Fany1000
11.11.09,18:35
Dobrý deň, neviem, či som tému zaradila správne, ak nie, tak ma prosím nasmerujte. Prosím vás, viete mi niekto zrozumiteľne vysvetliť, ako je financovaná materská škola zriadená obcou bez právnej subjektivity? Vôbec v tom nemám jasno a z úradu sa moc informácií nedozviem :mad:. V zmysle porekadla: dôveruj, ale preveruj, by som rada tieto záležitosti ovládala. Hľadala som aj na nete, ale tam som našla rozpis finančných prostriedkov len špeciálnych MŠ a potom vyšší stupeň vzdelania. Ďakujem.
JaPoPo
13.11.09,08:24
Dobrý deň Fany.
Financovanie MŠ s alebo bez právnej subjektivity ( tzv. Originálne kompetencie) nájdeš podrobne rozpísané aj s príkladmi v časop. Manažment školy v praxi v čísle 2/2009.
V kocke - podľa počtu detí v MŠ, ŠJ sa vypočíta tzv. váha žiaka x príslušný koeficient a dostaneš určité číslo. Toto číslo vynasobíš sumou pripadajúcou na 1 prepočítaného žiaka - na zač. 2009 bola suma 71,443 eur - z dôvodu krízy sa mení - v sept. to je 60 eur.
Túto sumu každý mesiac dostane obec na svoj účet na prevádzku MŠ a predpokladam, že máte aj jedáleň.V zmysle zákona obec môže dať celú sumu na MŠ, môže jú znížiť alebo ak je malý počet detí v MŠ ( nepišeš koľko mate detí v MŠ) môže obec. zastup. navýšiť túto sumu na pokrytie nákladov na prevádzku-záleží aký mate rozpočet v MŠ...( naši poslanci pridali na originálne kompetencie pre MŠ, ŠJ sumu 120 000,-Sk na pokrytie nákladov - príspevok z podiel. daní bol menší ako rozpočet - vďaka im)
Fany1000
13.11.09,17:19
Ďakujem za odpoveď. Neviem, môžem aj konkrétne? Aby som neporušila nejaké zásady a podobne. Stravovanie máme zabezpečené zo školskej jedálne pri miestnej základnej škole, vlastnú nemáme. Detí máme 55. Sme obec pod Tatrami (viem, že je to dôležité podľa zaradenia podľa teplotného pásma, áno?).
Ak môžeš, vysvetli mi, čo znamená "váha žiaka" a kde sa dozviem príslušný koeficient, ktorým to treba vynásobiť? A ešte sa opýtam. Peniaze na predškolákov sú okrem tejto sumy, ktorú si tu uviedol ako príklad? Lebo k tomu ešte pripočítam peniaze, ktoré vyberáme v zmysle zákona, ako sumu určenú vo VZN obce. Ale predškoláci sú od prispievania na čiastočnú úhradu nákladov oslobodení.
Myslím, že "Manažment" už neodoberáme. Ale pozháňam si ho a preštudujem. Ak niečo bude nejasné, môžem sa ešte ozvať? Ďakujem.
JaPoPo
14.11.09,10:31
Výpočet fin.prostr. pre Vašu MŠ na rok 2009 - orig. kompetencie.
55 detí - predpokladam nad 3 roky
31 - koeficient - Nar. vlády č.668/2004,príl.č3, tab. č.1,2,3,
55 x 31 = 1705 - toto číslo je váha žiakov resp. prepočítaný počet žiakov
71,443 eur to je suma pripadajúca na 1 žiaka - dieťa MŠ na začiatku kalend. roka 2009
Príspevok obci na orig. komp.:
1705 x 71,443 = 121.810,-eur = 3.670 000,- Sk na rok 2009 : 12 = 305.833,-Sk/ mesiac ( mzdy, odvody, energie ..... na prevádzku ).
Obec môže dať MŠ túto sumu, môže ju znížiť alebo zvýšiť - záleží od obci a hlavne od rozpočtu MŠ na rok 2009 - či táto suma je postačujúca.
VZN stanovuje príspevok zákonného zástupcu na úhradu nákladov za pobyt detí v MŠ - tento príspevok je vlastne navýšenie rozpočtu MŠ.
Vo VZN je aj určenie, že predškoláci neplatia za pobyt v MŠ.
Predškoláci dostávaju príspevok od štátu cez KŠÚ, ktorý do 30.10.musíl informovať zriaďovateľa o zmene rozpočtu pre MŠ.
V tomto čase sme dostali príspevok z KŠÚ na predškolákov.
To, že ste pod Tatrami nehraje žiadnu úlohu pri orig. kompetenciách - pri určení príspevku.
Dúfam, že som ti pomohol, ak niečo ešte potrebuješ, napíš.
Fany1000
14.11.09,16:00
Samozrejme, že si mi pomohol. Veľká vďaka, naozaj. Musím sa v tom ešte zorientovať, je toho naraz moc :). Keď sa mi to uleží v hlave, budem mať ešte určite nejaké otázky. Ešte raz ďakujem.
Fany1000
14.11.09,16:04
A ešte. Pred časom, bolo to už dosť dávno, som zachytila v telke, že ministerstvo určilo teplotné pásma pre školy. Vraj, kde treba viac kúriť a kde menej. Preto som napísala, že sme pod Tatrami. Pamätám sa, že bolo okolo toho veľké haló, že najsevernejšie položená škola, myslím na Orave, bola v rovnakom teplotnom pásme ako... a teraz už presne neviem, tak, aby som netárala. Len viem, že sa o tom veľa hovorilo.
Ivča
16.11.09,20:14
A ako je to v prípade školského stravovacieho zariadenia. Berú sa do úvahy potencionálni stravníci - sú to len žiaci základnej školy, alebo keď je súčasťou právneho subjektu aj MŠ, tak sa zarátavajú aj žiaci MŠ?
JaPoPo
17.11.09,15:16
Ivča.
Konkretne u nás ja ZŠ s MŠ s právnou subjektivitou a je tam aj ŠKD.
Pri výpočte príspevku pre obec na originálne kompetencie sme si vypočítali príspevok podľa usmernenia v Manažment školy v praxi č. 2/2009 - 12 Financovanie a je tam v tab. č.1 uvedené:
- potenciálny strávnik - žiak ZŠ - nie deti v MŠ .
jankamm
17.11.09,15:44
71,443 eur to je suma pripadajúca na 1 žiaka - dieťa MŠ na začiatku kalend. roka 2009
táto suma sa náhodou nemenila lebo nám prišlo vyjadrenie, že sa to ktátilo no presne nevien ale tak okolo 59,...eur
kaaatka
17.11.09,22:31
Dobrý večer, chcela by som vás poprosiť o radu ohľadom financovania MŠ v zriaďovateľskej spôsobilostí obcí-môže obec-starosta, poslanci skrátiť rozpočet financií určerných pre MŠ z dôvodu nenaplnenia rozpočtu-podielových daní obce? Napr. Po výpočte koeficientov by sme mali mať na rok 2009 cca 100000€, ale dôvodu hospodárskej krízy dostaneme od štátu len 60000 - to tvrdí starosta a poslanci, je to pravda? Krátia sa aj peniaze určené nám?
Ivča
18.11.09,18:26
Ivča.
Konkretne u nás ja ZŠ s MŠ s právnou subjektivitou a je tam aj ŠKD.
Pri výpočte príspevku pre obec na originálne kompetencie sme si vypočítali príspevok podľa usmernenia v Manažment školy v praxi č. 2/2009 - 12 Financovanie a je tam v tab. č.1 uvedené:
- potenciálny strávnik - žiak ZŠ - nie deti v MŠ .

Ten článok som čítala aj medzi riadkami, chcela som tam nájsť možnosť aj pripočítať tie deti z MŠ, ale som to tam nenašla. Pri počítaní len žiakov ZŠ , nám jedáleň v žiadnom prípade neprežije. Ani s použitím vlastných príjmov. Dúfala som, že niekto poradí ako túto sumu navýšiť - čo asi nieje možné, všetko je teda na starostovi a zastupiteľstve, čo v tejto situácii je veľmi nepravdepodobné.
JaPoPo
19.11.09,11:15
Ivča:
Škol. jedáleň v orig. komp. je vždy stratová - vypočítaná čiastka je vždy menšia ako potrebuješ ( navyše sa zmenil koef. z 71,443 na 60 od 1.9.).
U nás to čiastočne vykrývame z príspevku na ŠKD a MŠ ale aj to je málo a tak nastupuje obec a dopláca rozdiel ( rozpočet - skutočnosť )z obecných peňazí.
Ako to riešiť???
Zainteresujte do toho aj členov rady školy za obec - poslancov,nech presvedčia OcZ o nutnosti pomoci .
Krajné riešenie by bolo, že obec zatvorí ŠJ - ale asi to neurobí - peniaze sa vždy nájdu - treba zabojovať a hlavne argumenztovať !!!!!
Ivča
19.11.09,18:46
Ivča:
Škol. jedáleň v orig. komp. je vždy stratová - vypočítaná čiastka je vždy menšia ako potrebuješ ( navyše sa zmenil koef. z 71,443 na 60 od 1.9.).
U nás to čiastočne vykrývame z príspevku na ŠKD a MŠ ale aj to je málo a tak nastupuje obec a dopláca rozdiel ( rozpočet - skutočnosť )z obecných peňazí.
Ako to riešiť???
Zainteresujte do toho aj členov rady školy za obec - poslancov,nech presvedčia OcZ o nutnosti pomoci .
Krajné riešenie by bolo, že obec zatvorí ŠJ - ale asi to neurobí - peniaze sa vždy nájdu - treba zabojovať a hlavne argumenztovať !!!!!
Ďakujem, s tým som počítala, musíme sa na to pripraviť.
ala99
10.12.09,07:34
Suma na 1 dieťa MŠ je pre rok 2010 55eur.
JaPoPo
10.12.09,11:45
ala99
Veľmi dlho som pozeral na tú vetu a chcel som nájsť a pochopiť ju, ale k ničomu som sa nedostal. Neviem ako sa prišlo k tejto sume - 55eur - suma na jedno dieťa MŠ - vysvetli to nám poraďakom.
Pozn. - Predpokladám že tou sumou sa myslela suma pripadajúca na 1 prepočítaného žiaka, ktorá bola, je a bude:
január 2009 - 71,443
september 2009 - 59,67
január 2010 - ešte nie je nič určené,zisťujú sa počty žiakov v SR ...atď. a až potom sa presne určí a oznámi koľko to bude ( vraj to bude 55eur, vraj to bude 55,5 eur alebo ???? vyčkajme a dozvieme sa.
Ale ak by to bolo pod 60 eur ( a ja to predpokladám) , tak boh ochraňuj ZŠ, MŠ, ŠKD, ŠJ ktoré majú malý počet detí, žiakov, stravníkov a starostu ktorý aj z toho mala čo dostanú im chce zobrať a nie to ešte dať z obecných ak si to situácia vyžaduje. Niekde to už je horúco a ešte len bude ak sa dozvieme ten nešťastný koeficient.
ala99
14.12.09,12:51
To číslo mám cez jednu osobu priamo z ministerstva školstva.
ala99
14.12.09,12:52
Teda tých 55 eur je suma prepočítaná na jedno dieťa, žiaka , atď.
Katka 30
22.02.10,08:01
dobrý deň, nikde sa neviem dopátrať výšku sumy na žiaka na rok 2010. Je to už niekde zverejnené? Myslím sumu, ktorá bola v roku 2009 = 71,443. Ďakujem
JaPoPo
23.02.10,07:56
Pre Katku.
Sumu pripadajúcu na jedného žiaka som nikde zverejnenú nenašiel, ale s podkladov MinFin sa dá vypočítať následovne:
Podiel na daní z príjmov FO - 1.134 751 000 €
z toho 40% pre školy - orig. komp. .. 453 900 400 €
delené prepočítaný počet žiakov v SR .. 8 235 850,6

výsledok ...... 55,112753 €

Toto číslo nie je konečné, nakoľko sa ešte preveruje prepočítaný počet žiakov predpokladam, že tak ako v roku 2009 sa zmenil z 71,44, tak sa určite sa zmení aj v priebeho roka 2010.
Katka 30
24.02.10,06:11
ďakujem, včera som bola na školení kde nám oznámili sumu na žiaka na rok 2010 = 55,1 €.
anikaz
18.03.11,18:09
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať na financovanie materskej školy. Zriaďovateľ doctane finančnú dotáciu podľa počtu detí, nahlásených k 15.9. príslušného roka. V zákone je uvedené, že tieto finančné prostriedky môžu byť použité všetky, no môžu byť aj skrátené. Rada by som vedela, či je nejaká suma vyjadrená percentuálne, ktorá je záväzná - či nemôže nastať situácia, že napr. od decembra sa obec rozhodne vôbec na chod MŠ neposielať finančné prostriedky. Ďakujem