bebuš
11.11.09,16:39
Ahojte poraďáci, potrebujem radu. Jedná sa o pozemok. Prababka mala roľu zapísanú v pozemkovej knihe, ktorú nadobudla prídelom. V dedine prebiehal roep a tá roľa - vlastníctvo prababky zapísané nebolo. Pôda je vspoluvlastníctve SPF a ešte jednej osoby.
Moja babka zdedila túto roľu, avšak veci nedotiahla do konca - zomrela. Následne to zdedil otec. Na katastri mu to najprv odmietli zapísať, že roľa je neidentická. Dal vypracovať GP a ani tak to zapísať nemôžu. Tvrdia, že preto, že je tam spoluvlastníctvo SPF a tej jednej osoby. A SPF nám povedalo, že nám pôvodu nevedia dať kvôli tomu spoluvlastníctvu. Čo s tým? Ako do dostať na LV?
Mám možnosť žiadať SPF o vydanie náhradného pozemku a akou formou?
Ďakujem
bebuš
11.11.09,17:28
tak a ešte to teraz upresním, nakoľko som zistila dalšie info.
Môj otec má osvedčenie o dedičstve, kde zdedil túto roľu v pomere 1/1 k celku. Nebola ale identická a musel ju dať zamerať GP - nakázal to kataster.
Teraz som zistila, že jedna pani sa tiež dopracovala k vlastníckemu právu k roli. Otcova aj jej rola bola v tej istej poz. vl. aj ona si to mala dať zamerať - tak je to uvedené v jej notárskej zápisnici, avšak nejakým spôsobom - pochybenie katastra sa tam dostala bez zamerania do podielového spoluvlastníctva s SPF. Správne mala postupovať tak, že si to dá zamerať a SPF jej tú pôdu automaticky vydá do os. vlastníctva. A kedže ona sa tam stala podielovou spoluvl. a tento podiel predala, novými vlastníkmi pozemku / celej parcely z ktorej sa mala vytvoriť jej parcela i vytvorená naša parcela/ pán XY a SPF.
teraz otázka znie, či mi stačí podať na kataster návrh na opravu chyby a aby nás zapísali podľa osvedčenia o dedičstve a GP a jemu aby určili povinnosť si to dať zamerať.
lenka3011974
23.01.10,09:06
ahoj...moja otazka je :na jednej parcele sme traja vlastnici,ale jeden pred rokom zomrel a uz je vlastnikom jeho syn ale tuto skutocnost o zmene spoluvlastnika nam nikto neoznamil ,konal spravne mala nam "ostatnym vlastnikom jednej parcele ,bit oznamena zmena vlastnika" dakujem
iriska
23.01.10,16:02
zmena spoluvlastníka sa neoznamuje a predpokladám, že to nadobudol legálne dedením. netuším komu by táto povinnosť mala byť uložená (ak by ju niekto vymyslel) - viď LV, kde je aj 800 spoluvlastníkov a z toho 795 neznámych
lenka3011974
24.01.10,09:57
ahoj-este jedna otazka...moja mama je spoluvlastnikom jednej parceli"traja vlastnici" jeden vlastnik je uz od dectva v cechach a vobec sa o svoj podiel nikdy nezaujimal ,je uz zomrety asi 8 rokov ,bol zenaty a mal 6 deti,moja mama asi pred 6rokmi informovala tieto deti a oni vobec netusili ze tu " na slovensku" maju jejaky spoluvlastnicky podiel,a ani na slovensku nemali vobec dedicke konanie po smrti ich otca a tak tieto deti suhlasili a dali mojej mame splnomocnenia aby ich zastupobala na slovensku a poziadala o obnovenie dedickeho konania po ich otcovi,ale moja mama na to nemala aksi cas a terz sa rozhodla ze bi zacala v tejo veci konat ........moze tak urobyt aj ked splnimocnenia od tychto deti po zosnulpm su podpisane pred 6rokmi vdaka
laukac
01.02.10,15:19
Dobrý deň prajem,
viete mi prosím niekto poradiť ohľadne spoluvlastníkov susediaceho pozemku? Podľa katasterportal.sk sú na pozemku 4 vlastníci uvedený, no problém je, že každý z nich má len 1/16 (podiel).
Čo znamená, že 12/16 nie je uvedených?
Komu patrí zvyšný podiel?
Ako sa to dá zistiť?
Vopred Vám veľmi pekne ďakujem
Roman
Mária27
01.02.10,17:52
Dobrý deň prajem,
viete mi prosím niekto poradiť ohľadne spoluvlastníkov susediaceho pozemku? Podľa katasterportal.sk sú na pozemku 4 vlastníci uvedený, no problém je, že každý z nich má len 1/16 (podiel).
Čo znamená, že 12/16 nie je uvedených?
Komu patrí zvyšný podiel?
Ako sa to dá zistiť?
Vopred Vám veľmi pekne ďakujem
Roman

Treba ísť na kataster a pozrieť do pozemkovej knihy. Zverejňujú sa len evidovaní vlastníci. Niektorí vlastníci nie sú prevedení zo starých záznamov, niekde dedil štát ...
Mária27
01.02.10,17:53
ahoj-este jedna otazka...moja mama je spoluvlastnikom jednej parceli"traja vlastnici" jeden vlastnik je uz od dectva v cechach a vobec sa o svoj podiel nikdy nezaujimal ,je uz zomrety asi 8 rokov ,bol zenaty a mal 6 deti,moja mama asi pred 6rokmi informovala tieto deti a oni vobec netusili ze tu " na slovensku" maju jejaky spoluvlastnicky podiel,a ani na slovensku nemali vobec dedicke konanie po smrti ich otca a tak tieto deti suhlasili a dali mojej mame splnomocnenia aby ich zastupobala na slovensku a poziadala o obnovenie dedickeho konania po ich otcovi,ale moja mama na to nemala aksi cas a terz sa rozhodla ze bi zacala v tejo veci konat ........moze tak urobyt aj ked splnimocnenia od tychto deti po zosnulpm su podpisane pred 6rokmi vdaka

Ak sa nič nezmenilo (splnomocnitelia žijú) a plnomocenstvo nebolo časovo obmedzené, možno ho použiť.
laukac
02.02.10,13:56
ďakujem za tip. v prípade, že tam prebehne roep, budú aj títo ďalší vlastníci čo nie sú prevedení zapísaní?
je možné odkúpiť časť susedného pozemku a oddeliť si ho aj na základe dohody 4 zapísaných vlastníkov? :-(
lenka3011974
12.02.10,12:19
dobry den ako mam postupovat ak "mam splnomocnenie od vlastnikov pody,ktory ziju v cechach a tato poda patrila ich otcovi ,ktory sa narodil na slovensku ,ale ako 23 rocny odisiel do ciech a tam aj ostal zit az do jeho smrti a teda tito vlastnici /jeho deti/vobec netusili ze na slovensku maju neake /dedictvo/cize na slovensku nemali vobec dedicke konanie po ich otcovi a mna tym poverili " ako mam postupovat a obnovit dedicke konanie po ich otcovi.......
Mária27
12.02.10,12:45
O obnovu konania požiadaš súd s uvedením, čoho sa domáhaš a aký výrok žiadaš. Doložíš dôkazy a splnomocnenia. Ak ti dali plnú moc na tento prípad, tvoje slová budú ich slová.
lenka3011974
11.04.10,10:24
ahoj nevie mi niekto poradit ako funguje;vlastnim pozemok na ktorom sme dvaja vlastnici ,ten druhy vlastnik je v liste vlastnictva zapisani ako neanami vlastnik ,ako mozem ziskat jeho podiel? velmi pekne dakujem za radu a este:jeho podiel uzivam 16 rokov.