21:20
A teraz ideme počítať, čo. Myslím, že vďaka upozorneniu boli prepočty opravené a upravené v nasledujúcom roku.Tak???
sito
18.11.09,21:28
Ak máš pravdu, neviem, prečo neoslovíte vyúčtovateľa na nazretie do protokolov. Krivdu aj prospech treba riešiť, veď ide o spoločné financie. U nás vyúčtovanie robia dve nezávislé na sebe osoby, musia mať rovnaký výsledok, inak sa protokoly nemôžu vystaviť.

Jožka, ak si prečítaš príspevok 78 tak sme mali v dome zavedený obdobný spôsob. Správca spravil svoje rozdelenie nákladov a ja svoje, museli sedieť tak ako u Vás. Tiež sa prv nerobilo vyúčtovanie. Skutočné platby som nevedel, ale to ma ani netrápilo. Každý vedel koľko zaplatil, správca a ja sme vedeli koľko má zaplatiť. Rozumný vlastník vedel koľko mu má správca vrátiť, alebo koľko má správcovi doplatiť.

U vás to ešte funguje, u nás už nie, čim väčší bordel, tým sú vlastníci spokojnejší. Čo chceli, to majú. Takže jednoduché pochopiť.
sito
18.11.09,21:33
A teraz ideme počítať, čo. Myslím, že vďaka upozorneniu boli prepočty opravené a upravené v nasledujúcom roku.Tak???

Správne, o rok sa to dalo na poriadok.

Podstata je v tom, že ak je niekto zvýhodnený a nereklamuje, nemá dôvod, jedine česť, tak sa na omyl rozúčtovateľa nikdy nepríde, nemá kto na to prísť.
jozka56
18.11.09,21:35
Sito nemáme správcu, keď sme mali, nikto nič nekontroloval, aj keď sme boli vlastníkmi. Teraz máme spoločenstvo od r. 2003 a účto, faktúry, vyúčtovania musia byť tip-top. Prečo si nevytvoríte spoločenstvo, čo Vám v tom bráni, ste leniví, nemáte záujem kam a komu bežia Vaše eurá, tak to je sila, asi ich máte donemlátom.
sito
18.11.09,21:43
Aj u nás to bolo tip - top, keď som si u správcu spravil rešpekt a pokiaľ som to robil. Keď to u Vás začínalo, u nás to skončilo. Odvtedy máme takých zástupcov, ktorí povedia, správca si to tak praje a my si to musíme tak schváliť.

Bolo by to na dlhú debatu.
jozka56
18.11.09,21:49
Aj u nás to bolo tip - top, keď som si u správcu spravil rešpekt a pokiaľ som to robil. Keď to u Vás začínalo, u nás to skončilo. Odvtedy máme takých zástupcov, ktorí povedia, správca si to tak praje a my si to musíme tak schváliť.

Bolo by to na dlhú debatu.
Tak to ste si zvolili "správnych" zástupcov, všetci ste na schôdzi chrápali???? Bohužiaľ neviem to napísať slušnejšie, ale aj tak je to veľmi slušné slovo. Tak majitelia sú vlastne dobrodinci, v našej bytovečke takí nie sú. A lamfáriť s GEO fondom tak to je sila:mad: Doplňujem : a to na Slovensku:mee:
sito
18.11.09,22:10
Lepši neboli, aj tých hľadali so sviečkou. :D a teraz :mee:
jozka56
18.11.09,22:15
Tak sa nakopni.....a skús nájsť riešenie aj pre ostatných vlastníkov. Držím Ti palce.
Halli
19.11.09,06:59
Tak to ste si zvolili "správnych" zástupcov, všetci ste na schôdzi chrápali:D:D:D???? :


:D Jožká, som sa schuti zasmiala...dobre si to...ale u nich v paneláku je asi jediný zastupca, čo má fakt záujem SITO:D
svojar
19.11.09,12:46
Keď už sa prešlo od vody k teplu, tak u nás sa zlé rozúčtovanie nemôže dostať k vlastníkom bytom. Už sa nám stalo, že bol zle zadaný počet dielikov u jedného vlastníka bytu namisto odpísaných 2,5 bolo do výpočtu naťukaných do počítača 25. Od tej doby sme odpočtárovi povedali aby nedávali žiadne polovice - máme odparovacie PRVN.
Ale ako sme na to prišli. Odpočtár píše 3 kópie. Jednu necháva, 2 berie a s tých sa potom jedna vráti s konečným rozúčtovaním. Sme sa dohodli, že tú čo necháva, dá najkôr mne, ja si urobím zoznam indikovaných dielikov po bytoch a ľuďom to hneď hodím do schránky.
Keď príde od firmy vyučtovanie, tak u každého porovnám počet indikovaných dielikov- to postačuje k zisteniu chyby, aj keď konečný výpočet sa robí podľa dielikov korigovaných. Ale indikované sú základ - tam nemôže byť chyba, ako sa to stalo vo vyššie uvádzanom príklade. Našťastie za tie roky bol jediný a firma musela celé rozúčtovanie urobiť znova.
miroPP
19.11.09,14:45
Odpoveď z Úradu na ochranu osobných údajov stručne zhrniem takto:

1. údaje o spotrebe v spojení s označením konkrétnych osôb sú považované za osobné údaje. Identita sociálna alebo ekonomická.

2. z. č. 182/1993 Z.z. par 8b od 2 pís f) ...správca je povinný umožniť vlastníkovi bytu na požiadanie nahliadnuť do dokladov..., z pohľadu z. č. ide o sprístupnenie osobných údajov inej osobe, ktorá ich nebude ďalej spracúvať.

Skrátene - žiadne vyvesovanie na nástenke, verejné zoznamy atď, ale keď príde sused za správcom že ich chce vidieť, správca je povinný umožniť mu nahliadnutie.

Hawk
evula0
20.11.09,09:00
MiroPP veľmi presné.
sito
20.11.09,23:45
Keď už sa prešlo od vody k teplu, tak u nás sa zlé rozúčtovanie nemôže dostať k vlastníkom bytom. Už sa nám stalo, že bol zle zadaný počet dielikov u jedného vlastníka bytu namisto odpísaných 2,5 bolo do výpočtu naťukaných do počítača 25. Od tej doby sme odpočtárovi povedali aby nedávali žiadne polovice - máme odparovacie PRVN.
Ale ako sme na to prišli. Odpočtár píše 3 kópie. Jednu necháva, 2 berie a s tých sa potom jedna vráti s konečným rozúčtovaním. Sme sa dohodli, že tú čo necháva, dá najkôr mne, ja si urobím zoznam indikovaných dielikov po bytoch a ľuďom to hneď hodím do schránky.
Keď príde od firmy vyučtovanie, tak u každého porovnám počet indikovaných dielikov- to postačuje k zisteniu chyby, aj keď konečný výpočet sa robí podľa dielikov korigovaných. Ale indikované sú základ - tam nemôže byť chyba, ako sa to stalo vo vyššie uvádzanom príklade. Našťastie za tie roky bol jediný a firma musela celé rozúčtovanie urobiť znova.

Svojar, je to ten istý prípad ako u nás, ale u Vás ten preklep bol 10 krát vyšší na miestnosť. Tak sa dotknutý vlastník ozval a oprávnene.

Rozhodli ste sa správne, chybám treba predchádzať. A aj správnym rozhodnutím, kontrolou údajov na rozdelenie nákladov domu za služby, ktoré na dome vzniknú. Keď si v dome zabezpečíte kontrolu pred spracovaním ročného vyúčtovania údajov, osobomesiace, m3, zaznamenané jednotky pomerového merania vo Vašom prípade dielikov ( odparovacie PRVN ), prípadne iných údajov, podľa ktorých sa rozdeľujú náklady domu.

Človek, ktorý to má v dome na starosti vo vašom prípade Ty, upozorní na to, že niečo nie je v poriadku. Ak je to závažná chyba, treba prerobiť vyúčtovanie. Ak je menej závažná, dajú sa vypočítať rozdiely na jednotlivé byty s tým, že v nasledujúcom roku bude oprava zohľadnená a omylom vzniklé rozdiely vyrovnané.

U nás to bývalo všeliako, ale jeden rok z mojej kontrolnej iniciatívy, keď som to robil, bolo až štvrté vyúčtovanie správne, posielali ho poštou. A vtedy sme sa so správcom dohodli, ja si odkontrolujem vstupy na rozdelenie nákladov z domu, správca doručí všetky vyúčtovania mne, ja ich skontrolujem, čo sa týka rozdelenia nákladov, ak budú v poriadku, rozdám ich. A fungovalo to ako u Vás.

Preplatky, nedoplatky som videl, no tie ma až tak netrápili, nekontroloval som platby vlastníkov, to si skontrolovali sami. Prípadne nezrovnalosti si vybavili so správcom osobne.

Tiež sme si všeličo všeliak vysvetľovali, ale nakoniec sme dospeli k tomu, že nemusíme mať na vec rovnaký názor, no nemusí to narušiť vzťahy medzi nami.

My máme elektronické PRVN. Náklady na jednu jednotku sa pohybujú v rozmedzí 2 až 4 Sk. Ale u Vás pri odparovacích na jeden dielik môže pripadať okolo 1 000, prípadne aj viac Sk. Ja by som tie poldieliky nerušil, pri piatich radiátoroch v byte to môže robiť rozdiel v prospech, prípadne neprospech okolo aj 2 500 Sk.

Je to môj názor, ale podstatné je vaše rozhodnutie.

Čo na záver, pokiaľ sa staráš o kontrolu zverených údajov zodpovedne, susedia, spoluvlastníci domu nemajú dôvod byť nespokojní, ale ako si niekedy naznačil, aj u Vás sa nájdu čierne vrany, bez nich by to nebolo ono, ale všetko z mierou. Takže, len tak ďalej a domu nech sa darí.
sito
21.11.09,00:43
Za tú krátku dobu, čo som na porade mi neprichádza súdiť, ale môžem povedať svoj názor, môže byť síce vymazaný, ale to je už na rozhodnutí tých, ktorí majú na to oprávnenie.

Myslím si, že toto bola naj efektívnejšia debata na porade a priniesla aj isté výsledky s ktorých si členovia a hostia porady môžu vybrať, čo im vyhovuje.

Môžu, alebo nemôžu byť zverejnené uvedené údaje?

Je to vec ktorá sa týka vždy konkrétneho domu jeho spoluvlastníkov, teda mali by spoločne o tom rozhodovať, tie veci by pre nich nemali byt TABU.

Osobne ma nikdy nezaujímalo kto koľko minul, ale aby za základe pomerového merania vody, tepla a osobomesiacov uhrádzali jednotlivé byty objektívny podiel z nákladov domu.

Evula0 uviedol svoj, ich spôsob kontroly správnosti rozdelenia nákladov, ktorý nie je v rozpore so zákonom a im vyhovuje. Tak, či tak by musel umožniť nahliadnuť všetkým do podkladov. Tak ich každému pripol ako súčasť podkladov na rozdelenie nákladov v ročnom vyúčtovaní.

Z debaty je možné pochopiť, že ak sa stane omyl u jedného bytu, všetky byty majú tým nesprávne spravené vyúčtovanie. Aj koeficienty. Ak sa jedná o omyl v neprospech jedného bytu a vlastník si to všimne, reklamuje, následky omylu sa dajú napraviť. Ak si nevšimne, jeho chyby a zisk ostatných. V opačnom prípade, ak omyl zvýhodní jeden byt a vlastník toho bytu omyl nereklamuje, má dôvod? Ostatný majú svoje údaje v poriadku, nie je možnosť omyl odhaliť. Ale kontrolou údajov sa tomu dá zabrániť.

Potom sa do debaty zapojila Jožka a propagovala ich spôsob kontroly. Zaujímavý spôsob, ale tiež účinný. Dvaja robia to isté a musí im vyjsť to isté, ak nie treba hľadať chybu a odstrániť ju. Nemali to v dome ľahké, ale po založení SVB a zvýšení starostlivosti o dom sa dopracovali k slušným výsledkom. Podľa mňa je SVB najúčinnejší spôsob správy bytového domu, ak správne funguje. Sú prípady, aj na porade kde sa to nedá povedať.

No a zlatý klinec zahlobil svojar. Čo k tomu? Spomínal niekde inde, že u nich to visí na nástenke v kancelárii, anonymne. Ak sa niektorý vlastník o to zaujíma, prejdu k nástenke, nemusí hľadať v šuflíkoch, ukáže mu jeho údaje, ktoré si môže porovnať zo všetkými bytmi a posúdiť svoj postoj k uvedenej veci v dome. Podstatné pre vlastníka by malo byť, čo robí , alebo by mal spraviť on, aby bol lepší výsledok v dome a tým aj v jeho byte.

Takže, ak chcú byť vlastníci bytov spokojný s rozdelením nákladov za služby v konkrétnom dome, sami sa musia o to pričiniť svojou kontrolou, alebo rozhodnutím ako zabezpečiť kontrolu vstupných údajov na ročné vyúčtovanie. Nikto to za nich nespraví tak zodpovedne, jasné, ak majú záujem, ak nie, tak nie.

A miroPP to zadaním témy vyprovokoval a svojím dotazom pre Úrad na ochranu osobných údajov a jeho odpoveďou potvrdil.

Fakt dobrá debata a prínosná pre všetkých. Snáď?
svojar
21.11.09,14:57
Sito, ďakujem za prianie všetkého dobrého pre náš dom. Ma máme výhodu, že si vyúčtovanie domu robíme sami, takže nikomu okrem tepla nemusíme nič dodávať. A to vyúčtovanie tepla si ustrážime tak ako som písal. To jediné zlé 2,5 za 25 sa stalo iba raz, a ani sa to k vlastníkovi bytu nedostalo. Firma to prerobila a tak sme teprve údaje dali do celkového zúčtovania.
Pozrel som na približnú cenu dielika pri našich odparovacích PRVN- tak priemer indikovaného bol 152,- Sk, upraveného korigovaného 88,3 Sk, podľa koef. radiátoru u nás 1,08 - cca 3 by to za dielik bolo 95,30-264,9.