Ondrisekova
11.11.09,20:18
Ahojte chcela by som sa opýtať ako zaúčtovať do peňažného denníka výdavky v cudzej mene a či to musím prepočítavať na Eurá. Za odpovede vopred ďakujem.
Rozalka
11.11.09,20:31
Samozrejme musíš prepočítať na eurá.
Pokiaľ tvoj softvér neeviduje aj cudziu menu, je treba si vyhotoviť Knihu pokladnice v cudzej mene.
Ondrisekova
12.11.09,12:42
Takze do penazneho dennika to uctujem v Eurach a vo valutovej pokladni v cudzej mene aj v Eurach tak je???
macula
12.11.09,13:04
Takze do penazneho dennika to uctujem v Eurach a vo valutovej pokladni v cudzej mene aj v Eurach tak je???

ano, presne tak
Ondrisekova
17.11.09,12:55
Este jedna otázocka, keď vo valutovej pokladnici mám kurzovy rozdiel + alebo - , tak to dávam ako závierkovú operaciu: Kurzový rozdiel??? alebo to účtujem hneď???
Mária.K.
17.11.09,16:29
Este jedna otázocka, keď vo valutovej pokladnici mám kurzovy rozdiel + alebo - , tak to dávam ako závierkovú operaciu: Kurzový rozdiel??? alebo to účtujem hneď???
Kurzové rozdiely z valutových pokladní sa vypočítajú ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a účtujú sa v peňažnom denníku ako posledné položky pred účtovaním uzávierkových účtovných operácií buď ako kurzový zisk, alebo ako kurzová strata.
abcd.kates
18.11.09,13:23
Kurzové rozdiely z valutových pokladní sa vypočítajú ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a účtujú sa v peňažnom denníku ako posledné položky pred účtovaním uzávierkových účtovných operácií buď ako kurzový zisk, alebo ako kurzová strata.

Chcem sa pripojiť k tejto problematike, musím účtovať v cudzej mene (napr. Dánske koruny)ak tam podnikateľ robil 3 mesiace? Nestačí dať do peňaž. denníka prepočítanú hodnotu v eurách a pripojiť kurzový lístok z toho dátumu z NBS ? Doteraz ak mal podnikateľ nejakú jednorázovú prac. cestu do zahraničia a niečo tam kúpil, napr. v Maďarsku, tak som výdavok zaučtovala len takto.:cool:
Mária.K.
18.11.09,13:50
Chcem sa pripojiť k tejto problematike, musím účtovať v cudzej mene (napr. Dánske koruny)ak tam podnikateľ robil 3 mesiace? Nestačí dať do peňaž. denníka prepočítanú hodnotu v eurách a pripojiť kurzový lístok z toho dátumu z NBS ? Doteraz ak mal podnikateľ nejakú jednorázovú prac. cestu do zahraničia a niečo tam kúpil, napr. v Maďarsku, tak som výdavok zaučtovala len takto.:cool:
V peňažnom denníku sa účtuje v eurách, ale ak podnikateľ disponuje hotovosťou v cudzej mene, musí každú cudziu menu účtovať v samostatnej pokladničnej knihe. V pokladničnej knihe otvorenej pre príslušnú menu sa účtuje v eurách aj v cudzej mene.
gabika93
07.01.10,09:45
dobry den, tiez musim uctovat v cudzej mene ale nie len vydavky, ale aj prijmy kedze podnikatel momentalne pracuje na zakazkach v zahranici. Kedze je to len od polovice minuleho roka, nemam v tom uplne jasno, tak Vas prosim o zodpovedanie niektorych otazok (aj ked uz mozno boli zodpovedane v inych temach)
- ak som to spravne pochopila, vydavky uctovat v eurach v penaznom denniku kurzom ECB platnym den pred uskutocnenym vydajom
- viest valutovu pokladnicnu knihu v ktorej uctovat vo valute a v eurach (kurzom ECB zo dna?)
- prijmi mam zatial len v hotovosti, cize tie uctovat v pokl. knihe a pen. denniku (kurzom ECB zo dna?)
- v decembri nastala situacia - faktura zo strany objednavatela bola vyplatena na ucet zahranicnej banky, no nie na ucet menovaneho podnikatela, ale "cudzi" ucet (t.j. nemozem uctovat z bank.vypisu), nasledne boli peniaze z uctu vybrane a prijate v hotovosti v cudzej mene do pokladne podnikatela - teraz mam hlavu v smutku ako to zauctovat? chyba mi totiz skutocny doklad o uhrade faktury :(
Dakujem velmi pekne za zodpovedanie otazok, fakt mi velmi pomozete :)